Postavíme republiku na blockchainu? Když vás napadne jak, dostanete Trezor

Na internetu se objevila iniciativa Blockchain Republic zaštítěná (docela) známými jmény a volající po tom, aby se Česko více angažovalo v blockchainových a obecně distribuovaných technologiích. Zjednodušeně řečeno, aby „Česko běželo na blockchainu“. Hned se objevila spíše nezodpovězená diskuse, co by tak blockchainového (mimo měny) mohlo pomoci a jaký systém chodu bychom takhle mohli převést.

No a do toho mi dorazily dva Trezory Model T – tedy hardwarové blockchain peněženky, z čehož potřebuju já jen jeden. Takže je tu logicky prostor pro malou guerillovou soutěž (protože s BR nemám nic společného): zkuste vymyslet, kde by se dala blockchain technologie do státní správy nasadit. Nemusíte mít detailně promyšlený koncept, ale čím více promyšlené to budete mít, tím větší šance je, že mě to osloví a Téčko bude vaše. Detaily následují…

Zkuste se nad problémem zamyslet klasickou SWOT analýzou. Tedy odpovědět mi na otázky:

 • Jaký problém či příležitost to řeší?
 • Jak to zlepší stávající stav (silné stránky)?
 • Jaké výzvy to přináší, jaké budou nutné změny (slabé stránky)?
 • Konkurence, čili neexistují jiné technologie či postupy, které jsou vhodnější?

Odpovědi na tyhle čtyři otázky mi šoupněte jako komentář sem pod článek a příští pátek 16.11.2018 vyberu někoho, kdo dá nejzajímavější či nejproveditelnější záměr (moje subjektivní hodnocení) a komu pošlu Téčko (Trezoru, ne Forda). Jinak si Trezor Model T samozřejmě můžete koupit sami i bez soutěže.

Příklad

A tím ho vyjímám ze soutěže, leda byste ho promysleli o dost lépe!

Příležitost: Občanka postavená na blockchainu řeší jednoznačnou osobní i elektronickou identifikaci občana.
Zlepšení: Blockchain občanku může vydávat kdokoliv, kdo splňuje technické i právní náležitost a umožní to jednoznačnou elektronickou identifikaci. Zkrátí se fronty, zlevní se výdej občanek. Existuje plastová kartička s veřejným klíčem.
Výzvy: lidi si nebudou pamatovat privátní klíč, takže se musí řešit jeho distribuce k nim, například vytištění atd.
Konkurence: dnešní občanky nějak fungují, lidi náklady na ně nevnímají, elektronizace u nich postupuje pomalu a lidi ji nevyžadují. variantou jsou centralizované čipové občanky, kde hodně lidí uklidňuje naopak to, že věc garantuje stát.

Hurá do toho, ukažte, že máte fantazii. Nejde mi ani tak o vyřešení běžných problémů, jako klidně něco z vašeho oboru, třeba systém oběhu vratných lahví 🙂

Termín na řešení je do pátku 16.11.2018.

PS: Pokud se v blockchainu neorientujete, tady je takový úvodní článek ode mne. A tady seznam mých článků na toto téma na Marigoldu.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

7 komentářů

 • 1) katastr nemovitostí
  vyřeší nemožnost zcizení jako se děje na Slovensku
  2) registr vozidel se servisní historií
  vyřeší úplnou historii vozidla s dohledáním předchozích majitelů, nehod a servisních oprav

 • Příležitost: Nic.
  Důvod: Použití blockchainu je tam, kde víc věříme chamtivosti ostatních lidí, než autoritě. Jestli má ČR problém, že státu lidé nevěří (spíš věřím že soused říká že mu jeho dům patří, než katastru? spíš věřím self-signed občance, než státním registrům? spíš věřím sousedovým papírkům než koruně?), pojďme vyřešit problém nedůvěry, se státem kterému lidé nevěří, se stejně dál než k vysokým plotům a všeobecné nedůvěře nedostaneme.

  Já bych chtěl ddaňové přiznání radši vyplňovat v nápomocném průvodci ala gov.uk, než mít naskenovaný 20stránkový papír s hashem v blockchainu, tak neplýtvejme silami na hon jednorpožců a pojďme opravit základy. Díky.

 • EET offline (krome okamziku pred podanim dane):
  – kazde pokladni misto ma svuj blockchainovy retezec s jedinym prispevatelem
  – na pokladni doklady se trousi hashe celeho chainu
  – na konci zdanovaciho obdobi nebo pri kontrole odevzda platce kopii sveho chainu danovemu spravci

 • Tenhle článek mě, coby člověka, který boom ohledně blockchainu a virtuálních měn celkem úspěšně ignoruje. Přečetl jsem si se zájmem doporučovaný „úvodní článek“ a: za prvé – dozvěděl jsem se, že to všechno není jen o penězích, za druhé – napadla mě náhrada dnes z mého pohledu naprosto špatně řešených datových schránek firem.

  Problém k řešení
  ———————–
  Efektivní a důvěryhodná komunikace orgánů státní správy směrem k firmám a naopak. Samozřejmě také eventuálně i orgánů st. správy mezi sebou a taktéž firem mezi sebou. Jednoznačná identifikace a komunikační dostupnost všech podnikatelských subjektů ve státě.

  Zlepšení
  ————
  Firma nebo živnostník může podat daňové přiznání, přihlášku k dani z nemovitosti, výroční zprávu či přehled od DPH na příslušný orgán bez papírové komunikace a s tím spojených prodlev. Tento orgán může bez problému odpovědět v případě nesrovnalostí či pouhého potvrzení a to ve vztahu k původnímu dokumentu bez nutnosti složité definice, ke kterému dokumentu, že se to vlastně komunikace vztahuje. Stejně tak firma může podat žádost o změnu v zápisu na Obchodním rejstříku.
  Další velmi zajímavou návaznou oblastí by mohlo být propojení Insolvenčního rejstříku a Centrální evidence exekucí s tímto systémem. Tedy, firma spadne do insolvence a věřitelé přes mohou hlásit své pohledávky ve vztahu (původnímu bloku). To je dnes velmi komplikovaný a neefektivní proces.
  No, a když už tohle všechno bude fungovat, není problém tohle rozšířit na veškerou elektronickou komunikaci firmy. Například doručování bankovních výpisů, žádosti o úvěr, atd.

  Výzvy
  ——-
  Samotná implementace do poměrně rigidního systému státní správy (poměrně hodně projektů na informační systémy ve státní správě zkrachovalo nebo narostlo do obrovských finančních rozměrů).
  Udržet primární implementaci jen tak malou, jak je to možné (např. formou alternativy či náhrady datové schránky firmy).
  Financování a příslušná změna legislativy.

  Konkurence
  —————-
  Takový projekt bude především vždy ovlivněn různými lobbysty. Konkurencí budou zejména tužka a papír, jak je tomu většinou dnes.
  V případě datové schránky samozřejmě především současný systém.

  • Úvodní větu jsem nedokončil: „Tenhle článek mě, coby člověka, který boom ohledně blockchainu a virtuálních měn celkem úspěšně ignoruje, opravdu zaujal.“

 • Registr domény .cz převést na Namecoin. Řeší to jednodušší registrace a převody, brání to cenzuře a zvyšuje bezpečnost. Může se to upravit tak, aby se platilo i za prvotní registraci (snížení masové registrace blbostí), nebo aby to vyžadovalo certifikát od státu (občanku) pro identifikaci, I když raději bych to nechal v anonymní podobě. Výzva je ale řešení ztracených klíčů, ale to jde v krajním případě řešit úschovu u „banky“.

  Druhý nápad je na tom postavit datové schránky, kdy by blockchain řešil neprůstřelné pečetě dokumentů (že existoval v době kdy tvrdí) a asi by tím šlo i řešit časovou kontinuitu podpisu.

 • Dobrý den,
  plánujete někdy publikovat reakci na Vaši minisoutěž? Zajímalo by mě, jak vidíte jednotlivé návrhy.
  Díky.