Přehlídka proměn designů Mobil.cz

Patrick Zandl · 5. únor 2004

Změna vzhledu velkého zpravodajského serveru je vždy obrovská a navíc nevděčná práce. Návrh nového vzhledu serveru začíná prakticky v okamžiku, kdy je publikován nový vzhled, pak se na tom rok tak-nějak dělá, sbírají se pomalu další poznatky, sem tam někdo nahodí novou myšlenku. Jenže za rok se ukáže, že původní design už je mnoha změnami a dodatky (zejména nové reklamy) tak rozkorejněný, že je potřeba ho urychleně vyměnit... a pak stres, rychlá akce a měsíční prakticky non-stop práce při běžném provozu jako kreslení bannerů atd. Prostě lahůdka na nervy, myslím že grafici Mobilu i kdekoliv jinde mohou má slova potvrdit.

Podíval jsem se do databáze a do archívu Mobilu a našel jsem pro vás malou galerii změn vzhledů Mobilu.

Tady je (můj) článek o změně designu v roce 1997, byla to změna na třetí verzi vzhledu inspirovanou tehdy americkým CNetem - vzhled via WayBack. Je tam i screenshot designu č.2 (jednička se snad ani nezachovala, to byl humus, na němž jsem se málem naučil HTML). Další proměna vzhledu musela počkat až do roku 1999, jestli se nepletu, jejím autorem byla firma WebArt. Nenašel jsem přesný vzhled tohoto designu (tady je zase WayBack), ale našel jsem screenshot jeho aprílové parodie z roku 2000, kdy jsme tvrdili, že Mobil server koupil Telecom. Takže je to v Telecom barvách (ostře žlutá místo Mobilácké světlejší a modrá místo kombinace černá a červená). Při příležitosti nového designu jsem rekapituloval vývoj mobiláckého webu zde.

Pak přišlo další uvažování o změně vzhledu, jenže to už jsem se nechal ukecat grafiky, tenhle design nám navrhoval TT z Nexenu a škoda, že jsem ho tehdy neprotlačil. To byl rok 2000 a článek o tehdejším redesignu je zde, u Míry Kučery je screenshot tohoto designu, neb Míra je jeho autorem. Tehdy se zavedlo přejmenování z Mobil server na Mobil.cz - podrobněji o tom zde. Pak byl drobnější redesign (či spíše osvěžení webu) v roce 2002, to už komentoval Vreco zde.

Inkonka Mobil serveru z roku 1997A ta ikonka v článku je druhá ikonka Mobil serveru (ta první byla ještě před tím, než se standardizoval rozměr ikonek). Kreslil jsem ji v kalupu, když se Mobil server stal nějakým platinovým kanálem v Exploreru a já zapoměl na to, že musíme Microsoftu dodat ikonku, takže jsem na její vytvoření měl deset minut. Přesto se mi líbila a používala se dlouho předlouho :) A tu ikonku antény jsme si tehdy zaplatili dokonce v nějaké imagebance, protože se tiskla i na letáčky, fuj to jsem byl ale poctivý, inu nezralé mládí...

Pokud chcete vidět další, nikdy nepoužitý design Mobilu, toto je dílo Míry Kučery, dvorního to designera. Je z roku 2002 a už tehdy se plánovalo převedení vzhledu do CSS. Jak už jsem jednou psal, nepoužilo se to, protože zároveň s tím by bylo spojeno velké rozřazení rubrik a logiky výpisu článků na stránce, což jsme tehdy usoudili, že by lidé nezkousli. Míra připravoval i další návrhy, více konzervativní, některé dokonce přešly i do stádia makety, nakonec se ale také nikdy nepoužily. Například tento návrh nebo tento návrh - ten zase pamatují pamětníci Marigolda, protože to byl první vzhled Marigolda, když mi ho Míra recykloval pro použití na Marigoldovi :)

Nový design jde na vrub Martina Štěcha a kodera Petra Veselého, ale jistě byli pod ostrým dohledem Vreca a Matua :) Portálová lišta (to na vrchu Mobil.cz) je idnesí standard, který je všude stejný a samozřejmě je s tím velký problém, protože se udržuje centrálně a pro servery, které vypadají každý trochu jinak, je těžké udělat jednotně vypadající lištu, která na každém serveru vypadá alespoň použitelně. Portálová lišta je tam od roku 2000, kdy iDNES investoval do MobilMedia, z počátku byla brutálně velká a dnešní vzhled je už po brutální kompresi a optimalizaci... Wov, našel jsem super fotku, kde já podepisuju smlouvu s Mafrou a Vreco si ji pročítá :)

Suma sumárum na jeden použitý design Mobil serveru připadá jeden nepoužitý a nesčetně modifikací... Tož asi tolik ku změnám designů...

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook