Porovnání robotických vysavačů iRobot Roomba a CleanMate

Nedávno jsem spíše z legrace napsal článek o tom, jak všelijak se dají hackovat robotické vysavače. Ukázalo se, že slušné obliby došly vcelku vážně míněné, byť humorněji podané argumenty pro a proti dvěma v Česku asi nejprodávanějším modelům: CleanMate versus Roomba. Měl jsem možnost porovnat oba a ve více modelech a generačních provedeních. A aby to bylo snáze dohledatelné, vytáhnu toto porovnání zvláště.

U nás je velmi populárním produktem CleanMate společnosti Infinuvo, který je levnější (kolem 5 tisíc Kč, záleží na modelu a výbavě), jeho protipólem je Roomba, která stojí spíše dvojnásobek (nejlevnější stojí 8 000 Kč. Připlácíte si v případě Roomby za značku, nebo má i nějaké kvalitativní přednosti? Ano, jsou tu objektivní rozdíly a to tak, že značné, které umí používání robovysavače řádně znepříjemnit. Takže?

Především CleanMate nemá senzor přiblížení, takže zatímco Roomba před překážkou většinou zpomalí (pokud není moc malá) a jemně do ní ťukne, CleanMate do ní narazí v plné rychlosti a teprve nárazem překážku pozná. Může vám to připadat jako drobnost, ale až uslyšíte CleanMate, jak zoufale mlátí do zavřených dveří, argument pochopíte, nehledě k riziku rozbití váz či sošek stojících na zemi.

Druhou podstatnou výhodou Roomby je, že umí kopírovat zdi, protože si do určité míry mapuje pokoj. Tím dobře vysaje prach podél zdí. CleanMate jezdí vysloveně náhodně, nemá žádnou inteligenci a od zdí se jen odráží, nekopíruje je, prachu mu tedy podél zdí zůstane mnohem více. Je prostě méně pečlivý, protože je hloupější.

A do třetice, Roomba se umí vypořádat s problémy při pohybu, například zamotáním do kabelů elektriky, chlupů koberce a dalších překážek. Má terénní zdvihací kolečka a „cloumací“ inteligenci, opakovaným pokusem o změnu směru a zpětným chodem či nadzdvihnutím na kolečkách se pokusí dostat z kabelu nebo jiné překážky. To CleanMate neumí. Jakmile se zadrhne, přeruší program, zapípá a zdechne.

Totéž CleanMate udělá, když se zasekne pod příliš nízkým nábytkem nebo třeba trubkou běžící po zdi. CleanMate totiž má ťukací čelo oblé, snadno se pod nízkým profilem zasekne. Ostré „ťukací“ čelo Roomby se odrazí (nezaklíní se obloukem) a Roomba spolehlivě vycouvá. Je to rozdíl? Nu, je. Přijdete domů, těšíte se na robotem uklizený pokoj a zjistíte, že CleanMate chcípnul zamotaný v prodlužovačce na zemi, zatímco Roomba zvládla poklidit.

A na závěr: na CleanMate nepoznáte, zda douklidil, nebo z nějakého důvodu chcípnul, zatímco Roomba to výstražně indikuje diodou i hlasovým výstupem.

Mám-li srovnat kvalitu úklidu, subjektivně bych řekl, že Roomba sebere i jemnější prach a objektivní je, že je podstatně pečlivější a lépe projede celý pokoj. Na druhou stranu je náročnější na údržbu, občas musíte vyjmout kolečko (je to jednoduché) a vytahat z něj vlasy, obecně vlasy Roombě slušně zatápějí. CleanMate na to není tak háklivý, ale to je dané také jeho menší pečlivostí při sběru. Na druhou stranu kartáč Roomby se čistí podstatně lépe, než u CleanMate, kde se vlasy a hlavně prachové chuchvalce zapresují do štětin tak, že to nejde nijak kloudně vyndat. To se Roombě nestává, má kartáč líp vymyšlený a je k němu čistící kroužek.

To jsou prodejní argumenty, které pomohou vyrovnat se mentálně s tří a více tisícikorunovým rozdílem. Pokud nemáte malý byt v provedení mikro-loftu s plovoucí podlahou a bez předmětů na podlaze, CleanMate postačí, ale pokud máte byt s kabely na zemi, rozestavěným nábytkem a věcmi na zemi, které nechcete pořád uklízet, bude Roomba lepší volba.

Na závěr vás možná zaujme, zda si máte u Roomby připlatit za dražší model s programovatelnou automatikou, která spustí luxování v předem naplánovaný čas. Abych to shrnul: nutné to není, ale je to fajn, když si zvyknete. Roombu totiž můžete naprogramovat, aby se vydala luxovat třeba každý den ve vybranou dobu. Pokud máte pokoje prostupné bez vysokých prahů a zvláště, koupíte-li sadu s majákem, který Roombu nepustí do dalšího pokoje, dokud nemá jeden hotový, snížíte si denním luxováním prašnost v bytě, aniž by vás to stálo mnoho práce. Navíc každodenní prach je jemnější, takže Roomba zvládne vyluxovat tři pokoje pečlivě a vysypete z ní prach, až se vrátíte. Totéž můžete dělat ručně: zapnout Roombu, když odcházíte, jenže často na to zapomenete. Automatika je zkrátka lepší, ale za příplatek.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

45 komentářů

 • Zmínko o robovysavačích mě zaujala už na Lupě, máte zkušenost jak si Roomba poradí s prahy (1,5 – 2cm)?

 • Zajímalo by mě, jak na takového robůtka reagují domácí mazlíčkové. S tím náhodou Patricku zkušenosti nemáš?

 • Nevite nekdo kde se daji v Cesku sehnat nahradni dily, Roomba je modularni a kdyz se neco pokazi, da se to snadno vymenit. Bohuzel uz podruhe se pokazil kartac s motorkem a s Ameriky stoji nahradni dil stejne jako postovne.

 • A jak jsou na tom časově? Je nějaký z nich rychlejší, případně za jak dlouho jsou oba schopni uklidit pokoj (nebo nějakou výměru v m2)?

 • A teď si vem, že je tu ještě Samsung a jeho novinka Navibot SR 8855, který má kameru, jíž snímá strop a podle toho si pamatuje členitost prostoru. Kdybys ho chtěl půjčit třeba na robotí trojboj, tak ho máme v nabídce a prodává se kupodivu velmi dobře, skoro jako Roomba 581.

 • V naší čtyřčlenné domácnosti mám na starost dvě věci: Mytí nádobí a luxování. Na nádobí jsem koupil myčku. Přemýšlím zda by rodina kousla, kdybych si na na zbytek svých povinností pořídil takovýto vysavač :))) Nooo, každopádně velmi děkuji za inspiraci 🙂

 • Ad rychlost uklízení: S Roombou nevím, ale CleanMate potřebuje zhruba 2 minuty na metr čtvereční.

  Kupoval jsem CleanMate QQ-2L, protože jsem nechtěl moc utrácet, jelikož máme malej byt bez překážek, a moc jsem nevěřil, že to bude fungovat. Byl jsem ale příjemně překvapenej. Každej den jsem vysypával zásobník plnej psích chlupů a prachu a doma bylo čisto.

  Se zasekáváním pod nábytkem mám nepříjemnou zkušenost — někdy se nezastaví, a když nejste poblíž, strhne si motorek. 🙁

 • Ad rychlost uklízení: Roomba uklidí 30m2 pokoje za cca 30 minut, CleanMate aby to uklidil zhruba stejně (mínus rohy, ty mu fakt moc nejdou) cca dvojnásobek. Běžně ho nechávám hodinu.

  Z toho pak plyne, že Roomba mi na jedno nabití uklidí celý byt, CleanMate to dělá cca na třikrát. Na druhou stranu, máme vysoké prahy, nájezdové můstky jsem ještě neřešil, takže je stejně musím přenášet 🙂

 • Ondřej: díky, NaviBota znám z recenzí, přijde mi, že to, co Roomba řeší chytrými algoritmy, on řeší hrubou silou přidané kamery a výsledek v českém prostředí neznám. Když budeš mít jednoho přebytečného, rád porovnám.

 • já jsem celkem rozhodnut do toho jít, zvažuju právě roomba nebo navibot, pro mě bude klíčové, jestli jsou schopné vysávat pod sedačkou, která má dole 10cm díru a jestli jsou schopné vysát 60m2 6pokojový byt (když počítám koupelnu, toaletu a kuchyň), který je prakticky bez prahů (3mm přechody), kombinace dlažba + parketové podlahy a vracet se dobít na základnu, aniž bych musel někam rozestavovávat nějaké kraviny. Ještě hodně zvažuji scooba – mokré „vytírání“ – to by teoreticky mělo být na dlažby a parkety nejlepší, na druhou stranu píšou nutnost nějakých speciálních roztoků a také se obávám při dlouhodobém používání množení bakterií a očekávám také výrazně složitější údržbu přístroje (kvůli tomu jsou všechny „mokré“ vysavače strašné)

 • ještě bych doplnil – pro výběr je pro mě klíčové, zda-li se dá zařízení půjčit a vyzkoušet, právě proto, že jsem z principu skeptik a když to nevyzkouším v naší domácnosti, tak tomu neuvěřím.
  Ještě jsem někde (tuším u roomby) viděl možnost ovládání přes iPhone a to mi přijde docela dobrá zábava a způsob, jak donutit děti doma pracovat 😉

 • A jak jsou na tom s poruchovostí? Narážím na to, že jsou v USA co chvíli akce, kde se Roomby prodávají za poloviční ceny vůči ČR, ale vyplatí se to?

 • A máte někdo zkušenost s ELECTROLUX Trilobite? Je mnohem dražší a není mi jasné, jesli za ty peníze nabízí něco navíc, nebo je to jen příplatek za ‚novou‘ technologii u zavedené firmy.

 • Roomba u nás luxuje asi čtvrt roku a v domácnosti se psem je k nezaplacení. Kmitá každé ráno a večer se jenom vysype bordel. Jediné problémy – sem tam se stane, že nereaguje na viruální zeď a vjede, kam nemá. Strategie 3 majáků a 4 místností, postupně uklízených se mi taky nepodařilo odladit k plné spokojenosti, ale když ho pustím na všechny pokoje naráz, tak to zvládne bez problémů.

  Jediné místo, kde se pravidelně zasekne je pod zábradlím. Jeho výška nad podlahou mírně klesá, a tak se tam postupně skřípne.

 • My máme doma Scoobu (mokrý bráška od Roomby), je super, nicméně jak je na vodu tak nemá dobíjecí základnu a po každém vytření je potřeba vylít vodu a dát mu šťávu. Nicméně jakmile jsme si na něj zvykli a přeskupili věci na podlaze, máme uklizeno.

 • Já mám zkušenosti poue s tímto, ale za to velice kladné! http://www.digiplus.cz/…art-700-red/ Opravdu výborný kousek, doporučuji!!!

 • Co se týče nárazníku u Cleanmatu tak nábytek nepoškodí mám vyzkoušeno jelikož je velmi citlivý. Z počátku jsem byl rovněž nedůvěřivý k přednímu nárazníku. Měl strach z poškrávání nábytku.Tato nedůvěra ovšem byla velice rychle zažehnána ve chvíli, kdy jsem zjistil, jak jsou velice citlivý senzory v nárazníku. Na zepnutí mu stačí opravdu velice jemný náraz a okamžitě je spuštěn zpětný chod a otočení vysavače jiným směrem. Vysavač CleanMate všem doporučuji jsem vlastníkem nejlevněšího modelu QQ1.

 • Roomba je supr, ale zajímalo by mne srovnání s Electrolux Trilobite ZA2 (Prodává se dlouhou dobu v původní podobě, a jeho cena je kosmická – 20 000 Kč)

 • Přidávám k zájmu o zkušenost Electrolux Trilobite ZA2 – podle informací by měl být výkonnější a inteligentnější než Roomba, měl by si dokázat zmapovat pokoj nebo dokonce i byt a pokud v průběhu úklidu dojde baterka, měl by se dokázat vrátit do doku, dobít a po dobití vrátit na místo, kde přerušil úklid a pokračovat. Zase je vyšší, pod leccos nevjede a hlučnější, co sem viděl video na YouTube, tak není zrovna moc příjemné být v uklízené místnosti, randál skoro jako normální vysavač. Bohužel Electrolux neinovuje moc často, ZA2 je teprve druhý automat o Electrolux a je to snad tři nebo možná i více roků starý model

 • Chtěla jsem koupit baterku do našeho Honzíka (Roomba 581), ale 2500 Kč mi přišlo opravdu hodně, kolegyně nedávno kupovala neoriginální baterii ( http://www.kabelplus.cz/baterie-irobot/ ) a říkala, že má dokonce vyšší výdrž než ta originální, máte s tím někdo zkušenosti?

 • Přidávám obsáhlou recenzi na Roomba 581 (http://www.robotforum.cz/shared/models/iRobot%20ROOMBA%20581_Final.pdf) (ten nejvyšší model s výjimkou Professional). Je to momentálně vítěz našich testů, ani Trilobite jej nepřekoná, je to přeci jen generačně mnohem starší stroj.

  Co se týče vysoké ceny Electroluxu, ta stejně není úplně směrodatná: někteří prodejci MNOHEM HORŠÍCH vysavačů, než jsou Cleanmate nebo Electrolux či iRobot nabízejí své produkty běžně za 15 – 20 000 Kč a snaží se vyvolat dojem prémiové kvality, jsou to ale často čínské „šmejdy“. Takže na to se není třeba ohlížet. To ovšem samozřejmě neznamená, že levnější je lepší… Chce to se prostě podívat na produkt, a pak až na jeho cenu.

 • Trilobit ma nejlepsi senzory ze vsech robotu – skoro nikdy do niceho nenarazi. Je to skutecny vysavac, nikoli kartacovac, jako Roomba (ta sice vysava taky, ale zdaleka ne tak silne). Neni ho skoro vubec potreba cistit, je vyrazne kvalitnejsi pokud jde o konstrukci. ALE … je fakt hloupy. Nic jineho nez „quick“ (to jest nahodny) rezim u nej nedava moc smysl, nekdy se take zasekne z ponekud zahadnych duvodu (kombinace svetelnych podminek a barvy kusu koberce ci tak neco). Za tu cenu ho rozhodne nedoporucuju, ale nekdy byval v USA ve vyprodeji za asi 400 dolaru a za takovou cenu je pro pokoje s kobercem urcite super.
  Ma filtry, ktere se musi menit a strasne predrazene baterie, ktere casem odejdou.
  Zde je jeho setkani se Samsungem (ktery se snazi byt chytry, ale moc to nefunguje; je smutne, ze hloupa Roomba nakonec funguje lepe nez „chytry“ Samsung):
  http://www.youtube.com/watch?v=MemYfThDYEM
  Svet totiz neni jednoduchy a pravouhly a obcas je potreba zkouset se nekam ci odnekud dostat vicekrat, coz Roomba zvlada (protoze je hloupa a leze vicemene nahodne), kdezto Samsung to vyhodnoti a zapamatuje si jako prekazku, coz ma smutne vysledky.

 • Dobrý den,
  taky sme se s manželkou rozhodovali o koupi robotického vysavače, jelikož čekáme mimčo, tak abychom měli více času. Proto sem procházel spoustu stránek a narazil na celkem dobrou recenzi na robotický vysavač. Koukněte na http://roboticky-vysavac.blog.cz/ jsou tam dobré recenze na jednotlivé značky vysavačů. My už jsme si vybrali J. Dokonce jsi je i lze zapůjčit na odzkoušení.

  Petr

 • Ctu tuto diskuzi az dnes, nicmene se pridam. Mame doma Rombu 581, cca 1,5 roku, tehdy jsem ho kupovali hlavne kvuli nasemu pejskovi, ktery nam ale bohuzel loni umrel. Nicmene se spolu docela kamaradili, pejskovi Rombik nejak zasadne nevadil, a umel ho v klidu obejit. Obcas ho zpocatku i zastavil, kdyz na nej slapnul – Romba ma navrchu velke zastavovaci tlacitko…

  Mame bydleni cca 110m2 (cca 5+1), Romba ma zakladnu v centralni mistnosti (velka kuchyne). Zde zacina (obvykle automaticky dle zabudovaneho itinerare, o vikendu spusten rucne dalkou), pomoci 3 majaku jsou oddeleny jedotlive prostory, coz je kuchyn, hostinsky pokoj, obyvak a vstupni predsin s chodbou. Tzn. celkem 4 vetsi prostory, kazdy dela cca 25-30minut, takze za cca 2 hodiny se nam nem rozsviti „Dock“, a vrati se sam do sveho nabijeciho doku v kuchyni (do zbylych pokoju, pracovny a loznice ho poustime 1x tydne rucne).
  Jezdi i pres drevene prahy (vetsinou na nich stoji majaky – virtual. zdi), nechali jsme je truhlarem trochu zkosit, nedelaji mu zadny problem, povrchy jsou kombinovane, tj. drevene a lamino podlahy, keramika, v obyvaku koberec, ten mu rovnez (ani kabely ruzny nabijecek a pocitacu) nedela zadny problem.

  2x tydne vysypeme zasobnik smeti a prachu (drive i psi chlupy), 1x 7-10 dni ho dukladneji vycistime, na to si „Rombik“ potrpi (90% zavad zpusobeno jeho necistenim, vlastni zkusenost i statistika servisu).

  Za ten 1,5 roku, jsem menili 1x baterii (nestandardni snizeni kapacity – asi vyrobni vada), a stredovy modul (robot zacal byt hlucnejsi), vse v zaruce (zdarma), cca do 2-3 dnu.

  Par poznamek k predeslym prispevkum :

  – „Vlk“ napsal cosi o „hloupe Roombe“, asi zadnou Rombu nevidel, nebo o ni nic nevi, Romba (min. rada 58x) je znama svym velmi sofistikovanym (pro neznalce nahodnym) algoritmem uklidu, ktery velmi setri energii a dela uklid velmi ucinnym

  – Electrolux Trilobit 2 – hlucny, vysoky, neuklidi rohy, energeticky narocny, zastaraly a hloupy model – byval jsem jeho fanouskem, dokud jsem nevidel uklizet Rombu od iRobotu (mimoch. lide mj. ze Standfordu a jinych univerzit), delaji hodne dobre profi roboty napr. pro ozbrojene slozky

  – Samsung je pro me typickym „cinskym“ (i kdyz je to Korea) produktem, hodne „svetelek“, ohromujici kamera pro navigaci, spousta kecu o nejake inteligenci a spickove navigaci – vysledek je ten, ze se to vybije po polovine prace nez Romba, a zdaleko to neuklidi to co Romba (neumi dobre rohy), dokonce se chlubi, ze na jedno misto neprijede vix nez 1x (!), osobne vyzkouseno

  – Cleanmate – osobne si myslim, ze jsou to nesmyslne vyhozene penize, vim o spouste z nich, kdy stoji doma nekde v koute, a nikdo je nepouziva, to se u Romby nestava, prestoze nekomu Cleanmate vystaci – vetsinou proto, ze netusi, ze je tu neco vyrazne lepsiho a funkcnejsiho

  – je tu jeste Siemens a podobny Karcher, s dokem, ktery sam umi vysat smeti, ale odezvy od zakazniku jsou zoufale, je to hodne poruchove, neumi poradnbe uklidit, nemaji s robotikou zadne zkusenosti, a v tom si asi nabehli

  ANO, Romba je relativne draha, moje sada 581 (tj. robot + 3 majaky + dalkove ovladani + nahr. prislusenstvi) me stala cca 15kKc, ale jiste to nejsou vyhozene penize, ajko je 20kKc za napr. zastaraleho a hloupeho Trilobita…

  Obecne je problem, ze se roboty-vysavaci zabyva kdekdo, kdo ma zkusenosti dejme tomu s vysavaci, elektronikou obecne atd., ale s vyjimkou iRobotu (vyrobce Romby a Scooby) nikdo z nich nema skutecne a kloudne zkusenosti s opravdickou robotikou jako takovou. A to je u robota-vysavace dost dulezite, mechanika a konstrukce se da vyvinout ci obslehnout (cesta Číňanů), ale inteligence a kvalitny algoritmy pohybu jim chybi. Vetsina takovych robotu vypada pekne, ale dulezite je zda-li umi ucinne uklizet, a to umi jen Romba.

 • Tady Vlk 🙂 Reakce na Petra:
  Roombu jsem videl, mam jich asi 5, mel jsem uz prvni generaci a posledni mam taky. Nepisu teoreticky, mam zkusenosti z praxe. Zda se mi, ze jste prilisny fanousek Roomby. Ano, je to dobry robot, ale ma sve mouchy. Napr. posledni generace na hrane koberce ztraci chuchvalce prachu, ktere na sebe nabali, coz je celkem frustrujici. Dale se musi porad cistit (coz sam pisete), kdezto treba „hloupy“ Trilobit v podstate ne (a jeho konstrukce je asi tak 1000x solidnejsi). Nezatracoval bych Karchera, ta jeho zakladna mi imponuje a mrzi mne, ze to iRobot jeste nezimplementoval. Skoda, ze Karcher zastavil vyvoj, to se asi stava vsem vyrobcum, ktery se zameruji na co nejkvalitnejsi konstrukci (a pak jsou moc drazi).
  Pokud jde o Samsunga, vkladal jsem do nej velke nadeje, ale je fakt, ze prilisna sofistikovanost je zatim prilis na skodu (ta snaha byt na kazdem miste jen jednou je trochu kontraproduktivni). Zatim „hloupe“ (ano, vim, ze ne *uplne* hloupe) roboty typu Roomba vitezi.
  V tuto chvili mi prijde nejnadejnejsi robot Neato (http://neatorobotics.com/), ale zatim ho nemam, abych to mohl ohodnotit. Pokud jste trochu objektivni, musite uznat, ze iRobot hodne zaspal (uz skoro tri roky z nej nic zasadne noveho nevypadlo). Treba nas brzy prijemne prekvapi…

 • Jeste detail k Petrovi: Snad to tak neni a omlouvam se, jestli ta poznamka je nespravedliva, ale trochu Vas prispevek pusobi jako argumentace prodejce iRobotu: Vsechny ostatni roboty jsou spatne a Roomba za 15 tisic (nafackovat ceskym prodejcum, kteri to za takovou cenu prodavaji, je malo), je super.
  Ano, Roomba je fajn, mam ji celkem rad, v necem je super, ale zaspala a je celkem nekvalitne udelana (coz je asi nutnost a cena za masovost a uspech).

 • Mám doma vysavač CleanMate již 2 roky. Za tu dobu mi uklízí bez nejmenších problémů. Samozřejmě pravidelně čistím nádobku a rotační kartáč. Dokupovala jsem zatím pouze filtry. Pokud mohu doporučit tak CleanMate za 5.000 Kč je super volba.

 • Taky mi článek přijde jako velké vychvalování irobota, nepsal to náhodou dovozce nebo prodejce? Článek je velice neobjektivní k ostatním robotickým vysavačům, ale na irobotu jenom samé plus. Takto napsané články nejsou objektivní, jsou to reklmaní články na jednu značku a haní ostatní. Je to příliš okaté.

 • Honza: váš příspěvek mi přijde jako pokus někoho z prodejců CleanMate očernit Roombu. Neuvádíte argumenty, jen se snažíte čtenáře přesvědčit, že článek nemá pravdu. Takže ano, tohle je zjevně článek prodejce CleanMate, nedělejte to příště.

