Po dlouhé době jsem zase napsal článek

Můj dnešní článek na Lupě s názvem Orkut, pozvánky a budoucnost SocioWare, má pohnutou historii. Slíbil jsem ho udělat už někdy v listopadu, kdy jsem ho taky začal z části psát a připravovat, jenže pak jsem ho pro různé nemoci, dovolené a jiná zaneprázdnění a dopsal jsem ho teprve teď, když už si nový šéfredaktor Lupy musel myslet, že si s ním věčnými odklady dělám legraci. Nedělal, prostě jsem nestíhal. V práci se toho nějak nakupilo, po bezmála měsíční nepřítomnosti na mne čekala deset čísel tlustá hromada papírů na prostudování, kterou jsem se prokousal až včera. Nicméně myslím, že je to můj rekord, protože jsem dva měsíce nenapsal ani čárku (vyjma vlastního serveru).

Co k článku dodat – časový tlak na něm je vidět, škoda toho, ale kdo ví, kdy bych se k tomu jinak dostal. Navíc z mé strany jde o takový malý pokus podstrčit Lupě něco nejistého. Článek jsem totiž mazaně přislíbil na téma Orkut, jenže v průběhu psaní článku (po dvou odstavcích) jsem se rozhodl, že by bylo lepší pozastavit se u tématu socioware, mého oblíbeného tématu, o kterém se na českém internetu prakticky nepíše. Zatímco Orkut je existující tutovka, socioware je trend, u kterého je dnes předčasné řici, zda se nedostane ven z laboratoří a myslí snílků, nebo naopak zda bude do budoucna perspektivní a zajímavý. A tak jsem téma propašoval na Lupu, přičemž mne zajímá, zda lidi jsou ochotni číst články o trendech a technologiích, které vlastně ještě neexistují (z Marigolda se mi zdá, že ano). Mně to chybí. Sám si snažím udržovat přehled o tom, kam vývoj i v oblasti software a internetu směřuje, jenže se tomu nikdo u nás systematicky nevěnuje. Všechny trendy česká média i servery zachycují, až když už jsou v plném běhu, o nových myšlenkách je toho opravdu velmi málo. A to je škoda – rozvíjet je lepší, než následovat…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

10 komentářů

 • článek je moc povedený, opravdu škoda, že se nedaří psaát více…

  jo a kdyby někdo náhodou věděl o pozvánce na Orkut, moc bych se nebránil 😉 díky

 • Pro mne je tímto socioware – jestli to dobře chápu – tak trochu dnešní Czfree.net fórum. Má své uživatele, kteří mají identitu, hodnosti, práva moderátorů apod. Z původního účelu sdílet rady o technice wifi mne dnes nejvíce fascinuje jaký je to odraz reality – hádky a boje o propojení, rušení, konkurence, hledání společných zájmů a naopak rozdílů, různé taktiky, a další. Stačí otevřít thread a číst, je to jako román, většinou ovšem bez happyendu. Ale je to určitě přínosem – málokde si lidé tak tříbí názory na spoustu věcí, je to taková životní školka na reálné situace ve světě.

 • Dobry postreh, pomatuju si, jak jsem se ptal nekdy v roce 2000 Pavla Pospisila, tehdy sefredaktora eBizu, jestli vi, co to znamena weblog (narazil jsem tehdy na blogger.com). Odpovedel mi, ze logy Apache asi. Nakonec o weblozich psal na Zive asi v roce 2001 Jiri Hlavenka (a to mozna i proto, ze jsem se s nim o tom bavil), pak se toho chytl tusim Milos Cermak. Jenze v USA uz blogy vesele frcely minimalne dva roky …

 • [3] Ten Hlavenkův článek je z 4.7.2002: http://www.zive.cz/h/Uzivatel/AR.asp?ARI=106446

 • Teda to zarovnávání textu je STRAŠNÉ…

 • prvni socioware u nas v praxi – Mamedia

 • [6] to v žádném případě. Mamedia byla/je jenom diskusní server, její jedinou inovací byly ikonky. Socioware to v žádném případě není, protože těch znaků socioware splnuje stěží polovinu.

 • Mamedia – identita, pritomnost, konverzace, skupiny a rekneme i reputace. To vsechno Mamedia (a nyni Mageo) nabizela. Pokud jde o Orkut, tak to neni nic nez diskusni server, ktery je (respektive byl) v mode prave a jen proto, ze byl od Googlu a ze nebyl verejne pristupny.

 • Díky za podnětný článek. Prvky socioware lze nalézt na diskuzním fóru Slashdot (identita, reputace). V českém prostředí je tu NYX, který má k tématu hodně blízko.

 • Hezký článek, i když pro introvertní duše spíše hrozba než lákadlo. Takhle člověk jen sem tam nakoukne do nějakého fora a když nemá chuť, tak nic, ale tímto systémem by byl nucen být aktivním členem komunity, pěstovat mezilidské vztahy, aby si udržel jakýsi kredit … příliš podobné realitě, před kterou občas do toho virtuálního světa unikáme 🙂