Osobní antispyware má být další velkou věcí

Next Big Thing – Příští velká věc, to je v žargonu investorů a průmyslníků něco, co má napříště změnit lidskou společnost nebo alespoň velkou část trhu, jako to třeba udělaly mobilní telefony. Příští velkou věcí má být osobní antispaware, tedy prostředky k osobní ochraně soukromí.

Začíná to být čím dál větší problém. Na každém rohu kamera už i v menších městech, za pár let GPSka (pardon, Galilejka) v každém vozidle, co chce na dálnici. Spousta keců o tom, jak jsou tato data důmyslně zabezpečena před zneužitím, ale skutek utek. Do toho uchovávání dat o telefonních hovorech a SMS zprávách, Echelon, čert ví jaký monitoring vašeho počítače. Dneska ten problém stále ještě není citelný, protože udělat software, který by všechno inteligentně zpracoval a propojil pořád není levná a rychlá záležitost. Jenže co zítra, za rok, za pět let?

Když jsem chtěl před nějakými deseti lety vidět satelitní mapu oblasti, do které jsem cestoval na vykopávky, složitě se objednávala přes NASA a stála asi pět set dolarů. Dnes mám o dost lepší mapu přes několik služeb dostupnou zdarma. Kdy budu mít tu mapu ze satelitů online a kdy bude zdarma dostupné rozlišení snímků tak dobré, že uvidíme, co hezkého dělají sousedi na zahradě?

A proto má být osobní antispyware tou Příští velkou věcí. Místo toho, abyste přemýšleli o tom, jestli jste dostatečně ukryti, stisknete čudlík a budete rázem pro takovéto elektronické slídily neviditelní. Teoreticky.

První výrobky jsou na trhu. 3M prodává filtr na displej notebooku, který zamezí jeho sledování z jiného směru, než z přímého pohledu, to proto, aby vám někdo nemohl koukat z boku na data zobrazená na displeji. Nikdo si nemůže vyfotit váš displej a pak si prostudovat, co to na něm čtete, protože by to mohl být třeba firemní rozpočet. Dříve to mohlo být jedno, protože bylo velmi nepravděpodobné, že to v kavárně vyfotí někdo, kdo to může zneužít, ale s rozvojem internetu už je ta pravděpodobnost větší. Kravina? Pamatujete na aféru s Klausovou SMS o Topolánkovi?

Podobné věci se zkoušely na registrační značky (SPZ) – fólie, kterou si na značku nalepíte a z fotky policejního radaru pak není značka čitelná a policie má pech. Takováto zařízení využívají faktu, že lidské oko používá přeci jen trochu jinou optiku, než kamera. Jenže co s tváří, na tu fólii nenalepíte. Narazil jsem na pokusy s krémy, měly ale své nedostatky (zejména v tom, že leptaly kůži). A tak přišla doba elektroniky a v laboratořích se pracuje na nejrůznějších „deformátorech“ pole, které nejrůznějšími triky matou čočky kamer. Většinou vysíláním paprsků, které kamery matou nebo zachytí a zpracují jako viditelné spektrum světla, ale lidské oko je nezachytí. Na jednom veletrhu jsem viděl zajímavou demonstraci: zmáčkli jste čudlík na klobouku a osvítilo vás mírné světlo – vypadalo to jako svatozář. Jenže na kameře byl člověk nerozpoznatelný. První praktické produkty sliboval vynálezce za pět let a nedivil jsem se ani moc jeho očekávání, že po nich bude poptávka.

Je jasné, že na všechny šifrery hovorů, kódovače emailů a zneviditelňovače tváří se záhy najde odpověď a budou existovat zase dokonalejší kamery a lepší nahrávače hovorů. Jenže je alespoň nějaká naděje, že všechna tato zařízení budou dostupná kvůli ceně nejdříve jen vládám a tajným službám a až dorazí do rukou i vašeho zvědavého souseda, bude už na ně zase nějaká ta obrana existovat. Klasický věčný souboj. A to je dobrý předpoklad pro Příští velkou věc.

A teď mne omluvte, jdu rozchodit kamerku přes mobil a zkontrolovat, zda používám zabezpečený emailový server.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

13 komentářů

 • Rekl bych ze v soucasne dobe zdaleka nejtradicnejsi osobni antispyware profesionalu je puncocha pres hlavu.

 • já nevím, ale zatím jsem prostě nenašel aplikaci, která by mohla nějak zneužívat toho, že ví kdo jsem a kde jsem. Třeba ty kamery – je mi úplně jedno, že mě sleduje milion kamer, když to není u mě v ložnici či na záchodě. A jestli milion kamer ve městech pomohou policii chránit bezpečnost (no flame plz), tak je beru všemi deseti a jen houšť. Stejně tak elektronická občanka s otisky prstů, dna a bůhvíčím ještě – opět zcizení by nepřineslo žádné výhody pro toho, kdo ji zcizí – otisk prstu i můj vlas s DNA může sehnat podstatně jednodušeji než mi ukrást občanku, falšování by přitom bylo řádově složitější. Navíc takové zcizení občanky je relativně levně řešitelné. A opět by to mohlo velmi výrazně pomoci řešit kriminální případy, aniž by se to nějak dotklo běžných občanů.
  Nevím proč bych si četl v kavárně rozpočet či jiná tajná data, notabene otočený zády k cizím lidem či kameře, ale dobře, filtr na monitor je občas fajn, spíš účel vidím v bankách, kde jinak vidí do monitoru všichni ve frontě – a i tam by mi to příliš nevadilo, nemám žádné tajné převody, před lidmi nic netajím, kdybych si koupil sexuální hračku či dárek milence, tak rozhodně za hotovost a ne kreditkou.
  satelitní snímky zatím ukazují velmi off-line (týdny, měsíce i roky staré informace) a jejich podrobnosti jsou mizivé. Pochybuji, že by kdy byly dostupná on-line data širší veřejnosti, to by musela být síť satelitů výrazně hustší a bude to narážet právě na takovýto problém. Všechny současné mobilní hovory jsou dostatečně šifrované proti odposlechu (mimo policii se soudním rozhodnutím), u fixních linek je to jen otázka přechodu na digitální technologii. Opět je mnohem jednodušší někoho odposlouchat jinak, než nabořením se do hovoru, a vesměs se to dá řešit zabráněním kompromitování vlastního telefonu a puštěním dostatečně hlasitého ruchu na pozadí.
  Orwella jsem četl, paradnoidní jsem občas taky, ale tady prostě stále nevidím žádné reálné riziko, když nejsem
  a) zločinec
  b) vlastník dostatečně hodnotných informací
  Problém (a) mně je ukradený, problém (b) je problém nesouvisející s informačními technologiemi, takoví lidé byli odposloucháváni a kompromitování v každé době.
  Vždy (a týká se to obecně bezpečnosti) platí, že ochrana musí být taková, aby náklady za její prolomení byla vyšší, než zisk z takového činu. A troufnu si tvrdit, že pro 99,999% lidí přináší riziko narušení jejich soukromí nulovou hrozbu, a zbylí mají již nyní dostatečně snadné a levné prostředky na takovou ochranu. To samozřejmě nic nemění na faktu, že dostatečně schopný obchodník dokáže prodat i mrazák v grónsku a dostatečně paranoidní zákazník si koupí každou kravinu.
  The next big thing bych tomu ale neříkal, už z toho důvodu, že jak praví zkušenosti, náklady na takové věci jsou u většiny společností a jedinců na prvním místě při proškrtání rozpočtu.

 • Tangero Tangero, co ty jsi měl ráno za náladu 😉 Orwellovskou? Paranoidní? Hezčí spoty umíš, nezabývej se hloubkově těmito spekulacemi a analýzami… nevede to nikam

 • ad[2] Už teď se potuluje kolem spousta informací, které jdou snadno zneužít. Není problém zjistit, kdy někdo chodí do práce a kam, kdy chodíš domů. Od jaké firmy jsi si koupil zabezpečovací zařízení (všechny mají servisní deaktivační kód). Vybílený byt je pro většinu lidí dost závažný problém, zamysli se trochu (na výše uvedené informace stačí data z logů tvého mobilu, pevné linky a banky……)