 • Vysavac Romba je vyborny kopil jsm si drazsi model a nelituji penez.Hlavni co me k tomu prinutila byla ma lenost luxovat a to ze jsme videl tento vysavac v akci u kamaradky.Zvlada mi i prejez praji s vyskou 3 cm a to bez vaznych problemu a ani jsme s tim nepocital.Naprogramovani je dobre prijdu z prace a je uklizeno coz je super.Dlouho jsme hledal i levnejsi model ale jelikoz to je investicena desli dobu nevahal jsem si priplatit

 • Dobrý den, mě manžel pořídil model iRobot Roomba 581 a jsem velice spokojená. Uklidí vše, jediné co pro robůtka dělám, je že vysypávám nádobku s prachem a občas ho vyčistím. Koupili jsme ho na http://www.roboty.cz což je autorizovaný prodejce, taKže s případnou reklamací není problém a super služba od iRobotu je to, že pokud se vám robot rozbije, zavoláte technikům, ty přijedou robota opraví a zase přivezou.Doporučuji!!!

 • 2 „Kamca“ … celkem pruhledny pokus o reklamu 🙂 Doporucuji v Cechach spise nekupovat – je to tezce predrazene a servis spise neschopny

 • Mohu také doporučit Roombu, i když cena, za jakou je v ČR (ale i jinde mimo USA) k mání, je docela mastná. Mám model 550 s US zdrojem (stejné tělo, jako 581, jen jiná výbava a barva) a když jsem se při stěhování do vlasti dozvěděl, co se účtuje za evropskou nabíječku, zašel jsem do GM electronics, koupil kondenzátor a varistor na vyšší napětí, pak vzal do ruky pájku a bylo 😉

  Použití jiného zdroje je problematické – lze sice vzít nějaký univerzální zdroj k NTB, ale je nutné měnit jeho napájecí napětí v závislosti na stupni nabíjení (Roomba si řekne, kdy je moc nízké nebo naopak moc vysoké – „Charging error + číslo, navíc se vypne nabíjení, takže poškození nehrozí).

  A díky za odkaz na náhradní baterie – bude se hodit 😉

  Jinak k Lukáši – ano, Roomba není dokonalá a čas od času je nutné vzít ruční vysavač a vysát do hloubky. Ale na takové to denní vysávání…

 • Zozem potvrdit ze ked je roomba spinava, zanechava na najazdovej hrane koberca kusy zozbieraneho prachu. inak som s roombou velmi spokojny.

 • Doporučuji robotický vysavač iRobot Roomba 581. Dostane se všude, vysaje koberce i podlahy, a nemusíte se o něj vůbec starat. Jediná jeho nevýhoda je, že má malý koš na nečistoty. Po každém použití ho musíte vysypat 🙁 Doporučuji všem vyzkoušet. Manžel mi ho nejdřív rozmlouval a teď chce koupit i ten na vytírání 🙂

 • CleanMate je spíš parodie na robovysavač. Kolegyně z práce ho měla, při dětech a psovi, plovoučka, semtam koberec, někde nájezdový nízký prah. Výsledek – neuklizeno, drobky zůstaly, zásek vysavače na koberci, nohy od stolu problém, hloupé náhodné vysávání. Cenově by měl stát tak 1500,- Kč, aby stál za to.

 • Já s iRobotem nemám dobrou zkušenost. Výdrž nic moc, zůstávaly cuchvalce prachu a pak přestal úplně chodit. Radši jsem si nechal vrátit peníze, byl jsem docela znechucenej. Časem jsem na nátlak manželky koupil jinej 🙁

 • Ségra taky nebyla z i-Robota nadšená, když po něm musela ještě znova uklízet. Marys – to co jste koupili potom bylo už dobrý? Ptám se, protože vím, že tahle hračka dokáže pomoc, ale i-Robota nechci.

 • Pro arnyho: Pak jsme koupili Robzone Roomy Dog. Má být speciálně do domácností s kočkama a psi.

 • Robzone Dog máme a jsme spokojená. Dokáže uklidit a i kyž mám 3 kočky, tak je domačisto.

 • já mám robzone duoro a je super. rovnou si i vytře a já můžu jít na pívo

 • Robzone je poruchový a zvládne uklidit méně než 80% plochy. Volte raději osvědčené značky jako iRobot, Neato, LG, Samsung, …