Oživení bezdrátových sítí: Sony TransferJet a There is something in the air

Patrick Zandl · 14. leden 2008

Minulý týden Sony představila na veletrhu CES2008 svoji novou technologii nazvanou TransferJet. Většina médií ji pasovala na konkurenta Bluetooth 3.0, ale tak jednoduché to zase není… Jak to tak vypadá, v dnes již poklidném bezdrátovém světě přijde v nejbližších letech trocha vzrušení. Nejdříve Sony a zítra možná přijde i kouzelník, protože na Mac Expo v SF už jsou k vidění plagáty Apple hlásající, že There is something in the air. Jenže co je to ten MacBookAir? Lepší vzduch pro naše jablíčka asi těžko.

Tak nejdříve o Sony TransferJet. Především je třeba říct, že jde o aplikaci sítí Near Field, safra jak to přeložit, sítě blízkého pole? NFC jako Near Field Communication potkáváme nejčastěji v hezkých proklamací o tom, jak se s tím bude platit MHD ve vyspělých městských aglomeracích, ale nebojte se, Praha není pozadu, to jsou zbožná přání dodavatelů podobných vynálezů kombinovaná s jedním prototypem namontovaným do pronajatého autobusu.

Sony TransferJet vypadá na jednu z prvních praktických aplikací NFC navíc rozchozeného na principu UWB, široce rozprostřeného spektra. Takže o co jde? TransferJet je technologie sice bezdrátová, ale potřebující maximální blízkost, Sony udává vzdálenost zařízení na maximálně tři centimetry, v praxi se tedy sebe musejí zhruba dotýkat. Přenosová rychlost je v maximu 560 Mb/s, efektivní rychlost na fyzické vrstvě je udávána na 375 Mb/s. Což je samozřejmě fajné. Ptáte se právem, k čemu by člověk potřeboval tyhle rychlosti na vzdálenost tří centimetrů. Na to je snadná odpověď. K rychlému a hlavně pohodlnému přenosu dat. Propojovat počítač s kamerou kabelem není tak pohodlné, jako kameru na počítač položit. Krátká vzdálenost znamená minimální vysílací výkon a ten zase znamená minimální spotřebu energie a také eliminaci problémů s interferencemi a podobným paskvilem. A také nutnost spárování zařízení, která u bluetooth představuje bezpečnostní prvek nahrazující právě onen fyzický kontakt mezi oběma zařízeními. Dá se totiž předpokládat, že když někomu dovolíte položit kameru na váš počítač, tak že mu dovolíte i přenést data bez nějakého dalšího párování.

sonytransferjet.png

A to by mohlo být to kouzlo Sony TransferJetu: jen položit a je propojeno. To mi přijde zásadní. Samozřejmě v případě, že to Sony opravdu dotáhne do konce, abyste nemuseli vlézt do menu počítače nebo kamery a několik minut tam pracně hledat, jaká dvě zařízení propojujete a co mají dělat. Už demonstrace na CES vypadala zajímavě. Celá technologie má být v komernčně dostupných zařízeních k dispozici v roce 2009, Sony teprve připravila čipové sady a bude trvat, než je návrháři zahrnou. A to i vlastní firemní. Zda ji bude Sony licencovat ostatním, to nevím - ale asi ano. A zda bude komerčně úspěšná? Pokud to nebude drahé a opravdu to bude jednoduše fungovat, soudím, že ano. Sony samo si ale někde postěžovalo ústy jednoho z vývojářů, že technologie není standardizována, protože ostatní firmy o její vývoj neměly zájem.

macbookair-loga.jpgDruhou zajímavostí je něco, co chystá Apple a co se má jmenovat MacBookAir - presentováno to bylo zatím na billboardech na Mac Expu, představit se to má zítra. A proč ten rozruch? Protože se předpokládá, že to bude něco s WiMaxem. Dost možná maličký notebook (jsem pro všemi deseti). A jestli něco chcípajícímu WiMaxu pomůže, tak pozornost takových mágů marketingu a polidštění, jako je Apple. Takže, “There is something in the air”.

Jestli je to to na obrázku? Nu, dal bych si říci :) Takže - keynote Steva Jobse, úterý 18:00 našeho času…

Picture 1.png

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook