Patrickův newsletter #1

Někdy je mi líto, že už systematicky nepíšu a že své každodenní poznámky nepřetavím do něčeho, co by mohlo lidi zaujmout. Newsletter je pokus o návrat k takovým pravidelným poznámkám mimo pěnu dní. K zajímavým tématům, které zaujmou mě – a možná jenom mě. Odhlásit si to můžete vždy. Doporučit kamarádům také.

Pokud máte zájem si newsletter objednat, stačí se zde přihlásit:

Apple iPhone a hlavně důraz na karbon – neutral do roku 2030

Apple představil nové telefony, iPhone 12 Pro se vyznačuje Lidarem, který jsem popisoval ve článku. Skvělá věc, hodně posune trh s AR a s videem. I ostatní iPhone jsou skvělé telefony, ale jinak se to ani nečekalo. Příjemné je bezdrátové nabíjení s magnetickým úchytem, kde Apple recykluje jméno MagSafe, které firma želbohu odstranila z notebooků. O posunech ve videu ještě budu mluvit, ale zaujala mě jiná věc z Apple Keynote. V nejsledovanějším produktovém videu světa Apple několik minut znovu věnovalo svému závazku být do roku 2030 karbon-neutral, neprodukovat více uhlíkových emisí při výrobě výrobků i služeb. Apple tak zopakoval červencovou tiskovou zprávu. Pro mě je to důkazem, že svět bere klimatickou změnu velmi vážně. Jistě, dá se namítat, kdo ví jak to Apple spočítá, jenže jde o největší firmu světa a ochránci přírody jí jakoukoliv manipulaci s metodikou pěkně spočítají.

Facebook vydusil QAnon

V Česku to takový fenomén není, my máme své Vedoucí Kolotoče. QAnon je americký konspirátor či konspirátoři, dnes už celé hnutí (české Wikiheslo). Píše kryptické zprávy vyložitelné všelijak, údajně je blízký prezidentu Trumpovi a mají řadu následovníků a vykladačů. Před několika dny zablokoval Facebook přes dvě stovky skupin a stránek spojovaných s QAnon, které se používaly pro šíření konspirací. BBC si všímá rostoucího vlivu QAnon v Británii a co je za tím. Plus událostí kolem místního QAnon movementu #saveourchildren … Například Wired autorka Emma Ellis si nemyslí, že by zásah Facebooku nějak zásadně QAnonu uškodil. Jistě, že ne. Naopak vytvoří elitu konspiračních příznivců, kteří umí dohledat další sdělení QAnonu a rozšířit je mezi ostatní. Takovou mezivrstvu, která bude mít stálý náskok před analytiky Facebooku a vybudují si na tom sociální kapitál.

DMARC analyzery proti podvrženým emailům

DMARC je systém pro validaci emailových zpráv, který umožňuje detekovat podvržené emaily a chrání proti phisingu. Je postavený nad DKIM a SPF, autory je PayPal, Google a Yahoo. Mimo jiné umožní jasně rozlišit emaily, které se tváří jako poslané z vaší email adresy, od těch, které jste skutečně poslali vy. V Česku je to taková popelka, mimo jiné i proto, že je třeba se o to trochu starat. K tomu slouží online analyzery DMARC zpráv. Doporučím podívat se na čtyři. PowerDMARC, DMARC Analyzer – pro větší firmy, PostMark (vymazlený a levný) a nakonec DMARCian s výběrem datového centra a slušným free tarifem.

Video a AI

Tohle spojení má budoucnost. NVidia ukazovala technologii Maxine, jak zkomprimuje video za pomocí AI tak, že sníží potřebnou šířku pásma úplně brutálně. Tady je Youtube videodemonstrace. Maxine umí i další kouzla, například umí otočit ve videokonferenci tvář hovořícího tak, aby se dívala přímo na vás. Early Access SDK k dispozici. Podobně si s videem hraje Apple. Jasně, v iPhone 12 zatím víc mluvil o Dolby Video, ale z fotek se snaží hodně vytěžit nejenom lidarem, i umělou inteligencí. Umělointeligenční zpracování a dopočítávání videa má velkou budoucnost. Už to nebude autentické, ale bude se to líbit…

Téma na zamyšlení: žijeme v simulaci?

Prý je to padesát na padesát, říká Scientific American.

Kniha: Konstruktéři raketového věku

Autor Karel Pacner, kosmonautika a typická Pacnerovka, čili čte se to jedním dechem. K dispozici i ebook. Druhý titul dám výjimečně, protože autorkou kapitol je moje žena Markéta: Metody výzkumu ve společenských vědách. Je to spíš učebnice a spíš pro ty, koho zajímá, jak se výzkumy dělají a fungují, než pro vysokou školu života.

Slovec nakonec: GPT-3

Zajímavé slovo na závěr, jemuž byste měli věnovat pozornost. To je Slovec Nakonec. Co je GPT-3? Autoregresivní jazykový model, který používá hluboké učení k tomu, aby produkoval texty těžko rozlišitelné od lidských. Stojí za ním OpenAI, která jej natrénovala na obrovském množství textů a výsledky jsou zajímavé. Věnujte tomu pozornost, hrajte si. Jo, OpenAI založil Elon Musk a získalo miliardovou investici v dolarech od Microsoftu. Má to být neziskovka na výzkum neškodlivého strojového učení, pročtěte si dobré heslo na Wikipedii.

Díky za pozornost a pokud se newsletter líbil, tak zase za týden.

Patrick Zandl