Pokus zvaný Koncernová pětiletka

Je to socialistický závazek pro letošek. Vyzkoušet elektronické knihy, povrtat se v jejich vydávání, udělat s tím zkušenosti. Přestat teoretizovat, vyzkoušet, spočítat, vyhodnotit. Myšlenková poznámka stran toho je zde, na Facebooku jsem k tomu

i udělal stránečku, jenže spíše než jejím aktualizováním se zabývám doděláním té knihy. Bude se jmenovat Koncernová pětiletka, někteří už ji možná četli a zásadní zádrhel, proč se vydání zdrželo je, že se ukázalo, že jsem kdysi ve vzteku vyhodil kus konce. Takže to píšu znovu. A taky si hraju s tím, jak to celé udělat, do toho se starám o věci, o které se starat mám a chci. Nu, nejde to tím pádem extra rychle. Ale cíl je na dohled …

Právě přemýšlím nad tím, jestli součástí knihy udělat i povídání o tom, jak vznikala, proč a co kolem toho všeho bylo. A že toho vůkol bylo dost, se samotným děním okolo jsem si užil vlastně víc, než se samotným výsledkem.

Takže ještě chvíli držte palce.

A princip pokusu v kostce?

Zjistit, co všechno dneska obnáší vydání knihy v elektronické podobě a její distribuce bez opruzoidního DRM. Zjistit, co to všechno stojí, co je s tím za práci, jak to udělat (ono už jen formátování v ePub/Mobi dá něco zkoumání) a pak také, kolik se toho dnes prodá a kolik se toho rozkrade.

Sám jsem na to zvědav. Pokud to bude alespoň trochu rozumná záležitost, nebude to poslední pokus tohoto charakteru v letošním roce.

A jak to všechno začíná? Jak jinak, než prologem:

Denně si kupujete moje noviny, díváte se na moji televizi, posloucháte moje rádia, večer si sednete k mnou vydávaným časopisům nebo si otevřete knihu z mého nakladatelství.

Když zavolám premiérovi na mobil, přeruší zasedání vlády a dokonce i zubařka na mne má čas ještě tento týden.

Vedu mediální koncern zaměstnávající tolik lidí, že by dali dohromady menší městys.

Kdybych vám řekl, kolik je můj plat, záviděli byste mi.

A víte co?

Já udělám něco lepšího.

Řeknu vám, jak žiju.

 

Abyste mi závidět přestali…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

6 komentářů

 • Kolik se toho prodá a kolik rozkrade? Jak to myslíte, byl jste to vy a zde, kdo psal, jak je to s tím intelektuálním vlastnictvím.

  Informaci nelze vlastnit a tím pádem ani ukrást 🙂

 • Tak jsem klikl na odkaz Knihy ke stažení v naději, že si nějakou počtu.
  „Sorry, někde se to fucklo a nenašlo se, co jsi myslel, že se najít má. Není jak pomoci, googluj dál.“
  Jdu googlovat dál …

 • A nemohl by v elektronické formě bez opruzoidního DRM vyjít i „Příběh strýčka Martina“? Nějak jsme s mojí ženou propásli asi polovinu příběhu, dostupná PDF verze (http://pribehstrycka.bloguje.cz/pribeh_strycka_martina.pdf) končí stranou 83 a nějak si furt nemůžeme zvyknout číst ten příběh na notebooku po jednotlivých kapitolách – hrozně nás to rozptyluje.
  Klidně bych ho koupil jako e-book, kdybych našel kde. Nebo se snad rýsuje šance na papírovou podobu a proto to elektronicky nevyjde?

 • A jakým způsobem to plánujete prodávat – přes nějaký projekt typu e-reading anebo sám za sebe? Docela mě to zajímá, taky mám ve fázi zrodu určitý projekt, který by mohl přejít do knihy ve formě ebook, ale zatím mi není jasná distribuce.

 • Premyslel jsem nad svym vztahem k eBooks (a kniham). Uvedomil jsme si, ze by mi vyhovovalo, kdyby eBooks byli zadarmo (pripadne za symbolickou castku) a jako bonus by jsem si mohl koupit papirovvou knihu. Asi to neni dobry obchodni model, ale je to model ktery popisuje me potreby… 😉

  eBook jako snadny zpusob distribuce, priapadne jako ukazka; take vyborne pro reedice (nevyproda se), snadno se udrzuje aktualni. Pokud by se mi eKniha moc libila (anebo by jsem ji potreboval casto, typicky odborne knihy), mohl by jsem si poridit papirove vydani, ktere by jsem mel na policce a do ktereho by jsem si mohl delat poznamky, ktere by byli nezavisle na „aktulani“ elektronicke ctecce a vydrzeli treba dele nez jen par mesicu.

  Ve vysledky by to mohlo znamenat, ze uspesne knihy/autori by se vydavali jak v elektronicke podobe, tak v papirove. Novi autori by vychazeli jen elektronicky. A asi by vznikly firmy, ktere by dokazali prevest elektronicke knihy do papirove podoby; treba by to byla dalsi sluzba dnesnich „copy center“, pripadne „fotolabu“.

 • zdravim, ukazka knizky me zaujala v dnesni kindle VTMce, tak sem zakoupil na smashwords. doufam, ze to bude dobre ctivo.