Praha by chtěla WiFi zdarma. To bude průser…

Nejsem principiálně proti věcem zdarma, jen mám takové neblahé a zkušenostmi dané přesvědčení, že nic zdarma neexistuje a nakonec se to někde musí zaplatit. Pokud to nejsem já, budiž. Většinou jsem.

WiFi v Praze 5 už zdarma je a na základě této reference hodlá Praha stavět zdarma WiFi síť celoplošnou. Náklady mají vyjít na 150 milionů Kč, další peníze má schlamstnout roční provoz. Sto milionů Kč chtějí získat projektanti této sítě z příspěvku Broadbandového fóra, zbytek se má sehnat někde, nepochopil jsem přesně kde, na DigiWebu píšou, že by se mělo něco dále chtít po vládě.

Proč to všechno smrdí průserem? Pomiňmte to, že magistrát Prahy 5 jakožto reference projektu, je podle výstřižků z novin nejpodivnějším pražským magistrátem a pomiňme to, kolik slýchám o korupci v samotném projektu zasíťování Prahy 5, protože to k takovým akcím patří.

Nejprve trocha výchozích předpokladů. Pokud se shodneme na tom, že internet by měl být podobně jako další infrastruktura zdarma nebo za podmínek, jež stanovuje stát (a na tom jsme se ještě neshodli, ale to nyní ponechme), musíme se vypořádat s podnikatelskými subjekty, které na trhu působí legálně a za podmínek dříve platných a stanovených. Nedá se to udělat tak, že jim udělíte smolíčka pacholíčka a domníváte se, že je vymalováno tím, že jste na trh uvedli službu zdarma, která všechny ostatní pošle do konkursu. Musíte se s nimi nějak čestně vyrovnat. Znamená to vyplatit jim odškodné a pár let se handrkovat o tom, jaké to odškodné má být.

Příklady tu už jsou. V devatenáctém století, krátce po vzniku telegrafu a telefonu, se většina států včetně Rakousko-Uherska (ale i USA atd) rozhodla, že telegraf a později i telefon mají být vlastněné státem. Vydaly patřičný zákon a sítě stávajících poskytovatelů odkoupily. Tedy vyplatili za ně peníze. Neobešlo se to bez křiku, ale urovnalo se to.

Nyní město Praha hodlá udělat totéž: vyvlastnit provozování internetového připojení, protože kdo by se připojoval za peníze, když může mít službu zdarma. Znamená to nepřípustný zásah do podnikatelského prostředí, protože jde o zásah ze státních prostředků. Kdyby totéž udělal soukromý podnikatelský subjekt, ihned by na něj vlítnulo pár úřadů kontrolujících hospodářskou soutěž (ačkoliv by nakonec asi odtáhli s nepořízenou). Kdo vlétne na magistrát? A co se stane, když firmy jako UPC, Karneval nebo Číhoř a Syn Podblšanský Internet podají žalobu na zmaření svých investic? Nepamatujete si? Ano, i Česko podepsalo smlouvu o ochranně investic a v ní jsou podobné kroky hodnoceny velmi negativně, když jsou financovány či iniciovány ze státních zdrojů.

Kromě toho přijdou praktické problémy. V prvé řadě fakt, že na podobné peníze nemá magistrát podle statutu Broadband fóra nárok a bude důležité sledovat, jak se fórum zachová. Jednou ze základních podmínek totiž nepřekvapivě je, nelikvidovat subvencí konkurenci a protěžovat regiony bez připojení. Neznám v Česku konkurenčnější prostředí pro internetové připojení, než je Praha a fronta nasratých bude pekelně dlouhá, ČTÚ, MI a Antimonopolní by v případě vyplacení 100 mega z prostředků fondu měly otevřít pár dalších přepážek, aby stihli stížnosti odbavovat. Odolá fórum tlaku? Jestli ne, bude to vhodná chvíle odepsat jeho členy jako sbírku bezcharakterních sviní, jestli ano, o to vhodnější chvíle poplácat je po zádech, že dodrželi, co slíbili.

Kdyby se náhodou peníze někde vyšťárali, třeba i z jiných zdrojů, přijde další problém: politický odpar. Z takové hromady peněz se prostředky rády samovolně odpařují – v Česku neznámo kam. Pár radních dostaví domek, nakoupí byty dětičkám, ornou půdu na místě budoucího satelitního městečka, to vše samozřejmě bez souvislosti s výstavbou sítě za 150M. Přesto něco zbude, něco někdo postaví a přijdou problémy třetí linie. Zákazníci dostanou něco zdarma, ono to nebude fungovat perfektně, protože je to rádio a dělané bez nutnosti vydělat, takže dost pravděpodobně velmi ležérně (zkušenost s WiFi Prahy 5 tu je). Budou si stěžovat. Operátor (bo půjde o outsourcing) je odpálí, že to jede zdarma, tak ať nereptají. Lidé budou naštvaní, reptanda pronikne do médií a znovu se provaří, kdo kdy komu a kolik.

Problémy čtvrtého řádu: rušení. Inu, v Praze je na pásmu 2,4 GHz rušno a nové rádio se ve většině oblastí prostě nemá kam nacpat. ČTÚ si může už podatelnu rozšířit rovnou, protože řady CzFreenetáků a dalších naštvaných provozovatelů WiFin v Praze budou megadlouhé, protože tady to půjde hrubou silou. Nové WiFi prostě vytlačí ty ostatní, leda by někoho osvíceně napadlo sehnat licencované pásmo nebo experimentovat s 5GHz. Jenže to už za lacino nepůjde …

Inu, s bezdrátovými sítěmi to není tak snadné, jako s městským imobiliářem. Jako obvykle i zde platí, že nejjednodušší řešení je to nejméně správné. Takže městské celoplošné WiFi zdarma je technicky vzato dobrý nápad. Ale takhle snadno se zrealizovat bez pořádného průseru nedá.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

61 komentářů

 • Na kterem odkaze se muzu mrknout ktere projekty byli podany,od koho a bude uverejneno jejich plne zneni?Moc by me to zajimalo.Dle me defacto jakykoliv internet zdarma pro firmy/domacnosti odporuje vypsane dotacni soutezi.Jestli to nejaky takovy projekt dostane (a ze se mikroregiony s mesty posnazi) tak na to seru.Sam si chystam dotacku na par stovek tisic pro 3vesnicky kde je dialup,ale hold nemam tlacenku nahore 🙁 .Ani se mi to s takovou podavat nechce…ale mozna zadam tak malo ze nakonec ztech milionu na jednorazove ptakoviny ta castka i zbyde a nez by ji prevadeli tak nam ji daji :-)).Ale copak mistr sveta amoleta z Nonamova?:-) Radsi mlci,asi dostavuje ten barak musi se to preci do 17.1.2006 skolaudovat :-).

