Pokus zvaný Koncernová pětiletka

Patrick Zandl · 28. leden 2011

Je to socialistický závazek pro letošek. Vyzkoušet elektronické knihy, povrtat se v jejich vydávání, udělat s tím zkušenosti. Přestat teoretizovat, vyzkoušet, spočítat, vyhodnotit. Myšlenková poznámka stran toho je zde.

!(/assets/obalka-knihy-koncernova-petiletka.png)

Teď se zabývám doděláním té knihy. Bude se jmenovat Koncernová pětiletka, někteří už ji možná četli a zásadní zádrhel, proč se vydání zdrželo je, že se ukázalo, že jsem kdysi ve vzteku vyhodil kus konce. Takže to píšu znovu. A taky si hraju s tím, jak to celé udělat, do toho se starám o věci, o které se starat mám a chci. Nu, nejde to tím pádem extra rychle. Ale cíl je na dohled ...

Právě přemýšlím nad tím, jestli součástí knihy udělat i povídání o tom, jak vznikala, proč a co kolem toho všeho bylo. A že toho vůkol bylo dost, se samotným děním okolo jsem si užil vlastně víc, než se samotným výsledkem.

Takže ještě chvíli držte palce.

A princip pokusu v kostce?

Zjistit, co všechno dneska obnáší vydání knihy v elektronické podobě a její distribuce bez opruzoidního DRM. Zjistit, co to všechno stojí, co je s tím za práci, jak to udělat (ono už jen formátování v ePub/Mobi dá něco zkoumání) a pak také, kolik se toho dnes prodá a kolik se toho rozkrade.

Sám jsem na to zvědav. Pokud to bude alespoň trochu rozumná záležitost, nebude to poslední pokus tohoto charakteru v letošním roce.

A jak to všechno začíná? Jak jinak, než prologem:

Denně si kupujete moje noviny, díváte se na moji televizi, posloucháte moje rádia, večer si sednete k mnou vydávaným časopisům nebo si otevřete knihu z mého nakladatelství.

Když zavolám premiérovi na mobil, přeruší zasedání vlády a dokonce i zubařka na mne má čas ještě tento týden.

Vedu mediální koncern zaměstnávající tolik lidí, že by dali dohromady menší městys.

Kdybych vám řekl, kolik je můj plat, záviděli byste mi.

A víte co?

Já udělám něco lepšího.

Řeknu vám, jak žiju.

 

Abyste mi závidět přestali...

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook