Marigold.cz » Paušál za GPRS ve Finsku končí. Co my?
    Kancelářská krysa běhá         LED svítilny         FotonMag.cz         Chronomag.cz         Energomonitor.cz    

Chcete dostávat emailem kompletní text nového článku z Marigolda, hned jak vyjde? Přihlašte se zde (žádný spam!):

Jméno
Email *

Finský operátor DNA tento měsíc končí svůj GPRS datový paušál. Od června už nebude za paušální poplatek možno přenést neomezený počet dat, nově bude za paušál 100 MB dat a každý další megabajt dat vyjde na 1,22 €. Podle vyjádření lidí z DNA byly získány zkušenosti s tím, co zákaznící chtějí a potřebují a bylo možno přistoupit k tomuto omezení.


Někteří operátoři (a mezi nimi i náš Eurotel) pojali datový paušál pro GPRS jako velký průzkum toho, co zákazníci používají a k čemu data chtějí a také kolich jich přenesou. Data v mobilních sítích jsou (a má to ekonomický základ) dražší, než v sítích pevných, operátorovi se nevyplatí dávat data za paušál. Operátor láká zákazníky, aby si na mobilní data zvykli a vyzkoušeli je. Většina zákazníků hodně dat přenese v první euforii, ale za pár měsíců již přenáší o 60% dat méně. Zrušení datového paušálu pak odřízne zákazníky, kteří si z GPRS udělali náhradu pevné linky, zatímco pro většinu ostatních neznamená podstatné zvýšení ceny, ale přitom zachování návyku, že GPRS lze běžně používat bez obavy o peněženku.


U nás je to logicky trochu jiné kvůli nesmyslné kombinaci cen, rychlosti a dostupnosti pevného internetového připojení (vina zejména u Českého Telecomu), hodně lidí je ochotno zde GPRS používat jako náhradu pevné linky a i proto si myslím, že výsledky akce Eurotelu budou z jeho hlediska jako mobilního operátora obtížně využitelné. Finské DNA tvrdí, že ve více jak dvou třetinách případů se změnila pozice uživatele GPRS připojení v síti oproti předchozímu připojení. Jak by to vypadalo u nás?


Moje sázka: Eurotel zruší GPRS paušál do konce ledna 2004.

Chcete přispěv na provoz Marigolda?
Můžete přes systém PayPal (tlačítko Donate níže).

Patrick Zandl @ 8:34 - Líbil se článek?

Zatím bez komentáře

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (zatím nehodnoceno)
Loading...


Žádné komentáře »

Přidejte komentář