 • [2] jako nikdy nevis kdy se stanes "tridnim nepritelem"

 • [2] Jak jdou zneužít informace?
  – cílená nabídka zboží a služeb, která využívá tvé slabé stránky (například jsi na sladké, ale snažíš se hubnout- obojí poznáš z nákupního košíku)
  – každý má co tajit- od špatného parkování až po milenku. Je jen otázkou, kdy to chce někdo zneužít. Vzpomeň si na to, jak verbovala StB v minulém režimu
  – i obchodní informace, které nejsou vyloženě tajné, tak jsou zneužitelné. A nemusí jít zrovna o tendr na stíhačky.

  Vše, o čem psal Patrick, je jen otázkou kombinace chuti a dostatečně výkonného expertního systému. Chuť by tady byla, výkonnější systémy umožňující snadno s spolehlivě rozeznat člověka podle obličeje, chůze nebo třeba RFID čipů tady budou brzo.
  Tolik další paranoik 🙂

 • [4] Servisní deaktivační kód u všech zabezpečovacích zařízení je s odpuštěním pitomost.

 • [7] to mě taky rozveselilo 🙂

 • Cesta do pekel byla vždy dlážděná dobrými úmysly. Zneužít se dá naprosto vše. I pohled do sousedova okna.

  Nemusíte číst Orwella ani pamatovat komunistický režim a stejně je vám jasné, že vševidoucí oko kamery je zásah do svobody člověka.

  Naše společnost má v současnosti tolik zákonů, předpisů a nařízení, že pomalu není v silách obyčejného člověka se v nich vyznat. A jestli nám tady NONAME říká, že nic neporušuje, pak je nejspíš nezná všechny (což je pochopitelné, všechny je neznají ani právníci), nebo je opravdu neporušuje a pak je naprosto výjmečný. Podívejte se kolem sebe a zjistíte, že každému se občas stane, že se chová jenom jako člověk. Jeden šlape po trávníku, druhý upustí papírek, třetí vleze na přechod a nerozhlédne se atd. Jsou to prkotiny, maličkosti. Jenže oko vidí. Vidí a přijde doba, kdy oko začne konat. Možná nám začnou chodit esemesky typu: "Šlapete po trávníku!" "Upustil jste odpadek, zvedněte jej, o sto metrů dál je koš!" "Zabíráte dvě parkovací místa, přeparkujte!" "Jedete o pět kilometrů rychleji, než je povolená mez! Pokutu jsme vám strhi z účtu." "Vhodila jste použitou vložku do toalety, hrozí ucpání, vytáhněte ji." "Neroztřídil jste si odpad u popeplnic, napravte to."

  Sci-fi? A může to být horší. Neříkám, že bude. Může. Variant je mnoho.

 • [9] Jasne, takove smsky mohou chodit, ale prece to prave chceme ne ? Prece zakony delaji LIDI a jak to LIDI budou chtit tak to tak prece bude. Kdyz se ti nebude libit ze dostavas ssaky ze tvuj pes sere na travu kde si hraji deti, tak se spoj s dalsima lidma kterym, psi taky serou na travu a protlac proti zbytku lidi ze to je ok, ze to neni humus.
  Ja osobne sledovani lidi jako ochranu proti kriminalite schvaluju

 • [10] no a skonci to jako demolition man – rekl jste nepovolene slovo, bzl vam odecen kredit.

  jasne, ze je to scifi a paranoia, ale na prani a ochranu LIDI se da svest cokoli (nakonec to s nami taky driv mysleli dobre)

 • Noname, až vám někdy přijde účet za něco, co jste si nikdy nekoupil, ze země, kde jste nikdy nebyl, nebo až budete žalován za něco, co jste nikdy neprovedl, budete mluvit jinak. Do té doby spěte ve sladké nevědomosti.

 • [7] Jsi asi odborník na zabezpečovací techniku:-) Kolik z Vás úspešně prolomilo zabezpečení Biosu? Já dvacetkrát – úspěšně. Chápu, že každý autor programu si v systému ponechává backdoor.