Posnídal jsem s ředitelem GTS Milanem Rusnákem

Abych to upřesnil, nesnídal jsem s ním sám, natolik důvěrně se neznáme. Akci pořádalo Tuesday Business Network, přišlo cca třicet lidí. A podle mne to bylo zajímavé, musím na to chodit častěji. Přikládám přepis toho, co mne zaujalo (a co jsem přeložil při přepisu dočeštiny, protože ředitel GTS Czech a.s. Milan Rusnák hovořil slovensky). M. Rusnák je šéf největšího alternativního operátora a jeho názory a pohledy na trh mají rozhodně svoji váhu.

Na obrácku vlevo M. Rusnák, vpravo Ivan Pilný. Následující je tedy můj stručný přepis toho, co M. Rusnák říkal (bez komentáře) a případně otázek na něj, co padly a zaujaly mne. Přepis byl pořízen na místě a pomocí Nokia 9500 bez korektury, takže překlepy jsou možné.
 
K přenositelnosti čísel:
Čísla nejsou majetkem operátorů, ale státu. A stát si musí rozhodnout, co s nimi nechá občana dělat
 
Jsem přesvědčený, že tržby z pevného hlasového provozu by se přenesly do mobilních sítí, pokud by došlo na konvergenci prostřednictvím virtuálních mobilních sítí.
 
Konvergence je pro mne konvergencí mobilních a pevných sítí. Rozdělení na pevné a mobilní operátor je podle mne násilné. Operátor jako Český Telecom by měl být schopen poskytnout mobilní a pevné služby na jedné faktuře.
 
Jsou investice, které mají a které nemají smysl. Na co Oskar Mobil chce další síť za dvě miliardy? Musí investovat další stamiliony dolarů, aby svým klientům nabídl internet? Proč se nedohodnout s někým, kdo má kilometry nevyužitých drátů v zemi.
 
Otázka je, co nový majitel s Českým Telecomem udělá.
 
Rozdíl mezi českým a slovenským trhem je v tom, že u nás se proinvestovaly u alternativních operátorů miliardy, takže je tu dostatek silných soupeřů Telecomu. Český trh je světelné roky před slovenským.
 
Důležité je, aby proběhla konsolidace českého telco trhu. Je tu řada operátorů, kteří melou z posledního a honí tržby, jak se dá, jen aby vutvořili nějakou svoji pomyslnou tržní hodnotu firmy. To vytváří nezdravý tlak na ceny.
 
Kdybych měl kouzelnou hůlku, smíchal bych operátory do jednoho kotle. Ty firmy mají různé a zajímavé technologie a jejich kombinací by se dalo vystavět důstojného konkurenta Telecomu.
 
GTS kupuje Aliatel, takže konsolidace běží, ale neměl by to být poslední krok konsolidace. I když úřady to ještě neschválily.
 
Virtuální mobilní operátor by u nás měl vzniknout. Na trhu je ještě prostor pro dalšího mobilního operátora, ale další mobilní síť už nepotřebujeme. Mobilní operátoři by si měli uvědomit konvergenci pevných a mobilních sítí.
 
Broadband – pro jeho šíření je důležitá velká podpora státu. Stát by to měl podpořit snížením daní. Telecom má tři miliony nevyužitých linekv zemi. Naco tedy budovat další sítě, proč nevyužít to, co už je postavené. Telecom by z toho mohl těžit nejvíce. Rozhodnutí, kolik účtovat za poslední míli je na regulátorovi, ale všude tam, kde to podpořili (Korea, Madarsko) to prospělo jak trhu, tak Telecomu.
 
Pro rozvoj zaostalých regionů lze získat dotace EU na větší rozšíření počítačů. To by pomohlo dostat širokopásmový internet do potřebných domácností.
Jaké byste jmenoval tři zásadní věci pro konsolidaci služeb pro koncového zákazníka:
 
Ve firemním sektoru už první vlaštovky jsou vidět. Klíčové je, kdo toho klienta fakturuje, protože je tu konkurenční boj. Kde je záruka, že si partneři nebudou zákazníka přetahovat, je to otázka nastavení partnerských vztahů.
 
Pokud to firmy chtějí nabízet spolu, musí být zákazníkovi být jasná přidaná hodnota. A to je často problém.
 
 
Úroveň regulace je v Čechách nejlepší ze všech zemí východní Evropy. Tím jsem si stoprocentně jistý, máme firmy po celé Evropě.
Otázka na konzervativnost GTS vůči VoIP
 
Já jsem skeptik ohledně IP. Portová cena IP a klasické telefonie se vyrovnává, dříve bylo IP dražší. Firmy když mají IP switche, nabízejí IP hlas spíše menším firmám. Zákazník chce svoji kvalitu a cenu a tu klasické telefonie je schopna abídnout stále lépe. VoIP není kvalitnější, to je chiméra. V nejlepším případě je stejně kvalitní. A cena je spíše otázkou způsobu terminace hovoru do sítě. Hlas přes internet je levnější, protože se neplatí terminace ,hlas jde po veřejném internetu a kvalita je úplně jinde. Ale teď jsme ve druhém stádiu výběru softswitche. Jsme v pozici, kdy ho nabídneme jako možnost zákazníkům, kteří mají takovou potřebu.
Otázka: jak se akvizicí Aliatelu změní pozice vůči regionílním poskytovatelům internetu, protože GTS je hodně zaměřeno na koncové klienty.
 
Odpověď: Telekomunikační firma založená na velkoobchodu se musí stále snažit zalíbit jiným telco firem a to sráží její marže a je to nestabilní obchodní model.
Uvažujete o poskytování obsahu? Ne. To je pro firmy zaměřené na rezidenční trh.
Nevěřím na mobilní internet. Co je nejnepotřebnější technický vynález? Digitální fotoaparát v mobilu. Pokud operátor s mobilním internetem chce jít do regionů, musí to velmi zainvestovat. a otázka je, zda se jim to vrátí. Z hlediska Telecomu nebyl mobilní internet štastný krok, ale pro občany a z hlediska státu je to rozhodně správné.
 
