Předvolební marnotracení žurnalistovo spojené s lamentací o státním rozpočtu

Honza Simkanič publikoval text s nadpisem Tragika české politické žurnalistiky, čímž rozehrál moji myšlenku a stal se předjezdcem tohoto zápisku. Můj postřeh bude z jiné strany, z jiného úhlu, ač stejně plačtivý.

Rozhodl jsem se být předvolebně zodpovědným občanem a prostudovat státní rozpočet. Podle článků, které jsem četl, jsem vyrozuměl, že zákon o státním rozpočtu je věc složitá, kterou bude zatěžko pochopit i promovanému ekonomovi. Nicméně volby se blíží, zodpovědnost k druhé vlasti především a nad osobní pohodlí. Do termosky nalil jsem kávu, připravil si drobné občerstvení, vygoogloval jsem si zákon ke státním rozpočtu a jal se číst.

Tady někde nastala první zrada. Pravda, zákon má cca 150 stran, což je na počtení docela husto textu a především tabulek. Omáčky kolem toho je jedna strana, zbytek jsou tabulky. Jenže ouha. Rozpočet v zákoně vypadá tak, že se řekne, kolik se přijme (a to se v zákoně říká s neoblomnou jistotou, která mi imponuje, kéž bych to uměl u rozpočtu firemního) a kolik se vydá. Mne zajímaly hlavně ty výdaje. A ty jdou po takzvaných kapitolách, což jsou ve skutečnosti ministerstva a jiné státní úřady jako Český statistický úřad, NKÚ a další. Takových „kapitol“ je v rozpočtu na rok 2010 celkem 41, přičemž příjmy z nich jsou 1,022  bilionů (doufám, že jsem trefil řád, prostě 1022 miliard, tyhle čísla už běžně nepočítám), zatímco výdaje jsou 1,184 bilionů, tedy o 162 miliard vyšší. To je onen schodek a je to banální matematika, když si vyhledáte názvy těch řádů.

Po tomhle dvoutabulkovém výčtu příjmů a výdajů jednotlivých kapitol následují „Ukazatele kapitol“, kde jsou rozpočty jednotlivých ministerstev a úřadů, tedy oněch jedenačtyřiceti organizací. A tady nastává první zádrhel. Vezměme si například rozpočet Ministerstva dopravy. Tak nějak implicitně jsem předpokládal, že se z něj dozvím, kolik peněz se proinvestuje do opravy dálnice, řekněme takové D1. Ne, nedozvíte. Ukazatel kapitoly 327 je jedna tabulka, která „vysvětluje“, jak se proinvestuje 71 miliard korun. Najdete tu platy a pojištění zaměstnanců ministerstva, ale položku D1 nikde… To byste chtěli moc.

Takže pokračujeme v bádání. Jedním ze čtyř výdajů (!) ministerstva dopravy mimo personálie a granty jsou „pozemní komunikace“ – 426 milionů na rok 2010 a Dotace pro Státní fond dopravní infrastruktury, 55,2 miliard. Účelem Fondu je rozvoj, výstavba, údržba a modernizace silnic a dálnic, železničních dopravních cest a vnitrozemských vodních cest. Tady by se tedy měla asi najít ta rozpočtová položka „Dálnice D1 – opravy“. Jenže v zákoně o státním rozpočtu už to není. Nelze se ze zákona „prokliknout hlouběji“.

Přejdeme tedy na web SFDI a pokračujeme v hledání. Tedy hledání… vyhledávací okénko na SFDI pro jistotu nefunguje, protože chybí script pro hledání. Nakonec se proklikávám k rozpočtu. Na stránce 14 se dozvídám, že pro opravy a údržby dálnic a silnic první třídy je v rozpočtu 7,344 mld Kč, které má dostat Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Pár věcí z rozpočtu detailně nechápu, jsem v tom začátečník. Například, proč v rozpočtu SFDI se pláče nad tím, že se rozpočet zkrátil příjmově za 36,1 mld Kč, když státní rozpočet ve výše uvedeném zákoně počíta s cca 55 mld Kč, asi jsem někde něco přehlédl nebo prořízl, čert to teď vem.

Až tady, úplně na závěr, je barevná tabulka, ve které najdete, kolik se vynaloží na jednotlivé silnice a další dopravní instrastrukturu. V našem hypotetickém příkladě najdete dvě položky týkající se stavby dálnice D1, například D1 v úseku Kroměříž východ–Říkovice. Na tu se letos vynaloží 100 milionů, pro příští rok se očekává 50 milionů Kč. Dalších 1,8 mld Kč sem nacpe EU v rámci programu OPD (Operační program doprava) Celkový rozpočet 6,6 miliardy Kč. Takže se tu ještě chvilku stavět bude.

