Obecní samoobsluha – potraviny zdarma

Noname píše: diskuse na téma obecní samoobsluhy se krásně rozjela, děkuji vám. Jak mnozí z vás pochopili, je to analogie k obecnímu internetu. Obce bez obchodu i internetu jsou méně populární, stárnou, hůř se tam pracuje, jsou tam levnější pozemky… a starosta, který prosadí to či ono získá volební body. V podstatě na každé „proč“ a „jak“ obecního internetu existuje ekvivalent v obecním obchodě (hospodě, kadeřnictví…) a řešení se tedy dají zaměňovat.

Proto mě v této souvislosti „překvapuje“, že od vás nezazněl návrh na obecní dotaci někomu, kdo otevře prodejnu a bude dávat zdarma veškeré potraviny. Zní to bláznivě? Ale vždyť to je ekvivalent dotace na obecní internet zdarma. U obou jsou fixní náklady (zaměstnanci, budovy, stroje…) i inkrementální (fakturace, telekomunikační poplatky, zboží, spotřební materiál …) a příčiny, řešení i důsledky by byly stejné. Projekt Prahy 5 by se dal vyjádřit asi takto:

V Obci se 79 tisíci obyvateli, s dvojnásobnou průměrnou mzdou i paritou oproti zbytku Republiky, se stovkou prodejen dá Obec dotaci jednomu řetězci prodejen, aby otevřel v každém obvodu prodejnu, kde bude dávat neomezené (FUP) množství potravin zdarma všem obyvatelům a návštěvníkům obce. Aby to nebylo málo, místo aby Obec vypsala výběrové řízení a byl vybrán nejvýhodnější řešitel, rozdělí obec celou zakázku na několik menších tak, aby to nepodléhalo zákonu o veřejných zakázkách a peníze přidělí jednomu subjektu bez soutěže. Nelze se potom divit, že dotace je asi 3-5× vyšší, než reálné náklady a potenciální nabídky konkurenců. Voliči v Obci jsou ale ovce, slyší jen „jídlo zdarma“, to že by za stejné peníze mohli mít zdarma i kino, mhd a opravené chodníky jim nedochází. Zároveň 100 existujících místních prodejen zkrachovalo, výrazně omezilo své aktivity či je přesunulo jinam, v Obci tak mizí veškerá konkurence, Obec přichází i další miliony z pronájmů prostor, Republika a potažmo i Obec pak přichází o desítky milionu z daní.

Nejvtipnější je, že se P5 oháněla papírem od ÚOHS, kde se pracovník tohoto úřadu vyjádřil v tom smyslu, že když tento projekt dotovaný z veřejných prostředků nabízí své výstupy zdarma, že se nejedná o veřejnou podporu a není narušena hospodářská soutěž. To je názor hodný imbecila z 2 třídy pomocné školy, podle této logiky by tu mohl z fleku stát začít opět vše nabízet pod náklady a zrušil by tak veškeré podnikání. Jak to mohl napsat člověk z úřadu, který má „chránit hospodářskou soutěž“ je nepochopitelné, hlavně ale že na papír dopsal, že „toto vyjádření nezakládá právní jistotu“. Až když jsme nad tím podivovali v BBF a požádali MI, aby se na to dotázala EU o vyjádření, se začínají věci měnit. EU totiž jednoznačně popřelo takový výklad unijního práva a ÚOHS začal obracet – prý „neměl dostatek informací“. Opět ovšem nezapomněl dodat, že tento jeho názor „nezakládá právní jistotu“.

Proto vyzývám všechny ISP, co se cítí tímto projektem poškozeni, aby podali ÚOHSu oficiální stížnost a vyjádřili tam své škody (to je zdarma). Jestli dostanou vyjádření, které „nebude zakládat právní jistotu“, tak ať si na úřad stěžují, protože v tom případě by byl zcela zbytečný, papír bez právní jistoty mi může napsat moje 7letá sestřenice a nemusím jí ročně dávat několik milionů. Případně si nechte zpracovat právní rozbor (já jsem dva viděl a byly jednoznačné) a dejte žalobu k soudu případně i žádost o předběžné opatření. Hrozí totiž, že podobnou kravinu začnou dělat i jiné obce.

Jakkoli by šel ještě projekt P5 pochopit, neboť je realizován z vlastních peněz určených na opravu místních komunikací atp., o to komičtější byl nápad realizovat to v celé Praze, ale za státní peníze určené pro podporu slabých regionů.

Tím ale nechci říct, že projekt „potraviny či Internet zdarma“ nemůže fungovat, naopak – někdy to může být i dobré řešení. Když např. úřad odebírá 2000 rohlíků denně (kb/s), ale 99% času mu stačí i čtvrtina, tak proč by neměl zbylé rohlíky rozdávat spravedlivě mezi plebs? A nebo když úřad v zájmu zvyšování zdraví nabídne v soutěži volné prostory pro prodejnu/ISP, s podmínkou, že každý občan bude mít nárok na 100 litrů mléka ročně (kb/s) zdarma. Případně může něco takového udělat i podnikatel sám, s tím že bude vydělávat na reklamě v prodejně / internetu, a nebo prodejem jiného zboží.

Diskuse samozřejmě nekončí, stále můžete psát své návrhy na PROČ a nebo JAK pod předchozí články.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

22 komentářů

 • Troufnu si tvrdit, že v tomto článku je nevhodné přirovnání. Ti obyvatelé nedostanou všechny potraviny, kterých se jim zachce. Dostanou to, co dostávají bezdomovci – polévku a kus chleba, žádnou šunku a kafe se šlehačkou! A jsem přesvědčen, že když si na tu polívku dojdu, tak ji dostanu taky.

  Takže, jak se tak na to koukám, celá série článků byla o tom, jak nasbírat postřehy veřejnosti a využít je v argumentaci na podporu své nenávisti k obecnímu internetu!

 • Já nevím, ale nezačíná se z Marigolda stávat něco, co jsme původně nechtěli?

 • Jasně, někdo zase nahrabal pro sebe, na povrch to vypada jako super věc zadarmo. Ale co, dneska je takový bordel všude ….

 • Porovnávať rozdávanie potravín a konektivity do internetu asi nie je ten správny príklad. Náklady na rozdanie 10-krát väčšieho počtu chlebov sú 10-násobné (lebo výrobcovi platím za každý objednaný chlieb), ale náklady na poskytnutie konektivity pre 10-krát väčší počet záujemcov nie sú 10-násobné. Dalo by sa to skôr porovnať s poskytovaním telefonického pripojenia (mobilného, alebo pevného). Ak už mám vybudovanú infraštruktúru (napr. BTSky, tel ústredňu), či už cez ňu telefonuje 100 alebo 1000 ľudí, čo sa týka nákladov na prevádzku je to v podstate jedno. Aj či daní ľudia volajú 10 minút, alebo 1000 minút denne. Ale je rozdiel, či rozdám 10 alebo 1000 chlebov. Takže prirovnávanie ku rozdávaniu potravín je dosť zavádzajúce. Či už omylom, alebo naschvál, to už nechám na niekoho iného.

 • [3] Mam ten samy pocit, nicmene je to blog tangera a jestli jemu to nevadi, tak je vse v poradku.
  Jen poznamecka – melo asi byt ne jsme nechteli, ale Patrick Zandl nechtel… (ale to uz stouram, omlouvam se 🙂

 • Po přečtení několika článků o podpoře internetu začínám mít z internetu malinko "strach"!

  Je sdílení a výměna dat správně? Do jaké míry je třeba internet podporovat a kdy se začne rozvíjet sám? Není to náhodou ten stroj, který jednou ovládne lidstvo? (a neovládá už některé?). No … uvidíme. Možná se ještě rádi budeme přepínat OFFLINE.. (pokud nám v tomhle režimu nevysadí kardiostimulátory 😉

 • [1] já tu argumentaci nepotřebuji, zatím tu nepadl žádný postřeh či nápad, který bych neznal (naopak jich tu asi min. 10 ještě nepadlo). A k "obecnímu internetu" žádnou zášť necítím, cítím zášť k internetu zdarma neefektivně z veřejných prostředků konkurujícímu běžným nabídkám.
  [2] a co jste chtěli?
  [4] to se právě mýlíte. Prodat 10 chlebů a tisíc chlebů není stonásobný náklad. Jak jsem v článku psal, jsou určité fixní náklady, když bych prodával jenom ty chleby, tak náklady na zaměstnance, budovu, elektřinu atd. by tvořily i většinu nákladů. U internetu je samozřejmě podíl fixních nákladů v některých případech větší, ale není to podmínkou a na celé věci to nic nemění.

  P.S.: samozřejmě tenhle článek je schválně konfliktní, prostě chci slyšet nějakou protiargumentaci na můj názor. Netvrdím, že je jediný správný. A jestli chcete znát názor Patricka Zandla AKA Marigolda, potom si přečtěte tento článek

 • Obecní internet je někdy jediná možnost, jak se k internetu dostat. Tudíž věc dobrá tam, kde je to třeba.

  Obecní internet zdarma je hovadina těžkého kalibru a komunismus v praxi. Tunel na občana. I obecní intranet by měl náklady minimálně na údržbu a obnovu zařízení. Stejně tak jak ho má obecní rozhlas nebo jiný obecní vyřvávač.

