OFDM pro UMTS sítě

Rozhraní OFDM se stává stále populárnější a probojovává se do všech možných oblastí telekomunikací, takže by bylo s podivem, kdyby nedorazilo i do UMTS.

Na 3GPP TSG RAN Future Evolution Work Shop konaném počátkem listopadu v Torontu bylo OFDM pro 3G sítě středobodem pozornosti, protože se ho týkal prakticky největší počet příspěvků.

O pokusech s OFDM a HSDPA (vysokorychlostní data pro UMTS) referoval China Mobile, Wavecom, Huawei, Nortel, LG, Samsung, Siemens, Ericsson, Nokia i Alcatel. Orange spolu s mateřským France Telecom hovořili o MIMO anténách pro OFDM ve WCDMA. OFDM označil za zajímavou možnost rozvoje i T-Mobile, TeliaSonnera a další operátoři.

Rozpravy o zavedení OFDM do UMTS sítí by měly začít v příštím roce a předpokládá se, že standard OFDM-HSDPA bude k dispozici řádově v polovině či na konci roku 2006 a první technika by mohla být na trhu již v roce 2007 (osobně typuji min o rok později). Výrobci již s OFDM experimentují a většina z nich již nějaké vývojové prototypy má a testuje na nich, takže finální modifikace bude záležet spíše na postupu standardizace.

Nokia také naznačila, že je připravena uvést rychle na trh přístroje s podporou OFDM.

Inu, s OFDM bude ještě veselo 🙂

Samsung pro doplnění obrazu představil svůj mikročip, který umožní mobilům využívat WiFi. První mobily od Samsungu s WiFi se objeví v polovině roku 2005. Čip je na obrázku vpravo.

PS: Pro pořádek dodávám, že OFDM se bude pravděpodobně zavádět i do CDMA2000 sítí.