Obecní samoobsluha – mozkové cvičení

Noname píše: Jako takové odlehčení a zároveň velmi důležité procvičení při našem workshopu o obecním internetu mám pro vás jeden úkol: vyřešit problém obecní samoobsluhy:

Obec Marigold v severovýchodních Čechách má 700 obyvatel ve 250 domech, obecní úřad, hospodu, jednotřídku. Od Města je vzdálená 10 km, autobus tam jezdí 2× denně (Po-Pá). Má problém – místní prodejna zkrachovala, nejbližší funkční je ve Městě, zejména starší spoluobčané tak mají problém, jak a kdy nakoupit a stěžují si. Klesla tak obecní vybavenost, tudíž klesly ceny obecních pozemků, do města se nechtějí stěhovat lidé, místní lidé také tráví více času mimo obec a mají tak k obci menší pouto. Hospodě občas dojdou nějaké suroviny. 2 místní firmy mají problém se zajištěním stravy pro své zaměstnance, hospoda nestačí, mnozí také raději ke svačině třeba rohlík.

Úkol: Pomocte obci Marigold co nejefektivněji vyřešit problém obecní samoobsluhy. Je možné více řešení.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

83 komentářů

 • častější autobusové spojení

 • – pojizdná prodejna

 • Tak nejdřív trošku propočtů.. Předpokládejme 250 domů = 250 rodin. Nakoupí-li každá rodina denně za 100 Kč, měsíčně vygeneruje příjem 750 000 Kč. Vezmeme-li marži 15%, vyjde nám zisk 112500 Kč. Průměrná útrata na jednoho obyvatele je 1071 Kč na jídlo měsíčně. To není mnoho, zdá se tedy, že výpočet je realitstický.
  Od zisku je třeba odečíst náklady na topení, elektřinu. Myslím si, že prodejna může být zisková a úřad ji může maximálně podpořit tím, že ji dá symbolický nájem…

 • Pokud je v obci hospoda – mohla by se toho chytit. Jak prodeje základních potravin a drogerie, tak obědů a svačin pro 2 místní firmy. Do hospody stejně objednává suroviny pro výroby jídel a pivo, tak objednávat navíc pár kusů na prodej by snad mohlo jít. Pokud je navíc v obecním pronájmu (hospoda), tím líp pro obec.

 • [4] Myslím, že to nebude až tak jednoduché…
  *) může se stát, že 15% zisk nebude uskutečnitelný, bo lidé koukají na každou kačku a neberou absolutně ohled na to, že jim prodávající umožňuje nakupovat…(začnete základními potravinami a za chvilku budete slíchat že nemáte to a nebo todle…)
  **) není to tak jednoduché otevřít "samošku" ve stávající restauračce >> sklady, přípravny, zaměstnanci, další živnost, DPH, oddělené prostory, chladící zařízení, prodejní pulty atd…
  ***) a pokud se i přese vše obchodník přenese příjde "česká závist", pak zvýšení nájmu z nebyt. prostor s odůvodněním že přece "rejžujete" jako obchodník dost…

  * vlastní zkušenost *

 • [5] ad *) ja tech 15% nepredpokladal – to byl kolega prede mnou, ale i pri rekneme 10% a 30Kc/osoba/den to dela 63000,-Kc hrubeho mesicne
  ad **) to netvrdim, ale tady by mela prijit pomoc od obce treba ve forme pomoci pri rekonstrukci atd.
  ad ***) to bude asi ten nejvetsi problem

  Zalezi, jak na tom ta hospoda je – zda ji 63000,-Kc mesicne prijde vhod, nebo to tomu hospodskemu nestoji za to.

 • [3] Výborně, dávám 5 bodů a opět uděluji pochvalu tentokrát za ekonomický přístup. Nicméně naruším pomocí "his master voice" tento výpočet tím, že tak jednoduché to není. Je to stále velmi malá vesnice, dvě firmy nezaměstnávají mnoho z obyvatelstva, většina pracuje někde jinde, typicky ve Městě a když už jsou tam, tak tam samozřejmě i nakupují (mají-li auto). Takže ten příjem by byl tak max. poloviční i menší (to je normální stav v takovýchto samoobsluhách, tj. nevymýšlím nějaký nereálný příklad).
  Jinak díky za návrhy, jen houšť, stále jste nenavrhli všechny možnosti.

 • [7] Čuchám, čuchám obecní Internet…

 • Klesly tam ceny pozemků?? Výborně! Kde to je?!

 • ad *) plat prodavacky 15.000 hrubeho (+ odvody), topeni, velký výběr, když se něco neprodá tak ztráty…
  ad **) odkud na to vezme?

  no vetsina lidi nakoupi při cestě z prace (vlastni zkušenost) takže na malé obci zbývají důchodci a nezaměstaní co zde budou nakupovat.

  Dotazy kolik lidí je v těch 2 firmách? V čem podnikají? Jsou to 2 lidé nebo 100?

 • [10] his master voice: řekněme že tam dělá celkem 50 lidí, plus mínus sezónní práce. V čem podnikají není asi moc důležité, řekněme že jedno je nějaké zemědělské družstvo a to druhé je malá kovovýroba.

 • Ukazka PROC argumentace:

  Proc maji firmy problem se zajistenim stravovani? Samoska sama o sobe nenasyti.

  Proc zkrachovala samoska?

 • [9] Kdekoliv. Kterákoliv z 6300 obcí v ČR, která nemá dostatečnou obecní vybavenost (hospoda, prodejna) má výrazně nižší ceny pozemků než srovnatelná obec ve stejné dojezdové vzdálenosti od velkých měst s touto vybaveností. Samozřejmě výjimku tvoří satelitní městečka, kde bydlí lidé, kteří mají v průměru 2 auta, nepracují v městečku (ani tam žádná taková možnost není), ale dojíždějí do blízkého města – tam jsou ceny pozemků počítané developerským záměrem.

 • No, když tam prodejna byla, a zkrachovala. Tak prostě nebyla dostatečná poptávka. Takže ty vypočty vam sou k ničemu. Dost mi to připomína tu situaci, s obecním internetem. Je to skoro to same. Někdo chce něco co by se bez cizí podpory ekonomicky jen těžko udrželo.

 • Pocitejte s tim, ze v obci o 250 domech ma kazdy svoje slepicky a kazdy druhy velkou zahradku, kazdy paty az 10 kozu a tak proste tu stovku dene za potrvaviny neutrati. Tem, kdoz jsou vybaveni autem, vyplati se zajet jednou za tyden na velky nakup do vetsiho mesta.

 • Tak, co zkusit dovážkovou službu s e-shopem. Jedno PC na obecním úřadě nebo hospodě pro ty co nemají net. Objednám a dovezou mi, jako to funguje s pizzou. Dovážka by mohla jezdit ráno a odpoledne, pokud by toho bylo tak málo, že se nevyplatí jezdit extra

 • [14] přesně o to jde

 • ja bych tam postavil nakupni centrum pro cely region. pozemky sou levne, je to blizko Mesta, zamestnalo by se tam par lidi z vesnice.. V pripade kombinace s multiplexem by se zvysil i kulturni ruch, akorat ta hospoda by asi zkrachovala…

 • No, dejme tomu, že by si to přála více jak polovina obyvatel. To už je zájem většiny. Tak proč by tohle nemohla obce podporovat z jejího rozpočtu. Komu se nelíbí že není dotovaný jeho obcí, tak měl předce šanci udělat si obchod zde a být podporovaný obcí. Už jak sem psal u městké sítě. Pokud tam není, a lidé si ji přejí. Tak proč ne. Sice teoreticky by mohl obcí podporovaný obchod konkurovat hospodě. A hospodský by mohl protestovat. Ale pokud je základem že město vypíše výběrové řízení na toho koho bude podporovat, a ten vyhraje tak proč ne. Vždyť obchod tam nebyl, lidé si ho přali a hostinský se mohl přihlásit do výběrového řízení o to kdo získá podporu.

 • [19] prosím rozepiš v tomto případě ještě čemu říkáš "podpora z rozpočtu". Jinak to nelze považovat za řešení problému, ale jen za návrh kde na to(???) vzít

 • [16]
  O tom jsem taky přemýšlel, ale uvědomil jsem si, že dost lidí je starších, mnoho je důvodců.. a ty těžko budou chodit na úřad a objednávat si pomocí internetu zboží…

 • Co kdyby někdo z obce, třeba pár momentálně nezaměstnaných, ale s autem, jednou dvakrát denně objel vesnici a přijmul objednávky, následně zajel do města, zboží zakoupil a předal lidem. Samozřejmě za jednorázový paušální poplatek, aby si lidi neobjednávali jeden chleba (i když proč ne, že) a podobně, ale aby toho brali vícero. Teoreticky navíc může brát peníze na ruku a nic nedanit. Když si denně objedná jen 100 lidí tašku s nákupem, každý zaplatí za dovoz 50 Kč = 5000 Kč denně minus benzin, náklady. To by se možná dalo.

 • [22] jinými slovy založit živnost "donášková služba" (nebudem řešit něco odporujícího zákonům, ať už daňovým či jiným). Jinak 100 lidí by zřejmě muselo být 100 domácností (pochybuji, že by v jedné domácnosti na sobě nezávisle objednávali), tedy 40% všech domácností. Každý den. To mi přijde trochu příliš. Také imho na vesnici by padesátikorunu nedali, tak možná dvacku a jednou za tři dny. To jen abychom se pohybovali v reálných číslech. Jinak je to samozřejmě validní nápad a díky za něj.

  Jen houšť! Furt je tu málo nápadů! Přidávejte další! Jak už jste si všimli, je to podobné onomu obecnímu internetu a tam jste těch návrhů dávali podstatně více!

 • [22]
  Moc fantazie, trošku reality by to chtělo.

  [16]
  to zní pěkně, ale je to omezené, kdo má čas čekat na donášku, kdo má čas chodit obědnávat. Čas jsou peníze, takže donáška taky nemůže chodit kdy se ji zachce. No podle mě by to vyšlo moc nakladně, a užitek by byl beztak nuloví.

  [20]
  A ja se tak vyhýbal tomu abych musel napsat jak. Přijde mi to dost individuální. Obchod zkrachoval, nebo tam nebyl, protože by nebyl výdělečný, nemusel být ztrátový, ale nebyl výdělečný. Nebo prostě jenom někdo nechtěl podstoupit nejistou investici. Teď jde za jakých podmínek to bude výhodné pro obec, které musí zvážit, jestli to vezme na svá bedra a udělá obecní obchod (nevim jestli to jde), nebo bude ze svého rozpočtu (nebo nevim odkuď) někoho finančně, materiálně, nebo jakkoliv podporovat. Někomu se to vyplatí když obec poskytne prostory, někomu když za něj zaplatí elektriku, někomu když přispěje xxx Kč na plat prodavačky, někomu když pomůže se zásobováním. Někomu bude stačit, když zaplatí naklady na zřízení a vybavení prodejny. A pak už to zvládne sám. Nevím na kolik to je reálné co píšu.

 • [18]

  Přitáhnutí jakéhokoliv investora, by mělo určitě úspěch, ale to že tam jsou levné pozemky, ještě neznamená že tam nějaký přijde a postavi nakupní park, továrnu, akvapark ….

 • Zatím mi tu chybí nějaká specifikace, co vlastně ti obyvatelé potřebují. Místní prodejna možná zkrachovala, protože neměla vhodnou skladbu sortimentu (nebo to neměla možnost řídit). Co třeba rozdělit zboží na "potraviny denní potřeby" jako pečivo, maso, uzeniny a tak, "potraviny s delší trvanlivostí" a "běžnou drogerii". Navrhoval bych, aby se každá kategorie řešila zvlášť. A jsou to vůbec všechny kategorie zboží, které obyvatelé potřebují?

 • Ještě mne napadlo u těch různých donášek a rozvozů (které považuji za perspektivní nápad), že obec se možná nějak podílí na nákladech na nezaměstnané, tak by třeba mohla někoho takového zaměstnat na roznážku/rozvoz/dovoz jako veřejně prospěšnou činnost.

 • No já souhlasím, že to není ideální. Ale pro stálou prodejnu bez případných dotací to nevypadá, že by dokázala generovat nějaký zisk. 🙂 Mám pocit, že podobnou věc zkoušeli u nás radikálně řešit kdysi Němci, ale bylo kolem toho dost pohoršení. Myslím, že ty vesnice začínali nějak na…už vím Lidice a Ležáky. 🙂

 • V době kdy malé obchody houfně krachují nebo se potácejí na pokraji likvidace si takovou investici lajzne jenom sebevrah. Protože když náhodou bude chvilku prosperovat, tak ho za rok zlikviduje vzniknuvší penny market, lidl bo nějaký takový institut. Dotovat to z obecní kasy je myšlenka sice dobrá, ale nevim jak moc dobře proveditelná. Lidi by v obchodě (pokud vůbec něco) kupovali jenom zboží denní spotřeby (mléko, máslo, rohlíky). Chtít prodávat syrové maso a uzeniny = sebevražda (hygiena, normy, ztráty zkažením). Hospodskému by z toho slezly vlasy. Jako jedinou alternativu vidím donáškovou službu, ale organizovanou nikoliv po internetu, ale tím, že při donášce si "donašeč" obejde klientelu.

 • [29] Ano, ano. Takový "donašeč obejda". A mohl by mít nějakou uniformu od obce. 🙂

 • Donášková služba bude fungovat na stejném principu jako obchod. Někdo musí obědnat zboží, koupit ho, dovést, a prodat. s tím rozdílem, že do obchodu by si každý zašel sám (stoupli by náklady za budovu, energii), ale kdyby obchod nebyl (což je v podstatě donášková služba) Tak se zboží musí doručit až do domu (stoupnou naklady za dopravu, a určitě taky každému nebude vyhovat čas donášky). Jediní rozdíl je v tom že někdo si něco závazně obědná, takže prodejci nezůstatnou ztráty zkažením. To snad ale jde vyřešit tím že obědná patřičné množství zasob. Pokud tedy neobědnává na půl roku do předu, stejně nemá jistý zisk dokud si někdo něco neobědná na další možnou donášku. Takže proč ne obchod

 • Já bych popsal situaci vesnických prodejen jaksi z praxe, tedy z toho, co vidím okolo sebe. Totiž, krach prodejny se vždy týkal jen soukromníka o jedné prodejně. Pokud chtějí mít prodejnu potravin, ať se dohodnou s Jednotou (nebo Coop nebo jak se to jmenuje), příp. s jiným provozovatelem více obchodů. Tam, kde má svou prodejnu Jednota, mají v obci samoobsluhu. Pokud se podívám do okolních vesnic, platí tohle úplně stoprocentně. Je to smutné, ale soukromník o jedné samoobsluze je nesmysl. No a pokud to přenesu do poskytování Internetu… vychází mi, že tvořit poskytovatele pro jednu vesnici je taky nesmysl.

 • Taková malá obce by mohla mít pečovatelskou službu, která by pro nemohoucí mohla zajišťovat i dovoz základních potravin třeba 3x týdně.

  Ti ostatní a sociálně silnější to stejně budou mít vyřešení jinak. Otec od rodiny cestou z práce nakoupí vše potřebné ve Městě, jednou za 14 dní vyrazí autem do Supermarketu který vyrosl na kraji VelkoMěsta.

  Ti kteří auto nemají se individuálně dohodnou se sousedkou, aby jim dneska přivezla z obchodu 2 jogurty a bochnik chleba. A za oplátku jí dají krom penez za nákup ještgě dva pórky ze zahrádky do polévky.
  Snaha otevřít nový obchod a spočítat jeho ekonomickou reálnost v praxi, tj. jestli se uzivi a kolik bude vydelavat … to je na slozitejsi analyzu vstupnich podminek. Napriklad znalosti, proc ten predchozi zkrachoval. Jestli si na sebe nevydelal, jestli nemel zakazniky, jestli nemel zakazniky za ceny ktere nabizel => jestli nemel kriticke minimum zakazniku … nebo jestli treba jen nevynasel tolik, aby se to majiteli vyplatilo a proto misto toho zacal treba provozovat autoservis a opravuje pro mistni druzstvo traktory.
  Musela by byt znalost mistniho prostredi, kolik jsou ochotni mistni platit navic za cenu mistniho obchodu, kolik z nich i presto radeji nakoupi vedle ve meste ve vetsim obchode, …
  A tak by se dalo pokracovat.

  Stejne tak lze rozvinout teorii o internetovem obchode (ciste komercnim), ktery bude zavazet za priznivou cenu i do Marigoldova. Ale hned ve druhe vete lze vyjmenovat duvody, proc to fungovat nebude. Neznalost a neochota vetsiny obyvatel nakupovat na webu. Platit prirazku za dovoz, nemoznost si osahat rohliky uz v samosce … a mit tak jistotu, ze nebudou nedopeceny, nebudou gumovy, nebudou tvrdy a nebudou spinavy.
  A dolozit by se to dalo i pripadem Multimaket.cz. Nebo jak se ten obchod jmenoval.

 • [30]

  LOL, a píšťalku od Městské policie kdyby neměli zvonek.

 • A jeste bych ke svym teoriim dodal, ze jak internetovy obchod (lokalni) a nebo mistni ochod lze podporit z obecnich penez.
  Pripadne se slozit na internetovy obchod s donaskou slozit z vice okolnich obci a dotovat ho spolecne.

  Stene jako je mozne spolecne za nekolik obci dotovat pojizdnou prodejnu – pultovy prodej.

  Nicmene obecne jsem proti dotacim, protoze na ty dotace stejen nekde budou muset vybrat. Takze bud zkrouhnou mistni zivorici podnikatele, nebo budou jen ciste prerozdelovat prispevky obcanu. A tam je neefektivita prokazana.

  Takze pokud nebude mistni prodejnu provozovat mistni farnost jen tak z dobre bozi vule a nebude to delat pro dobro lidi bez snahy o tvorbu zisku, tak to moc fungovat nebude. 🙂

 • [32]

  No ale proč by nemohl být soukromník co má 5 a 5 pohromadě lepší než velkooběmová jednota. Velká firma ma své postupy, a málo kdy se přispůsobý danné lokalitě.

 • [36] To je otázka. Vedoucí každé které prodejny může zastat vazbu mezi konkrétní provozovnou a místními. A zajišťovat tak onu flexibilitu (objednávky na prání a podobně).
  A síla skupiny zas může pomoci sdílením některých zdrojů, logistiky, vyednávací pozice s dodavateli, garance, procesy (pokud jsou dobre vypracovane). Atd.

  Oboji ma sve a silnejsi skupina, pokud neni prilis zkostnatela a tezkopadna, ma dost vyhod.

  Kurnik. Zas jsem to udelal. 🙂 Zacnu s diakritikou a na konci koukam, ze uz pisu bez.

 • [37]

  Jasně, síla skupiny je určitě významný faktor. Ale jak bylo řečeno tato skupina musí být flexibilni.
  Zajímavé že se ještě nikdo nazamyslel proč puvodní prodejna zkrachovala. Co když měla dostatečnou poptávku, ale zkrachovala protože majitel chlastal a měl dluhy ? Třeba je poptávka v obci dost velká, ale nikomu se nechce do investice, protože ve vedlejší obci vydělá ze stejné investice třebá + 20% víc.

 • díky, krásně se to rozjíždí.

  [26] takovou specifikaci nehledej, právě proto jsem dal příklad s prodejnou, kde každý ví co kupuje. Nicméně samozřejmě jedno řešení může přinést "konvergence" a druhé řešení "divergence". Nicméně dál to nebudu rozvádět, ještě se snažte, já to pak zas shrnu.

 • [36] Upřímně, takhle od stolu se to taky tak zdá. Ale faktem je, že v naší obci o 800 obyvatelích obchod je (Jednota), a v sousední o 1000 lidech tamní soukromník zavřel před Vánoci. A stejná situace je, co vím, asi 20 kilometrů okolo.

 • [38] no nad tím se zamýšleli i jiní, ale his master voice tentokrát neodpoví, protože to neví, stejně jako se to asi neví téměř nikdy. Prodejna prostě zkrachovala. Možná proto, že to patřilo Jednotě, která jak známo neuměla hospodařit, možná proto, že prostě vedoucí byla nepříjemná baba, možná proto, že to tam bylo o něco dražší a výběr byl menší než v té prodejně ve Městě, spíš je to ale od každého důvodu trochu. Prostě klasika. Samozřejmě v pětkrát větší obci by mohl majitel chlastat libovolně a stejně by mu tam chodili lidi. Nehledejte ale tentokrát žádný zádrhel ani nějaké skryté otázky.

 • Ja bych v "Jednotě" asi nenakupoval. Nevyhovuje mi kvalita jejich služeb. Žiju ve menším městě, mám tu svůj supermarket. Kdybych se přestěhoval na vesnici. Chtěl bych prodejce co by nabýdnul lepší služby jak "Jednota". Takže bych jezdil do města, a jednota by zkrachovala. Velkoobchodník z města by měl radost, protože by měl větší zisky, a nic by ho nenutilo jezdit za mnou. Ale proč by neexistoval zpusob jak mě, jakožto zakazníka, donutit nakupovat v rodné obci. A tím padem dostat do obce zpět prodejnu. Jednoduchý způsob. Nabídnou slušnou uroveň a ještě na to neprodělat.

 • No, asi budu out, ale takhle to vyřešili v obci L.:
  Nezaměstnaný občan si zřídil živnost a v průjezdu svého domu začal v létě prodávat limonády a pivo. Pak přidal to a to a nakonec přestavěl přední část baráku na sámošku. Zaměstnává rodinu a už nemusí do práce v JZD…
  Dotace od obce nula a ještě odvádí daně.

 • [43] A kez by takovych pripadu bylo vic.

 • No, nějakou dobu jsem dělal obchoďáka právě pro tyhle krámy. Malý, nepatřící do žádného řetězce, na malinkých vesnicích. Hodně jich za tu dobu krachlo, ale většinou se stalo následující:j prodejničku přebrali Vietnamští spoluobčané a krámek jel vesele dál. Více zboží, lidé se zase naučili chodit a kolikrát ještě zaměstnali původní majitelku. Ale to asi neni ten návrh který chcete slyšet:-)

 • Já to vidím jednoznačně: Obec Marigold (ta v severovýchodních Čechách) je v p…, ehm, koncích.

  Samoobsluha zkrachovala z mnoha důvodů, ale jedním z nejdůležitějších bylo, že nákupní ceny pro sámošku byly vyšší, než prodejní ceny řetězce ve Městě. A protože všichni ekonomicky aktivní obyvatelé stejně jezdí za prací jinam, tak i jinde nakupují…

  Jediným řešením bude sehnat dotaci státu i kraje a postavit několik domů s pečovatelskou službou – těch je stále nedostatek. Následně zrušit příspěvek na dopravní obslužnost, aby přestal jezdit ten autobus do Města. A protože důchodci z "pečováků" pěšky do Města nedojdou, hned tu máme několik desítek zákazníků pro případnou prodejničku. I do hospody by někteří zašli…

  Ne, skončí to tak, jako ve mně známých případech – chudák starosta bude muset těm deseti nejstarším zajistit nějaké potraviny jednou týdně vlastními silami a zadarmo, protože se na ně každý vy… i kdyby za donášku chtěli přiměřeně zaplatit. Pětistovku za jeden nákup ale určitě přiměřená není!

 • [16] Mne to pripada jako dobry napad. Katalog jako od Neckermana s rohlikama, 0800 cislo a jeden Tranzit, dovazka 2x denne.

 • [47] Jenže princip X marketů je přece v tom, že koupíte i to, co jste původně nechtěli. A to při objednávce z katalogu dost dobře nejde. Princip je v tom, dostat zákazníka do prodejny, i na neexistující zboži z reklamy…
  🙂

 • [48] Rekl bych ze je to jeste lepsi protoze ten katalog denne lezi 24hodin na gauci 😉

 • [46]

  Tak s tímto nesouhlasím. Myslím si že 250 je dobrá kupní síla. Proč lidé nenakupují v "Jednotách" protože se jim tam nelíbí,je to drahé, malí výběr atd. Ale zarovne se jednoty drží protože něco ty chudáci co nemají auto jíst musí. A proč nechcou obchodní řeŤezce mířit do takových obcí ? protože zbylí obyvatelé těchto obcí logicky přijdou k nim. Dle mého by nebyl problém obchod uživit, s trochou selského rozumu. Jak bylo řečeno via Eidž Eidž, chlápek začal s limonádou, a prosperuje. V rakousku vidím malinké pobočky obchodních řeťezců v každé malé díře. Jenže u nás je zvykem že mi dojeme do velkéhé mega ochodu, kde koupím haldu žrádla, nahážeme do kufru a potáhnem se s tím domu. Proč to ale děláme tak složitě nevím.

 • [48] Potazmo to neni pozadavek v zadani.. Navic aby toto reseni plne vyhovovalo zadani tak staci pridat ze obec zridi pracovni misto dovozce potravin. A je to 😀

 • Ehm, ekonomie je pekna vec (bohuzel jsem ji vystudoval), ale zjistite. Mimojine se pravi, ze cenove si dokonale konkuruji pouze dokonale konkurencni nabidky. Tedy shodne. Staci nabidnout to, co zadne Makro/Lidl/xxx nedokaze a cesta k vitezstvi je temer otevrena. A konkurovat nasim retezcum na tomto poli neni tak tezke. Staci mit dobry chleba, most, vajicka… To na vesnici neni az zas tezke. Jiste nebude to ekonomicke pro jednu tu vesnici, ale pro par okolo pekarna neni problem. A prodavat budete ve Meste a shrabnete EU dotaci na zrizeni a vytvoreni pracovniho mista. Je to stejne jako s tim internetem – lokalni ISP by se tam nuzivil. Musi toho vzit vic okolo. Nechat si dotovat provoz je prilis lehke reseni.

