Pořád je tu prostor pro další operační systém

Dlouhodobě razím teorii, že na práci mám mít jiný počítač, než „na zábavu“. Nejde jen (ani tak) o bezpečnost, jako i o psychickou pohodu, kdy vím, zda zrovna pracuju za peníze, nebo se jen tak pro radost v něčem vrtám. Uznávám, že se to těžko vysvětluje, ale snažím se tyhle momenty oddělovat nejenom prostorově, i virtuálně. Na pracovním počítači nemám soukromý email, na osobním pracovní atd.

Drobný zádrhel je, že soukromým počítačem je iMac z roku 2008. Pravda je, že jsem ho upgradoval, co to jen šlo a těch 6GB paměti i SSD mu hodně prospělo, přičemž na moje psaní a občasné obrázkování to stačí. Jenže Apple přestal po skoro deseti letech tento model podporovat, nelze na něm přejít na vyšší verzi Masoxu a to začíná dělat těžkosti, protože některé updaty už ji vyžadují, stejně jako některé funkce iCloudu, který jsem naštěstí kvůli bezpečnosti z větší části přestal používat. A tak mě začala honit mlsná, koupit si něco jiného.

Hloupé je, co. Nejbližší podobný iMac stojí cca 35 000 Kč, což by mi přišlo fér na pracovní počítač, nikoliv ale na domácí šudlání. Hloupé je, že Mac Mini i s nákupem displeje nevyjde o mnoho levněji, takže jsem v Apple světě uvázl na mrtvém bodě, leda bych šel shánět po bazarech.

Říkal jsem si, že na to moje domácí internetování musím pořídit něco levného. Vždyť to, co chci, umí každý tablet za bůra a kdyby k němu šel připojit velký displej, myš a klávesnice, nebylo by o čem. Jenže takhle daleko náš svět zase není.

Můžete mít levný počítač s Windows a se vším, co na Windows nesnáším, tedy maximem opruzu typu „zrovna budeme aktualizovat“ či šílené grafické rozhraní. Asi nejblíže mým potřebám je nakonec Chrome OS, který se ale u nás příliš nevede, hlavně ve verzi Chromeboxu. Kromě toho je i na mne ten koncept příliš nový na to, abych do toho dal bůra plus nákup displeje jen tak, bez větší úvahy. Už proto, že občas přeci jen potřebuji stáhnout fotky z fotoaparátu a alespoň mírně je upravit a někde skladovat, k čemuž by jistě externí disk postačil, ale jak si s tím Chrome OS poradí?

Člověk by řekl, že za tu dobu se objeví nějaký lehký Linux, který by něco takového zvládl vytvářet v uspokojivém hávu, ale všechno, co jsem viděl, je parní válec v provedení turbo a s karbonovou šasi. Prošel jsem dokonce exitické alternativy, jako jsou pozůstatky BeOS aka Haiku, ReactOS nebo Remix OS, který mi přišel nejzajímavější, protože má dokonce desktop o velikosti dlaně a s plnou výbavou, bohužel v o generaci staré verzi a na novou verzi sebe sama tam nejde přejít kvůli podpoře čipsetů. Jak banální. Nicméně Remix OS je desktopová verze Androidu, docela příjemná, čistá, zajímavá – k prozkoumání (třeba potíže s českou klávesnicí atd). Může dobře oživit staré PCčko, jenže já nechci mít staré PCčko, těžkopádné, velké a hlučné, já bych rád nějaké MiniPC, až na to, že žádné vhodné se nevyrábí nebo není snadno dostupné. Nadšení, které by mne chytlo za srdce, se nedostavuje nebo až u cenovek, kde není důvod nedat za už jen drobný příplatek přednost Macu. Nebo u Intel procesorů subAtomární úrovně.

A tak to končí jako vždycky. iMac bude sloužit dál a já se tu a tam mrknu na aliexpress a alzu, jestli nějaké slušné MiniPC není k dispozici, nebo zda se k nám nezačal vozit nějaký zajímavý chromebox.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

30 komentářů

 • linux mint

 • Problém s touhle teorií je v tom, že všechno neúměrně prodražuje. A ačkoliv pro pracovní účely je investice do PC jednou za pár let více či méně v pohodě, druhá taková na to domácí šmrdlání už je něco, co do rodinného rozpočtu nepropašuje ani ten nejkreativnější účetní, pokud se nebavíme o rodině milionáře. Přitom fakt je ten, že technika v obou prostředích zastarává přibližně stejně rychle.