Co je mezipointou mého povídání? Především to, že neexistuje žádný přehledný sumář toho, co obsahuje ve skutečnosti státní rozpočet. Co se za ty peníze postaví, koupí, pořídí. Musíte zoufale hledat, procházet podřízené organizace. Abyste se dobrali toho, co znamená rozpočet na dopravu (ve skutečnosti!), tak musíte projít rozpočty SFDI, ŘSD, SŽDC (to jsou železniční cesty), ŘVC (ředitelství vodních cest) a teoreticky i TSK (technická správa komunikací). V rozpočtech narazíte na nesrovnalosti, které plynou za prvé z toho, že dokumenty nejsou synchronní, mohli jste se dostat k publikované předběžné verzi, která nezahrnuje změny související se schválením státního rozpočtu v prosinci 2009, mohli jste něco přehlédnout a nepochopit. Dobrat se konkrétní informaci ze státem a jeho institucemi publikovaných informací prakticky nejde. Navíc narazíte na nezájem: vyžádal jsme si například emailem rozpočet ŘSD – a kašlou na mne. Jsem zvědav, co řeknou, až jim zavolám…

Úkolem novin by mělo být tohle všechno absolvovat a nám, čtenářům, představit podrobnou a předemletou verzi výše uvedeného. Měli bychom se koupí novin krátce po schválení rozpočtu dozvědět, kolik peněz příští rok připadne na opravu dálnice D1, kolik na nákupy nových zbraní pro vojáky a kolik to bylo v letech minulých. Jenže já si nevybavuju, že by něco takového v novinách bylo. Píše se o porcování medvěda a kolik si kdo z poslanců přihrál do vesničky. Ne, že by to nebylo zajímavé, ale upřímně, jsou to drobné, které tam někdo nechal porcovat kvůli odvedení pozornosti poslanců i médií. Funguje to mocky moc dobře, jak vidno.

Pak se napíše souhrnná zpráva, že na dopravu jde letos více či méně, než vloni. Jenže na jakou dopravu, ptám se? Co když v hlubinách toho rozpočtu je, že se vyhodili všichni úředníci a ušetřené peníze jdou na opravu silnic? Nebo že přestaneme stavět silnice a budeme stavět jen železnice nebo jezdit dopravou vodní? To jsou ty podstaty oné rozpočtové změny – jenže nic z toho se z novin nedozvídáme v komprimované podobě. Až v narážkách v průběhu času, když nebohý opravář dálnice vysvětluje, proč i letos bude připomínat tankodrom…

Jde to dělat jinak? Jde. Třeba v USA je projednávání federálního rozpočtu celospolečenské téma, protože lidé vidí jednotlivé jeho podoblasti. Média vydávají infografiky, lze se přehledně dobrat toho, čeho se rozpočet ve skutečnosti týká. Moje oblíbená je infografika WallStats, kterou si můžete objednat i jako plakát o rozměru šesti čtverečních stop. V ní najdete federální budget přehledně, po odděleních i jejich hlavních programech, například takhle je to vidět u námořnictva a jeho vývoje:

 

Uznejte, není to přehledné? Chcete jinou verzi, černobílou, jinak uspořádanou, abyste viděli, že nejde o ojedinělá dílka?
No a co máme v Čechách?

Aktuálně.cz: nic, jen komentáře. iDnes.cz – sbírka pojmů a dojmů, alespoň něco. Finance.cz – alespoň přehledové tabulky celku, jinak nic. Euro – nic, kromě komentářů. Oficiální server Czech.cz – no to si dělají legraci? Hospodářky a iHned – hezká infografika, která je bohužel na houby, protože o ničem nevypovídá, jen o tom, že máme dluh, ale jednooký dnes kralovati může. K tomu přidaly komentáře profesí, jichž se změny týkaly, to mi přijde spíš populitiscké, ale opět lepší něco, než nic. Pojem Nic znamená, že se nedalo nic najít přes vyhledávač webu a přes Google, ani jem na to nenarazil v tištěné verzi.

