Paušál za GPRS ve Finsku končí. Co my?

Patrick Zandl · 28. květen 2003

Finský operátor DNA tento měsíc končí svůj GPRS datový paušál. Od června už nebude za paušální poplatek možno přenést neomezený počet dat, nově bude za paušál 100 MB dat a každý další megabajt dat vyjde na 1,22 €. Podle vyjádření lidí z DNA byly získány zkušenosti s tím, co zákaznící chtějí a potřebují a bylo možno přistoupit k tomuto omezení.

Někteří operátoři (a mezi nimi i náš Eurotel) pojali datový paušál pro GPRS jako velký průzkum toho, co zákazníci používají a k čemu data chtějí a také kolich jich přenesou. Data v mobilních sítích jsou (a má to ekonomický základ) dražší, než v sítích pevných, operátorovi se nevyplatí dávat data za paušál. Operátor láká zákazníky, aby si na mobilní data zvykli a vyzkoušeli je. Většina zákazníků hodně dat přenese v první euforii, ale za pár měsíců již přenáší o 60% dat méně. Zrušení datového paušálu pak odřízne zákazníky, kteří si z GPRS udělali náhradu pevné linky, zatímco pro většinu ostatních neznamená podstatné zvýšení ceny, ale přitom zachování návyku, že GPRS lze běžně používat bez obavy o peněženku.

U nás je to logicky trochu jiné kvůli nesmyslné kombinaci cen, rychlosti a dostupnosti pevného internetového připojení (vina zejména u Českého Telecomu), hodně lidí je ochotno zde GPRS používat jako náhradu pevné linky a i proto si myslím, že výsledky akce Eurotelu budou z jeho hlediska jako mobilního operátora obtížně využitelné. Finské DNA tvrdí, že ve více jak dvou třetinách případů se změnila pozice uživatele GPRS připojení v síti oproti předchozímu připojení. Jak by to vypadalo u nás?

Moje sázka: Eurotel zruší GPRS paušál do konce ledna 2004.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook