Pozice Vodafone v Evropě

V
poslední době občas čtu zajímavé úvahy na téma Vodafone a toho, jak se
všude snaží být číslem jedna. Což o to, to se asi snaží každý operátor,
důležitější je, jak moc dobře mu to jde. A zde je důležité si uvědomit,
že ač se to obecně tvrdí a bere za fakt, Vodafone není na
nejdůležitějších (=největších a nejziskovějších) evropských trzích
jednička ani v počtu zákazníků, ani v obratu (výjimkou je Itálie, kde v
obratu předhonil TIM a domovská Británie, kde v obratu předhonil taktéž
soupeře).  Dokonce svoji pozici vytrvale (byť pomalu) zhoršuje
– v Německu byl do převzetí Vodafonem D2-Manesmann největším operátorem
v obratu i klientech, ale od převzetí už se mu nedaří. (Promiň Arie)

Německo (po
započtení virtuálních operátorů):Operátor

Zákazníků
v milionech (2004)

Obrat
v mil euro (2003)

T-Mobile

27,6

8
400

Vodafone

25,1

7
800

E
plus

8,7

2
453

O2

6,3

2
170

Itálie

 

TIM

26,2

7381

Vodafone

21,7

7596

Wind

10,2

2278

3

2

Není
dostupné

 

Francie

Orange

20,4

7983

SFR
(44% Vodafone)

14,9

6750

Bouygues
Telecom

6,9

3280

 Velká
Británie (obraty jsou za rok 2003)

Orange
 

13,67  

4078

Vodafone

13,01

4744

O2
(BT Cellnet dříve)

13,67

3451  
 

  T-Mobile
(OnetoOne)
  15,21   2950
  3 (Trojka)   1,49   nedostupné

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

5 komentářů

 • myslím, že o pozici Vodafone jsem tu v diskusi psal kdysi já, a psal jsem doslova, že je všude buď jednička nebo těsná dvojka a jak tak koukám, tak jsem se nezmýlil.
  Mátlo mě to právě u toho zájmu u Oskara, musí to být nějaká změna politiky a nějaký zvláštní zájem o východ. IMHO se určitě nebude chtít s pozicí vzdálené trojky spokojit a jsem velmi zvědav, co s tím hodlá dělat. Zatím zde máme mezinárodního T-mobile, který svou výhodu mezinárodnosti krutě zazdívá nevýhodou molocha, v podstatě tu snad není žádný synergický efekt a zatímco dříve Paegas Eurotel velmi doháněl, po prodeji začíná ztrácet (většinou ve prospěch právě Oskara).
  Přitom zde jsou myslím velmi dobré synergické možnosti – opravdu bezešvý a levný mezinárodní roaming, množstevní výhody u telefonů, netradiční služby, společné reklamy (částečně), společní dodavatelé, nabídka pro mezinárodní zákazníky …
  Jsem zvědav, kdy se objeví první virtuální mob. operátor, šušká se o tom už dlouho, právě vodafone to afaik tuším v anglii provozuje, to by mohla být zajímavá nabídka na oživení trhu, zejména pro business klientelu. Ovšem šušká se, že první by mohl být Eurotel a první operátor chce být GTS

 • [1] suskat se muze co chce, ale nedokazu si dost dobre predstavit, ze Eurotel uvolni nekomu prostor pro to, aby v jeho vlastni siti pretahl klienty k sobe (bavime se tedy hlavne o business klientele – na coz si potencialni provozovatel GTS urcite brousi zuby). Ciste teoreticky si dokazu predstavit, ze by operator typu Oskara (zamereny trosku na rezidencni trh – doposud – s Vodafone se to pravdepodobne zmeni) pustil k sobe nekoho na firemni klienty a Eurotel nekoho na rezidencni.
  Ale podle meho nazoru je trh v CR tak maly, ze kazdy bere co muze a nejaky zasadni posun na trhu virtualnich operatoru nemuzume ocekavat.

 • [2] no vtip je právě v tom, že když to neudělá Eurotel, udělá to Oskar a proto bude Eurotel kalkulovat, zda-li se mu vyplatí dát nějaký discount pro GTS a ztratit tak část peněz ze zákazníků, kteří jsou u GTS, když mu pak GTS přinese mnohem více peněz od konkurence. Mohl by si dát i podmínku pro různé ceny, když se přebírá od nich samotných. Takže IMHO ta možnost zde je.
  To že by to bylo výhodné pro Oskara je asi bez debat, tam je pravděpodobnost, že nějaký virtuální operátor vezme jeho vlastní klienty dost malá.
  Ono už v dnešní době při téměř stoprocentní penetraci je velmi těžké najít nějakého nového klienta – musí se bojovat o staré a to je několikanásobně dražší. Uvidíme jak se uchytí přenositelnost mobilních čísel, je tu na ní myslím velmi slušný prostor a je jen otázkou jak se budou operátoři snažit minimalizovat ztráty a maximalizovat zisky (opět je to ale výhodné pro Oskara jako nejmladšího a nejmenšího).

 • Pokud jde o ty virtualni operatory, ze ma na to GTS Novera licenci se vi. Ze se po slouceni GTS a Aliatelu chce nove vznikla GTS Novera orientovat jen na bussiness klienty se take vi.
  Eurotel si bud rekne, ze si doakze firemni klienty obslouzit a zacne na tom uzce spolupracovat s CTc. Aby take mohl nabidnout propojeni sluzeb pevnych linek a mobilnich sluzeb.

  A nebo bude poskytovat sluzby pro GTS Novera a sve firemni klienty si bude obsluhovat ze strany mobilnich sluzeb sama.

 • Otázkou možná je jiná věc….koupě Oskara je pouze "side effect" viděný naším okem…cílem byl třeba právě operátor v Rumunsku a Oskar je jen přívažek. TIW chtělo prodat podle mne celou mobilní divizi jako celek.