Oskarův povedený tah s datovým paušálem: jak vylifrovat sosače

Dneska na MobiluMobilManii (ta si zřejmě dost vypomohla článkem na Mobilu) vyšly podrobnosti k datovému paušálu Oskara, tiskovka bude zítra. Uvedené údaje ale sedí a teď je ta pravá chvíle zatleskat Oskarovi za jeho mistrovský tah. Jednoduchým a elegantním trikem totiž odstranil velkou část rizika sosačů. Ten, kdo to vymyslel (či spíše prosadil) by zasloužil pochvalu před nastoupenou jednotkou a čestné právo vyvěsit zítra nad (vino)hradní citadelou oskaří vysmátou zástavu.

O co jde? Oskaří neomezená data jsou totiž dražší, než podobná tarifní rozšíření u konkurentů. A navíc jsou levnější, než podobné tarify konkurentů. V čem je smysl tohoto nesmyslu?

Provnávejme neomezené tarifní rozšíření:

 • T-Mobile Unlimited: 831 Kč s DPH
 • Eurotel Data Nonstop: 831 Kč s DPH
 • Oskarovo Připojení NaDlouho: 952 Kč

Takovou cenou Oskar úspěšně eliminoval sosače, protože kvůli více jak stokorunovému rozdílu budou používat spíše sítě jeho konkurentů. V tom umění ale není – nasadit vysokou cenu, na to nemusíte být stratég. Oskar udělal něco lepšího, čím uchlácholí běžné profesionální uživatele mobilních dat, o které mu jde takovým tarifem především. Cenu za data totiž udělal dynamickou s automatickou selekcí nejlepšího tarifu. Prostě přenášíte data ve čtyřech tarifních třídách:

 • 238 Kč s DPH pro objemy dat 0–10 MB
 • 476 Kč s DPH pro objemy dat 10–40 MB
 • 714 Kč s DPH pro objemy dat 40–70 MB
 • 952 Kč s DPH pro objemy dat nad 70 MB

Pokud jste tedy normální uživatel dat a máte například komunikátor nebo nějaký jiný smartphone, vejdete se v normálním měsíci do paušálu 238 Kč s DPH, tedy do 10 MB dat. Pokud limit dat překročíte, automaticky se vám účtuje vyšší cena za limit do 40 MB dat a pokud vaše data vzrostou přes 70 MB, je vám účtován paušál.
Zatímco sosač používající GPRS/EDGE jako stabilní připojení by prodělal více jak 100 Kč, běžný mobilní uživatel dat naopak ušetří. Oskar zřejmě pochopil taktiku normálních uživatelů, kteří si platí za data většinou nejnižší paušál a jen když jedou někam, kde data očekávají používat výrazně, si na infolince aktivují vyšší nebo neomezený datový paušál a rozhodl se z této taktiky udělat zákaznickou výhodu. A jen tak mimochodem vystrnadit sosače dat, o které opravdu nemá zájem.

Přemýšleli jste někdy o tom, jak moc si T-Mobile a Eurotel neomezenými datovými paušály zavařili? Dumali jste nad tím, zda jim více přinesly nebo do budoucna je o více připraví?

Elegance, s jakou Oskar problém sosačů přenechal svým konkurentům, bere dech 🙂 Gratuluji.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

37 komentářů

 • hezky, ale konkurence neni levnejsi, EDGE od Tmobilu ma stat o 100 vic 🙂
  jinak to vsudypritomny stezovani si nekerych lidi na "sosače" je uz dost trapný..

 • [1] EDGE bych zatím nepočítal, protože zatím moc nefunguje. A na sosače si nestěžuju, pouze konstatuji fakt, že někteří uživatelé stáhnou desítky MB za měsíc a někteří GB za měsíc = sosač.

 • Model účtování je to moc pěkný a vyloženě jsem počítal s tím, že přejdu k Oskarovi. Doteď jsem měl Eurotel Data Nonstop, ale vzhledem k tomu, že si pořizuju lepší připojení, chci mít jen mobilní zálohu na občasné připojení ve vlaku, na chalupě a tak. Ale s těmi datovými limity to snad nemůžou myslet vážně. 10MB je tak na přečtení pošty za jeden den, 70MB na víkend se surfováním. Takže i kdybych byl na cestách jen jeden víkend a jednou za měsíc na služebce, stejně vždycky přelezu do nejvyššího tarifu. Takže zůstanu u Eurotelu, budu to mít o stovku levnější a 60 minut volání se také hodí.
  No a pro zákazníky, kteří nepotřebují mobilní data každý měsíc to význam taky nemá, protože i za tu nulu musí platit 238 Kč paušál. Takže pro ně je pořád výhodnější model popsaný v článku – datový paušál si aktivovat jen před cestou.
  Prostě nápad dobrý, provedení není dobré.

 • Zavaril to ET a T-mobile se nechal stahnout. Jsem zvedavej jak se toho ted zbavi. Nebude to lehke to vysvetlit. Ti kriklouni = stahovaci jsou hodne videt a nejvice rvou…. viz CDMa.

 • 238 korun za 0–10 MB 🙂 to je vysmech !
  naklady 1 kc a prodej za 238 kc
  nezajem !

 • hmmm, napad je to dobry, ako usetrit, ale tie datove limity pre tarify by mali byt tak 10x-20x vacsie, aby sa to setrenie prejavilo…
  u mna je 3-4 MB mesacne (priblizne) len ICQ traffic (Miranda)…

 • [5] a k te kalkulaci nakladu 1 koruna za 1 mega jsi prisel nejak empericky, nebo vidis do nakladovych polozek operatoru … a nebo je to jen bezduche placnuti do vzduchu, dle hlesla: "Vsichni do mršiny kopou, nevim proc, ale take si kopnu."?

 • [3] no tak mne by se to zrovna hodilo, ja mam u ET tarif Data Plus s 20 MB a nikdy nevim, na cem jsem – tohle uctovani u Oskara by se mi libilo mnohem vic, ale prechazet kvuli tomu nebudu 🙂

 • Sosáči a stahovači – tj. lidé kteří využívají veškeré výhody, které internet nabízí. Z mého hlediska je to elita a né póvl. Chápu však, že provider to vidí přesně naopak. Sám používám jak 1 Mb/s wireless nesdílenou (cca 4.500,- Kč)tak i GPRS (Twist data unlimited – pouze jako doplněk) Na GPRS přenesu měsíčně cca 250-300 MB, Bezdrátem proteče cca 60 GB (firma 15 PC).

 • Máš v tom drobný omyl, za 700 Kč + DPH bude od 1.4. o T-Mobile jen GPRS, EDGE bude za 900 Kč + DPH, tedy dráž než u OScara..

 • navíc, politika Oscara je super, pokud mám GPRS/EDGE jen jako mobilní doplněk na internet na telefonu, u T-Mobile mám možnost Business tarif s 50MB za 500 Kč + DPH nebo (v budoucnu) Unlimited EDGE tarif za 900 Kč + DPH, který ale musí mít celý měsíc. A pokud nespotřebuji, stejně platím, což je nepříjemné, morálně nerad platím za to, co nespotřebuji. U Oskara mám tarif pohyblivý, což je geniální nápad, a doufám, že se T-M inspiruje 🙂

 • No možná se mýlím, ale myslím že zde je dost podstatná chyba v cenách, která to ještě více mění ve prospěch Oskara (a v neprospěch hlavní myšlenky článku) – cena u T-mobile totiž platí jen tuším do března, pak to má být nějakých 1100, takže oskar se zatím jeví jako nejlevnější EDGE operátor a tak to bude i prezentovat.
  Eurotel ještě EDGE nemá (i když imho to oznámí narychlo možná také zítra, protože nebude chtít být poslední) takže to co tam píšeš za cenu je za GPRS, tedy několikrát pomalejší připojení a není důvod se domnívat, že by unlimited nabídka na EDGE u Eurotelu měla být levnější než nabídka na CDMA (parazitoval by sám sobě).
  Ty limity jsou fakt směšně malý – nabídka 10-238 Kč za 1 MB dat je příšerná! Zlaté slovenské DSL zdarma, kde je mega za 1,9 SK. Neznám kompletní datovou nabídku Oskara, nevím jestli tam je i možnost platit za přenesená data (předpokládám že ano) a předpokládám, že cena za MB tam bude vycházet podstatně lépe.
  Takže můj optimální tarif bych si představoval tak, že do hodnoty 952 Kč bych platil ka každý přenesený MB dle tarifu (tak 5 Kč za mega je myslím rozumné maximum) a od 952 bych neplatil nic – krásný lineární růst s horní hranicí, naprosto optimální i pro uživatele i pro operátora, jednoduše vysvětlitelné, naprosto transparentní.

 • [12] tenhle optimalni tarif bych bral vsemi deseti 🙂 doufejme, ze k necemu podobnemu dospeje i trh (snad do roka) …

 • [7] Co treba spocitat to z ceny hovoru ve vlastni siti? Koruna to sice nebude, ale do desetikoruny za mega se vejdete. A to je prodejni a nikoli nakladova cena a data maji navic levnejsi rezii nez hlas.

 • [14] Takže jdeme počítat.

  U datového toku na jednom timeslotu tam a jednom zpět (z čehož vytáhneme řekněme 10 Kb/s) zaplatíte v hlasové službě řekněme 4 Kč za minutu. čili za minutu přenesete 75 KB dat v jednom směru a zaplatíte 4 Kč. To jsme na 55 Kč za 1 MB dat v jednom směru, cca 23 Kč za plná data pro oba směry.

  Oskar nabízí u toho nejlevnějšího tarifu cenu 23,8 Kč za 1 MB dat v nejoptimálnějším případě (jinak je tarif tuším 30 Kč za mega u normálně placeného GPRS). Za to nemusíte běžet na jednom timeslotu, ale můžete sežrat dva i tři (možná někde čtyři) v down směru a teoreticky dva, někdy tři v up.

  A to jsme nepočítali amortizaci, která je u málo používaných dat vyšší, než u hlasových dat -sice máte pravdu, že režie je nižší, jenže hlas je nutná služba a už je proinvestovaná, upgrade pro data je jen další drahý náklad.

  Ale když vidím ten výpočet, tak mi něco říká, že ti lidi u Oskara fakt nejsou trotlíci a vzali si do ruky kalkulačku, než nějaká čísla pustili na veřejnost a že jim to docela sedí 🙂

 • [10] ano, ale EDGE bych zatím neporovnával. Pokrytí je mizerné a nedá se na to spolehnout. Za rok tomu už sice bude jinak, ale to budou i jiné ceny.

 • [15] ty jsi profík, já se v mobilech moc nevyznám, ale opravdu má jeden edge timeslot jen 10 Kb/s? A volání ve vlastní síti stojí u Oskara myslím od 2 Kč (nemá smysl počítat volání do jiných sítí s propojovacími poplatky atd.). Jinak amozrtizace je sice vyšší, na druhou stranu se ale berou jen hlasem nevyužité timesloty, tudíž bych řekl že z velké části jinak "jalový" provoz, stejně tak se s daty více utilizují i ostatní náklady (společná fakturace, společní zaměstnanci, budovy, auta …).
  Jinak ale bys mohl vědět základní ekonomickou příručku vyššího školství, že tedy počítat cenu na základě nákladů je nesmysl. Cena by měla být maximální částka kterou je ochotno utratit maximální množství lidí. Ovlivňují jí hlavně dva faktory: Náklady a Konkurence. A jestliže jsou vysoké CAPEXy a nízké OPEXy (jako zřejmě v tomto případě), tak je faktor konkurence dominantní (nabídka musí být konkurenčně zajímavá, aby se získal rychle co největší příjem, který bude amortizovat vysoké prvotní náklady).

