Poštovní vyzíránky

My zíráme. Byl jsem na poště po dvou letech řešit něco složitějšího a jen jsem se podivoval. Ale po pořádku.

V Arize jsme si s Petrem založil shop s hodinkami. Abych byl přesnější – bylo to, zhruba jako vždy. Udělali jsme web o hodinkách, který překvapivě pár lidí začalo číst a po roce dosáhl nikoliv nezajímavé čtennosti. Jenže s prodejem hodinek po netu je to v Česku vachrlaté. Po internetu se u nás prodávají jen takové ty obyčejné mainstreamové hodinky jako Certina, Festina atd a pár úděsných značek pro náctileté jako DKNY a Diesel. Jenže to jsou hodinky, kde platíte značku (dle mého soudu dost pofidérní, proboha co je to za značku Diesel, to jako nafta do auta?) a dost potřeštěný design. Nic pro třicátníky.

A tak jsem pár měsíců pátral, hovořil s hodináři, v čem to vázne. Pokud už se totiž v Česku prodávají slušné hodinky, většinou za cenu o dost vyšší, než v cizině. Původně jsem si myslel, že není jinak možná, než že ty hodinky někdo kupuje v cizině na krámě a proto si tady na ně přiráží, ale přišlo mi to divné.

Pohovořil jsem následně s pár výrobci, kteří mne ujistili, že marže na hodinky jsou dostatečné, jen problém je jaksi v tom, že hodinky jest třeba naskladnit a zariskovat. Protože jsem obeznámen s provizemi na mobilech a další spotřební IT elektronice, naznal jsem marže na hodinkách jako královské a hodné elektronického prodeje. Pak ve mně doutnalo pokušení. A pak přišla ta pravá chvíle.

Tak především Petr odjel hájit firemní zájmy někam ke všem čertům do Asie, neměl tam roaming a ukázalo se, že naprosto nezbytně a urgentně ihned musím přijmout rozhodnutí, zda postavit shop s hodinkami. A tak jsem ho přijal, obstaral software (pozornějším došlo, že to bude CubeCart), Dita vymyslela jméno, nakoupil jsem na sklad hromadu hodinek a opatrně vypustil shop do světa. A je tu Kronium.

Pak dorazil Petr domů, já mu třesoucím hlasem sdělil, že kancl je po strop zarovnaný hodinkami a že máme skvělý shop s hodinkami a očekával jsem, že mne na místě umlátí notebookem. Petr pravil, že jest to super, že shop s hodinkami se hodí a povšechně nevypadal rozčilně. Což jsem si vyložil jako dobré znamení.

No a přišly první objednávky – a to i přes to, že jsem shop strategicky spustil po vánocích. A protože jsem se rozhodl odladit to osobně, vzal jsem hodinky, obálky na cenná psaní a vyrazil na poštu. Ještě před tím jsem se obeznámil s tím, co obnáší cenné psaní z webu a narazil na zajímavou informaci: lze jej sledovat přes web. Ne snad že by online na mapě jste viděli, kudy váš balíček jede, ale máte po zadání podacího čísla přehled, kde tak zhruba se pohybuje či spíše na kterou poštu právě dorazil.

Jenže jsem nevěděl, kde vezmu to číslo. A tak jsem se rozhodl k tomu nejpodlejšímu činu, jenž mne napadl – zeptat se na poště. Pošta na Praze 4 mne překvapila a to tak, že velmi. Od doby, kdy jsem tam řešil cinetikovské problémy, zavedli takový ten číslicový rezervační systém, takže nestojíte fronty, ale přistupujete k přepážce na vyzvání. I přistoupil jsem na vyzvání, dobrotivý mladík mi poradil, kde co vyplnit na obálkách, všechno jsme zdárně a rychle odbavili. To mi dodalo odvahy k otázce a skutečně jsem se zeptal, jak zjistím to číslo, abych mohl na internetu sledovat zásilku.

Mladík mne šokoval. Nejenom, že věděl, co je to internet, ale také věděl, že nějakou takovou službu mají a dokonce věděl, že www.cpost.cz – a aby toho nebylo málo, tak mi řekl, že to je tohle tučně vytištěné číslo na podacím lístku.

Přišel jsem domů a klobouk dolů, fakt to funguje. Věc, na kterou jsem zvyklý od UPS, DHL, Fedexu a dalších, dorazila i k nám, byť ve zkušebním provozu. Takže až si objednáte na Kroniu nějaké zboží, přijde vám i URL a můžete se kochat, kde váš balíček je. Radost maličko „kalí“ fakt, že balíček stejně přijde do druhého dne, takže je to vlastně jedno.

Ale proč z toho nemít radost, když na webu vidíte nápis „zásilka se přepravuje do cílové pošty“.

Nu a kdyby někdo z pošty chtěl nějaké náměty na další služby, tak bych tu jeden měl – doporučené dopisy si nechat oscanovat a přeposlat do emailu. A nebo, pokud to není legislativně průchozí, tak je vracet adresátovi s poznámkou, že příjemce kašle na doporučené dopisy, pro které si musí chodit na poštu…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

37 komentářů

 • s posledním odstavcem souhlasím, spíše vidím ale chybu u těch míst, kde neznají nic jiného než papírovou poštu. K čemu je elektronická podatelna, výpisy a podání všeho možného přes internet, když stejně jakýkoliv kontakt z jejich strany je prováděn pouze a čistě papírově. U mě je poštovní schránka synonymem problémů – jsou v ní buď reklamy, a nebo nějaké průsery. Žádná jiná pošta mi nechodí, anžtože vše vyřizuji elektronicky a balíky posílám službami, které nejsou líné s balíkem to jedno patro vyjít a nebo mi před dodávkou zavolat. Takže poštou chodí všechny ty nedoplatky atd. Protože to pro mě ale znamená vždy řádově desítky minut ztráty efektivního času, tak občas prostě pro něco nemohu přijít. Stejně tak občas vyhodím nějaký ten lísteček spolu s tou haldou reklam. Takže se problémy kupí.
  Nicméně v jedné věci by v tom pošta mohla pomoci. Když už je možné si registrovat alternativní dodací adresu či průkazy náhradníků – mohli by zavézt možnost informování o zásilkách e-mailem. Kdyby mi jejich počítač při zásilce zasílal automaticky e-mail, nemuseli by mi (opakovaně) doručovat zbytečné lístečky a já bych mohl konečně kompletně zrušit svou poštovní schránku. A následně když už mají ty elektronické podpisy – mohli by umožnit certifikovanou elektronickou poštu, kdy by úřady posílali své doporučené dopisy elektronicky přímo na poštu, která y těm kteří nemají u nich zadané el. adresy je doručovala písemně a těm co je mají by to rovnou přeposílala elektronicky. Opět by zde byla ohromná úspora času, peněz, lidí, papíru atd. na všech stranách.

 • Na tom shopu bych nastavil barvu pozadi – mam default nejakou sedou a vubec to nevyada pekne 😉

 • já bych z té pošty moc odvázaný nebyl.. v momentě kdy dojde k problémům tak je skutečný oříšek s pošťáky jednat – například reklamace poškozené zásilky může být pěkné peklo

 • [2] Tomas ma pravdu, mam v prohlizeci nastavenu defaultne okrovou, takze jednotlive prvky stranky jaksi plavou v okrovem mori 🙂

  Pak jsem si vsiml male chybky u popisu hodinek Archimede Outdoor – Sport Chronograf, kde se pise: "I díky tomu je vodotěsnost zarušena do 200 metrů.." zarusena/zarucena.
  Dale pak u hodinek Archimede Pilot Fliegerkrone je v textu misto ž (z s hackem) podtrzitko.

  Nabizite vcelku pekne hodinky a me zase svrbi ruka 🙂

 • Věc, na kterou jsem zvyklý od UPS, DHL, Fedexu a dalších, dorazila i k nám, byť ve zkušebním provozu.

  Promin, ale tohle funguje tak od roku 2000, ze by stale ve zkusebnim provozu? 😀 Predtim od 1999 tusim to slo traceovat pres bezplatne telefonni cislo (jde doposud :-)))

  Vim to protoze jsem na to delal soft co to odesila.
  Spise mi rekni jestli tam mas nejake hodinky podporujici DCF77, protoze bez toho uz bych zadne nechtel (pohodlnost).

 • [1] hehehe a jak bys to jako chtel udelat??? Teda napad dobry, ale nohy na zemi, jo? Klidne to vymysli, naprogramuj a zdarma navrhni poste :-))) Myslim ze to co navrhujes by poste nic neprineslo (v teto chvili) a tak proc by do toho mela investovat? Navic zrusit schranku stejne nelze, nebot spousta zakonu pocita s "postou" pozemni.

 • jeste k tomu DCF (ja uz nemam doma jine hodiny a budiky nez tyto): dobra sajta je http://home.zcu.cz/~poupa/dcf77.html

  Takto vypada vysilac v Nemecku: http://www.plicht.de/ekki/mainflin/model.jpg

 • [5] Tak to sorry, ale nikdy jsem si toho nevšim – minimálně pro cenné psaní je to tam uvedeno, jako novinka, že to bylo na obchodní balíky, to vím.

  DCF77 – to jako elektronika a rádio v hodinkách? Tfuj. Dej si do nich i linux, ale prodávat to nebudu.

 • [8] self-respecting geek si na ruku vezme jedniě něco takovéhleho 🙂

  ale vážně, kdyby to bylo udělané trochu (hodně) decentněji (a důsledně binárně), tak bych si po letech možná zase nějaké hodinky koupil…

  Teď snad jedině toto a [href=http://www.thinkgeek.com/gadgets/watches/725d/]retro[/a]…

 • [8] K nám domů už jiné (násntěnné) hodiny než z DCF77 nesmí a v těch co manželka nechtěla vyhodit jsem vyměnil strojek řízený pouze xtalem za strojek s příjímačem DCF77 od Conráda.

 • [6] viz první část mého problému, kde chybu vidím právě v těch úřadech (ty tomu říkáš zákony, myslím ale, že se spíše jedná o vyhlášky, které takové blbosti definují).
  Nevím proč bych to měl programovat a ještě zdarma dávat poště, nejseš padlej na hlavu?
  Technický řešení jsem ti tam načrt a imho by nebylo složité – každé pošta teď je a musí být vybavena počítačem, každý jednotlivec má možnost u své pošty nahlásit, ať mu zásilky chodí na jinou adresu, pošta vede i kompletní databázi příjemců pošty. Nebyl by tedy asi žádný problém u každého evidovat, jestli projevil zájem o zasílání info e-mailem. Samozřejmě asi u značné části pošty není zjišťován přímo koncový příjemce, ale pouze adresa a třídění pak zajišťuje až doručovatelka, nicméně u hromadné el. pošty (viz dále) by to problém nebyl.
  Pošta má už nyní službu hromadného rozesílání, kdy je možné poslat poště elektronickou verzi dokumentu a seznam adres a ona to vše rozešle. Je možná i personalisace dokumentů, např. doplňování "vážený pane Nováku" (vč. skloňování). Napojení na tu první databázi by to ulehčilo, páč by se ten dokument ani nemusel tisknout a posílat. (samozřejmě by to ten dotyčný stejně platil)
  Proč by to měla pošta dělat? Zkvalitnění služeb? Konkurence elektronické poště a čím dál tím častějším lokálním doručovatelům? Snížení vlastních nákladů? Zvýšení zisků? Zvýšení odbytu pro své el. podpisy?

 • No jo, ale mechanické hodinky a šváb na vysílačku se prostě nedá srovnávat…

 • [6] Když pošta něco takového neudělá, tak dojde k tomu, že bude elektronický celý řetězec (odesilatel – adresát) a pošta už v něm vůbec nebude.
  Osobně bych taky uvítal, kdyby mi doporučené dopisy chodily elektronicky, protože jít na poštu a stát tam ve frontě je přece jn poněkud neefektivní. A pak zjistím, že je to nějaká blbost.
  Ale asi bude skutečně jednodušší přesvědčit odesilatele, aby to posílali elektronicky, než donutit poštu, aby to převáděla a posílala třeba skenovaný s elektronickým podpisem.

 • A co máš proti hodinkám festina? Já je mám a nepříjdou mi vůbec špatný.

 • [10] tak tak :-))

 • [13] toto č. pošta dávno nabízí, používaj to doktoři aby ušetřili v korespondenci s VZP

 • [11] Pošta má už nyní službu hromadného rozesílání, kdy je možné poslat poště elektronickou verzi dokumentu a seznam adres a ona to vše rozešle.

  No a ted si vem ze to udelaji podle tebe, nejakej zamestnanec ukradne tu databazi mailu a posta pak bude bez prace :-))

 • Bacha na věc! Diesel je velmi dobrá značka módy…

 • [17] to není argument, to bys mohl takhle shazovat jakoukoliv službu. Navíc to že má někdo tvůj e-mail ještě neznamená, že by fungoval jako certifikovaná agentura pro zasílání úřední korespondence. I kdyby tedy někdo takovou databázi hypoteticky ukradl (čemuž se dá zabránit relativně snadnými administrativními kroky jako je sledování přístupu, omezená práva, šifrování atd.), tak by mu trvalo roky, než by zajistil veškeré technické, ekonomické atd. zabezpečení pro provozování takové služby (poště trvalo 2 roky stát se certifikační autoritou) a to neumlvím o přesvědčování úřadů. A to už pak budou mít všichni jiné adresy.
  [13] viz trochu výše – to by byl ideální stav, ale není dosažitelný – nikdy nebude 100% lidí mít e-mail, někdy nebude e-mail funkční či aktuální atd. Dalo by tedy dost práce pro úředníky sledovat, zda-li naplnili svou povinnost o zaslání určitého dokumentu, nedošlé by pak stejně museli tisknout a dávat na poštu atd. Takhle by prostě jen klikli ve svém počítači, odeslal by se šifrovaný seznam a korespondence poště (která je certifikována i pro práci s tajnými dokumenty), ta by porovnala seznam se svou databází atd. P.S.: o skenování tu není žádná řeč, veškerá komunikace by ve všech svých fázích byla vždy textová, ochranné prvky by byly tvořeny el. podpisem.