  Platíte za elektřinu, plyn, vodu, dokonce platíte za sračky v kanále, za popelnice, za psy, daně za domy a pozemky. (V některých případech platíte za něco, co žádné náklady nemá, tudíž byste nemuseli a nikdo to neřeší.) Proč nikdo nepřišel s nápadem, že například důchodci nebudou platit za svoz odpadů? Nebo nebudou platit stočné? Proč se jim neodpustí daně z pozemků? V kanále to stejně teče samo a ČOVku zaplatí ostatní.

  Obce mohou využít prachy jinak. A co se týká internetu, můžou pořádat z dotací kurzy práce na počítači. Zdarma. Až dojdou peníze z dotací, kurzy skončí a lidi snad budou něco znát. Obce mohou podpořit sociálně slabší rodiny s děckama nějakým příspěvkem na zřízení internetu. Třeba jim mohou zdarma zapůjčit techniku. (Zapůjčit. Nedat. Sociálové by to mohli prodat a třeba propít.)

  Neříkám, že diskuze na toto téma (obecní internet zdarma) je zbytečná, nicméně se snažíte objevit ameriku. Na rozdíl od velké většiny z vás (předpokládám) jsem z malé obce, kde bylo akorát modemové připojení. Založili jsme občanské sdružení (jako každej druhej) a internet si udělali sami. Přidaly se další obce, vylepšujeme, zrychlujeme, není to zdarma, ale má to trvale udržitelný rozvoj. Navíc zdarma zapůjčujeme výpočetní techniku tam, kde je potřeba. (Kde ji bereme? Obcházíme firmy a dostáváme zdarma to, co oni už nepotřebují a použít se dá.) Obec nám zapůjčila budovu bývalé základní školy. Stavíme učebnu pro lidi. Máme místo s veřejně přístupným internetem pro lidi. (člověk přijde, zjistí co potřebuje a pokud chce, hodí peníz do pokladničky. Pokud nechce, nehodí tam nic.) Máme i zaměstnance. Opravujeme počítače (jen za cenu materiálu) a vůbec se snažíme být prospěšní. Bez dotací. Nežádali jsme o ně.

  Jestli chcete, přijďte se podívat jak to může v praxi fungovat. Rád vysvětlím, předvedu, ukážu, poradím. Jde jen o to, dlouho nekecat a začít pracovat.

 • ja to naopak vitam, proc si veci neuvedomit tak, jak se o nich nikomu nechce premyslet? … ze to tu nema co delat? je to blog o wifi a o lidech, tenhle clanek (jako jeden z mala, ale ne, ze by to nekomu vadilo) splnuje puvodni zamereni temer dokonale …

 • [8] Díky, takovéhle lidi mám rád, podobně je založené i Internet Pro Všechny. Mimochodem – nechtěl byste své řešení prezentovat na nějakém semináři věnovaném internetu? Myslím, že bych to mohl zařídit a určitě by to bylo prospěšné. Případně bych mohl napsat článek o vašem řešení a dát je na nějaké čtenné servery – pro vás reklama, pro ostatní inspirace.
  Jinak ale je velká škoda, že nežádáte o dotaci. Ne proto, že byste ji potřeboval pro to co děláte, ale proto, že by to umožnilo to co děláte dělat ve větším měřítku. S takovýmto projektem byste byl můj jasný favorit a mohl byste si říct o cokoliv (samozřejmě by z toho musela být zřejmá ona hodnota).
  Je také vidět, že v tom děláte, protože tu konečně padly nápady, které nikdo nepoužil a které jsem doufal, že někdo pošle. Právě třeba podpora internetu skrze podpory rozšíření počítačů je IMHO to zcela nejzásadnější, nejviditelnější a přitom absolutně opomíjená.

 • Nebudu MARIGOLD číst dokud nezmizí ta dánská šaškárna!!! Je to podpora bandě tupců a né svobody!!!

 • Že bychom zakázali obecní rozhlas?
  Vždyť by ty příjmy z inzerce mohly jít poctivým podnikatelům…
  Nikdy jsem neslyšel námitku proti současnému stavu.
  Zdá se tedy, že rozdíl je jen ve výnosnosti "obecního rozhlasu" a "internetu". Protestuje se jen tam, kde je to výnosnější? Ale to moc nevypadá na boj o princip…

 • [8]
  K pátému odstavci: A až umře ten jeden blázen, který to z nějaké ješitnosti nebo prostého bláznovství celé táhne a bez nároku na odměnu (kromě svého připojení zdarma) po večerech buduje, tak celý projekt i s občanským sdružením půjde do ….
  Proto je jednodušší odhlasovat záměr a realizaci zadat starostovi (prostě to na něj hodit). A pak jen občas přijít udělat "výběrovou komisi".

 • [11] To je veselé! V první větě vynucování (vyhrůžka, nátlak) a podle druhé věty podpora svobodě.. btw podporuju tvojí svobodu!

 • [12] nevím, obecní rozhlas nějak konkuruje nějakému jinému rozhlasu? Neznám nikoho, kdo by kvůli obecnímu rozhlasu odhlásil vlastní rozhlas. Když by obec zadotovala několika miliony vlastní rádio (notabene bez výběrového řízení a s reálnými náklady půl milionu), které by nabízelo stejné "služby" jako všechna ostatní rádia a jeho vysílání by bylo zdarma tj. bez nutnosti odvádět poplatky, tak by to bylo imho stejně špatně.
  [11] no v tom případě opravdu plakat nebudeme. Kdyby to byl způsob jak donutit lidi co tu nemají co dělat nečíst tento server, tak by jistě patrick dal ten trojúhelník do každého rohu. Jinak vysvětlení viz http://www.marigold.cz/item/support-denmark-neni-svoboda-slova

 • Muj nazor je takovy, ze kdyby dal telecom levnoupouzitelnou konektivitu, tak obdobne projekty jako tento nicemu nevadi.
  Pokud da obecni urad zadarmo 64kb linku, tak duchodci kteri se jednou za tyden podivaji na pocasi na tyden nasledujici budou spokojeni, ze nemusi nic platit a pokud by byl internet placenej tak by si ho stejne nekoupili, protoze ho proste nepotrebuji.
  Ovsem student, podnikatel, kdokoli kdo si tam cte aspon jednou denne maily, podiva se na zpravodajstvi atd., tak velice brzy zjisti, ze mu to nestaci a rad si zaplati.
  a pokud da telecom treba za 200kc linku 512kb, tak se to vyplati tomu clovekovi, rad prejde a nevadi tomu ani "sponzorovanej" internet.

 • Souhlas. Akorat bych to ale rozsiril i na dalsi sluzby, at jsme dusledni a konzistentni. Predne zdravotni, penzijni a socialni pojisteni – at mi nikdo nerika, ze to konkurujici komercni pojistovny nebudou nabizet v lepsi kvalite a za rozumnejsi cenu.
  A dale. Co treba hasici (a nakonec i policie). Prijde mi pomerne logicke, ze pojistovny, kde mame pojistene nase domy, by radeji financovaly hasice (za cenu mirneho zdrazeni pojistneho), nez aby furt proplacely shorele baraky. Pojistovny, kde mame pojistena auta, by asi take radeji financovaly nejakou obdobu obecni policie, aby stale neproplacely ukradena a vykradena auta. A tato "policie" by konecne mela motivaci opravdu majetek hlidat a ne jen obcas priject rozdat boticky a vse ostatni "odlozit". A zivotni a zdravotni pojistovny by asi nakonec rady financovaly i kriminalku, nez aby permanentne proplacely zivotni pojistky (v pripade vrazdy), ci lecebne vylohy (v pripade loupezneho prepadeni).
  Principialni rozdil mezi internetem a pojistenim pro pripad ztraty jobu zadny neni. Jen na ten prvni zasah statu jsme si jeste nezvykli (a tak ho kritizujeme), ten druhy Matrix pretazeny pres nasi hlavu jiz ze zvyku ani nevnimame.

 • nebyl nahodou „indos“ taky podpora internetu a jak to dopadlo?

 • Dobrý den,

  Jste obchodník muž nebo žena? Jste v jakékoli finanční nepořádek, nebo si
  nutné finanční prostředky na zahájení vlastního podnikání? Potřebujete
  úvěr uhradit
  váš dluh splatit, nebo účty, nebo začít pěkný podnikání? Máte
  nízké bonitě a
  Jste zjišťují, že je těžké získat kapitál úvěr od místní banky /
  dalších finančních
  ústavů? Potřebujete úvěr nebo financování z jakéhokoli důvodu, jako je
  více informací nás kontaktujte na adrese:

  caroloanservice@gmail.com

  * Osobní úvěr
  * Obchodní úvěr
  * Domácí kapitálové půjčky
  * Konsolidaci dluhu úvěr

  Vyplňte níže, pokud máte zájem o naše
  nabídky;

  Jména a příjmení:
  Telefonní číslo:
  Kontaktní adresa:
  Pohlaví:
  Věk:
  Stav:
  Země:
  Částka potřebná jako úvěr:
  Trvání půjčky:
  Povolání:
  Měsíční příjem:
  Už jste použili dříve? –
  Mluvíte anglicky? –

  caroloanservice@gmail.com