 • plně souhlasím, jen jednoho si nejsem jist.
  Píšete:
  1)"Znamená to nepřípustný zásah do podnikatelského prostředí, protože jde o zásah ze státních prostředků. Kdyby totéž udělal soukromý podnikatelský subjekt, ihned by na něj vlítnulo pár úřadů kontrolujících hospodářskou soutěž (ačkoliv by nakonec asi odtáhli s nepořízenou)." – pamatuji se na nedávno obdobný případ, kdy "žluté autobusy" jezdily jistou trasu za 1,-Kč a jaksi jim to bylo z vyšší moci zatrženo – možná ale, že pokud by tyto busy patřili městu … :oDD
  2)"A co se stane, když firmy XY podají žalobu na zmaření svých investic? Nepamatujete si? Ano, i Česko podepsalo smlouvu o ochranně investic a v ní jsou podobné kroky hodnoceny velmi negativně, když jsou financovány či iniciovány ze státních zdrojů"
  Myslím, že toto by se již dnes dalo použít např. v situaci, kdy městská knihovna zpřístupní (ve městě kde je již několik podnikatelů s internetem pro veřejnost) internet ZDARMA – kdopak asi pak platí náklady? No ano, je to město z rozpočtu, čili z daní – Jenže jaksi malý podnikatel s internetem na žalobu města či státu jaksi zde u nás … :o((

 • My mame zkusenost s podobnym pristupem dvou obci. Napred si nas jedna z nich zavolala, jestli bychom jim tam nenatahli Internet. Po prezentaci to jeste vypadalo slibne, starostove prislibili pomoc s domluvenim objektu etc. Nechteli jsme po nich ani jednu obecni korunu a vse vypadalo ok.

  Tak jsme to zacali sitovat a v procesu se od nich dozvedeli, ze za desitky tisic obecnich korunek koupili od komercniho poskytovatele Internet pro lidi 'zdarma'. Kdyz vemu velikosti tech obci, kazdy obcan z tisicu prispel pro par desitek lidi s Internetem par desetikorunek…

  No a my jsme dodelali co jsme zacali a zjistili, ze diky kvalite se i pres nas za 420 Kc mesicne nakonec pripojilo postupne kolem deseti lidi, kteri to mohli mit na pretizene obecni wifi zdarma…

  No ale podfuk to byl moc hezky cesky… 🙁

 • Já bych to zase tak nehrodil. Pokud jsem dobře četl, tak by mělo jít v téhle zadarmosíti jít o rychlost srovnatelnou tak s GPRS, větší nebude… A to už dneska skoro nikomu nestačí, takže kdo poslytuje trošku slušné připojení, ten se o své podnikání bát nemusí…

 • [4] Ano, i jako BFU bych očekával, že toto připojení "zdarma" bude pomalé a tudíž pro skutečně moderní využití internetu málo zajímavé.
  Pro základní rozšíření internetu a pro zvýšení webové gramotnosti by to jistě bylo výborné, ale pro jen o něco mébě BF-usera nejspíše nepostačující.
  Stará ojetá škodofka taky stačí na základní přepravu z bodu A do bodu B, a přesto prodejci mnohem dražších aut nekrachují.

 • [4] Ano, i jako BFU bych očekával, že toto připojení "zdarma" bude pomalé a tudíž pro skutečně moderní využití internetu málo zajímavé.
  Pro základní rozšíření internetu a pro zvýšení webové gramotnosti by to jistě bylo výborné, ale pro jen o něco mébě BF-usera nejspíše nepostačující.
  Stará ojetá škodofka taky stačí na základní přepravu z bodu A do bodu B, a přesto prodejci mnohem dražších aut nekrachují.

 • Ze 64kbps ohrozi neci podnikani? A ohrozuje neci podnikani poskytovani pytliku na psi hovna mestem zdarma(ano ja vim, z poplatku za psy)? Nemyslim.

 • [7] Ohrozí. A to hned několika způsoby. Těch, kteří by od placeného netu přešli na tenhle, bude asi poměrně málo. Nicméně nové klienty to přilákat může. Současné provozovatele to pak ohrozí zejména tím, že se do vzduchu dostanou desítky (a spíš stovky) dalších vysílačů. Takže opět všechno přelaďovat a předělávat.

  Co mi ale vadí nejvíc – já nechci přispívat na ničí net zdarma. Já si svůj net platím a vím, že v Praze může mít net každý za pár stokorun. A to už není překážka. Navíc se vsadím, že to opět bude pěkná černota a že prachy budou mizet bůhvíkam.

  Přirovnání k sáčkům na psí hovínka tak trochu kulhá. Ty sáčky slouží všem (tedy sloužily by, kdyby je majitelé psů používali). A platí je jen někdo – ti, kdo by je měli používat (já vím, je tu spousta nehlášených psů). Internet bude jen pro pár lidí, ale zaplatí ho všichni obyvatelé Prahy a pokud dostanou další dotaci, tak třeba i vesničani, kteří třeba nemají žádnou jinou možnost připojení, než dialup. A to je pěkná kravina.

  Místo co bychom byli rádi, jak to v Praze dobře funguje a jak se tu ten trh rozjel, tak ho začneme křivit. Ufff.

 • [2] Myslím, že toto by se již dnes dalo použít např. v situaci, kdy městská knihovna zpřístupní (ve městě kde je již několik podnikatelů s internetem pro veřejnost) internet ZDARMA

  Jak s prahou [5] netuším. Nicméně srovnávat 'knihovnový přístup' k internetu s poskytovateli připojení je přehnané. A pokud jde o internetové kavárny – ok, ale stejně tak by si na "nekalou" konkurenci mohli stěžovat i knihkupectví…

 • Rychlost pražské Wi-Fi sítě má být 64kbps, to je skoro jako dial-up. Kdo chce normální internet, připojí se ke komerčnímu subjektu. Sám jsem doma u Karnevalu, ačkoliv mi na něm vadí několik věcí (nejvíce asi výpadky při volání přes net), měnit nebudu, neboť nabízí nejrychlejší připojení s rozumným limitem 20 GB, což je v mé ulici bezkonkurenční nabídka.
  Když jsem venku, rád Wi-Fi zdarma využiju. Navíc Karneval mívá výpadky, takže jako nouzovka je Wi-Fi dobrá.

 • Pokud to ma byt 64 Kb/s, tak proc zadaji o dotace z fondu na podporu broadbandu?

 • Nejlepší by asi bylo za ty peníze postavit optickou síť a na té pak nechat poskytovat internet (za mírný poplatek městu) jiné ISP. Tato investice by se tak postupně vracela a zpětně vydělané peníze by se mohli využívat na další rozvoj síťe. K tomuto řešení bych se klonil už jenom z důvodu vyžší "trvanlivost" této sítě. Myslíte si, že za 5 let bude někomu stačit 64 Kb/s?

 • Mesto Praha uz jednu takovou sit melo. Prodalo ji spolecnosti Deutsche Telekom (divizi T-Systems).

 • no zakladni problem je, ze v praze uz existuji 100 poskytovatelu a jen 4 neprekryvajici se kanaly v 2,4GHz pasmu(tedy pasmu pro wifi). Diky komunikaci uvnitr czfree a mezi sousedicimi lokalnimi isp to jakztakz funguje..znaji se, dokazi se domluvit. Jak doklada projekt Casablanca INT(nevidim duvod proc tu firmu nejmenovat 🙂 ) na Praze 5, prichod providera v podani velke korporace toto pasmo zarusil k nepouziti. Mistni poskytovatele bud investovali a presli do jineho pasma, nebo proste zavreli kram kvuli nepouzitelnosti pasma 2,4GHz.
  Nekomunikaci mamutiho operatora, navic pod kridly magistratu, povede jen k zaniku wifi alternativy k drahemu pripojeni v licencovanych pasmech. VyVoleny subjekt tak vlastne vydela hned nekolikrat: poprve kdyz postavi sit za 150mil Kc a alespon polovinu shrabne(v lepsim pripade vse jak to zname z projektu Internet do skol, bohuzel neznam zakladni skolu ktera by na zaklade tohoto projektu byla pripojena, ale znam jednu firmicku, ktere se akce naramne vyplatila..pokud to dopadne takhle, tak alespon nezarusi pasmo 🙂 ), podruhe za jeji rocni provoz, potreti kdyz zavrou kram lokalni ISP a kazdy zajemce o solidni pripojeni bude odkazan na FWA v licencovanych pasmech v cenach v radech desetitisic Kc(ktere samozrejme Casablanca poskytuje a celomestsky operator zajiste take nebude zadny drobny podnikatel 🙂 ), a na zaver poctvrte, kdyz se zjisti ze mamuti projekt znicil pasmo k nepouziti a operator si stahne zaplacena pojitka pro licencovana pasma pro pouziti s nove ziskanymi klienty 🙂
  Ale tak jako se nasi "sitove koalici Prahy 6" podarilo docilit zruseni vyberoveho rizeni nasi emstske casti na obdobny projekt, doufam ze i v celoprazskem projektu budou "utoky" ze strany lokalnich ISP takove, ze volne pasmo 2,4GHz nakonec zachrani 🙂

 • patrik zandl respect
  rulezni clanek o ralnych vecech !
  da iwebs.cz network hučka down

 • ano ohrozi, nekteri poskytovatele prodavaji pouze 64kbps

 • je to megalomanska blbost. Poskytuje nekdo zdarma elektrinu nebo vodu nebo volani z mobilu? Proc ma par idiotu pocit, ze internet je neco jineho? Ty penize je treba vyuzit jinak, na detska hriste, na domovy duchodcu, na skolni budovy a ne na investici do neceho co tady davno funguje.
  Nejhorsi je, ze vetsina novinaru jsou holy prdele a rovnostarsky socialisti k tomu a tak vitaj kdyz je cokoliv zdarma a daj tomu hned velkou publicitu. Vzdyt clanky o tom, ze praha chce budovat bezdratovou sit zdarma se objevily i na Total Telecom ci Reuters.
  A jeste kkolem dotaci – jsou v CR oblasti, kde opravdu neni ekonomicke postavit a provozovat broadband sit a je v poradku, ze na to MICR ziskal penize a ze se postavi par takovyhle metropolitnich siti. Ale uz neni v poradku, ze to budou delat obce ci neziskovky. Uvidime, jak dopadnou dotace. Sam jsem hodne zvedavy.

 • A co my na lontě? Kdo nám "postaví" internet zdarma? Všichni nemůžeme bydlet v Praze!

 • [7] no at kazdy posoudi sam, zda je PZ natolik naivni nebo natolik podmazany, ze z podobne marginalni udalosti odvozuje nezbytnost znarodneni telekomunikaci za uplatu.

  nicmene, jak tu nekolikrat zaznelo: iniciativa prahy 5 je pro normalni pouziti zcela nevhodna. je to 64kbps bez jakekoliv garance QoS a s velice pochybnym pokrytim. neco takoveho muze pouzivat leda silenec nebo uplna socka.

  prilezitost pro municipalni site vidim spis v pokryti verejnych prostor pro handheld/nomadic access (coz se obcas vidi i na zapade), ale timto smerem se prazska iniciativa nevyviji. magistrat by pomohl internetu kdyby rozumne podporil stavbu posledni mile, ale ne podobnymi kravinami jako "wifi internet zdarma."

 • Zajimalo by mne jestli by nekoho napadlo otevrit po Praze sit stanku s pivem zdarma? Zavedem statni hospody, statni prodejny potravin, statni prodejny bot……. Ja osobne to povazuji za statem placenou likvidaci podnikani v teto oblasti.
  A uz tu myslim taky jednou bylo, jestli si dobre pamatuju rvali mi do hlavy "Kazdy podle svych moznosti, kazdemu podle jeho potreb" (pro maldsi generaci vysvetlim, ze takto byl definovan komunismus v ucebnicich obcanske nauky)

 • Nevim co proti tomu vsichni mate… argument ze nechcete platit ostatnim za pripojeni ktere vy nepouzijete , protoze mate dost penez a muzete si pridit komercni-rychlejsi pripojeni je nesmylsný….. Nebo protestujete i proti tomu ze prispivate na MHD i kdyz jezdite autem, na nemocnice kdyz nejste nemocni a na skoly jelikoz uz jste vystudovali? Kdo chce lepsi pripojeni, zak si zaplati komercni (stejne jako v pripade skol). Ubytek uzvatelu bych necekal, mozna spis naopak….. 64kb/s je neco jako demo internetu….(nikoliv freeware:-)

 • Jeste jsem zapomel na paty zpusob vydelku, ktery je podle me pohorsujici nejvice..a to fakt, ze casablanca prodava pres sit postavenou za mestske penize vyssi rychlosti lidem, kterym 64kbps nestaci. My jsme pro ucel prodeje levne konektivity budovali sit na vlastni naklady nekolik let a nehodlame si ji nechat znicit takovymhle statne-socialistickym bastlem!!! A presto, ze jsme sit platili sami, stale nabiziome levnejsi a kvalitnejsi sluzby nez je "placena verze internetu zdarma pro Prahu 5"
  Grrr maloco me dokaze takhle rozzurit!!

 • [18] Souhlas. Mimo Prahu platim 64/32 kbps 500 Kc mesicne, 128/32 kbps je za 750 Kc mesicne, vic nelze – tedy pokud neuvazuju pripojeni pres net4net, 2mbps za 9900 Kc mesicne. Sice me to nijak netesi, ale co se da delat, dialup by me pri celodennim pripojeni pres vikendy vysel jeste draz a internet k praci potrebuju. Takze me vzdycky dokaze akorat nastavat, kdyz slysim, ze chce nekdo v Praze (kde je za tyhle penize pripojeni nekolikanasobne kvalitnejsi a rychlejsi) budovat internet zadarmo (tedy rozumnej z mych dani). Proc nejdou penize do oblasti, kde by to bylo potreba a kde proste zadna alternativa k dialupu a GPRS neni??? Tady v Praze je moznosti pripojeni nepreberne, timhle projektem jenom dosahnou naprosteho zasr**i 2.4 GHz pasma, ktere by podle meho nazoru melo byt pouzito na pripojeni k internetu jen v pripade nouze, kdy proste neni jina moznost (vesnice,…) – rozhodne ne v Praze, kde je minimalne ADSL na skoro kazdem rohu!!!

 • Ahoj, jakožto jeden ze 14 členů BBF ti mohu s klidem v srdci prohlásit, že jsem si celkem jistý, že by to na BBF nemělo sebemenší šanci, dokonce jsme tam na projekt praha5 všichni svorně nadávali. Samozřejmě 100% mohu mluvit jen za sebe a říct, že u mě by takový projekt získal 0 bodů a hlavně bych bojoval za jeho vyřazení pro nesplnění mandatorních podmínek a jsem přesvědčen, že podobný problém by měla většina. I kdyby po mě chtěli jednu jedinou korunu, tak bych byl proti a podobně se zachovám ke všem podobným infrastrukturním projektům.

 • mimochodem mi to přijde stejně udělané jako schválně jedna velká předvolební bublina
  2 dny před odevzdáním oznámí veřejně takovýto bombastický projekt, aby pak mohli tvrdit, že jim to Vláda zakázala a koukněte jak je současná vláda špatná, že vám nechce dopřát internet zadarmo (magistrát vede ODS). Je to myslím velmi špatný signál do IT a myslím že to velmi poškozuje BBF, protože my budeme v každém případě ti špatní, nehledě na to, že se o nás předem píše jako o potenciální bandě becharakterních sviní, ačkoliv s touhle píčovinou nemáme nic společného

 • Prosím prosím, tento přízpěvek vydat tiskem, na náklady s tím spojené rád přidám.

 • Dobry den Patricku,
  skvely clanek. Tohle by melo jit ihned na Lupu, iDnes a dalsi.
  Jsem priznivcem inovaci, ale presne souhlasim s autorem, ze nektere veci nejsou zadarmo ani nahodou. Na tom neco bude.

  BTW nasel jsem v podminkach:
  O verejou podporu se nejedna, zejmena pokud:
  * v pripade podpory inrastrutury pujde o podporu "pasivni" infrastruktury, pokud je budovana v miste, kde dosud neexistuje zadny operador realizujici vysokorychlostni pristup k internetu…atd

  Obavam se Praha5.net ma asi smulu, ale uvidime co na to clenove BBF.

 • [27] priznam se, ze tohle neni muj, jak se rika, business, ale myslim, ze cely projekt bude po nekolika mesicich (pokud dojde az k realizaci) pouzitelny tak maximalne na to, abych si na zastavce nebo doma zapnul svuj ipaq a stahl zpravy nebo napsal nekomu pres ICQ.
  Na kvalitni pripojeni si stejne vzdycky poridim komercni pripojku.
  Takze chapu, ze internetovi provideri proti tomu bojuji zuby nehty, ale zrejme se o ohrozeni jejich existence nejedna.

 • No myslím že z tohohle mráčku hned tak nezaprší. Sice je pro mně hezká představa, že se jako vš student po příjezdu do Prahy kdekoliv a kdykoliv připojím zadarmo na net, ale pochybuju že to tak lehce půjde :
  1) pochybuju že se taková síť dá vybudovat za 150mega tak aby 100% fungovala, nehledě na to že pražský rathaus nemá zatím nic
  2) 64k není opravdu rychlost na stahování dat, ale spíš na základní netovou komunikaci typu email+weby, takže pražáci asi pojedou dál na (pro ně dostupnější)rychlejší ale placené ADSL nebo kabel, případně lokální WiFiny
  Takže zase jednou asi jenom vůně z předvolebního guláše

 • Když jsem se chtěl v naší obci mezi kopci připojit ke kabelovce, zkásli mně na obci o 4 litry jako poplatek za vstup do sítě. A to jsem si sám vykopal trasu k přípojnému bodu a za vlastní jsem si položil kabel.

  Asi vezmu brokovnici a půjdu do zasrané Prahy udělat pořádek.

