Patent na online půjčování DVD…


REKLAMA:

Podcast Povídání o Apple, Tesla, Muskovi a cestách mezi BTC a EU na Mars

To je Patrickův týdenní podcast. Poslechněte si, jak se věci opravdu mají ve světě techniky. Ty důležité a podstatné, které vybral někdo, kdo tomu rozumí, ne generátor zpráv.
Rozcestník k podcastu i web verzi najdete zde.


 


Americká online půjčovna Netflix dostala včera patent na online půjčování DVD, tedy na systém, kdy zákazník přijde na web (či jinou službu), vybere si DVD a půjčí si je za paušální měsíční poplatek, načež je obdrží poštou. Dlouho jsem si myslel, že takový patent nemůže projít ani ve státech, takže jsem patentovou registraci Netflixu sledoval poměrně bez zájmu, ale nakonec to opravdu prošlo. Samozřejmě stejný systém používá i náš Cinetik. Toho se ovšem problém pantentu nedotkne, ten je platný pouze v USA a v ČR by pravděpodobně neprošel, ačkoliv se o tom dnes raději poradíme s právníky.


Patent Netflixu je nepříjemný spíše pro americký Wal-Mart, který identický systém představil minulý měsíc a hodlal Netflixu hustě zatápět s cenami. Jak to tak vypadá, bude mít problém.


Na Slashdotu se rozhořela diskuse a několik lidí již navrhuje vydělat na patentování dopravy. Vážení přátelé, vypadá to, že jestli si také rychle nepořídíte nějaké patenty, budete mít problém. V časopise tuším 21. století jsem si početl hezký článek o tom, jak farmaceutické koncerny hromadně patentují DNA informace exotických rostlin, které mohou mít potenciálně léčivé účinky, nebo účinky pro genetické modifikace a experimenty. Zajímavé je, že díky takovým patentům státy, v nichž rostliny rostou (v USA většinou vůbec nerostou), nemohou výrobky z těchto rostlin vozit do USA, protože by porušovaly „genetické patenty“. Začíná mi připadat, že problematika duševního vlastnictví a patentového práva je stejně přežitá, jako právo autorské v souvislosti s poskytováním hudby na internetu. Kam tohle dospěje? K tomu, že se svět rozdělí na dvě části: první bude americké patenty uznávat a druhá bojkotovat. A kam bude patřit EU?

Odebírejte Patrickův Newsletter

Technologie v souvislostech. Týdenní komentář, který jde za pěnu dní.

Invalid email address
Slibuji, žádný spam. Co sám nerad, nečiním jiným.