 • [5] Tak jsem přechválil. bohužel nelze poslat URL jako odkaz, musí se vyplnit ten formulář, jinak samotné URL s vyplněným číslem zásilky nefunguje. Takže jestli jsi to dělal, tak na tom ještě trochu zapracuj, tohle je fakt blbé 🙁

 • chtelo by to trosku vypilovat spisovnou cestinu, napr. v http://www.kronium.cz/index.php?act=viewProd&productId=11
  je uvedeno "s minerálním sklýčkem"

 • [18] No vidíte. A já jsem si dlouho myslel, že je to řetězec sekáčů … 🙂

 • [14] Špatný nejsou, ale je to obyčejná masová produkce, kterou prodávat nechci …

 • shop není zlý, ale u tak drahých hodinek bych čekla možnost platit ebankou nebo kartou proč jste to do shopu neimplementoval?

 • Prosim nekamenujte me, ale k cemu jsou dneska uzitecne tyto drazsi (a nejen ty) naramkove hodinky? Vzdyt vetsina z nas ma jiste mobil s hodinama, v aute mam na palubni desce dalsi hodiny, v MHD displej s hodinama, temer na kazde zastavce hodiny a tak bych mohl pokracovat. Mohl by mi to, prosim, nekdo trosku osvetlit? Neni to dnes jiz jen nejaka nepsana "spolecenska povinnost"?

 • [24] Baba – i na to myslíme. jenže platba kartou se nevyřizuje dva dny, jako celý shop 🙁 A platit ebankou můžete, není tam omezení na banky 🙂

 • URL funguje asi jen v IE. Ve FireFoxu mne to take neslo.

 • [26] jen pro doplnění měl jsem na mysli možnost platby ebankou online ebanka toto nabízí, je to docela praktické věc…

 • Chm, posílám denně kolem dvou až osmi cenných balíků. Ještě nikdy mi formulář pro sledování zásilek nepomohl, pokaždé jsem dostal hlášku, že balík tohoto čísla není v evidenci.

 • [20] dá se dosáhnout toho, že se na té stránce předvyplní to číslo zásilky. Kliknout na button už musí zákazník.

 • [25] Já jsem si před čtvrt rokem slušné hodinky pořídil. Předtím jsem je několik let neměl (poté, co se mi předchozí rozbily) a docela jsem si zvykl koukat na veřejné hodiny apod. Nicméně má to řadu nevýhod a důvodů, proč jsem si koupil nové, bylo hned několik:
  1. Ne vždy jsou veřejné hodiny v dosahu
  2. Ne vždy jezdím autem, abych koukal na displej s hodinama
  3. Tahat mobil nebo PDA z kapsy, když chci vědět, kolik je? Mnohem praktičtější je otočit ruku.
  4. Často jezdím na dovolenou do míst, kam si telefon+PDA neberu (buď kvůli bezpečnostní situaci nebo tam stejně roaming nefunguje), ale i tak bych rád věděl, kolik je hodin

 • [31] první tři body mi řeší můj mobil, čtvrtý bod – na dovolené mě čas nezajímá. Nicméně i kdyby ano, mám k tomu nějaké relativně levné hodinky, nepotřebuji tam nic luxusního.
  Myslím, že hodinky jsou v určité skupině (high-society muži) spíše reprezentativní záležitost, u žen pak suplují šperk.
  Imho dříve či později stejně bude mobil (říkejme tomu spíše osobní asistent) v hodinkách (respektive víceúčelový přístroj vypadající jako hodinky bude umístěný na zápěstí), nějaké první pokusy už zde byly.

 • Mohu potvrdit, jelikoz jsem v roce 99 (spolu)zprovoznoval obchodni balik pro Oskara a cca od roku 2000 bylo mozne sledovat zasilky ve "zkusebnim provozu" na webu posty. Ten zkusebni provoz tam asi zustal do ted 🙂
  P.S. Pekny pokus o reklamni mytus "Jak jsem zakladal obchod s hodinkama" 🙂

 • Ten posledni odstavec je v realu, jen ne v CR. Tohle mam nastavene u schranky v US, celkem fajn vec.

  Jinak to trackovani je fajn az na to, ze takova USPS treba trackovat dokaze, ale uz po predani CP se to neda dohledat, pokud to neni tusim v EMS systemu.

  Poznamku na Festinu a Diesel nechapu (ackoliv bych takove hodinky nechtel), oproti nim mi ale treba ona prodavana znacka nerika vubec nic.

 • Thank you!
  [url=http://echxbalp.com/xhvx/roqw.html…]My homepage[/url] | [url=http://tsjovcui.com/oymj/qzqj.html…]Cool site[/url]