Poetické seznamování s Mečíkem

Mám ho vybalený víkend a jsem nadšen. Je to něco jiného, než Windows XP a zatím těžko soudit, nakolik jsem nadšen z objevování nového a nakolik z toho, co jsem objevil, ale stejně je to vhodná příležitost napsat několik prvních dojmů.

Na otázku, proč si koupit Mac Mini, je logická odpověď: proč ne. Neměřím svůj počítač podle toho, zda má nejnovější grafickou kartu nebo nejpřetaktovatelnější procesor mezi těmi nejnepřetaktovávatelnějšími (28 znaků na slovo!). Můj počítač má před sebou jiná kritéria, protože je to můj pracovní nástroj, nikoliv nástroj k hospodskému chlubení. Což znamená, že má vyhovovat především mně.

Stejně tak odmítám o počítači uvažovat striktně v rovině cena – výkon. Kdybych takhle uvažoval, koupím si za auto místo Oktávky Trabanta, protože je levnější, po Praze se s ním jezdí stejně rychle a navíc se vám nikdo nelepí na zadek a ještě ušetříte na pojistném. A co více, nekrade se. Jenže jsem chtěl něco, s  čím bych se cítil dobře.

To samé mám s počítačem. Jistě, mohl bych si koupit béžovou kisnu, která by mi zabírala místo pod stolem a pro větráky bych neslyšel vlastního slova. Asi bych ušetřil, možná bych měl více vyrenderovaných polygonů za vteřinu a o pár tisíc kvéry do eskvéelka navíc.

Jenže jsem chtěl něco, co by potěšilo jak oko, tak duši. Chvíli jsem hledal mezi nejrůznějšími barrebone, ale nic, co by mne oslovilo. A pak přišel Mac Mini – Mečík. Je maličký. Když jsem do něj strkal CD, přišlo mi, že bude bokem muset čouhat. Je tichý, vrní v něm jen mechanika a i ta při psaní jen zřídka.

Mac Mini a obecně produkty Apple, jak jsem měl možnost je poznat, jsou láska. Láska na první pohled, nikoliv chladný kalkul převedený na Mips, Tflops a další veličiny. Láska, kterou v  sobě můžete potlačit, ale nemůžete ji upřímně popřít, pokud v sobě nemáte jen nenávist a žárlivost. Smysluplně reagovat na nějakou flame-war odpůrců Maců nemá smysl, protože bez pochopení lásky na jedné straně nemohou oba tábory hovořit stejnou řečí.

Jiná otázka je, jestli přes tu všechnu lásku je Mac Mini vhodný pro práci. Zkoumám to celý víkend a zatím mohu říci, že pro tu moji ano. Zda pro tu vaši, musíte posoudit sami.

S Mečíkem se musíte smířit s tím, že si nemůžete nainstalovat každý software, který se vám zamane. Důvod je jednoduchý – jiný operační systém. To také znamená, že neodchycené zavirované přílohy donutí váš Mečík pokrčit pomyslnými rameni a i přes vaše neumělé pokusy virus spustit a nainstalovat prohlásí, že toho není možno.

Nechci mluvit o bezpečí a stabilitě, protože ačkoliv to je důležité, není to to, proč si na první pohled Mečíka zamilujete. Důvod je někde jinde. V naprosté ergonomii toho, jak se s ním pracuje. Zatímco u Windows často nechápete, jak mohl autor grafického prostředí použít tak zoufalý postup, u Mac OS X záhy zjistíte, že se rádi necháváte vést celkovou myšlenkou prostředí a i když jste pouhý konvertita z Windows a ve víře jste se nenarodili, že je to po pár minutách přirozenější a že nemáte chuť se vracet k předešlému způsobu. Ačkoliv Windows jsou kopie pracovního prostředí Apple, je to kopie nedokonalá.

Základním pracovním prvkem Mac OS je „dock“ – bo neznám oficiální překlad, říkám mu dok. To je ten pruh dole, pokud ho nechcete dole, může být po stranách nebo zmizet, akorát nahoru ho nemůžete nacpat, protože vršek je vyhrazen pro menu aplikací. V  doku máte aplikace, které jsou spuštěné – pak je pod nimi malý trojúhelníček. Také zde máte aplikace nespuštěné, které můžete kdykoliv klikem spustit. Jednoduše si můžete do doku aplikace ke spuštění přidat – je to takový zrychlený způsob, jak je spouštět.

Pokud po vás spuštěná aplikace vyžaduje nějakou spolupráci, například potvrdit nějakou volbu nebo když vám přišla zpráva do emailu či ICQ, aplikace v doku „hopsne“ – prostě poskočí nahoru a může vydat nějaký zvuk, kterým upoutá vaši pozornost. Můžete si klikem na aplikaci přepnout, vyřídit požadavek a  pokračovat v práci v původní aplikaci. K dokonalosti to dovádí instant messagingový kecálek Adium, což je ta ikonka zelené kachny vedle ikonky Skype. Kachna má nejrůznější výrazy podle toho, co se právě v kecálkovi děje, například má zavřené oči, když je kecálek offline a pokud mi přišla zpráva, drží kačena bublinu se jménem, kdo mi píše. Aplikace v doku o sobě obecně mohou dávat různě interaktivně vědět, například ikonka ananasu napravo do Adium patří programu HandBrake určenému k ripování DVD. Ta červená čára ukazuje, jak daleko je aplikace s ripováním DVD – vidíte, že ho mám zhruba čtyři pětiny ripnutého.

Dok má i další zajímavé vlastnosti. Můžete na aplikace v něm přetáhnout soubory a tím je spustit v patřičném programu, zajímavé je ale i samotné spouštění programů z docku. Když spouštíte program, ikonka opět hopsne a tím vám jasně indikuje, že Mac vzal vaši žádost o spuštění programu vážně. Hopsne vždycky, i když je systém sebevytíženější a to je důležité, protože když máte spuštěnou řadu aplikací (třeba to ripování DVD, které systém zatíží) a spouštite další velký program, tak se mi u Windows často stávalo, že jsem nepoznal, jestli počítač moje kliknutí pochopil a program spouští, takže jsem si prohlížečů naspouštěl několik do zásoby a pak je shazoval.

Aplikace, která se nenarve do doku, je dostupná přes Finder, to je ta ikonka ksichtíku zcela vlevo. Finder vám zpřístupňuje něco jako skupiny složek – to, jak se programy a data presentují vůči vám. Mám mírné podezření, že to moc nesouvisí s tím, jak jsou data ve skutečnosti organizována na disku, ale to je vedlejší. Důležité je, že to funguje a funguje to intuitivně a příjemně. Nazvat to obdobou Start menu ve Windows by bylo hrubým nedoceněním situace, protože ve Finderu si můžete ihned a všechno organizovat podle svého pouhým tažením myší, ve Windows se k takové variabilitě musíte složitě prokousávat a většina uživatelů asi ani nikdy nepřijde, jak na to.

Pro windowsáře je trochu zradou způsob běhu programů. Každý běžící program bych si dovolil rozdělit na dvě části – menu programu a okno programu. Menu je vždy na vrchu stránky, vždy na stejném místě. Vždy vidíte jen menu programu, který je právě na vrchu a se kterým pracujete. Stačí kliknout na okno programu, s  nímž chcete pracovat a ihned se nahoře změní menu na to, které k  programu patří. Přepínat programy jde i jinými způsoby, třeba klikem v doku, jak už jsem uvedl.

Jenže ve Windows prakticky nikdy nemáte menu programu oddělené od okna. Menu programu ve Windows je na vršku okna a tudíž k menu musí být i okno. U Apple můžete okno programu minimalizovat do doku vedle odpaďáku (žlutou tečkou vlevo na vrchu okna) nebo červenou tečkou zavřít (zelenou se maximalizuje), tím jste ale neukončili program. Ten ukončíte až volbou v menu nebo v doku, do té doby čeká na pozadí, jestli ho přeci jen nebudete potřebovat. To je velký rozdíl oproti Windows, kde většinou zaměňujeme okno a program a zavření okna je rovnocenné zavření programu. Jenže to tak u Windows není všude, třeba Word má podporu oken a proto to lidi mate. Mac nemate, přiznává barvu.

Mac má prostředí pracovních programů standardizované a  vývojáři se mu přizpůsobují. To znamená, že v základu se všechny programy ovládají stejně, všechny volby, pokud jsou a  mají v programu smysl, jsou na stejném místě, jako podobné volby jinde. Je to super, protože hledat třeba změnu systémového slovníku v kecálkovi by bylo nemilé, kdyby to nebylo na stejném místě, jako ve všech jiných programech. Ano – Mac má slovník (spell checker) zabudovaný v systému, český si bohužel musíte koupit. Všechny aplikace, které chtějí, mohou používat slovník systému, takže třeba na ICQ si můžete nechat kontrolovat pravopis při psaní zprávy kámošovi, abyste se neztrapnili. Hezké, ale vypnul jsem to, protože když nepíšu diakritiku, tak je to samá červená čára.

Pokud chtějí vývojáři svůj program odlišit, osázejí kontextové menu kolem dokola okna. Na obrázku vidíte pracovní okno Nisus Writer Express, textového editoru, který jsem začal používat. Vedle něj je jeho kontextové menu se spellingem, kde mi při každém slově nabízí slovník jeho varianty a pro jistotu mi počítá, kolik jsem toho napsal. Kdybych měl český thesaurus, mohl bych si takto nechat online napovídat varianty slova, abych se neopakoval. Kontextové menu se mění podle toho, co právě s  textovým editorem děláte, kdybych třeba dělal tabulku nebo jen do ní kurzorem vstoupil, hned by se mi nabídlo menu pro práci s  tabulkou. Může to vypadat, že Nisus Writer je výjimkou v  používání takových vychytávek, ale není – je to vlastně standard Mac OS programů, pokud je někdo má brát vážně a pokud jsou složitější.

Tak a to je pro začátek všechno. A jelikož právě bádám nad kompatibilitou kancelářských balíků s DOC/XLS formáty, příště se podíváme na zoubek tomuto. Pravdu povediac, na moje jednoduše formátované texty to zatím postačovalo, ale vyzkoušíme i nějaké náročnější tabulky a dokumenty…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

87 komentářů

 • Mečík rulezzz 🙂

 • Jen drobnůstka. Složku Applications je výhodné přesunout do Docku. Je to jedna z prvních věcí které u nového OSu dělám. A right-klikat na ni či lef-klik a podržet.

 • sorry jsem omezenej bývalej "ATARIsta" a dnes uz nic jinyho nez PC nekoupim….. MAC by meli zrusit a usetrit praci na programovani atd a rozvijet platformu IBM PC do dalsich generaci.

 • Zkuste word processor Mellel (http://www.redlers.com/ ) . Po různých pokusech jsem u něj zakotvil a jsem velmi, velmi spokojený.

 • Nádhera!

  [4] Dobrej Joke 😉

 • Český spellchecker (a Č-A slovník Lingea) je dodáván na lokalizačním CD, a lze jej nainstalovat i bez vlastní lokalizace.

 • Proč mám pocit, že první půlka článku je obhajoba před Radkem Hulánem? Máš to zapotřebí? 🙁 Ale ty důvody plně chápu, jsme na tom stejně 🙂

 • Proč mám pocit, že první půlka článku je obhajoba před Radkem Hulánem? Máš to zapotřebí? 🙁 Ale ten přístup k počítači plně chápu, jsme na tom stejně 🙂

 • [8] Ech, ono se to odeslalo? Myslel jsem, že jsem tlačítko Stop zmáčknul v čas 🙂

 • Nejlepsi kompatibilitu ma MS Office (ac to teda neni 100%, zvlast nejaky stary veci z Wordu 5 nebo 6 trochu zlobej). Protoze bych ale MS Office nepouzil na nic jineho nez prohlizeni Wordovskych dokumentu, tak pouzivam NeoOffice. Je to "pomacikovana" verze OpenOffice. A je zadarmo ke stazeni:
  http://www.neooffice.org/

 • Jen pro zajimavost: MNOHEM lepsi spellchecker kdysi vyvinul Ondrej Cada s pouzitim nastroju z Ustavu formalni a aplikovane lingvistiky (http://ufal.mff.cuni.cz ).
  Umi i tu kontrolu textu bez diakritiky, dovoluje kontrolu stylovych variant (hovorove, slang, archaismy …), obsahuje tezaurus, atd. Samotny morfologicky slovnik je taky o dost kvalitnejsi.

  CDS si presto vybralo Lingeu, takze pokud vim, zustalo to ve fazi prototypu.

 • systemovy spellchecker (cesky a zdarma):

  http://cocoaspell.leuski.net/

 • [9] jeho názor je mi ukradený, šlo o tendenci zabránit zbytečnému flamewaru, protože ne každý to takhle chápe.

 • No, mne to prijde jako rozumny uvod – motivace autora proc mac mini koupil. A navic je to to prvni co napadne kazdyho kriklouna – za xxx kc mam mnohem lepsi grafickou kartu atd. a tenhle uvod rekne to, ze autora clanku to zrejme moc nezajima a duraz dava na jine veci .)

  Text mi osobne prijde rozumny a pro switchera nanejvys prinosny.

 • Jak je to s tou cestinou (lokalizaci)? Uz jsem o Mac Mini uvazoval pro rodinu, ale nekde jsem cetl, ze cestina zlobi.

 • adiumX je opravdu genialni im klient na win neco takoveho opravdu chybi.. jinak doporucuju vymenit standart ikonku v docku za yoda duck :o) http://www.adiumxtras.com/index.php?a=xtras&xtra_id=558

 • "Pravdu povediac" a ešte si aj Slovákov poctil 😉

 • Gratuluji ke koupi. 🙂
  Až nadejde čas změny u mne, taky se podívam po Linux či Mac stroji.

  Z čistě profesního zájmu, co Skype pro Mac OS ?
  Jak ovládání příp. čeština, dělá ji někdo?
  (já překládám jen tu pro Win, a o Mac platformě nevím, že by ji někdo dělal…)

 • Čeština vůbec NEZLOBÍ. Pouze nefunguje automatický software update a je potřeba updateovat ručně – hlídat si stránku s českými lokalizecemi a čas od času stahovat a instalovat.

 • Já chci taky switchnout. Ale iBook je o 10k nad moje možnosti 🙁

 • Lze pouzit mraky slovniku (vcetne ceskych) z http://cocoaspell.leuski.net/

 • [16] Čeština ZLOBÍ ! jednak nefunguje automatický software update, nejdou spouštět některé programy, nufungují u některých zařízení drivery, ale vždy se to nějak přežít.

 • …skype na mac je a fici bez problemov…o cestine neviem…ale zatial som ju nepotreboval…

 • chtel jsem jenom neco pridat. Muzete ikonu "applications" prekopirovat z finderu do docku (drag n drop) a pak vedle trash budete mit k dispozici "meny" na vsechni programy, staci na to kliknout s pravim tlacitkem a pak vybrat. Muzete to taky udelat s tym hard diskem taky ale staci applications, alespon si myslim ja. Zkuste to, je to docely rychly pristup na ty ostatni aplikace.
  Ja jsem switchoval asi dva tydeny zpatky a koupil jsem powerbook a ulpne chapu a souhlasim s tym co jste tam napsal.

 • moc pjekny, tesim se na dalsi dily 🙂

 • tak si ho nech od někoho dovézt z USA, tam ho máš i s 512 MB RAM navíc (tj. dohromady 1 GB RAM) za 1150 $. záruka platí celosvětově, tak co… nebo se mrkni po bazarech (např.: http://www.megaprint.cz/sluzby/bazar_prodej/apple…)

 • Taky se nechá použít http://ranchero.com/tigerlaunch/

 • Fakt zajimavej clanek, jsem zvedavej co novyho se dozvim a uz se tesim 🙂

 • [Petr Pivonka] "Čeština vůbec NEZLOBÍ."

  Hu ha ha ha hááááá. Čeština nezlobí??? Tak se podívejte na fórum uživatelů Maca, tam si počtete o tom, jaké je to peklo.

 • Co máš na mysli s tou češtinou? Máš mac? Pokud ne, tak kdo ví cos viděl. Zlobí jen přepínání klávesnice, ale to je detail. A v poslední verzi prý už ne (tu já nemám).

 • Čeština je pochopitelně bezproblémová — problém nastává v 99% jen mezi židlí a klávesnicí… viz http://apple.lokalizace.com/

  nebo http://apple.lokalizace.com/faq.html

 • Lokalizovaný systém dělá neplechu ! Přepínání klávesnice bylo hodně otravné a pokud nepoužíváš Tigra, dá se vyřešit malou utilitkou a máš pokoj 🙂

 • ad čeština:
  1) po instalaci češtiny občas nejde něco nainstalovat (já narazil např. u Developer Tools), musí být extra instalátor (pokud ho teda někdo udělá, jinak máte smůlu)
  2) nefungují automatické aktualizace
  3) updaty pro češtinu jsou se zpožděním
  4) nemusí být počeštěno vše (čeština pro iPhoto a iMovie HODNÉ dlouho prostě nebyla)
  5) počeštění je jen pro určité verze systému, pokud si omylem ještě před počeštěním nainstalujete nějaký ten update, tak bude jediná cesta k české verzi reinstalace počítače
  Aneb bezproblémové to zdaleka není, ale snést se to dá.

 • Na spouštění aplikací a další vychytávky doporučuji Quicksilver. Milionkrát rychlejší a pohodlnější než jakékoli proklikávání skrz menu, hledání ve Finderu nebo nedejbože Start nabídka.

 • Chtel jsem se zeptat k cestine – dokupovana lokalizace je nutna i pouze pro psani a zobrazovani ceskych znaku nebo pokud nepotrebuju vsechna menu a napisy v aplikacich v cestine se bez ni obejdu? 😉 Diky za info. Zajimalo by me to pred vyklikanim objednavky na Mac Mini v e-shopu. 😉

 • [37] Nebojte, pokud vám nevadí anglické menu aplikací (některé se už s češtinou dají sehnat i tak), tak to píše česky v pořádku vždycky. Jen slovník (pokud chcete používat český) si musíte sehnat, existují i zdarma i placené. Takže lokalizace znamená české popisky v aplikacích, což pokud umíte anglicky, není nutné.

 • [38] Skutečně pěkne napsaný článek, který jsem si s chutí přečetl dvakrát:)

  Martine vem si mustr , jak mají články o aplíku vypadat 🙂

 • Suverenne nejlepsi vec na mekovi jsou klavesy F9, F10 a F11

 • a F12 🙂

 • [40] [41] F9,F10.F11,/Expose/ je možné používat i na windows 🙂 dokonce vykradený Komfabulator /F12/ byl dříve na windows

 • jo mac je láska k prachům, teda hlavně oni ji mají hihi..

 • Mám instalovaný Tiger v angl. verzi, ale je pravda, že bych přivítal nějakou možnost Tesauru při psaní ve Wordu nebo Pages. Slyším ale poprvé o systémovém slovníku … o co jde ?

 • [3] Přesunout složku Applications do Docku není špatný nápad, ale o něco rychlejší a elegantnější je používat Quicksilver (free) nebo nějaký pdoobný šikovný prográmek.

  No jo. OS X. Ukončete nástup, dveře se zavírají. Příští zastávka Linux.

 • Je to nádeherné a sexy, jediné ý počítač, na který dostanete holku. 🙂

  Jen mi to s tím menu přijde trochu chaotické. Dělal jsem nějakou dobu s iBookem a nezvykl jsem si… Naprosto ale rozumím tomu, co tě táhlo.

 • mno, takhle chválit apple, a to na redakčním systému, do kterého napsal xyz kB kódu Huhlán? Víš co na tebe? Hulanizuju tě a uvidíš!:-)
  Jinak vážně pěknej článek, ani jsi ho nemusel psát, apple chci už dávno, jenom na to najít ty penízky:)

 • [30]problemy s lokalizaci ? no ja nevim lokalizace pouzivam uz od jaguara, a panther jel ceskej ve firme do nedeavna, ted je na u nas na tigru taky lokalizace a nevim o problemech? naopak, jsem rad lokalizace mi resi font curier kterej se vnucoval do nekterejch aplikaci pri cestine na prvnim miste. jediny co vim ze se resi je to ze nelze provadet SW update prez rozhrani k tomu urceny ale musi se to delat rucne. mno… za tu virovou imunitu a uzivatelsky pristupnej system mi to rozhodne stoji.

  tangero, moc peknej clanek, dik za nej.
  m

 • [42] bufo ale u toho expose je to zase obracene ne? to zase nekdo ukrad apple stejne tak jako dock a vzhled a tak nejak vubec…, konfabulator byl drive a ve verzi pro macka dokonce lepsi a chytrejsi nez pro wokenice takze tak .-)

 • Pokud potrebujete kvalitni nahradu MS Office, doporucuji zamyslet se nad pouzivanim OpenOffice 2.0 a to i na Windows Notebooku. Pro Mac existuje jeste klon NeoOffice.
  Funguje opravdu vyborne a s verzi 2.0 (zatim RC3, oficialni verze bude vydana zitra).

 • [35]
  >1) po instalaci češtiny občas nejde něco nainstalovat

  zatim sem na nic nenarazil, vim o pripadech ze neco nejde instalovat ale to jsou pripady s cestinou na prvnim miste, ale to se deje i u nelokalizovaneho systemu, ten program co popisujes neznam takze verim ze to nejde ale taky si myslim ze to asi neni program pro bezneho uzivatele ktery chce pouzivat lokalizovany SW

  >2) nefungují automatické aktualizace

  pravda, ale jako zasadni problem to nevidim, vim o lidech co maji system bez aktualizace uz hooodne dloho, a to z toho duvodu ze si clovek rika proc aktualizovat kdyz to ted funguje jak ma. ani u wokenic neinstaluju na co prijdu.

  >3) updaty pro češtinu jsou se zpožděním

  ano, takze se mezi tim najde dost odvazlivcu co si ta nainstaluji v anglictine a provedou betatestery
  ti ostatni si v klidu pockaji jak to dopadne a nasledne bud aktualizuji nebo ne…
  >4) nemusí být počeštěno vše (čeština pro iPhoto a iMovie >HODNÉ dlouho prostě nebyla)

  pravda, dokonce tak dlouho ze ani nevim ze uz je .-(
  a asi sposta SW od aple pocestena stale neni.
  >5) počeštění je jen pro určité verze systému, pokud si >omylem ještě před počeštěním nainstalujete nějaký ten >update, tak bude jediná cesta k české verzi reinstalace >počítače

  nojo ale kdyz si prectu navod tak bych to neauktualizoval protoze v tom navodu to pisou. tot moje nazory, znam i nazor MaLera a ostatnich co se prely na konf. s jakubem a je asi pravda ze obycejnej uzivatel by mohl mit problem s bodem cislo 5, ale u takovyho uzivatele si myslim ze mu beztak nekdo s instalaci pomaha.

  Aneb bezproblémové to zdaleka není, ale snést se to dá.
  ano

 • No to aby Micker nemal posledne slovo :)))

  Skutocne dobry clanok. Vysoke hodnotenie za technicke prevedenie aj umelecky zazitok.

 • [52] ja jen aby rec nestala :-))

 • [53] No četl jsi někdy tak pěkný článek od "přepínače " ? já ne . Kurňa parde aj kdyby česká lokalizace byla v pořádku, tobě je to šumafuk 🙂 Já když vYdím ten tvůj češtin 🙂

 • tu si dobry trapko blbej. to akoze ibm pc je pc? vrat sa k tvojmu atari, vtedy ibm nieco znamenalo. teraz je to len blbe pc…

 • Nazdar obmedzenej atarista, tiez v IBM maju vyvojari dva paralelne timy na jednom projekte a to abz exiostovala vnutropodnikova konkurencia, pretoze len konkurencia posuva dopredu. Keby niekto "zrusil" mac, ublizili by aj tebe, pretoze mnohe zo skvelych objavov systemu Msc OS pouzivas aj na svojom PC. Odporucanie: ODobmedz sa.

 • Mac OS podobne ako os windows radim do skupiny OS ktore su tak inteligentne ze ked niekde kliknete ono to zavrci a nieco urobi a nik nevie co. A ak sa nejaky sw neda spustit tak koniec nic sa s tym neda robit. No proste nieje to linux, ktory odkryva uzivatelovi daleko viac ako tiedo systemy a ak nejde nejaky sw tak vzdy je sanca ho rozbehat.To je vsetko.Inac nic proti Macu nemam je to pekny pocitac s peknym OS. Ale vdata svojej cene si ho mozu dovolit ti bohatsi.

 • Da se to postavit i tak, ze Apple si musi dovolit ti, kteri si nemuzou naopak dovolit travit prilis mnoho casu rozbehavanim programu a nechteji si dovolit aby jim OS odkryval vic nez potrebuji vedet pro udelani svoji prace.

  Kdo si zaplati v prvni fazi mene, zaplati si ve vysledku vice tim, ze jeho pocitac potrebuje spravce. Beru to tak ze v restauraci nechci vysvetlovat kuchari, jak se loupe nejlip cesnek, ale chci rychle svoji polivku.

 • [58] Skvěle řečeno. Chci být BFU – zcela dobrovolně a záměrně. Počítač je můj pracovní nástroj; pohnu myší a mohu okamžitě dělat, a když skončím, tak od něj prostě vstanu a o víc se nestarám. Ušetřený čas chci trávit s lidmi, se kterými je mi dobře, a činnostmi, které jsou daleko lepší. Spousta známých mi nevěřila, že jsem switchem na Apple ušetřil – jsem moc rád, žes mi to potvrdil.

 • Predem gratuleca k MacMini 🙂 Ja jsem Switchoval cca 4 roky zpet. Dnes uz pouzivam v poradi svuj druhy PowerBook a kdyz se moje pritelkyne rozhodovala o notebooku, nepadlo jine slovo nez iBook12 🙂 Otazkou jen bylo, KDY, KDE a ZA KOLIK 🙂

  Co se tyka PRACE, PROJEKTU, SKOLY a volneho casu na Macu, existji jen 2 slova:
  "NO PROBLEM"

  Vsechno ma svoje mouchy, ale jak uz zde bylo receno, BUDTO SE ZAMILUJETE a nebo zustanete u PCcka 🙂

  Vsem preju hodne pohodovych chvil s Macam 🙂

 • No tak super věc ten Mečík. Až budu velkej (a já budu), tak si koupím taky Mečík … už se na to těším !
  P.S.: Jak je to u Maců a kopírování a crackování programů ? Dík za odpovědi.

 • [61] Jako kdekoliv jinde – je to nezákonné a amorální.

 • [54] kazda cloveka ma myt svoja kobil ne, .-)))
  dobre uznavam, gramatickou chybu neodhalim, ale opravdu "ja" s lokalizaci problem nemam, a myslim to uprimne, narozdil od nekoho .-)))

 • [54] aj bufo .-) ano nadhernej clanek, uplne jinej nez od nas mackaru, ale ja ho nechci chvalit moc verejne pac RH faktor za to tangera urice rozcupuje na kousky… af jo .-(
  jak tu uz nekdo podotknul, jak muze tangero nemit strach pred RH faktorem kdyz mu psal naky kody na tenhle webik (nevim teda jestli je to pravda ale mam pocit ze se jeho firma necim podobnym zabyva, nechci tam nakukovat staci ze to delaj RUR na zvetsovani sledovanosti) sam jsem uz tomu tak rok smutne konstatoval ze RH faktor opravdu asi programovat umi, jeho stranky mi jely na vsem a bez zadrhelu, a tak nechapu jak muze byt tak sikovnej clovek tak zapsklej proti systemu kterej sam dokaze svejma aplikacema podporit. narozdil od jinejch kteri o te kompatibylite vykrikuji ale nejsou sto utahnout ani explorer .-( mno mozna ma strach ze by prisel o ksefty z bohatsich statu, tam na diskuzich asi tohle nepredvadi…
  nevim fakt se v nem nevyznam .-/
  m

 • [64] … ale ja ho nechci chvalit moc verejne pac RH faktor za to tangera urice rozcupuje na kousky …

  Už se stalo (a nejen jeho) 🙂

 • Jenom nikdo, proboha, ten žblept nelinkujte – je to docela průhledný SEO-trik na vytvoření protipólu Patrickova okouzlení Macem (ten titulek určitě není náhodný).

  K samotnému obsahu se vyjádřím pouze jednou – stručně a (doufám) jasně: o dogmatech jsem ochoten diskutovat, lži vyvracím a pí*oviny ignoruji 🙂 Doporučuji udělat to samé…

 • Myslím, že jsem včera napsal celkem kvalitní drátem do oka – Idioti na síti 🙂

 • Jaký Mac mini jste koupil? Myslím tím konfiguraci…

 • [15] pre podobne pohnutky som si kupil na hranie playstation2. lebo dam dnu disk a hra ide (a pojde vzdy a kazda hra ).

 • to bufobufo
  muzes mi prosim napsat nazev te utility ktera mi v Pantheru bude drzet ceskou klavesnici. Hledal jsem na versiontrackeru i na macupdate a nic jsem nenasel. Diky.

 • Lepsi je pouzivat Xmenu. To se ti usidli nahore v menu, nabidne ti rychly pristup k aplikacim, dokumentum a da se i konfigurovat pomoci zastupcu a taky tam chybi ta prodleva. A taky je dobra kontextova nabidka FolderGlance ktera ti v kontextove nabidce ukaze i obsah slozky.

 • PS: S lokalizaci nemam problem ale dodrzuji urcita pravidla, MiniMac uz vetsinou MacOS 10.4 ale pro ty co maji 10.3 Panther a rozhodnou se k reinstalaci tak doporucuji nejprve vse anglicky, vytvorit uzivatele-administratora (je to vetsinou ten co vytvarite hned po instalaci pomoci pruvodce) , pak provest vsechny automaticke aktualizace a nalonec si stahnout uvolnenou lokalizaci pro 10.3.9 na "http://apple.lokalizace.com/panther_index.html…". Nainstalovat dle pokynu a teprve potom si predvolbach vytvorit pracovniho uzivatele a tomu nastavit cestinu, jak se rika, na prvni misto a treba i jako jediny jazyk. Vetsinu programu co instaluji tak pod Administratorem a tm padem pod EN skriptem a SW co nepotrebuje instalaci tak si vystacim autentifikaci. Zatim jsem nemel problem. To Xmenu je na "http://dl.filekicker.com/send/file/154561-OZJL/XMenu.dmg.gz…"

  Paprlapa

 • Velice dekuji za tento clanek a moc se tesim na pokracovani. Mam uz dlouho v planu prejit na osx a tento typ clanku mi v mem rozhodovani jen pomaha.

 • [16] Lokalizaci používám už od systému 9 a problém není. Jediná věc je, že u některých instalátorů VISE musí být systém přehozený do US verze, což lze jednoduchým přesunutím angličtiny v povolených jazycích na první místo a novém přihlášení. Potom je vše OK a po nainstalování znovu přehodit systém do češtiny opačným způsobem.

 • Jiné poetické seznamování na stránkách
  MacDevCenter (O'Reilly)

 • Je switchovaní z Win na Macka trend? 😉 Asi ne, ale ale (1 Million Windows to Mac Converts So Far in 2005)

 • A prezentace Mac OS X z pohledu uživatele Linuxu

 • pokud se uz nekomu podari lokalilzaci nainstalovat, cekajiho ho ruzne zajimave problemy. Zakaznikum se to snazim rozmluvit do posledniho dechu. Kdo ma cestinu, chce ji vetsinou po mesici zrusit[32]

 • ?? Akosi to nechapen naco lokalizaciu? Tych 100 EN slovicok sa predsa dokaze nauzit kazdy?! Vsak sa Vam to zide vsade, je to pre Vas len + vediet nieco viac ako len CZ, SK?
  Osobne neznasam lokalizovane OS, hlavne tie netrefne preklady, to aby clovek 5min rozmyslal ako to "PAN" prekladatel asi tak mohol prelozit.
  Tak ako nechapem, preco uz pribudla moznost pouzivat slovnik pre kontrolu pravopisu bez diakritiky?!
  Mark

 • Skvely text – popsal jsi moje pocity 🙂 Snazil jsem se je na svem blogu popsat, ale tobe se to povedlo asi lepe. Proste je to super a kdo neveri ma smulu a dal bude vypinat pocitac kliknutim na tlacitko start 😀

 • RH ? Kdo to je RH 🙂 (samozrejme, ze vim o koho jde). Nektere z nas „jeho inteligentni pripominky“ neprekvapi, druzi se pozastavi a nekterym naskoci tlak na neunosnou mez. Nerozcilujte se, ignorujte ho….. jen idiot se prizivuje na popularite druhych (ano Apple je popularni). A s tim RH nic neudela. Jeho radobyvtipne a „odborne“ clanky vzbuzuji usmev, jindy litost (tu predevsim).

 • [http://ceskymac.cz/ česká verze SKYPE pro MAC]