Popularita MMS zatím nestoupá (průzkum v UK)

Společnost Continental Research vydala (za 150 liber) svůj podzimní průzkum věnovaný “Photo messaging ownershipand usage” – používání MMS zpráv ve Velké Británii. Celkem 36% majitelů fotomobilů nikdy neposlalo MMS zprávu, přičemž vloni to bylo jen 27%. Stejně tak průměrný počet poslaných MMS zpráv klesl z 6,1 na 3,7 zpráv. Přitom v Británii bylo vloni přes 3,5 milionů fotomobilů, zatímco letos stoupl tento počet na 6,1.

V celkovém počtu jsou na tom samozřejmě MMS zprávy lépe, než vloni – v průměru se letos za měsíc poslalo v britských sítích 27,7 milionů zpráv oproti loňskému počtu 21,3 milionů. Pokud uvážíme, že fotomobil má letos prakticky dvojnásobný počet lidí, co v loňském roce, už ta čísla tak dobře nevypadají a spíše se dá hovořit o tom, že MMS zprávy mají problém.

Otázka č.1. Co tedy uživatelé s těmi fotomobily dělají? Tohle mi včera poslal Matu, prý to napsal Miloš Čermák do Reflexu, kde jsem to nenašel, takže jen cituji a důvěřuji Matuovi:

Podle výzkumu, který mezi 3500 zákaznicemi provedl ostrovní operátor Vodafone UK, používá 15 procent majitelek telefonů se zabudovaným fotoaparátem přístroj k tomu, aby zkontrolovaly svůj vzhled. Vyfotí se zepředu, ze strany i zezadu, aby se ujistily, že mají hezky upravené vlasy a že se jim pod očima nerozmázly stíny. Čtyři procenta žen fotí samy sebe v restauraci po večeři, jestli jim náhodou neuvízly kousky jídla mezi zuby.

Druhá otázka zní, proč o MMS není dramaticky větší zájem? Na tu jsem si odpověděl já – za 20 Kč jsem objednal Ditě na mobil hezkou obrázkovou MMS zprávu. Když jsem se jí večer ptal, zda jí došla, pravila že ne. Samzřejmě, vyměnila totiž mobil, nemá na něm nastavené MMS zprávy a přitom u operátora má aktivované, že jí mají chodit MMS a ne ta SMS informace, kde si je má vyzdvihnout. A v takovém případě jí za mých 20 Kč přišlo velké kulové, nedošla ani MMS ani SMS. A tady je první část problému: uživatelé si u MMS prakticky nemohou být jisti. Narozdíl od SMS totiž není nastavení MMS uloženo na SIM kartě a při výměně telefonu musíte MMS nastavovat znovu a ručně, nebo si vzpomenout, jak poslat konfigurační SMS k operátorovi. Vzhledem k tomu, jak většina lidí často MMS využívá, se na to samozřejmě vykašlou a lidí, kteří občas prohodí telefon, je docela dost. To, že nové telefony přicházejí s nastavenými MMS, je málo. Dokud nebude konfigurace MMS na SIM kartě a aktualizovatelná na SIM přes OTA, bude to problém.

Další problém je s velikostí obrázku a s tím, jak ho protlačit přes síť. Když jsem posíla obrázky větší jak 35 – 40 Kb (dle sítě), telefon mi zahlásil chybu při přenosu, přitom v jednom ze tří případů ten obrázek sítí nakonec prošel. T-Mobile hodlá zdvihnout velikost přílohy na nějakých 300 Kb, což by umožnilo odesílat fotografie i z megapixelových fotoaparátů – super. Jenže pořád s tím jsou problémy, protože každý operátor to má jinak. Oskar podporuje 100 KB, Eurotel asi 35 KB, jenže když posíláte MMS na email, protlačíte i větší, i když to někdy hodí chybu. A takový bordel se těžko bude líbit lidem, kteří ani nevědí, jak změnit velikost obrázku (což některé telefony ani neumí) a někteří ani nevědí, co je to velikost obrázku…

Navíc sami operátoři na MMS trochu kašlou. Ne snad, že by se nedaly posílat MMS mezi mobily, ale vlastně neexistuje žádné rozhraní podobné Premium SMS – Premium MMS, které by umožnily jednoduchý vznik obsahu třetích stran, dnes prakticky neexistují. A na vlastní MMS služby dělají operátoři jen vlažnou propagaci.

MMS zprávy před sebou mají ještě dlouhou cestu…

PS: Jak jste si dobře všimli, na Marigoldovi už nejsou zprávy přidávané přes MMS. Bohužel se mi nepodařilo donutit redakční systém, aby uměl MMS zprávy importovat včetně obrázků, čímž rubrika dost ztratila na kouzlu. Takže i já sám jsem na MMS poněkud zanevřel, nemaje je jak kloudně používat…

!++8++!

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

10 komentářů

 • Já bych to tak černě neviděl. MMS jsou prostě jednou z možností. Mimochodem třeba při posílání zpráv ze zahraničí mnohdy výhodnější, než odesílání SMS. Mnoha lidem se občas stává, že přešvihnou délku SMS (delší SMS umí už skoro všechny nové telefony), a ani si neuvědomí, že by se spíš vyplatilo poslat MMS – pokud ale vědí, že příjemce má patřičný telefon a také ho má nastavený (lidi, kterým posílám delší zprávy, ale znám a vím – Dita si holt nesmí tak často měnit mobil 😉 ). Myslím, že MMS se teprve chytne, ale pravda je, že automatické OTA nastavení by jistě pomohlo. Síť určitě umí zjistit, že si uživatel vyměnil HW, takže by pak mohla i automaticky nastavit MMS (když v databázi má, že uživatel MMS má).

 • MMS zprávy před sebou mají ještě dlouhou cestu…

  ba prave naopak, mmsky maju podla mna pred sebou uz len rychlu cestu do prepadliska dejin.

 • 1. zrovna teď nemám MMS mobil
  2. ale MMS bych stejně neposílal a to hlavně z toho důvodu "nejasnosti": já prostě nevím jaký má kdo mobil a jakou mu teda mohu poslat MMS – přijme mobil příjemce velký obrázek? Přijme zvuk?
  Ocenil bych MMS jen když bych měl nějaké lepší možnosti, např. MMS postcard od Eurotelu je myslím slušná služba (funguje ještě?). Když bych měl podporu v redakčním systému, dokážu si i představit, že bych fotil a posílal si fotky na svůj web (a měl bych tam pak nastaveno, komu se má posílat upozornění na nové obrázky mailem) – tím bych i šetřil, protože bych poslal jednu MMS a všichni známí by se mohli kouknout na web. I to by ale mohla být operátorská služba.
  Onehdá jsem prodával i nějaká security řešení a měl jsem opět problém jak poslat MMS s fotkou z bezpečnostní kamery – vždyť to by byla také bomba, kolik by to i ušetřilo peněz a času za falešné výjezdy a nebo naopak peněz za škody, když bych tam rovnou mohl podle MMS poslat policajty.

 • Za jedinou užitečnou MMS věc považuji tématické akce od T-Mobile – zpravodajství z MS v hokeji, z olympiády apod. Kdy kompletní zpravodjství nabídnou za určitý (celkem rozumně drahý) paušál. Skvěla věc, kterou využivám.
  Jinak vůbec nic 🙂

 • Hmm, MMS mobil nemám, jsem dosti konzervativní a telefon používám na telefonování; obvykle příliš nepoužívám ani SMS, protože jsem jednak líný zbytečně mačkat čudlíky, jednak mi přijde praktičtější půlminutový hovor než pět SMSek vyměněných v rámci SMS dialogu. Natož MMS.
  Co se týče focení – jakožto čerstvého majitele Nikonu D70 ve mně grafické schopnosti fotomobilů vzbuzují jen shovívavý úsměv 😉 Pokud bych chtěl opravdu něco, co s sebou můžu tahat všude (přiznejme si, kilová zrcadlovka je v tomto směru přece jen méně praktická), radši místo nákupu drahého fotomobilu přikoupím ke stávající mobilní vykopávce nějaký miniaturní digitál s rozumnou optikou…

 • [2] Přesně tak to vidím i já. Technická a ekonomická bariéra zabránila jejímu rozšíření. Mám SE Z600 už nějaký ten půlrok a MMS (příjem) jsem vyzkoušel jen při jakési akci T-Mobile. Dodnes jsem ale žádnou MMS ze svého mobilu neodeslal. Nebyl ani důvod. Pokud posílám fotky z mobilu, dám je do přílohy e-mailu a ten odešlu za zlomek ceny. Vím, že si jej příjemce přečte (i když třeba ne mobilně).
  S tím co píšeš Patricku v článku nelze než souhlasit. MMS jsou prostě v GSM nějak moc komplikovaně "naroubovány".

 • Chybi tasm jeste jedna moznost: Rad bych posilal MMS ale jsou drahe jako prase a za tu cenu to nestoji.

 • ani nemam chut MMS vyzkouset 🙁

 • Nekdy pred rokem timhle casem probehl medii pruzkum … a myslim ze jsi o tom Patriku take psal … ze lidi v prumeru zkouseji posilat MMS tak 3 mesice od porozeni MMS mobilu / od aktivac MMS a pote postupne tohle vyuzivani vysumi.

  S cimz jsem se uz tehdy ztotoznil. A nic se na tom nezmenilo ani po roce. MMS jsem posilal, i presto ze je mam prakticky v neomezenem mnozstvi zdarma, asi tak ty 3 mesice jakz takz. Kdyz bylo komu. Pak me to postupne prestalo bavit. A dneska uz je prakticky nepouzivam.

  Az na par vykriku do tmy. Kdyz jsem napr. fotil prubeh marathonu a posilal postrehy na blok. To byl jeden takovy pokus. A druhe obcasnbe vyuziti MMS, kdyz potrebuji dostat zkusebni fotky z mobilu (vetsina asiatu – LG, Samsung, Panasonic, Sharp, …), ktere neumoznuji posilat fotky z mobilu nejak "easyshare". Tj. Pres BT, IrDA a nebo emailem. A pokud jsem liny stahovat a instalovat proprietarni sw od vyrobce.

  Porad tvrdim, ze fotky posilane pres MMS byl marketingovy tah na zviditelneni sluzby. Ale prakticnost je uz spornejsi.

 • Já si myslím že za nechuť k mmskám může hlavně jejich cena. Kdyby se některý operátor rozhodl k razantnímu kroku, jako třeba cena MMS = cena SMS, lidi by to určitě trklo, plno by jich dokoupilo mobil s podporou mms a jelo by to vesele dál, MMS by se staly revolucí jako SMS. Výsledkem by byl vyšší prodej telefonů (pro ty co ještě nemají mms telefon). A kdyby tuhle cenu nasadil jeden operátor, ostatní by ho určitě rychle následovali.