  Převeďme to do sféry sci-fi. Představte si praktikovat to samé s autem. Mít jedno na ježdění do práce, pracovní cesty atd. a druhé rodinné, na výlety, na nákup, za sportem. Stejný princip, investice desetinásobná. Naprostý nesmysl, že? Tím spíš, že zastarávat budou obě a přitom se obě budou polovinu času flákat. Vyhozené peníze. Většina rodin je ráda, že dá za deset let dohromady peníze na jedno auto, dvě jsou utopie.

  Návrat zpátky do reality. Proč mít dvě PC, když se bude každé z nich polovinu času flákat a za pět let budou obě nevyhovující? Jen kvůli nějaké duševní hygieně? Pokud vám za 30 tisíc stojí, tak si ji dopřejte. Pokud ne, zbavte se toho.

 • Ok, ale proč ne proste dual-boot?

 • A nebo prostě 2 účty 🙂
  2 fyzické stroje jsou dn s v době virtualizace přežitý luxus.

 • Nějak nechápu proč mít 2 různé počítače „na doma“ a „na práci“, co je jako za problém mít na 1 stroji 2 oddělené email klienty, 2 storage atd. (first world problems…). Já třeba 2 stroje mám, ale jen z toho důvodu, že firemní stroj je tenký lehký laptop Dell a doma hraju převážně hry, takže pochopitelně na to musím mít velké PC. Pokud bych hry nehrál, 1 laptop mi úplně stačí.

 • Haiku, SkyOs, Atheros, Syllable, ReactOs, všechno to vypadalo nadějně a nakonec to vždycky šlo do … V tvém případě ani nějaký light Linux nepadá v úvahu. Kdyby jo tak Lubuntu, Elementary.

  Nezbývá než doufat, že se najde nějaký nový Libuš Thorvalds. Na Osnews.com se pořád objevuje nějaký zárodek něčeho nového, ale největší průser je nakonec stejně desktop.

  A pokud se nic nenajde, tak se s realitou stejně jako já musíš smířit.

 • Sorry. Linus Thorvalds. Damn autocorrect.

  • Naprogramovat nový operační systém je v zásadě jednoduchá věc. Není na tom nic složitého, ani náročného – z hlediska programování je to jedna z nejjednodušších projektů, které se dají dělat.

   Důvod, proč se fakticky zastavil vývoj v operačních systémech je nutnost doplnit operační systém milióny ovladačů hardware, které na PC existují. To sice není přímo součást operačního systému, ale bez toho to rozšíření mít nebude.

   Linux jako operační systém neexistuje. Existují jen velká množství linuxových distribucí, které se vzájemně prakticky vůbec nepodobají – a zastřešují se ochrannou značkou Linuse Thorvaldse. A možná mají část linuxového jádra, což je 0,00001 % celého operačního systému.

 • Osobně to řeším pravidelnou koupí Maců Mini – přes aukro či ebay za pár kaček, příp. v servisu dodám RAM a SSD. Pro člověka, co nechce Windows aani utrácet 40k za nový domácí Mac, ideální cesta.

 • Pokud by nebyl problém nákup v zahraničí ….
  https://system76.com/laptops

 • Jednou za 10 let utratit 30 za Mac se ti zdá hodně?

 • Když už dva počítače, tak proč ne Intel NUC?
  https://www.alza.cz/skrine-formatu-nuc/18854590.htm

  Jako OS libovolný Linux s perspektivou a slušnou uživatelskou základnou (Ubuntu a jeho klony, Fedora, OpenSUSE ad.), vybrat podle toho, co se líbí. Na běžnou práci nemusíte být geek, pokud vám stačí Firefox, Thunderbird, GIMP atd.

 • no a co to resit Hackintoshem? Mam je takhle pro deti a je to uplne v pohode. Pokud se stavi dle nejake doporucene konfigurace, tak je to naprosto v pohode a do hodinky je hotovo.

 • Linux.
  A nehledal bych exotickou distribuci, naopak vzít to nejobvyklejší: Ubuntu/Kubuntu.
  Funguje tam vše, co zmiňuješ. Nevím, jestli i hraješ hry, ale poslední rok je i nativních AAA her pod Linux víc, než člověk zvládne uhrát 🙂

 • Neodsuzoval bych tak rychle Windows. Nynější verze je velice kvalitní (10).
  Shodou okolností jsem začal nedávno pracovat na Macku. Nová práce. Po více než půl roku mohu říct jen to, že ten systém začínám bytostně nesnášet. Jediné čeho si cením je, že je Unix like.
  Chápu kritiku Win, ale většina toho není již pravdivá. UI na 10 je tak o 5 let dále než Sierra. Aktualizace přestali být tolik otravné a prakticky jsem je přestal vnímat. A s nástupem integrovaného Ubuntu už i vývojářský argument padá. Sice pořád Beta, ale zatím jsem nenarazil na zásadní problém.
  Jediné co na Mac cením je HW. Systém zaspal dobu.

  • Windows 10 se dokážou restartnout pod rukama bez uložení práce. V tu nejnevhodnější chvíli instalují updaty. Nezměnilo se nic!

   Když se systém rozstřelí, jsou různá obnovení systému úplně na nic – čeká vás reinstall.

   A pořád neumí základní věc – kompletní zálohu a vrácení počítače do původního stavu v případě poruchy. To hlava nebere.

   • Mám Windows od dob Win 3.1 – tedy před 20 let. Právě Windows 8 až 10 mě nutí přemýšlet, kam přejít. Stejně jako mnoho lidí v okolí sušíme Windows 7, a ptáme se, kam přejít.

    Nezajímají mě omalovánky, zajímá mě, jak se na Windows dá slušně pracovat, a jak málo mě ten systém šmíruje. Systém, který si paličatě prosazuje svou – což je trend Windows (zejména 10) – mi začíná říkat, že po těch desetiletích s Windows je čas na změnu.

    Miloslav Ponkrác

 • Máme v rodině 8 let starého ThinkPada. Koupený před 5 lety jako hodně pěkný repas za 6k. Před dvěma lety jsem doplnil RAMku na 6 GB, nedávno vyměnil HDD za SSD. Je na tom Fedora a šlape pěkně. Jestli to časem přestane stíhat výchozí prostředí GNOME, tak tam dám nějaké lehčí a řešení za pár tisíc může fungovat řadu let. Na takového domácí „počítačování“ to bohatě stačí.

  • Taky tak. Core2Duo CPU T8300 @ 2.40GHz se SSD a 4GB RAM, poslední Ubuntu a normálně se na tom dá dělat. Uspávání (a okamžité probuzení ala Mac), youtube, Skype, browser, stahování fotek, Kodi, všechno jede jako z praku. V případě poruchy obnovené za chvíli, protože Linux snese pouhé kopírování souborů a i kdyby se obnovovalo na jiném HW, přežije to.

   V nouzi na tom dokonce pracuju (vývoj).

  • ked to prestane stihat gnome3 tak doporucujem xfce

 • Vybral bych něco jako HP 260 G2 (nebo HP Prodesk 400 G2) doplnit SSD, hodně RAM. No já bych asi vydržel s Win 10, když se násilně vypne to neodkladná automatická aktualizace, v horším případě Ubuntu. Běhá tam pěkně, ale poslední roky mi přijde, že Ubuntu taky šlo celkově dolů, nebo se spíš moc nevylepšuje.

 • Jeste je tu moznost koupit neco od Apple a skrze Bootcamp nainstalovat i Windows a pak pouzivat Win na praci a MacOS pro zabavu. Snad by to pomohlo prekousnout i tu vyssi investici.

 • Baytik už nakousnul virtualizaci a já to dorazím. Protože už chvíli promýšlím koncepci, a možná už to nebude tak problematické realizovat.
  Všechno to (pracovní i zábavný systém) naházet ve formě virtuálních PC na server a připojovat se k tomu na dálku přes RDP nebo jiného klienta?
  Pokud nebudete potřebovat např. intenzivní práci s grafickou kartou, jako třeba nové hry… Ten stroj ze kterého k tomu budete přistupovat může mít slaboučký HW, klidně levný tablet, nebo něco jako Raspberry PI. Serverový software je většinou zdarma.
  Doufám že jsem popsal srozumitelně jak to myslím.

 • Skus ten ChromeOS, na na Chromebook Pixeli ficim pracovne aj sukromne vyse 4 roky, a nedam na ten stroj dopustit. Jedine, co tomu chyba, su AAA hry, ale na to popri troch detoch aj tak nemam cas 🙂

 • Repasovaný ThinkPad. X230 s SSD a dvouletou zárukou je už nějak kolem deseti, jedenácti…

 • Ten výběr je převeliký: https://www.alza.cz/skrine/barebone/18850092.htm
  A nechápu co na nich je „parní válec v provedení turbo“?

  Druhou možností je nainstalovat Linux na ten iMac z roku 2008. Což jde, ale postup není zrovna user friendly.

 • „funkce iCloudu, který jsem naštěstí kvůli bezpečnosti z větší části přestal používat“ … muzes byt konkretnejsi? Dik

 • a nestačí na jednom počítači si udělat prostě 2 účty?

 • Mám také iMac z roku 2008 s rozšířenou RAM na 6 GB a SSD, Sierru mám nainstalovanou pomocí hacknuté instalačky, nic složitého. Všechno funguje, akorát jsem přišel o wi-fi, ale to se dá vyřešit výměnou wi-fi karty za novější. Stejný hack by měl fungovat i pro High Sierru, neměl by být problém ani s APFS.