Asi tady bych se odpíchl ve věci lamentace nad úrovní novinářské práce. Abych neteoretizoval, vyzkoušel jsem si to minulý týden v praxi. Ano, vytvořit komplexní podklady, které budou o něčem vypovídat, by dalo tři týdny práce elévovi, který by všechno obvolal, postahoval, přepsal do Excelu a nenechal se odbýt. Většinu práce zahrnuje to „nenechal se odbýt“ – tedy vydolovat data a věnovat trochu úsilí o to, najít je. Mít mírnou zkušenost s googlováním. Mírně rozumět ekonomice v rovině rozlišení pojmů výnosy/zisk. Nic závažného.
Nikde nic. Laciné pošťuchování novinářů, osamocené výkřiky bez kontextu. Zhodnocení, kdo pro co hlasoval, aniž by bylo zřejmé, že novinář pochopil podstatu toho, co se odhlasovalo. Analýza veškerá žádná. Já vím, že by dala práci. I v jednotlivém segmentu by dala práci. Jenže ta práce měla být udělána.
Taky vím, že jsou objektivní kritéria, proč se tak nestalo: v redakcích jsou podstavy, je dost jiné práce. Sepsat pár povrchních výkřiků a zhodnocení dá méně práce a zabere to skoro stejně znaků. Napsat, že školství dostalo méně a že to učitelé odserou, dá méně práce, než projít rozpočet a zjistit, kdo ve skutečnosti dostane méně a jaké jsou pro to důvody.
Takže ano, novináři odvedli mizernou práci. A nebyl to první případ, kde to pozoruju. Jenže víte, co mne na tom děsí nejvíce? Stručným průzkumem mezi poslanci jsem pojal podezření, že podobně mizernou práci odvedla i většina poslanců. Že málokdo z nich do detailu tuší, o co vlastně hlasoval. Ano, chápu princip, že na to strana má experty, kteří zanalyzují rozpočet a dají instrukce, jak má kdo hlasovat. Chápu, že v rámci strany je práce rozdělena. Ale stejně se bojím důsledků, které z toho plynou, když většina nerozumí tomu, o čem se vlastně hlasuje…
Má-li článek mít nějaký závěr, tak jen smutné konstatování, že občasné žehrání politiků na povrchnost novinářů, je v některých případech pravdivé. Což neznamená, že ve všech. Jenže vinu na tom mají sami politici. Letošní volební kampaň a nakonec i ta v roce 2006 se dostala z roviny věcné do roviny osobní. Pere se špína, padají nesmyslné sliby. Těžko v takovém marastu novinářům vyčítat, že se přesunuli do téže argumentační roviny a místo fakt hodnotí občas dojmy. Ku cti jim slouží, že to nedělají často a snaží se o nestrannost, ale velké analýzy od nich čekat jen těžko.  Už proto, že čtenářská poptávka po nich je také pramalá. Čest výjimkám a svědomitým lidem v obou táborech.

 

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

17 komentářů

 • Patricku, opět skvělý materiál, který trefil hned několik hřebíčků do hlavičky.

  Ta nepřehlednost a neklikatelnost je záměr. Vždyť ani zákony si člověk na oficiálních webech nenajde v aktuálně platném znění – to musí k soukromníkům. I ministerstva si tak platí ASPI, aby pracovala s aktuálními zákony. Hrůza!

  Práce novinářů? Však to sám víš, jak to je. Každý novinář musí denně vyplodit 2-3 materiály, takže kdo si může dovolit připravit něco, nad čím by strávil 2-3 týdny? I kdyby to bylo super, tak takový novinář prostě nebude zaplacený. A tak novináři v ČR jen přepisují ty samé informace z četky, protože tímhle způsobem normu zvládnou.

  A že ani politici netráví čas s prostudováním podobných věcí? No bodejť. Vždyť jsou málo placení a tak mají obvykle ještě dva, tři další kšefty, tak jak by mohli studovat rozpočet…

  A proto: Nevolte nikoho, kdo už v parlamentu sedí. Protože tím se pouze konzervuje současný tristní stav. Je třeba obměna. Možná by nebylo od věci, kdyby byla povolená pouze dvě volební období a pak alou! Nejen u prezidenta.

 • Víte co bych vám doporučil? Udělejte si někdy čas a zaběhnete si na zastupitelstvo své obce, až se bude schvalovat rozpočet. Ptejte se zastupitelů, podle čeho rozhodují, do čeho se dají peníze. Informujte se o hospodaření. Zkuste sehnat přesné zápisy ze zastupitelstva i rady včetně jmenného hlasování.

  Asi se budete HODNĚ divit. A tady politika začíná. Mění se jen měřítko. Když na to občan kašle v malém, nemůže se divit, když to ve velkém bude jinak.

  Kdo v USA donutil vládu, aby takto zveřejňovala detailní data? Ano – občané! Novináři za nic nemůžou, jen plní poptávku.

 • A když už jsme nakousli tu novinařinu a vyhledávání relevantních dat, tak proč na tom netrváte na „své“ Lupě? Přečtěte si http://www.lupa.cz/clanky/piratskeho-softwaru-v-cesku-ubylo/ a zkuste říct, jestli to je investigativní novinařina, anebo přetisk tiskové zprávy.

