Přehled hotspotů aktualizován – jak si stojíme s WiFi hotspoty?

Patrick Zandl · 11. listopad 2003

Aktualizoval jsem a z části doprogramoval databázi WiFi hostpotů. Nejdříve k vylepšením: vypsat si nyní můžete hotspoty nejenom podle města, ale i podle provozovatele, u každého provozovatele se také zobrazuje počet hotspotů, které provozuje a jeho podíl na trhu. Nic složitého, co byste také čekali...

Nyní trochu k číslům. V databázi je zatím 178 hotspotů, nejvíce jich má Eurotel a to 62, za ním následuje Český Telecom s 55 hotspoty. Zajímavé je, že cca tři hotspoty Telecom zrušil v Telepointech - proč, netuším, asi tam byly problémy s připojením (zjištěno komparací starého a nového seznamu). T-Mobile a WideNet mají po 16 resp 26 hotspotech (ano, WideNet jich má více) a další provozovatelé už jsou podstatně menší. Chybí mi MyNet, už jsem našel data a doplním je, ten provozuje 10 hotspotů, přitom čtyři přímo svoje a další od partnerů. Nu, ještě je tu prostor a máte šanci založit svůj start-up :)

Poznámka k Eurotelu: firma zapracovala na pokrývání rezidenčních oblastí. Už to nejsou jen hotspoty v hotelích, ale také v rezidenčních oblastech, často docela netradičních: Černošice, Hlásná Třebáň, Kamenice. Nebo co si myslet o hotspotu Jesenice-Osnice, u něhož je poznámka "vila v centru nové zástavby" - kdopak z Eurotelu tu asi bydlí? Tato strategie má svoji logiku, Eurotel se zaměřil na satelitní městečka u Prahy, kde je telco infrastruktura bídná, ADSL tam nesahá a přitom tam žijí lidé, co nemají do kapsy hluboko. Jen mi k tomu nesedí ten tarif. Cena 100 Kč za 2 hodiny není malá na to, že musíte instalovat externí anténu a laborovat si někde na střeše. Nu, jeden známý z Eurotelu tvrdí, že se ta služba chytá pro tarif WiFiJet Start, který za patnáct stovek nabídne 120 hodin a připíše se k účtu za mobil, což firma takového manažera unese a má tím vyřešené jeho připojení doma.

Na dotaz, proč je tam tak málo hotspotů CzFree dodávám - jsou tam hotspoty, které se zapsaly. Většina přípojných bodů CzFree nemá (alespoň podle mne) statut hotspotu, tedy bodu, ke kterému se pohodlně připojíte z ulice. Může za to downtilt - sklopení antén. Ty svítí na střechy a ne na ulice. Samozřejmě pokud někdo provozuje CzFree či jiný hotspot s pokrytím ulice, nechť se registruje po libosti. Přehled přípojných nodů CzFree je na jejich stránkách a ty nemá Marigoldí databáze suplovat.  

Databázi hotspotů najde na www.marigold.cz/hotspoty (a v menu) a její WAP verze je v progresu, nebojte, nezapoměl jsem na to, jen mít těch dvacet minut free ... ještě jeden statistický údaj, databázi zatím použilo více jak 6000 lidí - to není tak zlé, ale radši jdu zkontrolovat, zda to počítám správně :)

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook