Pěkná panika: EU prý chystá zdanění SMS a emailů

Už se to protřásá na českém i mezinárodním internetu. EU se chystá zdanit emaily a SMS zprávy, platit se má zhruba 40 halířů za SMS zprávu a zlomek fufníku za email. Skandál, co si to EU dovoluje. Fuj, hamba.

Tradičně je to složitější, než nám média předkládají. Tak především s nápadem nepřišla celá EU, ale Alain Lamassoure, člen Evropského parlamentu a mimo jiné i člen jeho rozpočtového výboru (zde kompletní info). Nějakou dobu byl ostatně i jeho předsedou. A právě tahle pozice nás zajímá nejvíce.

EU a Evropský parlament se potýkají s drobným problémem – musí si na sebe najít nějaký jiný zdroj příjmů, protože přímé členské odvody mají do roku 2009 poklesnout. A EU chce najít zdroje tam, kde pomáhá členským státům. Návrhů, jak provoz EU a EP financovat, je celá řada a jeden z nich v rozhovoru Alain Lamassoure prohlásil za zvažovaný – to je ta daň z emailu a SMS. Argument pro tuto daň je, že provozu SMS zpráv a emailů pomáhá právě integrace Evropy.

V každém případě je daleko od zvažované možnosti k možnosti navrhované a ještě dále k možnosti schválené. Najít zdroje financování bude kromobyčejně obtížné a není se čemu divit, že se zvažují nejrůznější obskurnosti.

Koncepce zdanění SMS/emailů narazí na několik drobných problémů. SMS zřejmě dodatečně zdanit lze, ačkoliv se to bude velmi obtížně uživatelům vysvětlovat a ještě hůře se to vysvětlí operátorům. Jenže SMS jsou provozované centrálně a pokud už, půjde to prosadit. Podobné rozdílné daně známe v případě spotřebních daní například u alkoholu a u benzínu, jen je neinkasuje EU, ale stát.

Horší a zajímavější to bude u emailu. Email není centralizovaný a těžko se bude vymáhat jeho provozování v rámci EU. Navíc narozdíl od SMS není přenosový protokol pro emaily vůbec zavedený na nějaké zpoplatnění, protože emaily jsou prostě zdarma. Muselo by dojít k úpravám emailových serverů a k tomu svět nedokopal ani jiný kanón. Před nějakými dvěmi lety totiž zavedení mikropoplatků za odeslání emailu navrhoval Bill Gates – a to je přeci jen ve světě IT jiná váhová kategorie, než Alain Lamassoure. Nepochodil, minimálně prozatím.

Do třetice bude problém se členskými státy EU druhé kategorie, jako je Česko – pokud mají schopné vyjednavače a nedávají tuto pozici jako trafiku (což vylučuje Česko). Tyto státy mohou logicky namítnout, že volný pohyb pracovních sil je jim upřen a že tedy nemusí akceptovat internatcioanlitu SMS a emailů, když jejich občané zdaleka tolik nemigrují.

Osobně celý návrh považuji za plácnutí do vody a to hlavně v případě emailů. Tam si vůbec nedovedu představit ani technickou realizaci, leda to, jak by se SMTP servery začaly hromadně stěhovat mimo EU. Kromě těchto drobných technických problémů jsou tu i problémy legislativního rázu. EU totiž mimo jiné nemá hotovou legislativu k mikroplatbám a bez nich bude obtížné si zpoplatnění emailů představit. Pokud vůbec.

Na webu Alaina Lamassoureho se už objevují velmi konzistentní názory na jeho politickou orientaci a mentální integritu. Zjednodušeně řečeno tento politik prokázal EU medvědí službu, i když to bylo jen nešťastným žbleptnutím. Euroskeptici mají nad čím hodovat. My ostatní mějme na paměti, že z téhle bouři ve sklenici vody pršet nad Říší nebude.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

26 komentářů

 • Souhlasim. Pokud by bylo zavedeni vubec realizovatelne, naklady by byly ohromne a nutne zesloziteni pristupu k emailu by nejspis melo znatelny negativni dopad na celou ekonomiku.

 • Detail číslo jedna: Europarlament nemá žádnou navrhovací pravomoc. Europarlamet jen schvaluje, případně blokuje anebo odvolává Komisi, tohle by jako reálná hrozba povstalo teprve po tom, co by to navrhla Komise.

  Detail číslo dvě: čeští vyjednavačí v EU jsou z ministerstva zahraničí a tam se trafiky na takové pozice nedávají. Vladimír Špidla nemá s ČR nic společného a ani nemá mít, je to Komisař a tak reprezentuje zájmy Společenství.

 • A ještě technický detail pro zdejší čtenáře. Než se začnete někteří z vás rozčilovat nad evropským socialistickým paskvilem v podobě tohoto návrhu, tak vězte, že jeho autor zasedá ve stejném klubu jako poslanci KDU-ČSL a ODS – v Evropské straně lidové.

 • [2] Rozpočtový výbor ji naopak má, protože byl vyzván k předložení návrhů na doplění financování. Ten to předloží komisi a ta to zváží.

  k detailu číslo dvě: bohužel mne čeští vyjednávači (narozdíl od polských třeba), zatím moc nepřesvědčili. Já beru výsledky. Špidlu vůbec nemyslím, ten do toho nepatří.

 • [4] No, návrh a návrh. Dle primárního práva tu pravomoc nemá. Ale to je handrkování o pojetí de iure a de facto, v českém právním řádu lze těžko použít analogii, který by to osvětlovala. Ale i tak by do toho byla zainteresována Rada.

 • No z jedné stany – peníze se hledají všude možně (a nejen v EU), tak se není ani moc čemu divit, že takový návrh vůbec padnul.
  Na druhé straně by pan Lamassoure tímto nápadem docela dobře zapadl mezi české poslance (bez rozdílu strany).

 • http://www.alainlamassoure.com/forum_flash.php
  je jeho forum, podla nazorov co tam citam, si polka ludi mysli ze je blazon a druha ze si robi srandu.

 • ani mne uz neprekvapuje, ze autor navrhu je frantik, uz hodne dlouho jsem nevidel jediny positivni napad, ktery by pochazel z Francie, skoda se rozcilovat : (

 • To je kravina stejně to neprojde tak klídek 🙂

 • jasan, urcite se jim to povede. vice nez tri roky pracovali na definici domenoveho jmena, vysledkem je: "domenove jmeno je domenove jmeno ktere je registrovano primo pod domenou .eu"

  takze to asi rozsiri, a ta dan se bude vztahovat jen na emaily z domenovych jmen registrovanych primo pod domenou .eu

  na financaku pak budete vysvetlovat, ze domenove jmeno "abcd.eu" ze ktereho emaily posilate neni registrovano primo pod domenou .eu protoze primo pod domenou .eu je registrovano domenove jmeno "abcd" ale z toho emaily neposilate

 • [3] Z cehoz jasne plyne ze za to muze Klaus a ODS…

 • [11] Ale no tak.

 • No mozna se tim snazi o zabraneni rozesilani spamu. Kdyby mel nekdo zaplatit za kazdy spamovy email, tak by si to asi rozmyslel. Predstavte si ze by se platilo treba jen za to pokud rozeslete nekolikrat uplne stejny mail nebo vice nez padesat emailu tydne na stejnou emailovou adresu.

  Druha je ale vec jak zpoplatnit neco, co nema ani zaruceneneho platce, tim myslim, kdo by mel platit podvrzene maily. Doufam ze to nevymysli, tak aby platil prijemce.

 • [13] Nesnazi, bylo to mysleno ciste jako dalsi penezovod z nasich kapes urednikum.

  Zpoplatneni by melo v boji se spamem smysl pouze pokud by ho zavedlo vice jak cca 90% ISP (provozovatelu AS). A stejne by spamy byly porad rozesilany z napadenych pocitacu uzivatelu (dnes je tak odesilana vice jak polovina spamu).

 • … už objevují velmi konzistentní názory na jeho politickou orientaci a mentální integritu.

  Tak tuhle vetu si zapamatuji. Nadhera!

 • [14] Michale, Internet je peer-to-peer medium. To, ze nekdo vlastni AS, jeste neznamena, ze je poskytovatelem sluzeb elektronicke posty. Ostatne, mel bys to vedet 🙂

 • [16] To ja vim. Ale tady jde o to, jak to zavest. Bud by kazdy vlastnik smtpserveru musel podavat danove priznani. Nebo by kazdy vlastnik AS mel za povinnost monitorovat spojeni ven od sebe a vybirat poplatky od uzivatelu, kteri posilaji maily.

  Samozrejme existuje milion zpusobu jak tohle obejit, ale je to asi nejefektivnejsi zpusob, ktery mne napadl.

 • Ono to je podle me jeste technicky slozitejsi. Co je a neni email? Zprava dorucena pres SMTP/POP3/IMAP? A treba IM protokoly. Ty by se taky zdanily?

  Urcite by bylo velice jednoduche udelat HTTPS wrapper pro SMTP/POP3 a cela EU by byla pekne nahrana, protoze to se zjistit neda… (teda doufam ;-))

  Ono by bylo pak asi nutne spise zdanit packet, a to uz je asi sakra hovadina…

 • [17] Predstava, ze EU bude schopna zjistit vsechny vlastniky SMTP serveru s danovym domicilem v EU, je naivni.

 • To bude sranda jestli to bude platit odesilatel. To potecou EU penizky az nekdo udela SPAM virus ktery od nas z pocitace bude odesilat tisicovky emailu denne :o)

 • [19] Presne. Ale zjistit vsechny majitele AS s danovym domincilem v EU je IMHO o dost jednodussi.

 • [19] Presne. Ale zjistit vsechny majitele AS s danovym domincilem v EU je IMHO o dost jednodussi. A ti majitele maji techniche prostredky jak zjistit, ze se od nich posila mail a umi takoveho uzivatele identifikovat. (Ted nepocitam tunely.)

 • [22] Michale opravdu mas dojem, ze vsichni drzitele ASu bezi kompletni netflow? 🙂 V .cz neznam nikoho, kdo by na to mel vybaveni …

 • [23]: AS nemaji vybaveni nebo chut?
  Nekolik bank a letci by to snad zvladli, kdyby chteli. Nebo zrovna ty nejprtavejsi neznas?

 • A co freemaily ale třeba gmailu by se to netýkalo, že?