 • Pokud jde o tu online dostupnost aktuálních plných znění zákonů, tak už docela dost let je to na portal.gov.cz

 • Dvě poznámky:
  1. Dojem o nepřehlednosti státníhorozpočtu není dojem, ale skutečnost. Proto je již desítky let (ano desítky) Eduard Janota označovaný za jediného, kdo se ve státním rozpočtu vyzná, ne zná přesná čísla.

  2. Nepřehlednost by měla smazat „Státní pokladna“, jedna z hojně kritizovaných zakázek MF, na které nyní dělá HP a spol.

 • Martin Hruška: platí to, co jsem psal. Podstav. S externistou článek o mnoho lepší neuděláte. Netvrdím, že se dá investigativa dělat levně.

 • Výborná práce, díky za analýzu. Je vidět, že spousta věcí jde. Proč se to takhle normálně nedělá, z toho podezřívám tu „neviditelnou ruku trhu“. Ta asi zvládne řídit obchod, ale IMHO narušuje některé základní funkce kvalitního státu – a informovanost zrovna jako armáda hasiči zdravotnictví sem patří.

  btw: psychiatři a psychologové jistě potvrdí, že modrá barva je dobrá! To je taky trochu prů..švih. 🙂 že to do těch uren házíme IMHO v 90% podle barvy bez jiných podrobných informací.

 • co se slozit a nechat to nekoho jeden mesic analyzovat, nebo si to rozdelit mezi par lidi

  vsechny nove male strany se transparentnosti ohaneji, ale do tohodle se jim moc nechce

  obavam se ze by po zverejneni podobne analyzy by dalsi rozpocet skoncil v rezimu utajeni „tajne“

 • Prosim neplest bilion a miliardu, neni to same (aspon v Evrope plati, ze bilion = 10^12 = 1000 miliard).

 • Díky za moc pěkný článek. Opravdu hezky napsáno a musím souhlasit!

 • Myslím, že nejdůležitější věta padla až nakonec: „…čtenářská poptávka po nich je také pramalá.“

  Novinařina je dnes především o nalákání čtenářů; tisk je ve skutečnosti zábavní a ne informační médium. Lidí, kteří by měli zájem o podrobnou analýzu rozpočtu, je nejspíš jen mizivé procento celé populace. Většina si radši přečte srdcervoucný příběh o zachránění malého koťátka s poraněnou tlapičkou.

  Takže proč by se novináři namáhali? Spousta práce, a odměnou jim bude snížení čtenosti, protože to nikoho nezajímá. Ještě tak možná čtenáře Hospodářek anebo Eura.

 • Obavam se, ze nazor ze „statni pokladna“ neprehlednost vyresi je jenom mytus. Mam zkusenosti z velke firmy (5.000 zamestnancu, 16 samostatnych pobocek) a ani takhle v malem se to totalne nedari sesynchronizovat. Protoze aby data byla „zoomovatelna“ a aby bylo mozne snadno porovnat budget, upraveny budget neboli forecast a skutecnost vyzaduje neskutecne mnozstvi prace a koordinace a system, ktery to bude cele hlidat bude hodne komplikovany, tzn. lidi s nim nebudou chtit delat a tak data v nem obsazena nebudou aktualni a tak vznikne zacarovane kolecko….

 • oh moment … a nezaznelo v clanku ze tuto analyzu delaji analitici v politickych stranach? takze uz je minimalne nekolikrat hotova ? jenze proc by se o ni politicke strany delily ..

 • On celý náš rozpočet je zkonstruován podle hesla „mlžit, mlžit a zase jen mlžit“. V rozpočtu je například jedna, nutno říct že nemalá položka co do objemu s názvem „Všeobecná pokladní správa“. Pod ní se schová téměř cokoli. A tak by se dalo pokračovat dále.

 • jsou veci, ktere holt v televizi nedavaji. myslim, ze Svobodni v cele s Machem se snazi, ale je to beh na dlouhou trat. Zakladem je samozrejme vyrovnany rozpocet :

  http://www.svobodni.cz/article.aspx?articleid=807

  a cim vic lidi bude vedet „komu slouzi“, tim drive bude sance na nejakou zmenu

  http://www.svobodni.cz/media/clanky/944-mach-nafta-a-benzin-prudce-zdraily-diky-babisovi/

 • http://www.transparency.cz/index.php?lan=cz&id=2931
  Grafický průvodce po výdajích státního rozpočtu, stačí se podívat, že …
  Jen doufám, že to chlapci a díftky z TI zase trochu aktualizují.