OFDM pro UMTS sítě


REKLAMA:

Podcast Povídání o Apple, Tesla, Muskovi a cestách mezi BTC a EU na Mars

To je Patrickův týdenní podcast. Poslechněte si, jak se věci opravdu mají ve světě techniky. Ty důležité a podstatné, které vybral někdo, kdo tomu rozumí, ne generátor zpráv.
Rozcestník k podcastu i web verzi najdete zde.


 


Rozhraní OFDM se stává stále populárnější a probojovává se do všech možných oblastí telekomunikací, takže by bylo s podivem, kdyby nedorazilo i do UMTS.

Na 3GPP TSG RAN Future Evolution Work Shop konaném počátkem listopadu v Torontu bylo OFDM pro 3G sítě středobodem pozornosti, protože se ho týkal prakticky největší počet příspěvků.

O pokusech s OFDM a HSDPA (vysokorychlostní data pro UMTS) referoval China Mobile, Wavecom, Huawei, Nortel, LG, Samsung, Siemens, Ericsson, Nokia i Alcatel. Orange spolu s mateřským France Telecom hovořili o MIMO anténách pro OFDM ve WCDMA. OFDM označil za zajímavou možnost rozvoje i T-Mobile, TeliaSonnera a další operátoři.

Rozpravy o zavedení OFDM do UMTS sítí by měly začít v příštím roce a předpokládá se, že standard OFDM-HSDPA bude k dispozici řádově v polovině či na konci roku 2006 a první technika by mohla být na trhu již v roce 2007 (osobně typuji min o rok později). Výrobci již s OFDM experimentují a většina z nich již nějaké vývojové prototypy má a testuje na nich, takže finální modifikace bude záležet spíše na postupu standardizace.

WiFi čip Samsungu

Nokia také naznačila, že je připravena uvést rychle na trh přístroje s podporou OFDM.

Inu, s OFDM bude ještě veselo 🙂

Samsung pro doplnění obrazu představil svůj mikročip, který umožní mobilům využívat WiFi. První mobily od Samsungu s WiFi se objeví v polovině roku 2005. Čip je na obrázku vpravo.

PS: Pro pořádek dodávám, že OFDM se bude pravděpodobně zavádět i do CDMA2000 sítí.

Odebírejte Patrickův Newsletter

Technologie v souvislostech. Týdenní komentář, který jde za pěnu dní.

Invalid email address
Slibuji, žádný spam. Co sám nerad, nečiním jiným.