Pásmo 10 GHz prodlouženo bez omezení

Oblíbené spoje v bezlicenčním pásmu 10 GHz, kterým hrozilo, že jim za pár let vyprší generální povolení, zřejmě spasí nové Všeobecné oprávnění vydané ČTÚ pod označením VO-R/14/08.2005-26. Jeho PDF verzi najdete zde u ČTÚ. Výhodou všeobecného oprávnění oproti původním generálním povolením je hlavně fakt, že se vydává bez časového omezení. Dobrá to zpráva pro všechny provozovatele i výrobce 10 GHz spojů.

Legislativní smršť pokračovala vydáním všeobecného oprávnění č. VO-R/20/08.2005-32 k provozování širokopásmových digitálních vysílacích rádiových zařízení v pásmech 400 MHz a 800/900 MHz. PDF najdete zde.

Další publikovaná VO najdete zde na webu ČTÚ, vyšlo toho více.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

5 komentářů

 • Desitkari to maji stejne tezke.Kdyz jim prislo 5GHz pasmo…zase prodaji vic zarizeni,byt nekde uz je tesno v pasmu.V kazdem pripade s cenou kolem 100 000+DPH ty svoje ubohe 16-20Mb/s fuulduplexy snad dlouho neudrzi a pujdou s cenou niz (90 s DPH).

 • je to mimo mísu , ale vzhledem k tomu, že diskuze k czechtecu byla uzavřena…

  CzechTec přišel policiji na 31 milionů Kč.

  To je víc jak 6000 Kč na každého účastníka. No ale myslím, že to nezůstane bez odezvy.

 • [1] desítka a pětka mají velmi malý průnik obchodních množin, protože desítka je pouze point-to-point. Také desítková zařízení umí přenášet hlas, jsou full-duplex atd., u pětky sice taky takové produkty existují, ale jsou pak v podstatě za stejné peníze. Navíc legální dosahy u desítky jsou až 35 km (versus 15 u pětky), na stejné vzdálenosti je o 50% menší fresnelova zóna. Desítka tu prostě bude i nadále.

 • [3]
  Netvrdil jsem ze nebude,jen ze s nastupem 5GHz a snad do budoucna i WiMAXu nebude potreba desitek pro dost typu reseni(tech spoju nad cca 15km az tolik procentualne podle me neni).Spis bude sranda pozorovat jak pribiva vyrobcu desitek.Trebas btv.cz,1aerial.com,dcom.cz a asi i dalsi co se tlaci na mista Konwesů,Alcom,SVMek… .No jak rikam s cenou to muze udelat sve… .

 • Výhodou všeobecného oprávnění oproti původním generálním povolením je hlavně fakt, že se vydává bez časového omezení.

  No já nevím; když bude chtít ČTU zrušit, tak to udělá kdykoliv. Tím chci říct, že pokud bylo známo, že 10Ghz se bude rušit (harmonizace s EU?), tak proč by se nemohla k plánovanovému datu zrušit? Nebo snad jakmile se vydá "věčné" VO, tak se nemůže zrušit???