Podvody MobilMania.cz s návštěvností praskly

Rychlý růst návštěvnosti MobilManie byl asi podivný všem, kdo statistiky iAuditu a další podobné sledovali. Že MobilMania nehraje nějaký ten pátek čistou hru, se dalo předpokládat a i jsem to předpokládal. Až nedávno prasklo, jak MobilMania s auditem návštěvnosti manipulovala. Článek o tom přináší Lupa.

Za rychlým vzestupem unikátních návštěvníků, jenž umožnil MobilManii v březnu letošního roku prohlásit, že předstihla Mobil.cz, stojí jednoduchý leč obtížně odhalitelný trik. Spolupráce s anglicky psaným serverem GSMarena.com. Ten přebíral do angličtiny přeložené recenze telefonů z MobilManie. Až potud je to v pořádku. Problém je, že u všech náhledů obrázků zůstal auditorský kód MobilManie, čímž se takto zobrazené obrázky projevili v auditu, jako by je shlédli čtenáři MobilManie.

Na obrázku vidíte, jak to vypadá – na GSMArena.com jste si rozklikli náhled pro zobrazení většího obrázku. Otevírá se vám okno s větším obrázkem umístěné na MobilMania.cz, ale tvářící se, jako že je na GSMArena.com. Na spodku okna vidítě auditační kód Gemiusu – návštěvnost počítá pod MobilMania.cz. Inzerent MobilManie takového návštěvníka nemá šanci oslovit, čtenáři je to jedno. Kouzlo internetových linků.Na Lupě se pár lidí v diskusi ptá, co je to za podvod a proč je to nebezpečné, když si reklamky mohou jednoduše zahraniční návštěvníky vyškrtnout. Inu – především to vyškrtnutí není tak jednoduché a zřejmě nikdo ho neudělal. Všichni dosud počítali s tím, že se hraje fér a jen pár lidí si mohlo všimnout toho nepoměru mezi oběma servery a jejich zahraničními čtenáři. Zadruhé – MobilMania se deklarovala jako čtenější, než Mobil.cz a to právě na základě těchto výsledků. Tady si počtěte rochnění a srovnávání čísel, které MobilMania tímto trikem zcela znesmyslněla. Tato informace ovšem byla nepravdivá, správně měla říci, že MobilMania a GSMArena jsou dohromady čtenější, než Mobil.cz. Jenže to neřekla – nehodilo se jí to do krámu, protože to by jí v obchodním boji nepomohlo. Anglický server české inzerenty moc nezajímá.

Pro MobilManii je to z obchodního hlediska pořádná ostuda. Podvody, kdy si započítává návštěvnost ze zcela jiného serveru, by se opravdu neměly stávat a podle toho, co jsem četl na Lupě to vypadá, že o tom věděli všichni zodpovědní lidé, tedy že to nebyla akce jednotlivce, ale systémový způsob, jak se vypořádat s konkurencí. Jenže podvůdek praskl a i když čtenářům samotným to může být jedno, zadavatelům reklamy to asi něco signalizovat bude.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

88 komentářů

 • Tak to je pořádný průser. Dnes musí být v Brně neveselo a smutno (ahoj Marku!). Jdu si v toolbaru změnit MM.cz na mobil.idnes.cz 🙂

 • Ahoj Patricku,

  máš mou důvěru a tak Ti věřím i v takto ožehavé otázce, ve které jsi v podstatě osobně;-) a nyní přes Ditu zainteresován.

  Pekny a uspesny den,

  CH

 • Take z clanku (a situace) citim urcitou zaujatost 😉 ta statistika mluvi o ctenosti a navstevnosti serveru a ta zpochybnena neni, ty stranky se zobrazuji. Nakonec predpokladam ze statistiky jsou rozdeleny podle navstevnosti hlavni stranky a dalsich (unique IP a zobrazene stranky), a tento vzestup se podle clanku na Lupa.cz tyka pouze obrazku, resp.stranek zobrazujicich obrazky. Pokud se statistiky delaji poradne a nekdo je studuje, tak neni problem si zjistit presny stav veci. pokud je "statisticky" system tak hloupy ze dava jenom sumu cisel, tak je na houby a kdo tomu veri je houbar 😉 ono nakonec co si budeme vypravet, o cem vypovida UIP u nas co maji disable cookies a IP T-Mobile Internet. A na MM chodim i vicekrat za den… Zdravim naivni inzerenty.

 • Nechci, aby to znelo nejak zaujate, ale cela tahle kauza se mi nelibi.

  1) Prilis se v ni angazuje Patrick.Neni zrovna vhodne vynaset moralni soudy tam, kde mam k jedne strane sporu "citovy vztah z minulosti " a navic nekdo z pribuzenstva ma urcite eminentni zajem na tom, aby se kauza poradne rozmazla a zvyhodnila IDnes a Mobil.

  2) Obrazek je stahovan ze serveru MobilManie, Marek Lutonsky rekla, ze neni problem k nemu logo MM pridat. Zvysovani navstevnosti timo lacinym zpusobem muze pusobit smesne, ale kazat hned o podvodu pro me take neni duveryhodny zpusob, jak zpochybnit konkurenci. Navic potencialni inzerent ma vzdy moznost odfiltrovat zahranicni navstevniky.
  Na tomhle blogu jsem si cenil, ze dokaze hodnotit ruzne kauzy z vetsiho odstupu… Nejdriv CzechTek a pak MobilMania, jake skandalni odhaleni prijde priste?

  3) Radek Hulan si zacina vyrizovat s MobilManii sve soukrome ucty a urcite zverejni dalsi recicky, jak on uz to predjimal nekdy pred mesicem, kdy byl konfrontovan s etikou Marka Lutonskeho. Ach jo, Radku, to, ze ti jedna slepice z Mobilit napise hloupy mail a potom nekdo zacne rozmazavat pocitani navstevniku na Lupe nic nevypovida o kvalite clanku na serveru MobilMania… Ty ted chcete jit se stadem? 🙂

  4) Nejsem nijak spojen se spolecnosti Computer Press a k obsahu MM za posledni rok mam spoustu vyhrad, ktere jsem posilal treba do GSM konference. Ale nemam rad, kdyz nekdo stavi jineho na pranyr jako podvodnika a pritom se da v jeho motivacich vytusit zarleni na uspech MM i celeho Computer Pressu.

  A na zaver stara otazka, Cui Bono Patricku?

 • [3] samozřejmě, že se jedná o podvod, a ovlivní to čísla návštěvnosti, MM.cz prezentuje celé číslo jako její výsledek, a přitom je to MM.cz + GSMArena.com. JEdnoznačná klamání veřejnosti a inzerentů.

  Pokud si dám počitadlo na hulan.cz i na nějakou sex-sajtu, a budu mít 100.000 UIP denně, a budu to prezentovat jako UIP pro hulan.cz, strhne se kolem toho velký řev.

  A MM.cz dělá přesně toto…!

 • [4] zase mi někdo sahá do svědomí, to mám tak akorát rád. Takže abychom to shrhnuli: nejsem zaměstnanec MAFRA a.s. a nemám žádný vztah k Mobil.cz, firmu jsem prodal před lety a v pořádku za ni dostal zaplaceno a moje všechny závazky vůči Mafře jsou out – můžu si zítra založit server o mobilech nebo o politice a přetáhnout jim všechny zaměstnance a nemůžou říct ani popel. Banálně řečeno bych se mohl jen radovat, kdyby to šlo dolů, protože by všichni viděli, jak jsem byl skvělý a nenahraditelný, akorát asi nejsem takové pako.

  Je pravda, že Dita je šéfredaktorem technických serverů, ovšem tč na mateřské dovolené. Banálně řečeno by se nám velmi hodilo, aby servery po tu dobu, co tam není, šly zu grunt, protože tuhle pozici má na mateřské jistou jen půl roku a pokud nastoupí až po novém roce, což bych čekal, tak může nafasovat pozici uklizečky a nemůže říct ani popel. Jenže když servery půjdou dolů oproti konkurenci, bude zřejmé, že se to bez ní neobejde a že náhrada za ni nedopadla tak dobře.

  V obou případech je zřejmé, že výhodnější pro mne je, aby MobilMania předehnala Mobil. Akorát mi přišlo trochu čecháčkovské takhle uvažovat, asi jsem na to málo čech.

  V čem probůh žárlím na úspěch MobilManie? Za dobu, kdy jsem byl za Mobil odpovědný já, nás MobilManie nedohnala ani na vidovou vzdálenost, zato my jsme s technetem předjeli živě. Bez podvůdků. Teď už MM bojuje s cizím serverem a ať dělá, co umí, jen ty podvůdky mi prostě vadí.

 • [3] btw, daný kód z GSMArena.com zmizel, že by to tedy nebylo až tak čisté? 😉 Jistěže není…

 • [3] problém je v tom, že MM presentuje jako svá vlastní čísla čísla návštěvnosti jiného serveru. Máte pravdu, že se to obtížně vysvětluje a chápe, ale problém je, že ti lidi přišli konzumovat anglický obsah a toho se jim dostalo. Jenže návštěvnost se započítala do českého obsahu.

  Tohle byl i důvod, proč se od počátku u Mobil.cz vyřadili z auditu a statistik přístupy na obrázky – často je někdo linkoval z jiných serverů a nebylo to fér taková čísla presentovat. Nic to nevypovídalo o konzumentech českého obsahu. Stejně tak tehdejší anglickou verzi Mobil serveru nás nenapadlo zahrnovat do statistik té české, i když i tady by se dalo říci, že bychom mohli.

  Pokud MM udělá sekci anglického obsahu, nic proti tomu. Ale měla by být přeci jasně oddělena a její čísla presentována zvláště – tohle jen mate inzerenty a trhu to evidentně neprospěje. Proto tomu říkám podvod.

 • Pane Huláne, když si dáte na hulán.cz cokoli, třeba se tam i sám vyfotíte v pozici soulože s pěknou ovcí, nezpůsobí to vůbec žádný poprask. Pro Internet jste neznámou a nezajímavou osobou. Srovnávat http://www.hulan.czhttp://www.mobilmania.cz je jako když si švec z Nové huti řekne, že když nalepí na tenisky pět proužků, bude už skoro tak známý jako Adidas.<p>

  Moc se mně taky líbí jméno vaší firmy fart. V angličtině fart znamená PRD. Říká se tomu kouzlo nechtěného a vám se povedlo dokonale.

 • [7] Z GSM Areny nic nezmizelo a pokud se nezmění pravidla auditu, ani nezmizí.

 • [9] ale to není kouzlo nechtěného, moje angličtina je excelentní 😉 Na rozdíl od Vaší.. A můj web s 3.500 UIP denně je již poměrně DOST podstatné médium..

  http://toplist.cz/webziny/

 • [10] aha, filtruje mi to AdBlock..

 • [6] Ale ne, ja jsem nepsal o nejakem vasem hmotnem prospechu, ale jen o "citove vazbe". Treba uz ji nemate, takze beze vsech skrupuli napisete nekdy clanky pro MM. Nesaham vam do svedomi, jen si myslim, ze u vetsiny clanku nemate tak expresivni titulky, a ani dikce clanky nebyva tak zaujata a apodikticka. Veta o zarleni byla obecne mirena k clanku na Lupe a cele kauze.

  Mne prijde zase cechackovsky titulek "Podvody MobilMania.cz s návštěvností praskly". Praskani na druheho je v Cechach docela oblibeny sport.

 • [13] asi ti nedošlo, že první to "práskla" Lupa.cz:

  http://www.lupa.cz/clanek.php3?show=4322

 • [14] To vim a chapu, ze pro Lupu je to senzace, ktera jim prinese docela dost navstevnku. Internetovy Had se kouse do sveho ocasu.:) V tituku Patrickova clanku je ale uz rovnou obsazeno hodnoceni, a to mi prijde zvlastni a takove – typicky ceske.;) Kdyz si muzu kopnout, tak si kopnu – a na to na Marigoldovi nejsem zvykly. Kdyby se takovy clanek objevil u tebe, tak vubec neprotestuji, protoze to patri k tve image a sebeprezentaci 😉

 • [13] Články pro ostatní stíhám psát velmi výjimečně. Dlouhodobě jednou za měsíc na Lupa.cz, několik měsíců jsem nenapsal nic ani na Mobil.cz, teď v pátek do Lidovek. Proč nepíšu na MM? Zaprvé to pro mně nikdy nikdo nechtěl a když už nestíhám psát pro ty, kteří to po mně sami vyžadují, těžko se budu cpát někam jinam. A za druhé mi to nepřijde jako cílová skupina na témata, co píšu, když už píšu. Citová vazba? Věřte mi – po roce 2003 má hodnotu nula. Už to není server, který jsem vytvořil, píše o něčem jiném, píše v něčem jiném, píšou ho prakticky jiní lidé. K čemu tam chcete mít citovou vazbu? I ten pískomil zhebnul.

  Co jsem práskl? První to napsala Lupa – já jsem to sice věděl už pár týdnů, ale nikam jsem to nenapsal. A že komentuju i věci, které by se raději měly tutlat? No, to zase já nikdy neměl moc v oblibě 🙂

  Asi se míjíme i co se týká výkladu slova expresivní. Expresivní by bylo, kdybych napsal "Lutonský se mát oběsit za podvody na MobilManii". Můj nadpis je prosté a suché konstatování faktu, tak jak se mi jeví a sám český zákoník říká, že podvod je záměrné uvedení někoho v omyl s úmyslem získat z toho prospěch. Jak jsem ten titulek sestavil, je už pak přeci na snadě 🙂

 • [15] aha – no, já mám rád nadpisy, ze kterých je zřejmé, o co v článku jde. Myslím, že tenhle se toho drží (pozor, na Lupě i Mobilu mi je často a rádi mění, dle nich nesuďte).

  V tomhle případě jde o to, že delší dobu jsem neměl pochyb o tom, že MobilMania s čísly návštěvnosti nějak manipuluje. Jen jsem nevěděl jak. Teď už to vím a jsem osobně rád, že jsem se v odhadu nespletl.

 • Asi tomu nerozumim, ale navstevnost je navstevnost, nikde na iAuditu ci NetMonitoru se nepise ze jde o ceskou navstevnost. Urcite tam je nastroj jak si vyfiltrovat pouze ceske IP pristupy. Dela se kolem toho boure ve sklenici vody. Mozna to za zminku stoji, proc ne, ale rozhodne to neni zadny podvod, skandal apod.
  [5] A Vas priklad s pocitadlem je trochu vedle, MM nepocita navstevnost ciziho serveru, ale odkazy z ciziho serveru na vlastni obsah. Myslim ze na Lupe je to popsano pomerne detailne.
  Tohle je opravdu umele budovana "afera", navic ac se Patrick Zandl brani sebevice, je v tomto pripade velmi zaujaty pozorovatel a komentator. Navic tohle je problem vztahu MM a inzerentu, nikoho jineho, ostatni muzou jen zavidet ze treba MM dokazala prodat obsah nekomu jinemu… nevidim jinou motivaci k "utoceni" (v uvozovkach ;), napsat o tom proc ne, ale vyjadrit nad tim vic nez udiveni je zaujatost.
  Jak uz je tu dobrym zvykem, musim take upozornit ze s MM, CP ani jinym mediem nemam vubec nic spolecneho, jsem pouze pasivni ctenar 😉

 • Myslím, že by bylo vhodné nechat na jiných, jestli je vaše angličtina excelentní nebo ne. Ze sebechvály na vašem webu ze mě doslova čiší, že zřejmě budete podobnou superhvězdou českého internetového podnikání, o které nikdo nic neslyšel a která nic nedokázala, jako nechvalně známý Robert "CEO" Němec. Tedy, Robert "CEO" se svým sebechvástačstvím už skutečně proslavil, vy ještě ne.

 • [18] aha, takže když já se domluvím s Patrickem Zandlem a on bude na Marigoldovi zobrazovat okénko z WELL.DONE a já zase okénko z Marigolda na svém webu, a bude tam i počitadlo, a zdvojnásobíme si tak návštěvnost, tak to bude "košer"? Ano? A co když to udělá 10 webzines a návštěvností předeženou Seznam.cz? :-))

  A tuto návštěvnost budeme prezentovat investorům a veřejnosti jako návštěvnost JEN našeho webu? Pořád to bude košer? A na základě tohoto budeme prodávat reklamu? Furt košer?

 • Pane Huláne, vy si zde melete pořád to stejné, už vás na to víc lidí upozornilo. Tady se nejedná o žádné automatické nagenerování návštěvnosti, tedy něco jako "navštívím jednu stránku a tím pádem automaticky podvodem navštíví na jiné stránce počitadlo". Tak to není, ba naopak. Jedná se o čistokrevnou návštěvnost mobilmanie a jen mobilmanie, nikoli žádného jiného serveru. Člověk musel kliknout na odkaz, aby naskočila stránka a započítala se do návštěvnosti mobilmanie, a je důležité říci, že tato stránka se současně nezapočítala do návštěvnosti toho původního serveru.
  Ale proč tady vůbec ztrácím čas – vy prostě z neznámého důvodu nenávidíte pana Lutonského, máte krev před očima, když vidíte jeho jméno a to, co děláte, děláte s jasným vědomím toho, že lžete, ale přesto lžete, protože chcete škodit.

 • Kdo jste bez viny, nechť hodí kamenem.

  Pane Zandel: když jste ještě šéfoval Mobil serveru, měli jste pod křídly Bonusweb. Od Vreca vím, že Bonusweb si pomáhal k návštěvnosti naprosto podobnými triky – odkazy na downloady ze zahraničních webů. Bonusweb tak měl české návštěvnosti "x" a zahraniční "y" lidí – Vreco jednou ve slabé chvíli přiznal, že zahraniční výrazně přesahuje tu českou.

  A proč je to ještě důležité: protože v té době neexistovalo věrohodné měření, které by filtrovalo českou návštěvnost od zahraniční, BOnusweb to tedy všechno vydával za českou návštěvnost. (Což Mobilmanie, pokud se nepletu, nedělá!). Na rozdíl od Mobimanie tedy Bonusweb, když použiji vaše vlastní slova, "podváděl" a pouze to, když použiji vaše vlastní slova, "neprasklo". Nicméně pokud by si některý inzerent dal tu práci, mohl by z vás – tedy, pardon, z Mafry – vysoudit podstatnou část svých reklamních investic do Bonuswebu, ježto byl, abych použil vaše vlastní slova, "podveden".

 • [22] 1) Zkuste mi nekomolit jméno. Nedá to moc práce, pátý pád pane Zandle.

  2) Kdepak – to bylo trochu jinak. Lidi museli přijít na český článek, pokud si chtěli stáhnout nějaké video. Samotné stažení videa nebo souboru se do statistik čtenářů nezahrnovalo (nebyla to HTML stránka). Dost podstatný rozdíl a takhle to fungovalo a funguje všude, je to princip hyperlinků. U spolupráce MM/GSMA je to přesně opačně – aby se mohl vložit auditní kód, vygeneruje MM pro obrázek stahovaný čtenářem z GSMA celou html stránku. Samozřejmě včetně auditního kódu. Rozdíl jistě chápete.

  3) stálo za to doplnit vaši reakci o informaci, že jste zaměstnancem Computer Pressu, abych to nemusel luštit z vaší IP adresy. To jen k tomu házení kamenem.

 • [21] ano, zaměstnanec ComputerPressu se ozval 🙂 Ostatní ale vědí, že je to podvod, úžasná 2x vyšší návštěvnost MM.cz za poslední měsíce je prostě jen v mlžných oparech..

 • [21] pokud se prostě linkují obrázky z MM.cz, a NIC jiného, PODVOD je přidávat tam měřící kód..

  https://www.mobilmania.cz/Article/BigImgGSMNew.asp?path=%2FFiles%2FObrazky%2Fart18%2FNokia_N90&file=%2F17.jpg

  Toto okno se započítává do statistiky MM.cz, ale daný návštěvník přitom na články či reklamu na MM.cz vůbec fyzicky nezavítá, ale MM.cz jej jako svého regulérního návštěvníka bere…

 • [21] pokud se prostě linkují obrázky z MM.cz, a NIC jiného, PODVOD je přidávat tam měřící kód..

  https://www.mobilmania.cz/Article/BigImgGSMNew.asp?path=%2FFiles%2FObrazky%2Fart18%2FNokia_N90&file=%2F17.jpg

  Toto okno se započítává do statistiky MM.cz, ale daný návštěvník přitom na články či reklamu na MM.cz vůbec fyzicky nezavítá, ale MM.cz jej jako svého regulérního návštěvníka bere…

 • Neee. Provinil jste se proti několika zásadám žurnalistiky – to vám coby VYNIKAJÍCÍMU žurnalistovi nemohu prominout.

  – Pravdivost. Píšete, že Mobilmanie s auditem návštěvnosti manipulovala. NEMANIPULOVALA! Mobilmanie neprovádí audit, tedy s ním ani nemůže manipulovat. Mobilmanie nijak nefalšovala či nepozměňovala data, která do auditu zasílala. Píšete, že u obrázků… "jakoby je shlédli čtenáři Mobilmanie". Ale oni je shlédli! Ty obrázky byly na mobilmanii, tedy kdo je shlédl, četl mobilmanii. Nejen písmenky živ je člověk, i obrázky. To ví dobře třeba v televizi 🙂

  – Neprokázané spekulace. Píšete, že vyškrtnout zahraniční návštěvníky "zřejmě nikdo z reklamek neudělal". To není naprosto pravda – velké mediálky to dělají běžně, rutinně, je to základ jejich práce. Velké mediálky nenadržují ani Internetu ani jinému médiu, jejich úkolem je dobře poradit klientovi, jak investovat. Když mu poradí špatně, klient je nasraný a jde k jiné mediálce.

  – Podsouvání: podsouváte čtenáři, že je "velmi obtížné" zjistit jen českou návštěvnost webů. Prdlajs. Je to velmi jednoduché – jedno zatržítko. To mediálky, i když v nich nesedí lumeni, zvládnou a rutinně zvládají. Podsouváte dále, že dnešní návštěvnost Mobilmanie rovná se návštěvnosti Mobilmanie a gsmareny. Je to pravda? NENÍ, samozřejmě.

  – Vyváženost. Co třeba se zamyslet nad několika dalšími zajímavými fakty. Například: proč tráví čtenář mobilmanie na stránkách tohoto webu 3x více času (denně i měsíčně) než na mobil serveru? Že by čučel 21 minut měsíčně na obrázek mobilu z gsmareny? To jistě ne. Není to třeba tím, že na mobil.cz odskakují statisíce lidí víceméně omylem (neví, kam jdou, link jim to neřekne) z idnes, chtěje si přečíst nějakou bulvární drbnu a zjistivše, že skončili na stráncích odborného časopisu, rychle zavírají okno nebo skáčí zpátky? Ano, i já zde podsouvám, ale já nejsem žurnalista :-). Vy jím jste a máte se vždy pokusit o pohled z více stran, ba i z ptačí perspektivy.

  Mám vaši práci velmi rád, ale toto mě zamrzelo.

 • [25] Tak tohle je už moc. Pokud si všímáte, návštěvník stránky otevírá z našeho serveru, tak co tady lžete, že k nám nezavítá? Jestli je to článek, obrázek nebo stránka s videem, to se v auditu návštěvnosti opravdu neřeší.

  Je to úplně stejné, jako když si vy dáváte do cizích diskuzí reklamní odkazy na svůj server…

 • [27] Nevím, jestli to bylo na mne, ale asi ano. Jednak bych se nepovažoval za žurnalistu. Žurnalistiku jsem nevystudoval, nemám ani novinářský průkaz a ty zásady ani neznám. Držím se vlastních, možná lepších, možná horších (těžko to porovnat), ale aspoň se jich držím.

  Bohužel se musím dneska i trochu věnovat práci, takže jen stručně: za tím, co jsem napsal, si stojím. Ze strany MM je to manipulace a snaha o zmanipulování dat, která by se povedla, kdyby to neprasklo. Návštěvnost MM = návštěvnost MM plus části GSMAreny, o tom není sporu. Netvrdím, že celé, říkám, že části, jak vysoké, nejsme schopni asi nikdo určit.

  Co se trávení času týká, to se ale opíráte o ty zmanipulované údaje. A to není zrovna fér.

 • [28] jenže ta Vaše stránka se otevírá nic netušícímu zahraničnímu návštěvníku GSMarena.com, nikoliv lidem na MM.cz, třeba zde:

  http://www.gsmarena.com/nokia_n90-review-44.php

  A v titulku okna je GSMArea.com (!).

  Pokud toto berete jako "řádnou návštěvu" MM.cz a důvod proč máte najednou 2x tolik UIP, tak jo. Já to beru jako podvod.

 • [28] pokud linkuji svůj web, dělám to takto:

  http://hulan.cz

  Žádné pokoutné otevírání oken s měřícím kódem jako to dělá MM.cz na GSMarena.com..

 • [28] Marku, není to to samé. V diskusi člověk většinou ví, že by dorazil na český článek a jako cizinec se na něj vyprdne. Obrázek tenhle jazykový problém nemá. Takže si jej otevře a je mu jedno, na jakém serveru je.

  Abych zopakoval to, co jsem řekl na Lupě – věřím, že víš, co mi na tom vadí a proč to považuji za podvod a chápu, že s tím nemůžeš kvůli svému zaměstnavateli souhlasit. Což ale nic nemění na faktu, že je to cílená manipulace s údaji o návštěvnosti.

 • Obrázek tento jazykový problém nemá – to však není nedostatek, ale naopak výhoda! Manipulace to také není, na tom se shodla rada SPIR a to je pro nás po pravdě to nejdůležitější.

  I když vím, že to pošleš dál, tak věz, že pro nás v blízké budoucnosti budou velmi zajímaví i zahraniční inzerenti.

 • [28] Vy tu po Patrickovi chcete aby dodrzoval moralni zasady. S temi je problem, ze je kazdy citi nekde trochu jinde. Mozna by stalo zato nejdrive si uvedomit, ze v nazoru vetsinu jste je prave vy, tim co se tu rozebira, pravdepodobne dost pretapli vy. Nepomuze vam, ze to co jste udelali je mozna (a mozna taky ne) podle pravidel auditu. Kazdopadne to poslouzilo spis vam nez tem, kterym ma audit slouzit. A tady nekde je jadro problemu.

 • Já jsem sem ani nikam jinam nic o morálních zásadách nepsal. Nemyslíte někoho jiného?

  Náš postup se řešil na radě SPIR – Sdružení pro internetovou reklamu. Vše je v souladu s pravidly a navíc to má logiku: my chceme měřit kompletní návštěvnost a ne rozdělovat, že tento čtenář je plnohodnotný a tento zase tak úplně ne.

  Ti, kterým audit slouží, inzerenti, mají v rukou velmi mocné nástroje pro tvorbu nejrůznějších filtrů. Celkové číslo je inzerentovi k ničemu, důležitá jsou podrobná data včetně sociodemografických statistik.

 • [35] Hm, tak proč se chlubíte 2x vyšší návštěvností?

  Ten člověk se nedostane na titulní stránku MM.cz, onen zahraniční návštěvník ani vůbec neví, že obrázek se natahuje z MM.cz a to i s měřícím kódem. Prostě je to prasárna, a 2x vyšší návštěvnost MM.cz je PODVOD jak prase..

  Jak jen může MM.cz hovořit o 2x vyšší návštěvnosti, když 99% lidí z GSMarena.com o MM.cz ani netuší?? 😉

 • ac si o RH myslim sve, tentokrat souhlasim jak s Patrikem tak s nim.
  je to manipulace a podovod a je logicke, ze to Hlavenkovci budou chtit ukecat
  BTW: jsem byvaly zamestnanec CP (asi 10 let zpatky)

 • [36] "Jak jen může MM.cz hovořit o 2x vyšší návštěvnosti, když 99% lidí z GSMarena.com o MM.cz ani netuší?? "
  No, ono jde hlavne o dopad reklamy. A ta u tech obrazku na GSMArene neni (narozdil od obrazku na ceske mobilmanii). Takze ta nahonena navstevnost je reklamnim klientum vcelku o nicem a z toho duvodu nema zadny ospraveditelny duvod.

 • [38] přesně tak, o to zde jde..

  Průser a základ podvodu je v tom, že se MM.cz chlubí "V tomto měsíci naše články navštívilo 257 138 unikátních návštěvníků."

  Co to slovo "články"? O "osamocených obrázcích s nadpisem GSMarena.com" se nehovoří.

  http://www.mobilmania.cz/Bleskovky/AR.asp?ARI=109666&CAI=2097

  A nadpis "MobilMania.cz je nejčtenější český server o mobilech" taky zní dobře, co? Předstihnout Mobil.cz podvodem…

  Hm. Jenže půlka z těch lidí se nekoukala na články, oni MM.cz totiž vůbec neznají, oni si jen zobrazili na jiném webu obrázek s vaším počitadlem.

  Podvod? No jistě :-))

 • Jaká je tedy povolená hranice zahraničních návštěvníků, která se ještě smí přiznat – deset, dvacet nebo třicet procent? Třeba na Mobil.cz to bylo v červnu 20 % – to ještě mohu nechat?

 • [40] řekl bych, že návštěvník rozhodně NENÍ ten, kdo na MobilMania.cz není vědomě, jen vidí obrázek, který odtud pochází (aniž o tom ví), a články MobilMania.cz nikdy nečetl.. A v tom je jádro pudla, tedy, podvodu..

 • Mám takový dojem, že zde nejde o návštěvníky ze zahraničí jako takové, ale spíš za začlenění "prohlížečů obrázků" mezi regulérní čtenáře. RH píše správně, že vydávat "článek" za obrázek je v lepším případě známkou slaboduchosti, v tom horším však snahou o podvod.

 • Tohle je ale už na debatu s metodologickou komisí SPIR a Mediaresearch, které měření provádějí. Základem je u nich zobrazená stránka, nikoli formát, jako je například článek. Nehledě na to, že velká část internetových služeb s články nepracuje.

  Znovu zopakuji, že náš postup SPIR vyhodnotilo jako vyhovující pravidlům.

 • este podotazka: su tie obrazky POVODNE alebo prevazne prevexlovane z inych zahranicnych zdrojov? Pokial su tie obrazky bezcenne, preco ma o ne zaujem cudzi server?
  Pokial su tie obrazky povodne a maju svoju cenu, je mozne tuto cenu porovnat s beznym textom clanku? Pokial je to porovnatelne, je nutne rozlisovat citatela clanku a obdivovatela fotografie?

  Pokial sa zodpovie v istych medziach na tieto otazky, potom sa mozu riesit detaily ako iny nazov servra v titulku okna s obrazkom, popiska s povodom obrazku pripadne aj kody pocitadiel.

 • Samozřejmě, že jsou obrázky původní – na originální fotky od výrobce by se k nám nikdo neodkazoval 🙂 Cena a hodnota je záležitost poptávky, navíc se liší u různých produktů.

  Navíc samotné články na serveru také netvoří celý zbytek návštěvnosti. Máme mnoho dalších služeb, které jsou postavené jinak. Pokud bychom měli oddělovat obrázky, měli bychom asi postavit zvlášť i katalogy, fóra, bazar a další služby. To je už ale dost komplikované a možná zbytečné.

 • zvedava otazka – jakym zpusobem muzete odfiltrovat zahranicni navstevniky? podle IP adres to asi nepujde (alespon dle meho nazoru – spousta firem jede pres brany umistene v zahranici)

  – Patrikuv komentar mi take prijde 'nezvykle exaltovany'
  – ze strany MM mi to prijde jako 'unfair' – a je mi asi jedno, ze je to podle litery pravidel

 • áje … bude bitka 🙂

 • Podle mne je důležité, k čemu se získaná data používají. Pokud jde o prezentaci pro inzerenty, potom je třeba mít srovnatelná data. A tam mě zajímají zobrazené stránky, kde může být umístěná reklama (tedy nikoliv obrázky). Ze zveřejněných informací to na mě dělá dojem, že MMania chtěla předběhnout Mobil a to se jí povedlo. Jako inzerent bych nyní po ní chtěl slevu za to, že se ze mne snažili udělat blba.
  Jinak ale prý iDnes počítá každý jeden obrázek jako jednu návštěvu. Je-li tomu tak, taky bych si připadal podvedený.
  Jinak co se týče Mobilu, tak ten už dávno není co býval. Inu MFD je znát – jde hlavně o prachy a je potřeba jen pár opisc, které tam naťukají jakýkoliv obsah. Prostě zaplatit co nejméně. Až bude automatický generátor textu, česká méda budou první, kdo ho pořídí. Bohužel… A to neplatí jen na Mobil, ale i na tištěná méda. Bohužel.

 • [19]nechci delat Hulanovi reklamu, ale on uz se svoji sebechvalou take proslavil….

 • [48] drtivá většina klientů se podívá na celkovou návštěvnost, kterou MobilMania.cz falšuje, a podle toho zadává reklamu. Jedná se tedy o zjevný PODVOD vyčůránka Lutonského..

 • [48] tady zjevne nekdo nechape o co jde. Navstevnost serveru jsou cisla kolik lidi kolik stranek zobrazilo, a jestli jsou z CR nebo z Marsu je docela jedno. Jsou to celkova cisla, a pokud MM proda svuj obsah: text/obrazky/videa nekomu jinemu a ten nekdo jiny je zobrazuje na jeh strankach, je regulerni takova cisla zapocitat. Jestli tohle nekdo chce rozporovat, taky asi neni o cem diskutovat, protoze ke shode nedojde.
  Druha vec je pohled inzerentu, a to uz tu bylo take receno nekolikrat, inzerenti si mohou "sva" cisla filtrovat a koukat na ne ze sto stran, jak potrebuji a jak se jim libi. a podle toho se rozhodnout. Na tom se nic nemeni. Takze porad nevidim jediny problem, natoz neco, co tu oznacuji nekteri diskutujici za manipulaci, podvod apod. Zamyslete se nad svymi postoji, opravdu to vypada ze utocite bez zamysleni se nad holymi fakty, v teto kauze nejde vubec o nic, maximalne nekdo chce poskodit CPress nebo MM… ale touhle cestou to stejne nepujde.

 • Za komolení jména se omlouvám. Vaše střela do prázdna s tím, že jsem zaměstnancem computer pressu je zajímavá… teď tedy prosím ještě zveřejněte moji IP adresu, ze které je to vidět :). Já se hrdě přiznám, že v tomto sporu jsem na straně pana Lutonského, ale to přece neznamená, že jsem hned něčím zaměstnancem. Víte, tohle jsem od vás taky nečekal. Když diskutuju jinde na Internetu a zastávám (třeba radikální) názor, tak odpůrci okamžitě člověka ocejchují, typu "ty musíš být podplacenej… člen ODS…" a podobně. Prostě nálepkování se u nás nosí, ale že to budete používat i vy… myslím, že zrovna vám by to mělo být z duše protivné.

  Jinak u toho bonuswebu: nešlo samozřejmě o stahování videí, ale her, a pochopitelně že člověk se po kliku dostal na nějakou regulérní html stránku u vás. Jde o to, že si vygugloval jméno populární hry, vyběhl mu odkaz na vás, název byl anglický, dál nečetl, klikl, a už byl u vás. Zjistil, že se octl kdesi, kde ničemu nerozumí, couvl zpět – ale vám už naskočil bodík.

  A to v době, kdy to to žádný auditovací systém nebyl schopen zjistit. Je tedy rozumět, proč říkám, že pokud hovoříte v případě mobilmanie o podvodu, musíte rovněž jedním dechem přiznat, že jste se podvodu dopouštěli také vy?

  Já si nemyslím, že se mobilmania chovala v tomto případě perfektně: například u těch obrázků mohlo být její logo, v TITLE mohla být adresa mobilmanie atd., aby muselo být návštěvníkům jasné, kde se octli. Ale hovořit o "podvodu, který praskl"… hm, jste jako ten novinář, který napsal, když jednomu zemědělci vítr odfoukal slámu z polí, že došlo ke katastrofě. Ještě že nenapsal, že k apokalypse.

 • [22] Ahoj Bleemie, vůbec nevím, kdo jsi a v životě jsme spolu nemluvili. Nepamatuju se, že bysme někdy něco přiznávali nebo tutlali. To, že se linkuje na stránky s downloadama, je úplně běžné, děje se to odjakživa a dělá to i mnoho českých herních webů. BonusWeb to dělal taky, ale zahraniční čtenář VŽDY VĚDĚL, ŽE BUDE PŘESMĚROVÁN NA http://WWW.BONUSWEB.CZ, páč takto byl ten link ze zahraničních sajt prezentován. Stránky BonusWebu se mu zobrazily v BW designu, negenerovali jsme pro BluesNews jejich verzi, pro VoodooExtreme jejich design, atp. Taky si nepamatuju, kde bych řekl, že zahraničních návštěvníků bylo více, než českých, protože to je samozřejmě blbost 🙂 A jinak, když už něco, tak BonusWeb byl pod Mobil serverem vždycky nezávislý, závislým se stal až na Mobil Media a.s., kterou pár dní nato koupila MAFRA a.s., takže pokud byste chtěl někoho obviňovat z fixlování, byl bych to já, ne Patrick. Nicméně jak říkám, srovnávat tehdejší linkování BW ze světových sajt s tímhle linkováním MobilManie je nesrovnatelné. Byla prestiž, když velké světové sajty linkovaly BonusWeb (a jak říkám, zahraniční lidi věděli, že ten link vede na BonusWeb), než když si MobilMania zvyšuje čtenost linkováním na obrázky umístěné na jejich serveru v designu GSMAreny s vědomím, že pokud by obrázky dala jim, tak přijde o "tolik potřebné" návštěvníky.

 • Pane Huláne, už budu asi hrubý, ale vy jste blbý až to mlátí dveřma. Měření návštěvnosti nic neříká o "článcích" či "reklamě". Je to totéž, jako když čtenost novin neříká nic o tom, jestli člověk vůbec dolistoval na stranu 23, kde byla reklama dané firmy. Je to pouze čtenost novin – jako celku i jako jejich nejmenšího elementu, třeba jen jediného článku na jediné stránce. Pokud si inzerent dá třeba u Seznamu někam reklamu, tak samozřejmě nemá zajištěno, že ji uvidí 2 milióny čtenářů či kolik jich seznam má. Pokud je mně alespoň známo, tak inzerent si obvykle kupuje právě určitý počet čtenářů a shlédnutí – tj. například chce 1 milión shlédnutí a nechce, aby se to jedné IP opakovalo víc než třikrát. Tedy zaplatí to, co si koupil. Na okraj toho si uvědomte, že na ty obrázky, které se zobrazují nějakým cizincům, ani reklamu nejde dát, takže ji ani nejde koupit.

 • No, uhnul jste z argumentace. Novinář jste excelentní, je přece jedno, jestli jste něco vystudoval nebo ne, a v této profesi jste řadu let působil.

  Dále mně nepřijde úplně korektní v diskusi náhle říci "promiňte, musím pracovat, už s vámi nebudu dál diskutovat". Z boje se neutíká; pokud přijdete s něčím takovým jako dneska, hájíte se, ale náhle cítíte, že už to moc hajitelné není, říci "já už nemám čas…". No, nevím. Ostatní to posoudí.

  Co se týká počtu minut – co je na tom zmanipulované? Já jsem si to přečetl na tom odkazu, který jste sem vy (či Hulán, už nevím) dal, vím, že jsou to selfpromo stránky mobilmanie. Jsou tato čísla nesprávná? To mě zajímá 🙂

 • Čau Vreco. Já vím, že častěji rychleji píšeš než mluvíš, ale tohle je trefa. Sice nevíš, s kým tady mluvíš, ale víš, že ho neznáš. No, zkus trochu přemýšlet a přijdeš na to, s kým máš tu čest 🙂 Vykat mě nemusíš, když si léta tykáme 🙂

  Jinak máš pravdu v jednom – já to nebral jen na období, kdy byl bonusweb nezávislý (jestli se to tak dá říkat), ale i na dobu, když byl pod mafrou. Ale ty jsi jej vedl i pod Mafrou. Koho chleba jíš, toho píseň zpívej.

  Všimni si, že jsem nikde nepsal, jak se to linkování dělalo nebo ne, ale že jste měli velké množství zákazníků ze zahraničí a že to inzerenti neměli možnost zjistit, a neuvědomovali si to, a vy jste jim to samozřejmě neříkali, i když jste to věděli nebo tušili.

 • [56] žádného Bleemieho neznám, ale i kdybys byl někdo, koho znám, tak je nesmysl, že bych se někdy ve slabé chvíli prokecl, že návštěvníků ze zahraničí bylo více než z Čech, protože o ničem takovém nevím (i kdyby to byla pravda, což si myslím, že není). Když mě znáš a snažíš se diskutovat tak, aby to mělo váhu, nevím, proč se bojíš podepsat se svým jménem nebo nickem, který znám. Já se za anonymitu skrývat nepotřebuju…

 • [55] Na tom není žádná zbabělost. Co jsem chtěl říct, to jsem řekl a za tím si stojím. Nemohu za to, že to nepochopil každý a nejsem nijak povinen to vysvětlovat. Nesoudím ostatně, že by to mělo smysl, rozpor tu byl vysvětlen dostatečně.

  Vaše IP adresa připojení je 195.146.110.134, což patří do poolu computer-press.worldonline.cz – to Computer-press na začátku asi nebude náhodou a pokud ano, tak velmi zvláštní.

  Situaci s BW vám osvětlil již Vreco, snad dostatečně. Jen dodávám, že pro inzerenty jsme vždy odlišovali české a zahraniční návštěvníky, download servery, češtiny a další podobné byly hodnoceny zvláště.

 • Pak se omlouvám s tou IP adresou, to vás skutečně mohlo uvést v omyl. Jsem ale připojený přímo přes Český Telecom, do jakého "poolu" či co to patří (nebo dříve patřilo, než jsem si ji pořídil), nevím…

  S tím odlišováním – no, nevím. Jak jsem od Vreca koupil, tak prodávám, a když se dívám na i-audity (to je snad informace pro inzerenty, nebo ne?), tak tam to odlišení nevidím.

 • [54] milý idiote, návštěvnost novin je ale zásadní pro rozhodování klienta, zda někam umístit reklamu, typický manažer velké společnosti vidí, že MM.cz má o velkej kus víc lidí než Mobil.cz, a potom už nezkoumá, že ze strany MM.cz je to podvod.

  Ale to jako idiot a zaměstananec COmputerPressu asi nepochopíš, co?

 • no nevim jestli to je od MM primo podvod, ale nefer to urcite je 🙁

 • [60] Mily Radku,
  pokud neni manazer "velke spolecnosti" idiot (a zde mam na mysli skutecny medicinsky stav nikoliv Tve mirne inflacni oznaceni), zkouma take to, kolik lidi z cilove skupiny uvidi dotycnou reklamu.

  Zdravi Te
  Michal

 • [62] Nojo, ale v pocatecnich fazich jednanich bude hrat velkou roli, kdyz se budou ohanet cisly, "jsme nejvetsi web o mobilech", nebo kdyz budou o 30% mensi nez mobil.cz. I kdyz mozna casem zakaznici zjisti, ze uvadi nerelevantni pocty uzivatelu a vykaslou se na ne.

 • [62] No, v tomhle tedy ja souhlasim s Radkem. Proste zapocitavani obrazku (ke kteremu ani neni duvod, jak jsem to pochopil) je podle meho nazoru podvod na zadavatelich reklamy, pripadne i ostatnich lidech, pro ktere jsou auditovana data delana. To, ze si pote inzerenti mohou cosi (ale co presne??) odfiltrovat, je neco jineho. K tem cislum se dostanou IMHO az po zaplaceni…
  Jinak si myslim, ze precenujes manazery velkych spolecnosti, alespon ty, ktere znam ja, byvaji dost zaneprazdneni a nechaji si dost veci nabulikovat od "poradcu" a podobnych… Nebyvaji specialiste na internetovou reklamu, zvlast kdyz na ni utrati radove mene, nez za ostatni media.

 • [5] Je směšné něco takového číst zrovna od Hulána, který se snaží uměle zvyšovat návštěvnost jak to jde (kontroverzní až zavádějící nadpisy, nesouvislé pasáže v článcích s "lákavými" klíčovými slovy, umělé bulvární titulky v Toplistu, spamování diskusí atd.) Viz třeba http://kanevinternetu.blacksuns.net/weblog/2004-04.php#1082654606

 • [65] Presne tak. Take rad strili slovem "podvod", asi uz zapomnel, jak nam vsem vykladal, ze ma titul Mgr., a jak nakonec musel uznat, ze LHAL.

 • [66] rozhodně a NIKDY nelžu. To, že jsem 2 roky dozadu potřeboval mít na webu svoje CV pro jednoho investora je fakt, a taky je fakt, že tam stálo Mgr. Od 6 let do 22 let, co jsem měl ze všeho 1. Těžko to normální člověk s IQ pod 150 pochopí. Když jsem šel pro Bc. papír, byla to totální ztráta času. Pro Mgr. papír jsem tedy nešel. Znalosti ale mám. A o to jde 🙂 A než to takto složitě v angličtině vysvětlovat, jednodušší je Mgr. prostě napsat. Ale chápu, že lidem s IQ pod 150 se to blbě vysvětluje, nechápou, jak někdo učí profesory, místo aby se učil od nich, a potom v 22 letech raději vydělá 30 mil Kč při uplatňování výuky v praxi, místo aby ztrácel pár dnů zkouškami..

 • Víte, co mi na tom vadí? To neustálé a pomalé posouvání hranice… neustálé nechutné "toto přece takto přesně v těch pravidlech není, takže to můžeme dělat, i když všichni víme, že to není košer". Toto mi velmi vadí a dost se divím, že zrovna MM něco takového provedla. Volám FUJ a pamatuju si to…

 • [67] tak si mejte zkusenosti a neohánějte se titulem, tohle prostě lež a podvod je a s velikostí IQ (ani vašeho penisu) to nemá co společného.

 • Taky si myslim, ze od MM je to cileny podvod, mozna ne z formalni stranky, ale z lidskeho hlediska urcite. Sam podnikam a kdybych zadaval reklamu, tak nemam cas ani znalosti na ruzne "filtrovani", ale budu se ohlizet na celkovou navstevnost serveru a vyberu asi medium, ktere bude dost zname a bude mit nelpsi pomer navstevnost/cenu. U MM bych prave timto pristupem narazil a byl bych oklaman ve svych ocekavanich, takze z hlediska inzerenta to urcite podvod je!

 • [67] Pořád kolem toho mlžíte. Snažíte se vyvolat dojem, že jste pro diplom nešel proto, že by to byla ztráta času. Snažíte se zapůsobit dojmem člověka, který (by) udělal Mgr. levou zadní, ale bylo pod jeho důstojnost, aby se někde obtěžoval s převzetím nějakého zbytečného papíru. Jenže vy jste pro něj ve skutečnosti nešel nikoliv proto, že vám ho nikdo nevystavil, nýbrž protože jste nikdy studium nedokončil. Proč to neřeknete na plnou hubu, nepřiznáte svůj podvod a neuzavřete tak celou záležitost?¨
  Pořád všem podsouváte, že na základě svých schopností a zkušeností máte na titul Mgr. jakési morální právo. Až budete pro někoho zase psát své CV, uveďte tam zajisté dlouhatánský seznam svých předností, rozumný zaměstnavatel nebo investor pochopí, že právě to je důležité a ne nějaký formální dokument.
  Ve skutečnosti si myslím, že i přes předstírané bagatelizování významu Mgr. diplomu vám o něj hodně šlo (nebo ještě jde), protože kdybyste se cílit uspokojen samotným faktem toho, co dokážete, nebudete nikdy mít potřebu si nějaký diplom vymýšlet. Vaše časté machrování je však dosti pokrytecké, někde v hloubi, pod všemi těmi vydělanými milóny, značkovými brýlemi a košilemi, rychlými auty a opíchanými kůzlátky (volně cituji z vašeho blogu) cítím nějaký pořádný mindrák.
  Podívejte, já zase mám nějaké ty diplomy a naopak nemám ty vaše milióny, holt nemůžeme mít všichni všechno. Každý jsme si vybrali svoji cestu, tak jako já si nehraju na webu na milionáře, vy snad nemáte zapotřebí si hrát na "pana magistra". Kdybych se ve čtvrťáku vybodl na studium a vrhl se do komerce, mohl jsem třeba už také mít nějaký ten milión, jenže já se prostě rozhodl jinak. A nezávidím a nehraju si na to, čím nejsem.

 • Stále tomu případu nerozumím.

  Proč se řeší nějaké umístění bodu (které je dle mého korektní a logické, provozovatele jistě zajímá, jak moc se na které obrázky a odkud kliká) a nikoliv interpretace měření. Jestli měření je špatné vyhodnocené nebo zfalšované, tak je to především průšvih auditora, ne?

  Navíc žádné argumenty, že by bylo špatně vyhodnocené, jsem nezaznamenal.

 • včera jsem nad tím ještě trošku přemýšlel a přijde mi, že celý sport míchá dohromady řadu nesouvisejících věcí.

  1./ Předně, mobilmania je z soukromá česká firma poskytující grafický a textový obsah. Její artikl je zároveň i exportním zbožím a přijde-li zákazník, že má zájem o její grafický obsah, proč mu jej neprodat. (a mikroekonomicky lze videt, ze nutne nemusím mít textový i grafický zároveň) Firma se nějak musí živit a proč tedy nepřeprodat svůj produkt.
  Až sem ok.

  2./ Měřící systém pro inzerenty je služba poskytovaná třetím subjektem a je tedy na něm, aby data pro inzerenty interepretoval. Klient i mobilmania si ho najímají jako nezávislou autoritu. To je tak těžké ukázat kolik ze všech zobrazených stránek byly obrázky?

  3./ A k titulu Mobilmanie?
  3.1/ Největší -> možná bych nahradil nejčtenější (je zkonzumováno nejvíce obsahu)
  3.2/ Český ano
  3.3/ tedy třeba: Český server s nejčtenějším obsahem – 100% ano
  3.4/ z hlediska provozovatele je mi přece jedno, kde je můj obsahkonzumován.

  4./ pro všechny: píši o statistikách NAVŠTĚVOVANOSTI a ty se neptají odkud si, ale kolik TĚ JE

  5./ proč někdo nepoukáže na problém interpretace dat ze strany nezávislé měřící autority?

  (pro rýpaly, jsem mimo byznys všech zůčastněných i "namočených" stran…)

 • [64] Ano mas pravdu, ze neni korektni, aby se zapocitavaly obrazky (respektive stranky, kde neni reklama). Jenze … Proc to dela (zapocitavani obrazku) vicero auditovanych serveru?

 • [72] protože investor do reklamy se rozhoduje na základě absolutních čísel návštěvnosti, a přitom podstatná část těchto čísel jsou lidé, kteří na MM.cz vědomě nikdy nebyli, a neznají ji. Toto skutečně není neměří že "provozovatele jistě zajímá, jak moc se na které obrázky a odkud kliká", ale slouží jen ke zvýšení absolutního čísla návštěvnosti, s cílem klamat invesory, a vydělat více na reklamě.

 • [36] Clovece co vas zere? Proboha, to nemate nic jineho na praci nez se hadat v diskuzich? Jak ctu vase nove a nove prispevky ,vidim jediny zaver. Mate ohromny komplex z toho, jak dopadlo vase pusobeni pro CPRESS, sam ho osobne taky nemusim ale abych napric internetem psal 200x temer indenticky komentar tak o si neumim predstavit ani v nejbujnejsich fantaziich (prava z vaseho webu je videt ze mate opravdu DOST casto fantazie). A to i kdyz se jedna o evidentni nesmysl treba na owebu.cz kam pisou casto velmi rozporuplne osobnosti.
  Coz takhle usetrenou energii venovat jinde?

 • [75] je videt, ze jste nikdy zadnou kampan poradne neplanoval a pokud jo, tak evidentne jako lama. IT rozumite, ale tohle neni vas salek kavy.

 • [77] o tom KAM se bude investovat rozhoduje často manažer firmy, neznalý IT, a ten má rád absolutní čísla.. Nic o tom zjevně nevíte..

 • IMHO – jestli návštěvník ví, na jakém je serveru právě je by inzerentovi mělo být zcela jedno – jednu mu ale určitě není do jaké cílové skupiny návštevník spadá a z jaké je země.

 • [78] ano o IT toho moc nevim, urcite mene nez vy. v tom souhlasim. jen vidim rozdil mezi planem do IT a do reklamy. thats it.

 • [75] To je možné, ale nechápu, co má Mobilmánia společného s tím, že nějaký manager se špatně rozhoduje nebo nedokáže správně interpretovat statistiky. Jak jsem psal předtím, ten problém pak vzniká mezi auditorem a klientem, tak napadejte jeho.

 • Ano, je to víceméně offtopic… Ale že to ale Hulána sere, že nemá papíry na magistra, co ;-)? Želbohu opíchaná kůzlátka společenskou prestiž a uznání nezajistí. Tedy v jistých kruzích ano, ale stojí člověk s iq nad 150 o uznání takových kruhů?

 • Reklamě na Internetu příliš detailně nerozumím, neprodávám ji ani neinzeruji. Nikoho ze zúčastněných tohoto sporu neznám (aspoň nikoho z těch co vystupují pod svými občanskými jmény). Tento článek jsem normálně prolétl, pousmál jsem se a zakrátko bych na něj zapomněl, kdyby mě netřískl do oka vysoký počet příspěvků. Po přečtení vášnivé výměny názorů se u mě dostavil pocit "sním či bdím?". Protože zde jde o vzácný případ, kdy se lze během chvilky na vlastní oči přesvědčit, jak vše vypadá, svádí mě to udělat si na věc vlastní názor. Abych se odpoutal od uváděných zasvěcených argumentů a podpořil selský rozum, pokusil jsem se sám pro sebe o přirovnání:

  Budu-li například českým producentem rýže :-), mohu ji prodávat na trhu pod svým jménem v sáčcích, sypat obchodníkům do vagónů nebo třeba i obchodnímu řetězci do jeho sáčků. Jestliže objektivně zjistím, že celkově vyprodukuji a prodám více rýže než kterákoliv jiná firma v ČR, určitě mě nikdo nebude vyčítat, když začnu uvádět, že na základě provedených výpočtů jsem největším producentem rýže v ČR. Zřejmě zůstane (mimo český rýžový trh) bez negativního ohlasu i jiné, problematičtější tvrzení, že moje rýže je nejkupovanější či nejkonzumovanější. Ovšem jen do té doby, než začnu prodávat reklamu tištěnou/lepenou na MÉ SÁČKY S RÝŽÍ. V ten okamžik začíná být totiž důležité, kolik mé rýže je prodané v sáčcích opatřených touto reklamou a kolik je jí prodané bez ní. Pokud jsem inzerentovi (byť třeba prostřednictvím agentury, v souladu s její metodikou) naservíroval pouze celkový objem mé produkce a výslovně ho neupozornil, že jen polovina z ní ponese jeho případnou reklamu, pak ho klamu. A nezachráním to zpětně řečmi, že inzerent má přece k dipozici údaje o tom, kolik rýže jsem vyvezl do zahraničí a kolik jí zůstalo v ČR. To je sice taky důležité, ale přece z jiného důvodu. Osvobozující by snad bylo, kdybych dokázal, že jsem kromě svých sáčků potiskoval reklamou i každé zrnko rýže, tedy i to nebalené či balené do cizích sáčků.

  Jenže já jsem na diskutovaných obrázcích neviděl ani logo Mobilmanie, natož pak nějakou jím zveřejňovanou reklamu!

  P.S.: Ale, teď mě napadá, co když vlastně vůbec nejde o reklamu? 🙂

 • Bohužel je typické, že všichni pokud jsou chyceni a je jim dokázán podvod či podvůdek- no nazvat se to dá všelijak- dle potřeby, vše rozporuje a mlží a mlží a mlží.Je to jako v politice.Takže suma sumárum se všichni chovají podobně.I novináři , co jinak kritizují a hlídají "demokracii" ( občas dost směšné) se chovají stejně.Docela my mne zajímalo , co by tvrdila Mobilmánia, pokud by to samé udělal mobil.cz.Nu což inzerenti si k tomu řeknou asi své a asi nastanou velké slevy v reklamě dotyčného serveru.Tož aspoň něco.

 • [83] No prave, nejde primo o reklamu. Respektive to neni tisteny casopis, kdy reklamy se muze prodat stejne (ne mene) jako je naklad cisla. V Internetove podobe je reklamou az virtualni "produkt" – tedy sestaveni cehosi pro klienta – jako je pocet zobrazeni takove reklamy, umisteni, rozmer a termin, od kdy do kdy to muze probehnout. Celkova cisla tedy jeste nic neprodavaji a prodat nemohou (asi jako udaj strojirny na ozubeny kolecka o mnozstvi suroveho zeleza – nevite jaka a kolik kolecek vyrabeji)

 • [84] Takze je jasne, co by delala MM, kdyby tohle udelal Mobil.cz. Staci tento vikend sledovat bannery na serverech CPressu typu: Vyvoleni: PODVOD! , kde se pise o chybe pri telefonickem hlasovani souteze vyvoleni. Nejspise jde o nedorozumeni nebo chybu ve vzajemne komunikaci vsech zucastnenych subjektu, ale MM z toho dela velkou kauzu a nehorazny podvod!

 • Souhlasim s tim, ze od mobilmanie nebyl tento tah spravny, ale myslim, ze je mnohem lepsi nez mobil.cz!!!!!!!!!!!!

 • ala
  eve
  sok