Oživení bezdrátových sítí: Sony TransferJet a There is something in the air

Minulý týden Sony představila na veletrhu CES2008 svoji novou technologii nazvanou TransferJet. Většina médií ji pasovala na konkurenta Bluetooth 3.0, ale tak jednoduché to zase není… Jak to tak vypadá, v dnes již poklidném bezdrátovém světě přijde v nejbližších letech trocha vzrušení. Nejdříve Sony a zítra možná přijde i kouzelník, protože na Mac Expo v SF už jsou k vidění plagáty Apple hlásající, že There is something in the air. Jenže co je to ten MacBookAir? Lepší vzduch pro naše jablíčka asi těžko.

Tak nejdříve o Sony TransferJet. Především je třeba říct, že jde o aplikaci sítí Near Field, safra jak to přeložit, sítě blízkého pole? NFC jako Near Field Communication potkáváme nejčastěji v hezkých proklamací o tom, jak se s tím bude platit MHD ve vyspělých městských aglomeracích, ale nebojte se, Praha není pozadu, to jsou zbožná přání dodavatelů podobných vynálezů kombinovaná s jedním prototypem namontovaným do pronajatého autobusu.

Sony TransferJet vypadá na jednu z prvních praktických aplikací NFC navíc rozchozeného na principu UWB, široce rozprostřeného spektra. Takže o co jde? TransferJet je technologie sice bezdrátová, ale potřebující maximální blízkost, Sony udává vzdálenost zařízení na maximálně tři centimetry, v praxi se tedy sebe musejí zhruba dotýkat. Přenosová rychlost je v maximu 560 Mb/s, efektivní rychlost na fyzické vrstvě je udávána na 375 Mb/s. Což je samozřejmě fajné. Ptáte se právem, k čemu by člověk potřeboval tyhle rychlosti na vzdálenost tří centimetrů. Na to je snadná odpověď. K rychlému a hlavně pohodlnému přenosu dat. Propojovat počítač s kamerou kabelem není tak pohodlné, jako kameru na počítač položit. Krátká vzdálenost znamená minimální vysílací výkon a ten zase znamená minimální spotřebu energie a také eliminaci problémů s interferencemi a podobným paskvilem. A také nutnost spárování zařízení, která u bluetooth představuje bezpečnostní prvek nahrazující právě onen fyzický kontakt mezi oběma zařízeními. Dá se totiž předpokládat, že když někomu dovolíte položit kameru na váš počítač, tak že mu dovolíte i přenést data bez nějakého dalšího párování.

A to by mohlo být to kouzlo Sony TransferJetu: jen položit a je propojeno. To mi přijde zásadní. Samozřejmě v případě, že to Sony opravdu dotáhne do konce, abyste nemuseli vlézt do menu počítače nebo kamery a několik minut tam pracně hledat, jaká dvě zařízení propojujete a co mají dělat. Už demonstrace na CES vypadala zajímavě. Celá technologie má být v komernčně dostupných zařízeních k dispozici v roce 2009, Sony teprve připravila čipové sady a bude trvat, než je návrháři zahrnou. A to i vlastní firemní. Zda ji bude Sony licencovat ostatním, to nevím – ale asi ano. A zda bude komerčně úspěšná? Pokud to nebude drahé a opravdu to bude jednoduše fungovat, soudím, že ano. Sony samo si ale někde postěžovalo ústy jednoho z vývojářů, že technologie není standardizována, protože ostatní firmy o její vývoj neměly zájem.

Druhou zajímavostí je něco, co chystá Apple a co se má jmenovat MacBookAir – presentováno to bylo zatím na billboardech na Mac Expu, představit se to má zítra. A proč ten rozruch? Protože se předpokládá, že to bude něco s WiMaxem. Dost možná maličký notebook (jsem pro všemi deseti). A jestli něco chcípajícímu WiMaxu pomůže, tak pozornost takových mágů marketingu a polidštění, jako je Apple. Takže, „There is something in the air“.

Jestli je to to na obrázku? Nu, dal bych si říci 🙂 Takže – keynote Steva Jobse, úterý 18:00 našeho času…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

11 komentářů

 • tomu rikam „byt na cekane“ 🙂 to uz je asi ctvrty mock-up od patku 🙂 at to bude cokoliv, tak se tesim …….and……there is one more thing 🙂

 • predpokladam, ze Sony standardne napali slusne licencni poplatky, takze se to nerozsiri. Sony si TransferJet prida do seznamu neuspesnych technologii.

 • ehm. chcipajuci wimax? akosi ten vyplod nechapem, kedze wimax je bezdrotova technoligia, ktora nahradi tzv 3G. tj zakupis si to podobne ako datovy pausal od mobilneho poskytovatela a internetujes sa do rychlosti 4 Mbps.
  zakaznik ma cez wimax pripojenych 250 pobocie a funguje to prekrasne a samozrejme s garanciou SLA parametrov, co pri inych nelicencovanych a mobilnych bezdrotovych technologiach nedosiahnes.

 • randy: A kdy to bude? Plne souhlasim s vyrazem „chcipajici“. Proste hlodu na toto tema zaznelo uz mnoho a zatim skutek utek.

 • Pre mna je zaujimave v spojeni MacBookAir ta cast Air a na obrazku znazornene logo Nike.
  Prve, co ma napada, je funkcne spojenie so sportovou vystrojou tejto firmy,
  druha moznost je, ze ide o marketingove prepojenie, …

  Uvidime.

 • Pozeram, ze na macblog uz toto davno komentovali, takze som nic nepovedal. Idem spat.

 • Já se přiznám, že tyhle NFC aplikace moc nechápu.

  1) jednak nevěřím, že by blízkost 3 cm mohla nahrazovat zabezpečení, protože když bych vzal nějaké zařízení, kterému bych třeba 100× ohulil výkon, tak by se imho vůči té základnovce (PC atp.) tvářilo toto zařízení jako „very near“, i když bych ho měl třeba 5 metrů.

  2) oč jednodušší by to bylo, kdyby obě daná zařízení měla nějaký highspeed konektor, byť třeba ve formátu citlivé plochy se sériovým přenosem, tj. položíte na danou plochu a nazdar.

  3) takové řešení by navíc sloužilo k dobíjení

  jediný význam NFC vidím u systémů, kde dané zařízení nemá vhodnou plochu – takové znám zatím jen jedno a to jsou takovéty velké table-like multi-touch obrazovky, kde je NFC velmi efektně využíváno pro sdílení dat

 • To Noname: jestli to je opravdu postavené na UWB, tak něco jako 100x ohulit výkon dost dobře nepůjde – prostě proto, že vysílací výkon UWB je opravdu minimální, takže ta základnovka v PC moc daleko nedosvítí (možná tak metr, když protistrana bude mít dost dobré antény). A v neposlední řadě se ozvou ti, kteří si příslušná spektra pronajali od ČTÚ na „standardní“ aplikace, jako jsou GSM nebo 3G sítě.
  Jestli s tím Sony uspěje, netuším. Technické provedení není vše a třeba Beta od Sony je hezký příklad, že technicky lepší systém nemusí být úspěšný i  na trhu.

 • Zbytek sveta bude mit Wireless USB jen Sony ma TransferJet. Neco mi to pripomina 🙂 Dalsi uzasna technologie typu minidisk, betamax, ATRAC, etc.. Pochopitelne s tim Sony neuspeje 🙂

 • To Zdeněk: problém u nových technologií je ten, že se jen těžko dopředu určuje, která bude ta pravá. Sony nevymyslelo jen minidisk, ale podílelo se třeba na kompaktním disku, vymysleli obrazovky Trinitron, atd. Jde o to, aby ty technologie, které se uchytí, vydělaly i na vývoj těch, které zapadly.
  A jestli zbytek světa bude mít Wireless USB? Co když nebude, protože to bude pro výrobce 10x dražší než TransferJet od Sony? Nebo, co když to bude úplně jedno, jako je v podstatě jedno, jestli foťák používá SD, xD nebo Memory Stick, protože čtečky karet zvládají všechny tři formáty (takže to zákazník nepozná) a ceny médií jsou v podstatě stejné?

 • To icu: S těmi pamětovými kartami bych to tak optimisticky neviděl. Například dost notebooků má jenom čtečku SD karet. Potom taky problém nastává, pokud má člověk více zařízení (foťák, mobil, MP3 atd.) a každé má jinou kartu, tak je nemůže flexibilně měnit. Několikrát už jsem musel řešit problém nekompatibility různých karet. O cenách se už snad vůbec nemá cenu bavit. Zatímco Memory stick micro stojí ve 2GB verzi asi 1000kč, tak micro SD kartu koupíte okolo 2GB okolo 350kč !!!! myslím že rozdíl skoro 300% není nepodstatný. Veškeré souboje více standartů vždy vedou k odálení nástupu na trh a k jejich rychlému rozšíření viz například HD DVD a Blue Ray.