Petr Halfar zemřel

Jsou lidé, jejichž smrt je pro mnohé jen jménem na úmrtním oznámení, číslem
v policejní statistice. A pak jsou lidé, jejichž smrt citelně zasáhne
desítky tisíc lidí, ať už si to připouštějí či nikoliv. Jeden z nich,
majitel a zakladatel telekomunikační firmy ha-vel a.s. Petr Halfar, nás opustil v
pondělí.

Ve svých dvaceti letech založil se svým kamarádem ve Frýdku-Místku firmu,
která dodávala konektivitu jen pár firmám v největších městech severní
Moravy (Opava, Ostrava, Frýdek-Místek). I přes nedůvěru mnoha lidí v okolí
dokázal rychle expandovat a z firmy udělal významného telekomunikačního
operátora. Zajišťoval videokonference významných kulturních akcí (např.
hudební ceny Anděl), připojoval obyčejné lidi i kancelář prezidenta Václava
Havla, logo jeho firmy mají na
trenýrkách
hráči nejednoho prvoligového fotbalového týmu. Byl to velký
člověk.

Říkal o sobě, že je dítě štěstěny, a lidé z jeho blízkého okolí mu museli
dát za pravdu. Ať dělal sebekrkolomnější věci či projekty, vždy mu
vycházely. Až do pondělka. Jeho anděl strážný s ním přestal mít trpělivost a
jeho život skončil pod koly autobusu. Čtyři měsíce před jeho třicátými
narozeninami, čtyři měsíce před rEvolucí,
o které vždy snil. Chtěl zpřístupnit vysokorychlostní internet každému a
zadarmo. Opravdu zadarmo, bez poplatků za telefon či cokoliv jiného. Jeho
vize byla šílená, nikdo jí nevěřil. Přesto díky svému nadšení a přesvědčení
vtáhl do projektu několik významných lidí mnoha profesí, kteří pomáhali jeho
sen uskutečnit. Je moc brzy odhadovat, zda se jeho nejbližším
spolupracovníkům podaří splnit mu jeho sen alespoň in memoriam. Když zemře
srdce a duše, tělo žít nemůže. A Centrála pro něj znamenala rEvoluci.

Na parte mu napsali:
Chtěl tak moc. Já jen připisuji – ale ne pro sebe.

Zdeněk „Vreco“ Polách

Já sám jsem nevěděl, co na takovouhle zprávu napsat, ani co na ni
říct, aby to nebyla divná fráze. Petra Halfara jsem osobně potkával
mnohem méně, než Vreco, spíše jsme si psali. Smál jsem se Petru
Halfarovi, když se rozčiloval, že jeho celonárodní firmu stále novináři
chápou jako lokálního ostravského provajdra, smál jsem se některým jeho
nápadům. Při tom všem jsem mu nikdy nestihl říct, že si ho vážím jako
člověka, nejenom za to, co dokázal a na jaké židli seděl. U o rok
mladšího člověka s tím nespěcháte, říkáte si, že na to bude spousta
příležitostí. Už nebude. Proto tenhle dovětek píšu – ne proto, abyste
viděli, jaký jsem kabrňák, že jsem se osobně znal s majitelem velké
telekomunikační firmy, ale proto, že mi přijde líto, že jsem mu to
nikdy nestihl říct. Snad už si tam, kde je teď, nakrimpoval ethernet,
připojil první zákazníky a tohle si přečte. Patrick Zandl

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

28 komentářů

 • Uprimnu sustrast vsetkym, ktori pana Halfara poznali i celej jeho rodine.

  futro

 • Pana Halfara a jeho firmu jsem znal jen jako své odběratele, je to dávno, takže si to bohužel už moc nepamatuji (určitě nebyl dlužník, to bych si pamatoval ještě teď).
  Proto si také dovoluji jen vyjádřit upřímnou soustrast všem pozůstalým. Budou-li chtít nějak pomoci s jeho projektem, aby byl zdárně dokončen, rád přidám pomocnou ruku (http://www.telcon.cz ), rád investuji své zkušenosti, znalosti a známosti (http://www.kapler.cz/?item=tomas-kapler-zivotopis…) slušným lidem.

 • 🙁 … nejak se to najednou seslo, v prosinci lide z cleverlance …

 • Něco moc smutného jsi mi připomněl a bez jakéhokoliv přehánění vehnal svými písmenky slzičky do očí.
  Znám ten příšerný pocit, kdy člověk jen stojí a cítí bezmoc. Proto, že už nikdy nebude mít možnost říci, co říci strašně chtěl a měl, jen nevěděl,že musí hned.
  Moc se od té doby snažím říkat věci hned, když je cítím, abych tu možnost zase nepropásla. A stejně jich nejspíš neříkám dost.

 • Petr Halfar byl velká osobnost a netušil jsem, že mne jeho odchod z tohoto světa tak raní.
  XJocker

 • …. vzhledem ke svému věku dokázal kus poctivé práce, je to velká rána, tragédie i pro nás, kteří jsme s ním kdysi na střední škole studovali, nemůžeme tomu stále uvěřit. Ráda bych proto vyjádřila upřímnou soustrast především rodině a lidem jemu blízkým, spolupracovníkům. Myslel i na druhé, což dokazoval svou prací, charitou … odešel někdo, kdo z paměti hned tak nevymizí. Ale dokončené výsledky jeho dalších projektů budou dýchat i za něj … pro budoucí generace …….
  Vzkaz pro všechny: "Žijte každý den tak, jako by byl váš poslední, ale hlavně s kupou lásky a trochou opatrnosti, bez podrazů, závisti. Budete-li šťastní vy, budou i ti kolem."

 • …. vzhledem ke svému věku dokázal kus poctivé práce, je to velká rána, tragédie i pro nás, kteří jsme s ním kdysi na střední škole studovali, nemůžeme tomu stále uvěřit. Ráda bych proto vyjádřila upřímnou soustrast především rodině a lidem jemu blízkým, spolupracovníkům. Myslel i na druhé, což dokazoval svou prací, charitou … odešel někdo, kdo z paměti hned tak nevymizí. Ale dokončené výsledky jeho dalších projektů budou dýchat i za něj … pro budoucí generace …….
  Vzkaz pro všechny: "Žijte každý den tak, jako by byl váš poslední, ale hlavně s kupou lásky a trochou opatrnosti, bez podrazů, závisti. Budete-li šťastní vy, budou i ti kolem."

 • Petr pro mne byl jednu dobu velkým vzorem, ke kterému jsem vzhlížel. Později se naše cesty rozešli a já ho přes dva roky neviděl. Vzpomínám na něj jako na člověka, který mne uměl v pravou chvíli podpořit a dodat sebedůvěru, člověka, jenž cíle, které se mi zdály nedosažitelné, měnil v skutečnost.
  Upřímnou soustrast všem blízkým.

 • Některým zprávám se nechce věřit …
  Upřímnou soustrast všem blízkým.

 • Safra, sice jsem znal jen firmu, ale dle jeho myslenky to musel byt velky clovek. Hm, skoda ho. Zivot je pes.

 • Petr byl můj spolužák na základní škole … není to příjemný pocit, když umírají vaši vrstevnící … člověk má pocit, že na tom světě ještě mohli pobýt a zažít a udělat něco víc …

 • Chtěl bych vyjádřit upřímnou lítost rodině pana Halfara,který byl podle mne velký člověk.Za 29 let svého života dokázal opravdu hodně.Sice jsem ho moc neznal,jen jsem se s ním několikrát setkal,ale chtěl bych mu moc poděkovat za to,že nás sponzoroval na závodech a za to,že jsem měl tu čest pana Halfara aspoň trošku poznat.

 • Byl jsem jeho vzdaleny znamy,v kazdem pripade byl to clovek "OSOBNOST" mneli jsme spolu nejake plany do budoucna ALE.myslim si ze tato zeme potrebuje vice Petru Halfaru, svetaznalych,odvaznych a sebejistych vzdy s nadhledem na vec.Zustane ve mne vecna vzpominka.Roman ESPANA

 • Bude nám tu moc chybět, byl to skvělý člověk..

 • Petr Halfar byl 7 let mým BOSSem (jsem jeho zaměstnanec)ale i kamarád,osobní přítel a takový mladší-starší bratr. Mne a pracovní kolegy tato událost zasáhla velmi těžce, ale jeho nejbližší rodinu téměř srazila k zemi, Petr nade vše svou rodinu miloval a dělal maximum pro to aby byla šťastná.Tato událost se navždy zapíše do srdcí těch,kteří ho znali protože tak výrazná osobnost nemůže být ani zapomenuta.Petr byl maximalista,puntičkář a řadou svých vlastností tak nějak nakazil i mne,že se budu snažit aby mi nepřišla jeho virtuální SMS s větou ,,Kurwa milo to jsi zdupal" Ale ona možná jednou přijde….a já budu vědět,že se jen na nás kouká přes nějaké bezdráty a píše si,kdo dnes nemá firemní tričko,kdo má špinavé auto,kdo má nemocné dítě…….

 • [15] Milo ty vole včera jsme spolu seděli na firemní akci a tys promítal obrázky Petra na plátno furt dokola, abychom si připomněli, jaký byl. Jaký byl ? Sám do dneška nevím, znal jsem ho pouze pár měsíců.

  Přišel jsem k němu abych mu pomohl se svými znalostmi, zkušenostmi a kontakty a náš vztah byl čistě profesní. Nebyl můj kamarád, na to jsem ho znal příliš krátce ale mohl být, přestože jsme se spolu nesouhlasili ve spoustě detailů týkajících se chodu firmy, jeho zásahů, názorů, okamžitých rozhodnutí, atd. V pondělí, kdy se mu to stalo stalo, jsem s ním telefonoval několik minut před tím, než se zabil a jsem rád, že náš poslední rozhovor byl velmi otevřený, pohodový a přátelský, přestože šlo o takovou stupidní věc, jako jsou peníze. Zjistil jsem, že jsem Petra hrozně málo znal ale znal ho málo i ten, kdo se s ním potkal a spolupracoval o mnoho déle než já. V porovnání s tebou mně utkvěla v paměti jiná jeho replika: " Ivo to neřešte …." .

  Takže Petře, buďte v klidu a v pokoji, my to za Vás a za sebe dořešíme a jméno ha-vel udržíme.

  Ivo Kvasnička
  finanční ředitel
  ha-vel internet s.r.o.

 • Teď je mi smutno. Smutno mi bylo moc když na pohřbu jeli ty fotky z Petrova života, jak rostl, jak projel celý svět, poslouchám teď pořád Jarka Nohavicu, který byl Petrovým přítelem a zpíval mu, když rakev zajížděla za plentu. Vzpomněl jsem si když jsme s Petrem, Leprosem a Karlem na poslední chvíli tvořili maturitní práci u Halfarů v pokojíčku. Před pár týdny jsme plánovali že si zajdeme na Vyhlídku, budeme v krbu péct maso a koukat z Bazal na blikající Ostravu. Napdl sníh, takže až na jaře, mysleli jsme si… už ne. Petře, byls velký člověk a měli jsme tě rádi. Snad tě za pár let zase potkám někde mezi školáky, kde budeš zase kudrnatý klučina s uhrančivým pohledem a hláškami typu "To neřeš..". Snad tě v tom klučinovi zase poznám. Vrať se mezi nás brzy, už se těším….

 • Moc toho s timto krámem neumim a proto po mě pořád chtěl abych se v kurzu ha-vel family naučil.On mě naoplátku chtěl překvapit tim,že tajně-všichni to věděli jen já ne-studoval vysokou školu,To zas měl být jeden z jeho forků pro mě.Když jsem u něj klecel a hladil jej po hlavě a jasně věděl,že už mu není pomoci zhroutil se mi celý svět,Děkuji Vám za celou naši rodinu,
  Tatínek

 • Petr byl můj šéf. Měl vlastní způsob jednání s lidmi, nebyl vždy milý a asertivní, často někoho "zdupal" za banalitu… Když byl v kanceláři, vládlo mezi zaměstnanci napětí, kdo bude možná na řadě tentokrát… Byl tvrdý šéf, ale věděl proč to dělá a jenom tak dosáhl takového úspěchu, jakého bezesporu dosáhl. Bičoval nás k lepším výkonům, učil nás, že pracujeme hlavně pro sebe, že my jsme firma… Že náš úspěch, je úspěch firmy a opačně. Chtěl abychom cítili, že je firma i naše, ne jen jeho. Chtěl, aby každý z nás do firmy vložil kousek svého srdce, abychom byli "rodina"… A povedlo se mu to. ha-vel je pro mnohé z nás „srdeční“ záležitostí…
  Měla jsem tu možnost ho poznat i v soukromí, kdy byl mým přítelem, rádcem, ne mým šéfem… Často jsem mu říkala, že mi svým skvělým uměním naslouchat druhým, svou empatií, radami a povzbuzováním zaplňuje mezeru v mém životě potom, co nečekaně před lety odešel můj táta, s kterým se teď Petr možná potkal… Žiji s vědomím, že můj tatínek na mě stále kouká a hlídá mě, abych nedělala "blbosti". Teď mám možná dalšího „hlídače“… A ať už je to pravda nebo ne, ja v to věřím a vím, že je prostě nesmím zklamat.
  Vážená rodino Halfarova, věřte, že jsem v duchu s vámi. Držte se a nesmutněte, Péťa je tu s námi – v nás. Podařilo se mu zanechat tu odkaz, který nám bude stále připomínat, jaký FENOMÉN Petr byl… A je…

 • Kdysi sem s Halfarem obchodoval – byl to jednoduse podvodnik 1. tridy, lhar a neplatic. Rozhodne mne jeho smrt netesi (spis mi vyrazne skomplikuje situaci s vymahanim pohledavek), ale uz aspon nikoho dalsiho nepodvede a neobelze. …jo, i takovy Halfar byl a Ti co ho nazyvate 'OSOBNOSTI' budte radi, ze ste ho neznali lip…

  Jmeno z pochopitelnych duvodu uvest nemuzu – az skonci soudy (jestli vubec nekdy skonci) pak si ho z chuti zakricim, a treba i vam ;o)

 • Plivat, ubližovat, urážet a přitom zbaběle ani neuvést své jméno to bezesporu dokáže pouze ten nejkřivější charakter.Tím jste milý pane ukázal i to, jak nedůvěryhodná jsou vaše slova.
  To, že Petr Halfar byl obrovskou osobností, o jejichž hodnotách, Vy nemůžete ani v nejmenším tušit, díky Vaší přízemnosti, nám, co jsme ho znali, nikdo nevezme…Zůstane navždy v našich srdcích a my dobře víme proč!!!
  Mnoho lidí mu závidělo a škodilo.Zřejmě jste jedním z nich. Vůbec netušíte, kolik práce a starostí za jeho úspěchy bylo.
  Sám sobě svou zlobou ubližujete a jednou Vám to někdo tisíckrát vrátí.

 • [20] Když mě Petr lákal do Centrály a já se ho ptal, proč bych s ním do ní měl jít, řekl, že ji s ním musím dělat proto, že on by mě nikdy "neojebal", narozdíl od jiných. Ve skutečnosti mě "ojebal" ze všech nejvíc. Ne tím, že jsme nejeli na dovolenou na hory, ani tím, že jsme se nedostali k postavení domků na Kanárech, jak jsme ještě tři dny před jeho smrtí na obědě plánovali, ale svým odchodem. A určitě nejsem jediný. To je asi tak jediný podvod, který bych Vám věřil, že spáchal. Všechno ostatní považuji za Vaše lži a výmysly, pod které se ani nedokážete podepsat. A výmluvy o probíhajících soudech Vaše anonymní plivání špíny nijak neobhajují.

 • Byť jsme vlastně stáli naproti sobě uměl si mi podat ruku a pomoci…vážil jsem si Tě, aniž bych Ti to kdykoli řekl, teď toho lituji…
  Upřímnou soustrast pro všechny pozůstalé s povzbuzení pro Ty, co dále nesou Tvou myšlenku…

 • Měl jsem čest ho poznat hrnul před sebou neuvěřitelnou sílu. R.I.P.

 • Upřímnou soustrast.

 • Uprimnou soustrast…a hodne sil cele rodine…

 • [22] Ahoj Vreco!

  Cítím to naprosto stejne. Rikal mi, ze on se v aute nezabije. Ze je ditetem stesteny…. ze tohle napsane v osudu nema…. poznali jsme se ctyri mesice pres jeho smrti. O tom ze uz nezije, jsem se dozvedela teprve v nedeli. V sobotu jsem mu volala… a druhÿ den mi volala nejaka zena, aby mi oznamila, ze ten uzasny kluk uz nezije…. byl to pro me strasny sok. Porad na nej myslim a nechci uverit tomu, ze uz ho nikdy neuvidim. Byla jsem na nej hrda… na to jak je cestny, pracovity, talentovany, uspesny…. jak zije zivot naplno! V mem srdci nikdy nezemre …. a v mych snech se s nim budu potkávat dál!

 • Mrzi me ze jsi odesel Petre!!Byl jsem pysny na to byt Tvuj spoluzak z SPS Chemicka….a tesil jsem se ze si tady u nas na Oahu zahrajeme golf a zavzpominame na stare casy ,tezke zacatky a spolecne ucitele z prumyslovky….naposledy par tydnu pred tvou nehodou jsi se me ptal proc jsem se rozhodl zit prave tady?!Rekl jsem ti prijed se nadychat trochu Hawaiiskeho vzduchu a pochopis!!Pak ke me na druhy konec zemekoule dorazi zprava-Petr Halfar zahynul pri autonehode u Frydku …kdy???….pred par minutama….tezko tomu uverit….zivot a osud se asi skutecne rozhoduje ve zlomcich sekund….Za necelych 30 let si ale dokazal vice nez mnoho lidi za 1000let[pokud by je dostali]….dostal jsi od boha 30 let ….od Nas a tisice dalsich lidi i tech co prijdou po nas budes ale i dalsich 1000let dostavat tichou vzpominku a hlubokou uctu k tomu co jsi dokazal a jak si tady s nami zil!!!! sbohem tvuj kamarad from Oahu Radim