Přemýšlení o alternativním systému skončilo tradičně: iMac

Tak dlouho jsem snil o počítačové alternativě, až jsem znovu a zase ověřil, že žádná není a jde jen o to, kde a za kolik. Navíc pravda je, že poslední domácí počítač pro sebe jsem si koupil v roce 2008, takže koupit si nový není zase taková rozežranost. Zejména s ohledem na to, že iMac model 2008 ztratil podporu nových systémů a … už je opravdu unavený. 

Linux je hezká věc. Na server. Jenže vždycky, když si chvíli hraju s něčím, co pochází z open source světa, si bolestně uvědomím, jak daleko je to svým pohodlím mainstreamu (teď mě například školí uživatelská přívětivost Yubikey a to je ještě zlatý koncept). A i když mám v poslední době zejména z pracovních důvodů zabezpečovací mánii, rozhodl jsem se nešaškovat a i s domácím počítačem zůstat na macOS. 

A protože další mojí úchylkou jsou použité věci, rozhlédl jsem se po bazarech. Pravda je, že slušnější Mac se v nich nepořizuje lacino. Aby mi zařízení zase pár (pět, sedm?) let vydrželo, potřeboval jsem slušnou konfiguraci, minimálně i5 procesor s více jádry, alespoň 8GB paměti a slušný disk. Tahle kombinace je problém, protože levnější Macy se osazují spíše pomalejšími disky a od určitého roku jsou obtížně rozšiřitelné (paměti bez patic atd). Takže jak si to koupíte, takové to máte. S prominutím pěkná hovadina od Apple, která mu dost kazí pověst. 

Nakonec moje bádání skončilo u iMac 21 (větší na stůl nedostanu) nebo Mac Mini, po cenové analýze jsem koupil iMac s 8GB paměti, 1TB diskem a 2,7 GHz i5 procesorem, verzi late 2013. Zajímavé je, že novější verze po tomto roce jsou buďto výrazně dražší, nebo výrazně výkonově horší (slabší procesor). Bylo to takové cenově výkonové optimum, sestava se vejde do dvacítky tisíc, hloupé je, že jakékoliv její rozšiřování bude už problematické (iMacy jsou lepené a rozšiřování nijak neulehčují) a samozřejmě časem by se nějaký SSD disk hodil. 

Ani letošní modely iMaců nejsou příliš rozšiřovatelné, zase nemají paměťové patice ani snadno vyměnitelné disky (když rovnou nekoupíte SSD) – kde jsou ty časy, kdy se dal odšroubovat deklík a alespoň ty paměti si člověk mohl nasadit sám … 🙁

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

3 komentáře

  • > letošní modely iMaců nejsou příliš rozšiřovatelné, zase nemají paměťové patice …

    Tady se asi pletete. 27″ modely měly patice i dvířka k RAM vždy a mají je pořád. 21″ modely neměly ani jedno, ale letošní verze patice už zjevně má: https://www.ifixit.com/Guide/iMac+Intel+21.5-Inch+Retina+4K+Display+%282017%29+RAM+Replacement/92288 Dostat se k nim je bohužel pořád dost problém, viz ten návod, ale jsou tam.

  • Jako úplně to sem nepatří, ale stalo se mi, že na mé škodovce mi zašlo padat zadní brzdové světlo na pátých dveřích. Ulomil se nějaký umělohmotný pahýl, který to držel ve správné výšce. Tak jsem pátral a dostal jsem se na Jarov do náhradních dílů. Na této cestě jsem potkal mimo jiné servisáka, který mi řekl, že se mi to nevyplatí, abych jim to dával do servisu. Ukázal mě, jak se umělý kryt vyndá, jak z něj nějak půjde vyndat LED světlo a jak se to strašně jednoduše zase vrátí zpět. Něco na mě křičelo, že to nebude jen tak, ale říkal jsem si, jseš chlap a při hodně hodně trpělivosti přijdeš na to, jak to udělat a světlo opravíš. Ano, nakonec jsem to opravil, ale vůbec nevím jak je možné, že jsem to dokázal. Všechno to na mě působí, že to nebyl můj um, ale pouze náhoda, že všechny ty pacičky do sebe krásně zacvakly, místo toho, aby se ulomily…

  • Chtěl jsem tím prostě říct, že je super, že si můžu u svého auta opravit rozbitý kryt od zadního světla, ale radost z toho, že se mi to povedlo jsem neměl. Neměl, protože nevím, jak jsem to dokázal a myslím si, že příště by se mi to asi nepovedlo…