P2P pro mobilní telefony

Včera se internetem rozeběhla zprava, původně publikovaná NewScientist.com. Nokia pracuje na P2P síti pro mobilní telefony, tedy na klientském software pro Symbian telefony, jenž umožní sdílet data s ostatními uživateli. Sdílení je zatím možné jen pro obrázky a videa pořízená mobilním telefonem, což je dáno datovým objemem těchto formátů. MP3, zatím příliš rozsáhlé na sdílení přes GPRS, přijdou prý ale také časem na řadu.

Za P2P klientem je Lorant Farkas z budapeštského výzkumného centra firmy Nokia a klient zatím běhá v telefonech Nokia 6600.

Co dodat – je to logický vývoj, protože to je přesně ta aplikace, kterou erudovanější uživatelé mobilů jsou ochotni využívat a zatěžovat jimi data. Ovšem bude třeba si dát bacha, jaký tarif má člověk na mobilu aktivní…

Jen na závěr: žádný soubor ke stažení zatím neshánějte, Nokia ten software neuvolnila a není jasné kdy a zda vůbec tak učiní…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

4 komentáře

  • patriku plz oprav ten odkaz: viz feedvalidator. To že to je nevalidní by až tak nevadilo, kdyby mi kvůli těmto chybám můj feedvalidator už snad měsíc z marigoldu nic nestáhnul (předtím zas přebýval |p| tag od ooka).

  • hele mírně offtopic – co takhle RSS/Atom pro mobily? Vždyť by to bylo podstatně lepší (dostupnější, snažší, univerzálnější) než WAP, kterýžto by mohl jít okamžitě do kytek.

  • [2] a co použít normální XHTML známé rovněž jako WAP 2.0? Jaký používá například marigold.cz/wap.php ???

  • jenže najdi servery, které mají WAP (2.0) verzi. Zato RSS teď vytváří každej pořádnej server. A přitom obsahově v tom nemusí být vůbec žádný rozdíl.