Potter dočten, takže hurá do drobků kolem sítí…

Patrick Zandl · 4. březen 2004

Tak jsem včera dočetl pátý díl Harryho Pottera a při té příležitosti mne napadlo, že by nebylo od věci napsat paralelní knihu, která by byla vyprávěna z pohledu Luciuse Malfoye. Pátý díl Pottera mi přijde mnohem komplikovanější a v knihovně se nedalo přehlédnout, jak tloušťka dílů stoupá úměrně s pořadovým číslem dílu. Autorka se zřejmě snaží vyrovnat s tím, že i její čtenáři rostou a tak se snaží úměrně jejich věku zdvihat i "psychologické prostředí" knihy - hlavní hrdina už je daleko rozporuplnější než býval a někdy si říkám, že pár facek by tomu frackovi neškodilo.

Také jsem před několika dny dodělal roztřídění zpráv na Marigoldovi do kategorií, tedy abych byl přesnější, možnost vašeho přístupu k tomuto roztřídění. Všimněte si prosím, že nyní je pod každou zprávičkou úplně vpravo odkaz na kategorii, v případě této zprávy Rodina a přátelé. Když na něj kliknete, dostanete se na vytříděné zprávy jen z této kategorie. Hodlám to ještě přidat do menu. Také jsem založil novou kategorii 3G věnovanou jen příslušným zprávám, aby se to nemíchalo s kategorií věnovanou GSM/GPRS. A přidal jsem týdení shrnutí 3G událostí nazvané 3G Týden, snad se vám to bude líbit - ve WLAN se toho tolik zajímavého neděje, aby bylo pořád o čem psát a 3G je velmi zajímavé už tím, jak zajímavě se to s WLAN protíná...

Nedávno mi Jakub přeposílal nějaký příspěvek z diskuse o novém designu Mobil.cz, kde někdo psal, že je to hnusné a že je dobře, že má Mobil.cz konkurenci v MobilManii a Marigoldu. Souhlasím s autorem příspěvku, že je dobře, že Mobil.cz má konkurenci, to je vždy dobře. Nesouhlasím s tím, že konkurencí je Marigold. Marigold není žádné zpravodajství, nemám ambice a ani nechci psát o všem. Píšu o tom, co mne zajímá a většinou o tom, co se nekryje s Mobilem/MobilManii. Nekryje se to proto, že píšu o věcech, které zajímají jen menšinu lidí, většinou geeků a ještě většinou střelených ze stejné strany, jako já. Na druhou stranu, díval jsem se do iAuditu za leden 2004 a na Marigold přišlo 8297 unikátních návštěvníků. Zajímalo by mne, kolik z nich se šlo podívat jen na přehled WiFi či omylem zabloudilo a kolik chodí častěji, jenže jsem si smazal databázi, ze které bych to mohl sledovat. No nic, zkusím to znovu spočítat. Jo a MobilMania mezi tím změnila design - také ji za to osladili v diskusi a taky se mi to zdá k lepšímu. Berte to tak, že v diskusi se na změnu designu vždy nadává :)

Na serveru Zandan jsem našel aplikaci, která měří, jak dlouho trvá doručení SMS zprávy ve francouzských mobilních sítích (průměr je nyní 1,67 vteřiny) a jak dlouho trvá natažení wap/imode portálů francouzských operátorů (nyní 2,8 vteřiny). Hu, je to v praxi k něčemu jinému, než jen pro potěchu oka?

MobilManie informuje (či šušká) o tom, že Eurotel chystá svoje "t-zones" pod názvem Live. Je to dobře zvolený název - až to koupí Vodafone, bude stačit přidat vykřičník, žádný velký "rybrending".

Mobil.cz zase píše o tom, že dnes by se mohla schválit specifikace UWB, Ultra WideBand. Bavil jsem se o tom s Petrem Nachtmannem v Cannes, on té technologii nějak hodně věří. Je to rozhodně zajímavá technologie, ale s tak malými výkony, jaké bude mít schválené, je to trochu problém. Ale našel jsem v posledním Spektru zajímavý článek, který nutí k zamyšlení a který říká, že poslední pokroky s UWB technologií a OFDM modulací mohou mít výrazný vliv na přehodnocení licenční politiky ve frekvencích, protože mnohé frekvence jsou využívány hodne neefektivně a mohly by být simultánně využívány něčím jako UWB. Prostuduji a dám vědět (odkaz není, článek mám v papírové verzi).

Rita Pužmanová má na Lupě má článek o spotřebě energie v 802.11b/g - nepovažuji to ale za esenciální čtení, nicméně pro zájemce dobré. Na slovenském Živě jsem našel zajímavý článek věnovaný počátkům telekomunikací na Slovensku, píše ho Juraj Procházka a stojí za přečtení včetně diskuse. Článek je součástí seriálu, ostatní články najdete zde v archivu autora.

Na závěr poslední telco vtip, co jsem slyšel. Víte, jak se spočítá cena Českého Telecomu? Vezmete cenu Eurotelu a přičtete k ní cenu budov, které Telecom vlastní. Kruci, teď mi někdo píše, že to není vtip, ale státní tajemství :(

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook