Pomalá smrt emailu

Před několika dny jsem si přesunul svůj soukromý email z Gmailu, kde ho mám od vzniku služby, na ProtonMail. Důvod? Šifrování, bezpečnost, ale i nechuť mít všechno u Google, ve který přestávám mít důvěru.

Včera jsem se díval, co mi na soukromý email chodí za emaily. Letos jsem schránku už několikrát léčil službama jako Unroll me. Podařilo se mi zredukovat objem newsletterů, které mi chodí, na únosnou úroveň a Gmail si velmi slušně radí s tím nejplacatějším spamem.

Mám v soukromé schránce cca 150 nesmazaných emailů. Přesně jeden z nich je osobní, od člověka, kterého jsem se zeptal, co stojí pronájem coworkingového centra ve Staré Boleslavi. Zbytek jsou nejrůznější automatická hlášení z banky a jiné stavové zprávy jako potvrzení objednávek, ale také nabídky, tiskové zprávy, newslettery či maily stran registrace do služeb. Příšerný.

A to připomínám, že je to email, který si na mne snadno vygooglujete, uvádím ho všude v soukromé komunikaci.

Co se změnilo? Když už mi píše někdo z blízkých lidí, pak přes Facebook messenger, SMS nebo iMessages. Je to zřejmě víc bezprostřední i pozornostihodné a s ohledem na cenu za ty samé peníze.

Takhle nějak umírá email, o kterém jsem si před deseti lety neuměl představit, že by kdy umřel, natož že by na něm jednotliví technogiganti něco změnili. Pamatujete si na to? Jak Microsoft přišel s plánem, že za odeslání emailu se budou platit mikročástky, aby se zničil spam? Říkal jsem si, že to nikdy neprojde. Že email se nezmění. A taky se nezměnil a proto umírá. Nahrazují jej služby, které nejsou vzájemně interoperabilní a které mají firmy pod kontrolou a mohou si je vyvíjet. Emailovým klientem v tom pojmu, jak jsme ho znali před deseti lety, se stává notifikační centrum mobilního telefonu, kam dochází avizace o všech těch došlých zprávách z Whatsappů, Snapchatů, iMess a dalších programech. Mám jich v mobilu asi tak deset různých a dalších tak dvacet za komunikační platformu nepovažuju nebo bych si na ně nevzpomněl. Příkladmo Strava, elektronický běžecký deníček, kde se běžci chlubí svými “úspěchy” a kde se taky plácáme po zádech, abychom s tím neotravovali jinde. To je také důvod, proč Apple masivně předělal notifikační centrum iOS na něco, co jsme znaly ze Symbianu v době před deseti lety, tedy v době, kdy něco takového vůbec nebylo potřeba.

Přemýšlím, co by se stalo, kdybych soukromý email zrušil. Pravděpodobně bych si akorát musel instalovat mobilní verzi datové schránky, do které mi včera přišla zpráva, já o ní dostal v metru emailové avízo a až domů na velký počítač jsem byl nervní, co se zase stalo a kolik si odsedím (nakonec to byl jen výpis přístupů do datové schránky, moc za něj děkuju).

Soukromý email se tak pro mě stává avizační službou a podobnou zbytečností, jako telefonování. Kdypak asi první webové služby umožní zasílat ta nejrůznější avíza do Whatsappů a jiných messagingových služeb? Není tohle smysl firemních botů na Facebooku? Jistě, že je – tím se i ona transakčnost z emailů přesune na Facebook, což mu jistě přinese další výsady ve světě internetu. Včetně té, po které netouží: že se budu těšit na jeho zánik. Stejně jako budu přemýšlet, jak přivodit zánik notifikačnímu centru mého mobilního telefonu.

PS: Když už jsme u toho bezpečí, Marigold teď běží na HTTPS … 🙂

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

9 komentářů

 • Opravte si v patičce článků slovo přispěv 😉

 • zajimave, jako kazdy pouzivame internetove sluzby jinak. ja mam soukromou schranku na Inboxu a jsem velice spokojen jak s webovou, tak mobilni verzi a taky s tim jak si poradi se spamem a sama radi emaily do skupin a dela uzitecne nahledy.

  nikdy se ji nevzdam! mel jsem email mezi prvnimi a klidne budu i posledni. jenom s Vami nemam zadny prekryv krome Whatsappu takze kdybychom se znali tak si posilame whatsapp a SMS a to neni nic moc na delsi zpravy.

 • Místo „… co jsme znaly ze Symbianu …“ na konci šestého odstavce má asi být spíš „… co jsme znali …“

 • Další verze „video killed the radio star“? Email tady bude pořád, už jenom kvůli roztříštěnosti všech instant messagingů. A taky proto, že není instant, tedy že nevyžaduje okamžitou odpověď.

  Popravdě, umím si představit i to, že by IM nahradily email, ale proti tomu hraje ta roztříštěnost – představa, že hledám něco v „archivu“ v deseti aplikacích, mě dost děsí.

  Díky bohům za email!

 • Další verze „video killed the radio star“? Email tady bude pořád, už jenom kvůli roztříštěnosti všech instant messagingů. A taky proto, že není instant, tedy že nevyžaduje okamžitou odpověď.

  Popravdě, umím si představit i to, že by IM nahradily email, ale proti tomu hraje ta roztříštěnost – představa, že hledám něco v „archivu“ v deseti aplikacích, mě dost děsí.

  Díky bohům za email!

 • Sorry ale dvacet (nebo kolik) různých vzájemně nekompatibilních programu na de facto totéž je fakt úchylnost. Používám pouze email a SMS a nic jiného mi do telefonu nesmí.

 • Můj soukromý email dopadl stejně. >90% emailů jsou jenom různá oznámení. Nicméně můj pracovní email vypadá pořád hodně jinak a i nadále to je jasný komunikátor číslo jedna u nás ve firmě a i v těch, s kterými spolupracujeme. Je univerzální a integrovaný do všeho možného. Bude tady ještě hodně dlouho, už kvůli tomu, že IM je roztříštěný, jak tady už někdo psal.

 • End-to-end šifrování je věc kterou desktopoví emailoví klienti umí už dlouho, podle mojí paměti minimálně od Outlook Express verze 5, pravděpodobně dřív. Se silnější šifrou po té co USA zrušilo vývozní omezení. Budu se muset podívat jestli je v Protonmailu něco objevného.
  Za jak dlouho se vám těch 150 zpráv nashromáždilo? Představa že bych měl za den v mobilu 150 notifikací na došlou zprávu z různých systémů je hrozná. V mailu to zvládnu, tam jsou za léta dost vymakané systémy třídění filtrování apod. Ale třeba to zmíněné systémy nějak zvládají.
  Budu znít jako Stallman, ale nevím co lidé vidí dobrého na všech těch uzavřených systémech. Mimo google talk se žádný otevřený moc neprosadil, bohužel. Přitom v XMPP brána mezi mailem a IM byla, takže by se vám podobné notifikace předávaly, a bez implementace na tisících webech.
  Mimochodem, moji přátelé odmítají psát. Jsou líní, nebo minimálně píší pomalu takže je to pro ně utrpení. Napíšu zprávu do skypu a odpovědí je mi skype volání, nebo napíšu mail a za nějaký ten den mi v odpověď zvoní mobil (adresáti jsou dva různí lidé). Je to i rozdíl v intenzitě, 10min hovor versus 1,5hod pomalé chatování při kterém dělám pár dalších věcí. Osobně jsem pro druhou možnost… Můj primární komunikační prostředek je PC, na mobilu bych se s tím nepáral, tam jsem líný psát taky.
  PS: Změnu na HTTPS chválím, ale odstřihla mojí RSS čtečku. Přece jenom hláška „http error“ se dá přehlédnout, a kdybych sem nepřišel napřímo tak se nedovím že si mám do URL přidat to „S“. Zvažte jestli je to potřeba nějak doladit.

 • Malá oprava: problém s https má RSS čtečka, vypadá to že šifrování vůbec neumí. Omlouvám se za dezinformaci.