 • [21] Díky za podporu!Už se mi to ani nechtělo číst, začal jsem si připadat jako vyvrhel, že jsem něco takového navrhnul a vymyslel. mastr

 • [31] Nevím, jestli jste ten Martin Stránský, ale v každém případě bych to shrnul: pokud jste dělal demo internetu za 150 mil Kč (jak říká příspěvek s nímž vyjadřujete souhlas), tak to je pěkně drahé demo. Vyhozené peníze. To už bych radši tu použitelnou službu.

  Nejste vyvrhel. Jen jste to buďto nedomyslel, nebo přemyslel – obojí se stává. Tradičně chybělo jedno – zeptat se někoho, kdo tomu rozumí, protože by vám na to řekl to samé.

 • Poprvé, když jsem tuto informaci četl, tak to sneslo pouze mávnutí ruky a povzdechnutim. Ale podle mého názoru velice dobře zpracovaný článek od Patrika mě nakopl.
  V roce 2004 jsem se v naší obci snažil sehnat internet – reakce Ha Ha máme – máte peníze?

  Únor 2005 "inteligenti" z obecního úřadu volají: Chtěli bychom internet, ta 64 kbps ISDN nám nestačí, nic o tom nevíme pomůžete? Probíhají schůzky, návrh jak by měla síť vypadat (neomezená komunitní síť), co by měla přinést atd… Konec února – už jsme chytrý až to budem realizovat dáme vědět.

  Květen 2005 – slavnostně ohlašujeme, že máme dodavatele, který to vše udělá – nabídka 94 kbs – 500MB v ceně za 350,- Kč 1MB navrch = 2 Kč. Tento okamžik = rozchod s jakoukoli činností spojenou s obecním úřadem.

  Červen 2005 – jsem "naštvanej" jak to dopadlo

  Červenec 2005 – lidi co na to říkáte uděláme si to sami (pár odvážlivců – Jo dem do toho). Shánění slušné konektivyty (Nextra=nejlepší cena – jsem zvědavý jak to bude vypadat po pohlcení GTSkou)

  Srpen 2005 – místo motorky (kawasaki ninja ZX7R) kupuju kompletní infrastrukturu pro síť. Zřízení živnosti, registrace na ČTÚ, výstavba, studium problematiky.

  Záři 2005 první odvážlivci = 8 lidí jsou připojeni – zatím bez internetu.

  Říjen 2005 máme už internet 1Mps

  Listopad 2005 – "helejte vy prej máte ten internet a vono to chodí prej docela dobře, chtěl bych to mít taky" No co víc lidí, víc peněz pro případnější navýšení rychlosti a návratnost investic, víc starostí.

  Prosinec 2005 máme cca 14-15 uživatelů a ještě přibudou, kdyby to nebylo tak do*ebaný od obecního úřadu, kde si někdo pěkně namastil kapsu, šli bychom i do ostatních vesnic. Jsme totiž spádová oblast. Tzn. 1 úřad 5 vesnic.

  Shrnuto podtrženo z vlastní kapsy jsem vypláznul cca 65 – 70 tisíc do sítě, kdy byli lidi rozumný tak máme třeba 4 Mbit za slušnou cenu, ale s kým není domluva … To že jsme všechno stavěli prakticky ve dvou (já a můj kamarád) byla také dost velká makačka (7:00 – 16:00 práce, 16:00 – 22:00 stavba sítě, 22:00 – 0:00 ladění sítě). Bohužel si myslím, že spousta lidí nechápe jádro problému a protože nejsou schopní přijmout tanto fakt tak to dopadá jak to dopadá.
  Nechci z daní, které poctivě odvádím státu, platit nakomu internet. Nejsem tak bohatý

 • Další informace k průběhu kauzi: http://www.alpi.cz/kauzamagistrat

 • Příznivci Roberta A. Heinleina znají dobře pojem TANSTAAFL.
  Vysvětlení pro lidi co neznají RAH:
  TANSTAAFL = "There Ain't No Such Thing As A Free Lunch"

 • Příznivci Roberta A. Heinleina znají dobře pojem TANSTAAFL.
  Vysvětlení pro lidi co neznají RAH:
  TANSTAAFL = "There Ain't No Such Thing As A Free Lunch"

 • Ohledně úřadu hospodářské ochrany, když Patriku používáš ty ekonomické pojmy, bys mohl vědět, že není třeba regulovat dumpingové ceny soukromých subjektů. V ekonomice neexistuje jediný případ, kdy by se soukromé společnosti vyplatil dumping.

  Pokud jak tu někdo zmiňoval se StudentAgency rozhodne jezdit za 1 Kč, tak ať jezdí. Když zničí konkurenci, a pak zvedne ceny, za 2 měsíce tam má konkurenci znova, takže prodělá. Žádný dumping ve skutečnosti v soukromé sféře neexistuje, je to spíš marketingová politika.

  Co se týká státu, tak wi-fi síť pro Prahu zdarma je opravdu možná teoreticky dobrý nápad, ale rozhodně bych se do něj nepouštěl tímto směrem. Především není potřeba něco budovat, ale spíš obchodně spojit to co již existuje. Spousta lidí má volné wi-fi sítě, které nedokáže přeprodávat a tady je kámen úrazu, podle mě to zatím nedokáže nikdo. Mnohem lepší je systém Google, kdy se bude platit konkrétně za uživatele a službu, nikoli za AP naproti jezírku.

 • ja jsem pro. Jen at je nejaky low-end net zadara. Pro ty, kteri si nemohou dovolit ani tech par stovek mesicne je to dobre. Jenom kdyby takovy net byl vsude – nejen v Praze. Myslite si, ze se za internet bude platit vecne? Ja to vidim jenom jako druh infrastruktury. Sprava silnic – sprava netu.

 • Velice špatné přirovnání. Silnice spravuje zmiňovaná správa silnic a všichni víme v jak katastrofálním stavu jsou…

 • Asi nikdo z vas epochopil k cemu ta sluzba je:
  Vyhody a smysl:
  – nekteri zacnou pouzivat inet a vzdelaji se (treba duchodvi)
  – kazdy si muze odkudkoliv zdarma poslat mail
  – navstevnici (treba z jinych mest) muzou prez svuj nb/pda stahnout mapu, zjistit kam se chteli dostat, najit nahradni prodejnu neceho, misto zavrene …
  Nevyhody:
  – zarusi pasmo – melo by se to navrhovat inteligentne a mozna spis na 5GHz
  – v pripade vyssich rychlosti poskodi konkurenci – ale to je vyhodne resitelne tak, ze se rychlost omezi na 32-64kbit/s

 • [37] ;-))) myslím, že bys měl ty spíše ekonomii nastudovat, případně velmi doporučuji pročíst rozhodnutí úohs, jsou dostupná na jejich webu. Dumping se opravdu v mnoha oborech velmi vyplatí. Jiný příklad – jeden maloobchodní řetězec s potravinami v Maďarsku nasadil na tři měsíce dumpingové ceny na některé potraviny – všechny maloobchody v okolí zkrachovaly. Poté zvýšil ceny. Jestli myslíte, že je taková sranda poté znovu otevřít obchod, tak se mýlíte. Výsledek – v těchto regionech jsou o 10-40% dražší ceny potravin než jinde.

  [40] ;-)))) opravdu si myslíš, že na TOMTO serveru tomu nikdo nerozumí? to jsi mě opravdu rozesmál. Neexistuje jiný server, kde by tomu většina čtenářů rozuměla více, vzhledem k tomu, kdo tento server čte. Mezi čtenáři jsme např. min. 2 členové broadbandového fóra, několik tisíc lidí – technických zaměstanců ISP atd.
  Všechno co píšeš je samozřejmě pravda, v tom ale problém není. Zapomínáš na důsledek:
  Wifi zdarma i o rychlosti 64 kb/s způsobí, že ti odejde 50% uživatelů ADSL, že ti odejde 90% uživatelů současných bezdrátových sítí atd. To znamená, že
  a) poklesne v řádu cca. 2 miliard ročně příjem současných operátorů
  b) poklesne v řádu stovek milionů příjem do státní kasy ve formě daní a dalších odvodů za přebytečné zaměstnance
  c) několik operátorů zkrachuje ergo
  d) zvýší se nezaměstnanost
  e) ve výsledku se tím sníží rozvoj celé oblasti, protože nebudou mít operátoři dostatek prostředků na budování lepších řešení
  f) snížený počet zákazníků bude znamenat podstatně nižší utilizaci infrastruktury a zaměstnanců, čímž se zvýší cena za vyšší služby, čímž poklesne jejich počet a dále se sníží příjmy atd.
  g) současní poskytovatelé budou žalovat o ochranu investic český stát / magistrát a bezpochyby vyhrajou minimálně ony 2 miliardy
  h) investoři se budou bát investovat do řešení v ČR, protože by jim hrozilo, že jejich investice bude takovýmto jednorázovým rozhodnutím znehodnocena

  Tohle všechno nejsou vymyšlené důsledky, už to že tento záměr oznámili (jakkoliv nereálný) způsobilo velkou nejistotu a nestabilitu v tomto odvětví a vím i o případech problému typu (h), kdy investoři, kteří se rozhodli investovat desítky milionů Kč na příští rok kvůli tomuto oznámení svůj záměr zrušili. Takže já očekávám žaloby už nyní.

 • [32] Nevím. Poradcem v projektu pro celou Prahu mi bylo CACIO. Technickou proveditelnost, alespoň rámcově, jsem konzultoval se zastoupením Cisco systems v ČR se zdůrazněním, že dodavatel, bude -li nějaký potřeba, bude vybrán ve veřejné soutěži. Inspiraci jsem bral například v USA, San Francisco… texthttp://mastr.blog.cz

 • [41] Prosím, uvedl jste ve svém příspěvku první vyčíslení případných ztrát operátorů v případě, že by projekt, který jsem si dovolil navrhnout, uspěl. Mohl by jste mi ta čísla nějak konkretizovat na martin.stransky@unie.cz? Děkuji za to, byť s Vámi nesouhlasím. Naopak si myslím, že Internet jako veřejný statek bude líhní nových zákazníků pro vlastní business operátorů. A co se týče Prahy – je v tom opravdu nevinně. Jsem přesvědčen o tom, že zamezení rozdílu k přístupu k informacím by mělo být odstraněno na celém území ČR. martin stransky http://mastr.blog.cz

 • [43] Co všechno se ještě prohlásí za veřejný statek? Za co všechno se ještě bude utrácet kvůli, na vašem blogu zmiňovanému, principu rovnosti?

  Nestálo by spíš za to snažit se zbourat bariéry, které tu stále ještě v souvislosti s telekomunikacemi jsou? Chápu, že např. zkvalitnit práci ČTÚ je daleko složitější, než dát lidem něco "zadarmo" (byť to v konečném důsledku zaplatí tak jako tak), nicméně by mi to přišlo méně populistické a v konečném důsledku více prospěšné.

  Mimochodem, je tu ještě jeden důsledek, kterého jsem si všiml v internetových diskusích: dalši zvýšení nevraživosti přespolních vůči nám pražákům. A v tomto případě bych řekl, že ne bezdůvodné.

 • [41] Nevím, dvě miliardy mi připadá v tomto případě jak poněkud nadsazená suma. Znamenalo by to, že by v hlavním městě muselo odhlásit připojení řekněme dvě stě tisíc lidí, kteří za něj dosud platili měsíčně nějakých osm stovek. Nemyslím si, že by jich bylo tolik kvůli 64kbps lince (ostatně, kolik "internetových přípojek" vlastně v Praze může řádově být?). Zvlášť pokud by bylo pokrytí takové, jaké je údajně na Praze 5, tj. hodně mizerné.

 • Mimochodem, s kolika uživateli se pro tohle připojení počítá? A je v tom započítána i konektivita, nebo jen náklady na vybudování sítě? Kolik by stála konektivita v dalších letech?

  Když už bychom totiž přijali tezi, že "právo na Internet" patří k základním lidským právům, tak mi podle současných cen mého providera totiž vychází, že jestliže chce za ADSL připojení 256/64kbps/2GB měsíčně 395,-Kč, nechala by se za 150 milionů zaplatit přípojka pro víc než 35 000 lidí (DPH by v tomto případě mohl stát sám sobě odpustit 😉 a ještě by se tím podpořili komerční poskytovatelé a nerušily by se stávající wifi sítě. Navíc by pak už nemuselo jít o "plošný přídavek" a nechalo by se to směřovat opravdu jen těm, kteří si v současné době připojení nemohou dovolit, čímž by počet případných příjemců těchto příspěvků radikálně klesl. Samozřejmě tohle se netýká oblastí, kde ADSL není dostupné, ale takové snad už v Praze nejsou…

 • To by mě teda zajímalo, kde všichni, co si stěžujete, jak je Praha přecpaná WiFi, bydlíte. V Malešicích nejsem schopen se dostat na internet jinak, než přes GPRS, protože kabelovka v domě není, signál WiFi taky nikde a předražený Telecom financovat nemíním.
  Přpadá mně to, že se tu sešli sami poskytovatelé Wifi, aby se vyplakali, jak je na světě špatně a sami odborníci na to, jak špatné je vše, co je zdarma, byť víme velice dobře, že free SW je mnohdy krom toho, že je zdarma, mnohem kvalitnější, než ten (i velmi) placený, ne-li bez placené alternativy.

 • [47] Já třeba v Bohnicích. Když vystrčím anténu z okna, vidím tři AP, byť s celkem mizerným signálem (není se co divit, v dohledu mám na téhle straně domu asi tři paneláky a pak údolí Vltavy, čili zoo a Stromovku, většina sídliště je na druhé straně).

  Platit předražené GPRS a pohrdnout levnějším a kvalitnějším ADSL mi přijde jako zajímavá forma masochismu. Nestálo by za to zkusit to alespoň přes nějakého operátora nabízejícího ADSL od Telenoru? Soudě podle mapy na webu Nextry Malešice pokryty jsou a např. Emea nabízí megabit bez omezení dat i bez FUP za 660,-Kč bez daně. Můžete mít i přípojku bez hlasového paušálu pro Telecom, ale v tom případě platíte další dvě stovky příplatek.

  Jo a free SW se neplatí ze státního rozpočtu. Je rozdíl mezi zdarma a "zdarma".

 • [47] http://www.google.com/search?client=opera&rls=en&q=wifi+male%C5%A1ice&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8
  95% případů kdy někdo tvrdí že není u něj wifi způsobuje jen jeho neschopnost takové připojení najít.
  Jinak naprostý souhlas s [48], jen bych doplnil aktuální srovnání ADSL, jsou ještě levnější – http://www.internetprovsechny.cz/clanek.php?cid=146
  A jak už bylo mnohokrát řečeno – to že je ten internet zdarma není podstatné. V podstatě stejný nesmysl by to byl, kdyby stál 3 stovky. Jen nevím jak byste se vy tvářil na internet "zdarma" (z vašich daní) pro všechny obyvatele Brna. Včera jsem psal hezký příměr, který jasně popisuje největší část problému:
  Představte si že prodáváte housky v ulici, kde je dalších 5 prodejců housek, všichni si tlačíte ceny dolů a máte nejlevnější a nejlepší housky v zemi. Pak přijde magistrát a dá milion ročně vašemu konkurentovi, aby dával housky (třeba jen poloviční) zdarma všem. Co byste udělal?

 • Podle mého názoru internet zdarma na P5 je vcelku rozumná věc a to nejen pro to, že jsem obyvatel P5.
  Souhlasím s tím, že nic není zadarmo, ale přístup k informacím je podle mého názoru základní právo. Současná cena připojení k internetu je stále pro většinu lidí naprosto neakceptovatelná (vysoké pořizovací i provozní náklady). Pokud si vezmu množství informací, které získám např. poslechem z rádia za 45Kč měsíčně, tak internet za 400/měsíc, když jsem celý den v zaměstnání a internet v této době nemůžu využívat je neuvěřitelná suma.
  Rychlost 64kbit je srovnatelná s vytáčeným připojením, takže se dá využívat se zaťatými zuby jen k prohlížení webových stránek a těžko může ohrozit trh. A zvýšení počítačové gramotnosti za to stojí.
  A že někdo nechce přispívat na moje internetové připojení? Já zase přispívám na něco jiného někomu jinému. To bychom rovnou mohli zrušit celý daňový systém. Záleží jenom na voličích. Pokud se někomu nelíbí politika radnice P5, tak ať v příštích volbách zvolí někoho jiného, kdo bude nakládat s penězi jinak.
  Ze svého pohledu hodnotím politiku P5 kladně, obzvláště v posledních letech.

 • [50] tak internet za 400/měsíc, když jsem celý den v zaměstnání a internet v této době nemůžu využívat je neuvěřitelná suma. No Ty se mi snad zdáš! Já kdesi na vyhnálově na Moravě (kde je mimochodem několik ISP, tedy konkurenční prostředí) platím 600,- a o nějakém právu nemůže být vůbec řeč. Ovšem budu přispívat někomu v Praze, protože se mu nechce platit o 200,- méně. Tak tudy cesta nevede, jako promiň, ale charitu vnímám jinak. 😉
  Všichni se nemůžeme narvat do Prahy, to Tě snad nemusím přesvědčovat. 😛

 • [51] Třeba je řešením zvolit do místního zastupitelstva někoho, kdo tam prosadí internet zdarma 😉

 • [50] opakuji už asi posté, samozřejmě že samotná myšlenka internetu zdarma není špatná, ony i rohlíky zdarma, bydlení zdarma, plyn zdarma či doprava zdarma by byly hezké a přínosné myšlenky. Kdyby s tím projektem přišly kotěhůlky, kde teď nic není, tak bych jim pogratuloval a možná i pro to zvedl ruku. Problém je ale v tom narušením konkurence. Zkuste mi odpovědět na otázku v následujícím citátu:
  Představte si že prodáváte housky v ulici, kde je dalších 5 prodejců housek, všichni si tlačíte ceny dolů a máte nejlevnější a nejlepší housky v zemi. Pak přijde magistrát a dá milion ročně vašemu konkurentovi, aby dával housky (třeba jen poloviční) zdarma všem. Co byste udělal?

 • [53] Ten příměr s houskama dost pokulhává :
  Spíš bych to viděl na 5 prodejců pečiva a najednou konkurence začne zdarma distribuovat nemastné neslané suchary. OK, většina se zastaví – ochutná a bude dál chodit do své oblíbené pekárny pro koláče a vánočky 🙂

  Sorry, ale řešíte tu kraviny.

  (Nejsem z P5)

 • [54] nevím, imho je trefný. Dělali jsme průzkum a naprosté většině by 64 kb/s linka stačila. Ale hlavně jak už jsem tu psal, i kdyby odešla jen třetina lidí od současných provozovatelů, tak by to pro ně znamenalo, že musí zdražit své služby, aby pokryly své fixní náklady. Jestli prodejci housek odejde třetina zákazníků, protože se bude futrovat malými houskami od někoho jiného, tak prostě mu bude chybět třetina peněz na zaplacení hypotéky, platu prodavače a pekařů, světla atd. Takže bude muset své koláče a vánočky zdražit.
  Pomalý internet zadarmo prostě ve výsledku znamená drahý kvalitní internet. Jestli teď tvrdí na P5, že mají 4 tisíce uživatelů – kde myslíte, že se vzali? Myslíte že předtím neměli žádné připojení? Ne, minimálně polovina z nich jsou uživatelé, kteří prostě otočili své antény, zbytek přešel z kabelovek, dial-upu či adsl. Lokální providerům na některých místech klesly počty zákazníků na některých AP pod hranici, kdy se to vyplácí provozovat a musely ty AP zavřít. A to vůbec nemluvím o nákladech a odchodech zákazníků, které jim to způsobilo kvůli rušení.

 • [55] Co mam znamy na P5, tak jim obecni internet beha tak nejak vselijak – a tudiz ho vyuzivaji jen kdyz zrovna delaji s NTB na balkone, kde je signal, ale stavajici (komercni – rychlejsi) pripojeni si kvuli tomu rozhodne nikdo z nich nerusil. Mluvim o 3 domacnostech…

 • ze jo – nechápu jak za pár antén , kabelů a trochu elektroniky , a odborné přidělání na střechy – může stát tolik peněz? (I když nevýme kolik to vlasně bude a koho stát?)

  Chci ale upozornit na Wi-Fi síť EL-CHA kdysi pře lety to mohla být záslužná věc (versus peníze který za to chtěli) , Ale dnes je tento poskytovatel na nic – (co se týká blokování služeb – pomalého připojení , navíc za nehorázné peníze!
  Navíc bych tuto službu nazval spíše ,,LICHVA-NET“ LICHVÁŘ – co vyhrožuje EXEKUCÍ – když mu nezaplatíte za služby – který jste zrušili a neodebírali .
  (Jistě že smlouva s ďáblem“ – je smlouvou !) –ale i tak z lidského hlediska je to u mě Lichvář ! – proto pozor na něho a na smlouvy vůbec!

  Pokud tedy budou takovýto poskytovatelé – jsem pro jakýkoli projekt co je zdarma zaměřený proti takovýmto podnikavcům“!

 • INTERNET – je jen HW za pár korun (tak nechápu proč tolik peněz! a dotací““ ) – Internet v tézo pomalé rachlosti (64kbps) je především OPENSOURCE – Free INFORMACE – které by měli být dotupné zdarma pro všechny – lidi kteří by za toto chtěli dnes ostat by se měli stydět! ( – a ti co to necápou ať si chytaj , a poskytujou Wi-Fi s touto pomalou rychlostí na svojim ptákovi!
  ———————————————————————–
  Chci ale upozornit na Wi-Fi síť EL-CHA kdysi pře lety to mohla být záslužná věc (versus peníze který za to chtěli) , Ale dnes je tento poskytovatel na nic – (co se týká blokování služeb – pomalého připojení , navíc za nehorázné peníze!
  Navíc bych tuto službu nazval spíše ,,LICHVA-NET“ LICHVÁŘ – co vyhrožuje EXEKUCÍ – když mu nezaplatíte za služby – který jste zrušili a neodebírali .
  (Jistě že smlouva s ďáblem“ – je smlouvou !) –ale i tak z lidského hlediska je to u mě Lichvář ! – proto pozor na něho a na smlouvy vůbec!

 • INTERNET – je jen HW za pár korun (tak nechápu proč tolik peněz! a dotací““ ) – Internet v této pomalé rachlosti (64kbps) je především OPENSOURCE – Free INFORMACE – které by měli být dotupné zdarma pro všechny – lidi kteří by z toto pomalého připojení chtěli dnes těžit by se měli stydět! ( – a ti co to nechápou ať si poskytujou Wi-Fi s touto pomalou rychlostí na svojim ptákovi!

 • Protože nemám čas, okomentuji jenom jeden nepravdivý (lživý) argument, který mě zarazil.

  — Příklady tu už jsou. V devatenáctém století, krátce po vzniku telegrafu a telefonu, se většina států včetně Rakousko-Uherska (ale i USA atd) rozhodla, že telegraf a později i telefon mají být vlastněné státem. Vydaly patřičný zákon a sítě stávajících poskytovatelů odkoupily. Tedy vyplatili za ně peníze. Neobešlo se to bez křiku, ale urovnalo se to.—

  Jestli jsem správně pochopil, internet v Praze zdarma neznamená, že se seberou zařízení wi-fi poskytovatelů. Argument má asi takovou váhu, jako-že když v USA zavedli telegraf, tak by museli zaplatit Pony Expresu odškodné za to, že za ně přepravují informace (dopisy) a to je blbost jak trám. Prostě internet zdarma je jen další síť kterou bezůplatně bude poskytovat stát jako třeba silnice, protože jak je zřejmé, soukromé subjekty si za užívaní silnic účtují několikanásobně víc. Je to efektivní konkurence v mnoha případech neefektivním podnikatelským subjektům. Vyrovnejte se s tím.

 • uvědomte si, že komentujete 14 měsíců starý článek.
  A vaše argumentace je nepatřičný nesmysl. Kdyby existovala v Americe soukromá firma Pony Expres a následně Amerika investovala miliardu dolarů, aby vytvořila státní pony expres, který by nabízel stejné služby zadarmo či za dotovanou cenu, tak se s vámi vsadím, že by se amerika na odškodném nedoplatila (tedy nevím jak před dvěstě lety, nyní rozhodně ano).

  A jestli se domníváte, že vybudování státní firmy z našich daní soukromému subjektu, který si musí vydělávat příjmy z provozu firmy je efektivní konkurence, pak doporučuji odstěhovat se do severní korei, tam budete mít prostoru pro podobné názory habaděj