 • [15] Výborně, počítal jsem to přesně tak, jen jsem se nechtěl rozepisovat. Jen jsem vyšel z trochu jiných předpokladů – započítal jsem, že volající musí zaplatit stejný datový objem i volanému (neb příchozí hovor je zdarma) – čili částku za MB jsem dále dělil dvěma. Dále jsem počítal 3 Kč za minutu místo 4, takže ve výsledku jsem se dostal na tu desetikorunu. Vida, jak se i z přesných čísel dají spočítat dost odlišné hodnoty :-)A co teprve, kdybychom to nepočítali z hlasu, ale ze SMS 🙂

 • [17] no, to jsi zase na Patricka trochu tvrdy. Jelikoz ten opravdu trochu zcestny vypocet ceny dat podle hlasoveho volani je plne v dikci prispevku [5], kde ret placnul korunu za mega. A ja chtel jen vedet, kde k tomu cislu prisel.
  Na coz Patrick nasadil jednoduchy vypocet, tohoto typu.

  Jinak 10 kbps ta rychlost na jeden timeslot fakt neni. Pri CS4 je to spis 20 kbps. U edge pak jeste vic.

  Jenze na druhou stranu zase neni pravda, ze by data znamenaly ciste jen vyuziti jakolevy vykonu site. To by totiz znamenalo, ze data vyuzivaji jen volne casti prenosove kapacity site, pote co se sit nadimenzovala na hlas. Jenze tak tomu neni. Operatori naopak do site jeste dost investovali. Aby ta datove naroky uzivatelu vubec ustala. Proc myslis, ze je Oskar posedly pokrytim? Ve vetsich mestech myslim posilovali kapacitu dost zasadne. Nezapomen, ze vetsina zakazniku ocekava, ze se docka pokud mozno teoreticky maximalni rychlosti. A to je pri 4 timeslotech. Par uzivatelu a uz nam ty naroky na sit docela rostou.

 • [17] ano, EDGE má víc, ale protože ten výpočet je velmi orientační a s 10 Kb/s se to počítalo lépe a EDGE si nevynutíš, kde není a nemusíš přenášet konstantně atd, tak to bylo pro účel orientačního propočtu jedno.

  Počítat cenu na základě nákladů není nesmysl, pokud nechceš skončit v konkurzu. Cena musí respektovat náklady, pokud je někdy hodláš splatit. Je jasné, že cena musí být také konkurenčně zajímavá, ale proč poskytovat službu, na které proděláš. Navíc tady šlo hlavně o to, že Vrabčák navrhoval to spočítat 🙂

 • [9] Přesně! Uživatelé, kteří si zaplatí měsíční neomezený paušál a přitom nabízené služby nevyužijí ani z 10%, jsou pro providera lukrativnější. Prostě platí za něco, co nakonec neodeberou. Kdo by nechtěl takového zákazníka, že? Elita, která internet využít umí, je pro providery nezajímavá, protože od něj, za své peníze, očekává odpovídající služby. Místo toho se setkává s obviňováním a argumenty typu BFU to nepotřebují, tak to nepotřebujete ani vy.

 • [17] 10 kB/s je GPRS CS-4 a až 29,6 kb/s u EGPRS – prakticky tak 14,8 – 22 kB/s na jeden TS.

  Tex

 • [18] nepochybně je to excelmagie, co provádíme. Proto se to takhle počítat nedá. Běžně se to počítá s tím, kolik uživatelů si službu za určitou cenu koupí a jaká je investice na síť po tu dobu. To vydělíme a jsme na požadované nákladové ceně. Pokud ji trh akceptuje, je to super.

  A tuhle nabídku od oskara trh zřejmě akceptuje, i když neříkám, že limity by nemohly být lepší. Jenže sám vím, že s mobilem (Nokia 9500, email přes IMAP furt) málokdy jdu přes 20 MB dat. Jasně, že s notebookem je to něco jiného, jenže uživateli s full počítačem se v mobilní radiové síti nezavděčíte.

 • To je ale stupidní názor. Tohle je zajímavé max. pro pár desítek lidí co potřebují mobilní net a nestáhnou víc jak 10 MB měsíčně. Ti ale kšefty Oskarovi neudělají. Na to brzy přijde sám. Dobrá nabídka by byla kdyby ty limity byly 10x vyšší. Nalákal by spousty lidí a sosače eliminoval.

 • [23] Uživateli s full počítačem se v mobilní radiové síti nezavděčíte. – to by se mělo tesat do kamene.

  Tex

 • Označit člověka, který stáhne víc jak 70 MB, za "sosače" je směšné.
  Ty limity by měli bý 10x vyšší. Možná jsou adekvátní pro GPRS ale
  pro EDGE bych si opravdu představoval vyšší limity.

 • no co se týče těch limitů, myslím že tady oskar vychází ze svých statistik a dělí uživatele opravdu podle toho jak nyní internetují. Na druhou stranu ale lze předpokládat, že s EDGE to bude o něco víc (když je to rychlejší, tak proč nestáhnout něco navíc), a navíc má strašné manko oproti konkurenci, které by se měl snažit dohnat, takže také bych si přestavoval o něco vyšší limity (respektive ten způsob jak jsem popsal já – když by stál MB 10 Kč, tak by byl ten limit od kdy je to už "zdarma" 95 MB. Hlavně bych se nebál to používat, věděl bych, že když přetáhnu mega, tak že mě to bude stát maximálně desetikorunu. U těhle vysokých schodů mě může každý kilobit navíc stát 238 Kč a to je dost drahá sranda.
  Mimochodem jsem zvědavej na to EDGE pokrytí – osobně si totiž tipuji, že to bude to čím zítra Oskar příjemně překvapí, očekávám totiž velmi velké pokrytí (nedivil bych se podle zpráv co mám 70% pokrytí). On má totiž i výhodu oproti oboum ostatním, že nemusí investovat ještě prachy do 3G, nemá ani CDMA a má o pár let mladší HW, takže by z toho mohl těžit.

 • 70% pokrytí???No tomu moc nevěřím, ale pokud by to tak bylo, jedině dobře.

 • Pro Ptricka:
  Já si myslím, že si T-Mobile a Eurotel se sosači přes GPRS moc nezavařili. Ta hlavní vlna sosačů už stejně odešla, protože pochopili, že přes GPRS toho moc nenasosají. Sosky bych hledal spíše v síti CDMA. Možná se teď ale díky EDGE u Oskara a Eurotelu sosáči ještě vrátí…

 • [22] hlavne nemichat ty kB/s a kb/s. Ono to nasobeni osmi docela dela rozdily. ;]

  Nemluve o tom, ze 1 timeslot s CS4 fakt nedela 10 kbps. Spis 21 kbps.
  Pokud to bylo mysleno jako 10 kB/s, tak pak by to odpovidalo, ale na 4 timesloty. Ne na jeden.

  [26] "Možná jsou adekvátní pro GPRS ale
  pro EDGE bych si opravdu představoval vyšší limity."

  Nechci kazit radost, ale mluvis o tom, jako kdyby EDGE prinaselo radove lepsi rychlosti. Ale on to az takovy zazrak neni. Tedy, je a neni.
  Je to zazrak pro ty, kteri berou v potaz, ze je to radiova a mobilni sit. Jen tak pres mobil. A ze to beha zhruba 2x nebo 3x rychleji nez dialup.
  Ovsem bude to asi velke zklamani pro ty naivky, kteri cekaji broadband internet a srovnavaji to s pevnou linkou, kabelovkou a nebo optikou. A taci jsou pote zklamani z CDMA. A budou jeste vic z EDGE. I kdyz k tomu neni duvod. Jen nesmi cekat neco jineho, nez to opravdu znamena.

  [27] Ani tobe nechci kazit radost. Ale 70% pokryti, to fakt zatim ne. ;] To by opravdu vyrazilo dech. I kdyz by mne to prekvapilo. Ale ze by to za tech par dni az tolik poladili … ja bych to videl spise na pokryti vetsi casti Prahy a mensi casti Brna. Ale nechme se prekvapit.

 • Uz pisu neco jineho, nez myslim. 🙂

  To by opravdu vyrazilo dech. I kdyz by mne to prekvapilo.
  To by mi opravdu vyrazilo dech. I kdyz by mne to potesilo.

 • Pokud by měl ET nebo TMO problém se sosáči, nedělali by na DATANonstop reklamu a nebojovali by mezi sebou tímto způsobem.Oskar to tak udělal dle mého hlavně proto, aby konkurence nemohla říkat hele on to nemá.Jinak ani nemá zájem to zásadně rozvíjet.Ono to taky nebude nic levného a i síť na to asi zatím nemá.Slabší frekvenční příděl a počet nosných u 900 byl asi velký problém, ale prý se to už pomalu zlepšuje.(viz GSMWEB)Jinak nadšení autora zas tak nezdílím, protože způsob jaký navrhuje NONAME je mnohem lepší.Pokud by Oskar udělal lepší cenu než konkurence, jen by ji donutil ceny snížit a nebo by si sám zahltil síť.Což nechce.Tohle je jen konkurenční nabídka dobrá pro ty co telefonujou s Oskarem.Přecházet kvůli tomu nemá cenu.Konkurence to taky vylepší a bude klid.

 • tak celkem očekávané se stalo skutkem: T-mobile zrušil (na neurčito odložil) plánovaný příplatek na EDGE (viz http://www.mobilmania.cz/Bleskovky/AR.asp?ARI=109462…) a tudíž bude Oskar opravdu dražší. A pak že konkurence nefunguje 😉
  Jsem zvědav jak Oskar zareaguje. Jestli mám pravdu já, tak sníží cenu (byť jen nějakou "dočasnou" výhodou), jestli ty, tak tu cenu nechá.

 • Ja si zase myslim, ze je to velice refinovany tarif. Z obchodniho hlediska je velice nevyhodny, co je pro operatora lepsi? 10x850Kc anebo 10x238Kc za cca 10MB dat? Jiste ze v tomto pripade je lepsi obchodni strategie ET a TM. OS spise spoleha na zakazniky, kteri si nedokazi odhadnout kolik dat mesicne spotrebuji a nechaji se chytit na nizsi ceny za male objemy aby pak pravidelne platili maximalni castku. Osobne si myslim, ze prenest 100MB mesicne je naprosto snadne.

 • [34] akorat jsi do sve rozvahy zapomnel zapocitat, co se operatorovi vyplati vic.

  Jestli slozeni uzivatelu s minoritou tech, kteri prenaseji vice jak 100 mega a prenaseji az gigabajty + majorita tech, kteri prenaseji do 70 MB a udou platit stovky.

  A nebo jestli se vypati mene uzivatelu prenasejicich desitky MB a vetsina tech, kteri prenaseji stovky mega.

  Ja si myslim, ze vyhodnejsi je varianta prvni. 😉

 • Zdravim, vite nekdo kolik si "sosne" mobil pri prohlizeni internetu? je to to same jako kdyz prohlizim doma na PC? mam Nokia 6600, prosim o info na email kucmil@seznam.cz diky Milan