Regulátor nereguluje, ale vydává rozhodnutí post mortem. Netáhne odvětví dopředu, zatímco FCC nebo britský Ofcom táhnou trh kupředu.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

15 komentářů

 • Nevěřím na mobilní internet. Necghapu. Tak at se podiva na statistiky NIXu kolik proece dat pres CDAM, GPRS a EDGE u Ertoelu a T-Mobile… (Oskara nepocitam nten zadny rozumny mobilni internet nanabizi).

 • Super clanek, sice trosku rozhazeny prepis (urcite by stalo zato precist si ho kompletne cely – jestli nekde existuje), ale nato, ze jde o vrcholoveho predstavitele tak velkeho operatora, jde o vcelku revolucni pristup 🙂 Ac jsem slysel o p. Rusnakovi spise negativni hodnoceni, urcite mu fandim, at tu GTS trosku rozviri stojate vody 🙂

 • [1] Protože koukáš na to, jaká je situace v ČR právě teď. Rusnák hovoří o tom, jak by to mělo fungovat. Je o i v tom přepisu. Pokud by Telecom za poslední míli účtoval rozumné peníze a využil ty 3 miliony linek, co má v zemi, pak by tady byl broadband normálním způsobem a rychlý mobilní internet by nikdo nepotřeboval, každý by si na chalupě o víkendu nebo na dovolené vystačil s klasickým GPRS.

 • [2] bohužel jiný přepis asi nebude. jak jsem koukal, jsem jediný, kdo si dělal poznámky a jen jsem přepisoval myšlenky, jak šly za sebou, nijak jsem to nepřestylizoval a neučesal, což je hodně na škodu, ale fakt jsem na to neměl čas. Takže jsem prostě přepsal, co mne zaujalo z jeho povídání.

 • no nevím,
  mobilní internet neposkytujeme – tudíž je k prdu, ale zároveň bychom chtěli být VMO
  VoIP – zatím neumíme (jsme druhém stádiu výběru softswitche) – tzn. je k prdu,
  označit to v čem jsem dobrý za rozvojové oblasti a to co neumím pohanit nepovažuji za příliš vizionářské a převratnonázorové (to je super slovo:-)

  Všem pěkný den. (fíha to se rýmuje)

  CH

 • [4] Ostatni asi snidali, jenom Tangero si stihnul delat poznamky :-)))

 • [5] taky mi pripada, ze se GTS (a vlastne i koupeny Aliatel) zamerovaly nejvic na klasicke technologie (TDM switching) ktere jsou zde uz vicemene desitky let – nic vizionarskeho.

 • [7] však ano. to je to, co Rusnák na rovinu řekl: děláme hlas po switched okruhu, protože je tam nejlepší kvalita a cena taky není problém. Lidem je jedno, zda hlas jede po IP nebo po CS, hlavně když je to levné a kvalitní. Málokdo má nějakou aplikaci, která mu k IP hlasu udělá nadstavbu, kterou zákazník využije.

  Telefonování IP to IP (mezi počítači) je něco jiného.

 • a za kolik poskytuje GTS zakopané měděné dvoupáry po Praze? je umění křičet na Telecom, ale existuje (nevím?) konkurenční nabídka od GTS na měď. páry v Praze? Taková měla být taky otázka od PZ, neb zbytek je selfprezentace p. Rusnáka

 • K virtualni mobilni siti – neni bez jajimavosti, ze tusim v prosinci navstivil Prahu Stelios Haji-Ioannou, zakladatel Easy brandu (EasyJet, …). V Britanii rozjizdi virtualni mobilni sit s T-Mobilem, myslite, ze je mozne, ze by prorazil i v CR? 🙂

 • [10] Stelios tu byl uplne za jinym ucelem – rozjizdi totiz taky sit EasyHotel a byl akvirovat partnery… Mily Stelios toho totiz obecne rozjizdi celkem dost… 🙂

 • [3] Kde to tam je? Ja to proste nevidim.

 • [12] fakt to nějak tak myslel. Páteří broadbandu mají být podle něj linky v zemi, ne radiové spoje. Rádio je východisko z nouze. S čímž souhlasím, odhlédneme-li od pár profi uživatelů, co prostě potřebují připojit notebook. Tady bych řekl, že WAP a MMS a podobné věci nepočítám do internetu, byť technicky fungují na tomtéž – služebně ale internetem nejsou, jsou to omezená aplikace.

 • [13] Uvidíme já si myslím že uživatelé chtějí mobilitu.
  Souhlas že velcí žlutí brzdí rozvoj ADSL a internetu obecně a proto je u nás mobilní internet rozvinutější než v okolních státech – viz pušál Modrých a Růžovych (německo např. – nemají tam paušál na GPRS, uvidíme kdy přijdou s pušálem taky Červení).

  Myslím že budoucnost ukáže zda je mobilní internet či ne slepá cesta. Já vždycky, když se podívám na statistiky Nixu tak vidím jak mobilní internet za pár let vyrostl a stále to stoupá….

 • tý bigo, to je neskutečný selfpromo. De-facto mi z toho vyplývá tiskovka Rusnáka a GTS, kde pohanil všechno co nemá, zveličil všechno co chce mít a zjednodušil všechno co potřebuje od jiných, aby svých cílů dosáhl. Líbí se mi to, ovšem nikoliv jako akce nezávislé organizace za 3 tisíce pro každého účastníka. To samé bych jako novinář mohl získat od kteréhokoliv operátora zdarma.