 • Je potreba si uvedomit, pro kolik zakazniku by prodejna byla. Z 250 domacnosti jich bude nakupovat pravidelne kolik – 50? Pokud pujdou nakoupit v prumeru jednou za dva dny, tak je to 25 nakupu denne. To je proste na uziveni obchodu malo – jeden nakup za 15 minut. Je neefektivni, aby se kvuli tmu drzel obchod.

  Ze by si prodejna ziskala nejak vic zakazniku je asi nerealne. Mala prodejna nemuze siri sortimentu konkurovat velke prodejne ve meste. Sam bydlim na vesnici o cca 100 cislech a 330 obyvatelich. Obchod tady je, ale skoro do nej nechodime (maximalne pro rohliky kdyz dojdou). Na pristup stylu "chleba je az po desate" a "knedla je jen ve ctvrtek", "vajicka jsou jen v utery" fakt nemame cas. Navic tam stejne nemaji vsechno, takze do mesta musime a kdyz tam jsme, tak proc tam nekoupit vsechno.

  Reseni musi splnovat pridruzeni k necemu dalsimu, na fulltime uziveni to neni. Vidim dve moznosti – bud doplnkovy prodej v hospode, nebo donaskovou sluzbu, ktera by mohla obsluhovat vice vesnic, cimz by mela dostatecny pocet zakazniku na uziveni.

  Ad podobnost s obecnim internetem: Castecne ano. ALE: Je realne, ze pokud bude internet dostupny, tak si casem ziska vice zakazniku a zacne se komercne vyplacet. To u daneho obchodu splneno neni.

 • [52]
  Panáček asi viděl obchod v televizi… Mošt, vajíčka? Jako že je bude vykupovat od malopěstitelů a prodávat? Zboží neznámého původu, s nejasnými parametry, žádnou zárukou – šel by bručet nejdýl za půl roku. A ten chleba? Když se najde pekárna, o jejíž výrobky je zájem, tak je dodává především do Města do řetězce. I když ji řetězec donutí jít na hranici přežití, tak je odbyt jistý. Těch dvacet chlebů, co koupí důchodci v obci Marigold si nevydělá ani na dopravu. A zase – chceš mít na vesnici chleba? Tak "přitlač" na naftu! A jsme tam, kde jsme byli. Malý obrat zvyšuje ceny, snižuje kvalitu atd. atd. Podle mě může trochu slušný krám existovat v obci nad tisíc obyvatel. Nebo menší, ale kolem ní musejí být další ještě menší.

  A ten jeden, co začal v průjezdu? Ale jo, může "prosperovat". Když otvírá v šest ráno a zavírá o půlnoci, dceři nebo zeťákovi za výpomoc zaplatí švestičkami z vlastní zahrádky…

  A do stejných obcí se prostě žádný ISP nepohrne.
  A že tam má Telecom zakopaný dráty? Nezakopával je za svoje, pokud se pamatuju.

 • [46] a dalšími: Přátelé, je úžasné, jak se díváte na věci jinak než lidi z vesnice.

  1) "Ekonomicky aktivní obyvatelé vesnice stejně jezdí do Města" – možná vás překvapí, kolik obyvatel je zaměstnáno ve vesnici samé nebo v okolních. Díváte se na to optikou obyvatel města nebo satelitních městeček. A zdaleka to není jen JZD.

  2) Můžete mi říct, co máte proti Jednotě? Že existovala za minulého režimu? Máte dost zkreslené představy. Čím se liší od supermarketů? Cenou určitě ne – supermarket Albert, co mám vedle zaměstnání, je určitě dražší. OK, než Albert je asi levnější cokoliv, ale proč teda? K tomu se přidávají vesnické věci, jako např. prodají vám nákup na sekeru, když jste si zapomněl peníze, jsou schopni říct kdy co přijde (ideální by asi bylo si i něco speciálně objednat, ale co nadělám) atd.

  Ještě malý přípodotek: nechci do toho kecat, ale pokud tam jezdí autobus dvakrát denně jen ve všední dny a zastupitelstvo nehne brvou, tak je zastupitelstvu nějaká obecní samoobsluha zřejmě zcela ukradená. Ale to je samozřejmě trochu off-topic.

 • [52]

  ekonom se nezapře (neberte to jako uražku, taky studuju se stejným zaměřením). Tohle zní až moc lehce. Nevím jak v severovýchodních Čechách. Ale v mém okolí, se každý dívá spíše na cenu, než na kvalitu. Ale svím spůbem mám stejný nazor na věc jako ty.

  [54]

  Tady jde o to nahodit takové podminky aby z těch 250 domácností nakupovalo pravidelně aspoň 150. A i blbec si spočíta že se mu to vyplatí. Proč by se obchod neudržel, když nabýdne solidní cenu, kvaliní sortiment a někdo mu třeba pomůže se zřízením. Puvodní obchod musel zkrachovat protože to nedokázal nabýdnout, je jedno jestli to byla jednota nebo soukromník nebo minitesko.
  [55]
  Mysím že ve většině takových obcí je velíké procento lidí co do města vyjíždí jenom pro nákupy. Což by nemusely, kdyby to měli ve vesnici. A zbytek co jezdí za praci nemají žadný duvod nenakupovat doma. Proč by se s tím samozdřejmě měli tahat.
  PS: nic proti Jednotam. Ale co jsem zatím viděl, tak to není pravé ořechové.

 • Tak to sem psal narychlo, a sr za češtinu, mám s ní strašné problémy.

 • [55]
  1) Trochu podrobně znám jen 4 vesnice. Takže vím, kdo tam nepracuje, kdo už tam vůbec nežije …. Přestože bydlím v městečku.

  2)Já proti Jednotě nikdy neřekl ani slovo. Naopak, pořád se tu snažím vykládat, že když řetězec bere ráno 100 chlebů, v poledne 100 chlebů a totéž večer, tak se pekárně vyplatí poslat 3x denně extra auto které zaveze 2 velkoprodejny ve Městě. A pak je jedno auto, které jede štreku po vesnicích, aby v Kotěhůlkách vyložilo 10 chlebů, v Marigoldu 20 a Dolní Polomi 5. A tam už obchodník neovlivní, jestli mu chleba přijede až v deset, když je na konci trasy. Na to tady někdo napsal, že na to nemá nervy (nebo co). Ale to prostě jinak nejde! A je to totéž s cenami. Když řetězcová sámoška odebere na týden 4 palety krabicovýho mlíka, tak dostane litr třeba za osm. Když někdo bere na týden 3 kartony, tak ho má v nákupu za jedenáct, ani si nevšimne. Jenže tohle zdejší komentátoři nechtějí slyšet.

  3) Autobus tam jezdí tolikrát denně, kolikrát denně je obec schopna zaplatit. Zadarmo tam ten autobus nepojede. Potažmo, aby tam mohl jezdit častěji, vznikají různá sdružení obcí, aby mohly lépe vyjednávat, lépe koordinovat atd., takže občas tam ten autobus jezdí podle toho, na čem se ty obce dokázaly shodnout.
  Uvedený příklad "dvakrát denně" je jednoduchý – aby ráno odvezl chudé dělníky do práce a jejich děti do školy a odpoledne je zase vrátil domů. A do těch dvou autobusů se musí vejít i důchodci, co jedou k doktorovi.

 • Bohuzel pokud neni dostatecna poptavka, resp. predpokladane vynosy nezajistuji alespon minimalni ziskovost, pak je velice tezke zacit podnikat at v jednom, tak v druhem.
  Reseni dotaci obecni pokladnou je take takrka nerealne, uzitna hodnota je minimalni, narozdil treba od dotace dopravni obsluznosti. Navic vzdy bude existovat urcity pocet obyvatel, kteri budou resit situaci po svem, a nakoupi (pripoji se) na sve naklady.
  Budoucnost obecni prodejny, potazmo obecniho internetu v Marigoldove je v rukou starosty, ktery resi situaci hezky cesky:

  Obec nabidne pozemky k prodeji za minimalni cenu, starosta vetsinu odkoupi (vzdyt starostuje hezkych par let 😉 ), zastupitele take neprijdou zkratka… Zastupitelstvo nasledne schvali zmenu uzemniho planu a jako nahodou jde o zmenu puvodnich pozemku na stavebni parcely! Ty se odprodaji zajemcum z blizkeho Mesta. Spolu se zastupitelstvem starosta schvali podporu moznemu zajemci o provoz obecni samoobsluhy (internetu).
  Vyberove rizeni s jedinym prihlasenym kandidatem vyhrava starostuv syn, sice bydlici v 1+1 ve Meste, jezdici doted starym olcitem, ale vlastni nahodou dostatecny kapital.
  Situace je vyresena, spokojenost na vsech stranach, obecni volby dopadnou stejne jako pred par lety…

 • pozn. pokud mate z kontextu predchoziho prispevku pocit ze neco nesedi na 3.radku, pak odpoved zni -jak, komu a za kolik-

 • [56] Dekuji, ze jsi se mne zastal soudruhu. Mozna mam opravdu deformovany nahled na vec, ale ja vychazim ze svych – pravda prazskych zkusenosti: hypermarket mam na kazdem rohu, auto pred domem, jsem na tom financne dost dobre abych se nemusel divat naklady na benzin. Presto (anebo mozna proto) vubec nejsem spokojen s nabidkou hypermarketu ani supermarketu. Kusove pecivo umi jen nekde, chleba nikde (kupodivu v Rakousku maji skvely chleba v kazde Bille). Napoje jsou neuveritelne predrazene. Zelenina i ovoce sice stale skladem ale chut nijaka. Nejlepsi maso koupime v male masne na rohu. Rozdil je opravdu znat. Prisel cas, kdy se zacne lamat chleba. Prvni, kdo prijde zpet do malych obchodu budou paradoxne ty nejbohatsi. Za prve nekoukaji na cenu. Za druhe koukaji na kvalitu, za treti je jim cas drahy (neni vetsi ztrata casu nez koupit v Albertu 2 rohliky), za ctvrte za nimi prijdou ti, kteri si dovolit jezdit nikam nemohou. Pravda je jasna. Staci se podivat do Nemecka nebo Rakouska. Nenakupuji hypremarketovym stylem. Od urcite urovne ekonomiky to neni vyhodne. Dnes zacina padat kosa na kamen multikinum, zitra hypermarketum.

 • Neviem, podľa mňa stále najlepšie riešenie je pojazdná predajňa. Starý autobus, väčšiu dodávku nie je až taký problém zohnať. Ten starý autobus má tú výhodu, že v prípade potreby ho majiteľ dá dokopy bez nejakej elektroniky 🙂

  V každom prípade to chce viac podobných obcí v okolí. Keď budem vychádzať z reality (momentálne nemecko-francúzske hranice) tak pre 250 ľudí by tu nikto nič neotvoril. V kempuse sú jedny potraviny a tie majú momentálne otvorené od 9:00-15:00, v piatok zatvárajú ešte o hodinu skôr 🙂

  Ten autobus by to mohlo uživiť, ak nie tak by šiel spraviť vcelku slušný trik a spojiť to s knižnicou. Tu po dedinách takýto bus chodí (cca 2x za týždeň). Takýto bus by mohol vždy vo väčšom meste zobrať objednané knihy + čosi nosiť so sebou a máme tu projekt na ktorý (s trochou šťastia) získame grant 🙂 vďaka čomu by šlo buď zamestnať predavača potravín na polovičný úväzok, príp. mu platiť naftu.

 • Tato úloha nemá řešení v oblasti reálna. Jen snad zázrak.

 • [65]
  A kromě knihovny by v takovém autobusu mohla být prodejna elektro, malá hospoda a mandl. Prostě, naložíme Město na podvalník a 2x týdně ho přivezeme na vesnici.
  Je to nesmysl. Kdo četl odkaz od (64), tak určitě nepřehlédl větu:"Problém Česka je, že všichni tady cenu tolik zdůrazňují, že ještě dál vychovávají zákazníky, aby se neptali na nic jiného." A vo-vo-vo-vo tom to je!

  [66]
  Naprostý souhlas!

 • [59]
  Ta druhá část nemá u nás daleko od reality. Ale radši na to nebudu myslet. Píšete že není dostatečná poptávka ? To sem si myslel taky a bylo to první co mě napadlo, dokud sem si nevzal papír a nezpočítal kolik toho sní 700 lidi. Takže odpadá problém s poptávkou.

  [67]
  Tak ten mandl mě pobavil 😉

  [66]
  Někdo mi říkal, že pokud chci začít podnikat, musím mít opravdu dobrý nápad, a ve většině případů také kapitál. Takže pokud můj nápad obstojí proti megamarketum a přitáhne zákazníky na mou stranu tak mám vyhráno. A právě tohle by nemělo být vůbec těžké, zláště pak na vesnici kde se všichni pověčinou znají. Ale 68 přispěvků mě začína přesvědčovat že to tak lehké nebude

  [3]
  Měl ste pravdu, prodejna má velkou šanci být zisková

 • [21] Pokud někomu nevyhovuje internet může to objednat telefonem na záznamník nebo plechovou hubu (fakt netuším co stojí provoz plechové huby), popřípadě hodí papírek na úřad, do hospody. Taky mě napadá, že člověku, který denně prochází obec se říká pošťák, možná by za mírnou úplatu udělal i sběr lístečků od zákazníků.

 • [69] S tím pošťákem to není špatný nápad, ale jsem si téměř jistý, že pošťák jako zaměstnanec České pošty a.s. bude mít nějakou "konkurenční doložku", že něco takového dělat nesmí. Nebo na podobný zákaz bude pamatovat nějaký zákona nebo vyhláška. Náš stále dokonalejší právní řád sice možná chrání čím dál lépe obyvatele i stát samotný od různých chytrolínů, nicméně je to velká brzda, pokud se chce obyčejný člověk do něčeho pustit. Mnohem jednodušší je to dělat načerno – tedy pokud to jde. U obchodu by to asi moc dobře nešlo.

 • IMHO, to je hodně nepříznivý stav. Aby to mělo alespoň teoretickou šanci na úspěch, bylo by asi nutné kombinovat téměř vše co snižuje náklady. Takže pro potraviny s omezenou trvanlivostí:
  – omezit prodejní dobu
  – omezit sortiment, zkusit ale zaujmout kvalitou (resp. kvalitou za rozumnou cenu)
  – rozdělit náklady mezi více obcí
  Z toho plyne, že je téměř nereálné, aby to byla kamenná prodejna. Spíš to vypadá na prodej z auta. Obec by zde mohla hodně pomoci tím, že:
  – vyhradí prostor, kde je prodej z auta možný
  – stanoví rozumné podmínky a pravidla pro zájemce o takový prodej
  – do toho vyhrazeného prostoru nechá instalovat WC
  – bude aktivně hledat zájemce, který to bude dělat (na svůj živnosťák)

  Co se týče potravin s delší spotřebou a běžné drogerie, zde by byl asi nejlepší objednávkový prodej (objednávka přes Internet, telefonicky, apod.) dovoz pak nejlépe kombinovat s prodejem z auta (viz výše).

 • [65] Souhlasím, nejakou malou pojizdnou prodejnu bych navrhoval i ja. Staci tam byt jen hodku denne (po odpolednim prijezdu autobusu:-), maso uzeniny prodavat vakuovane apod. Dulezite je, ze takto objede nekolik vesnic a nasobi zisk.
  A podnikavci si k tomu mohou pridat objednavani doplnkoveho zbozi pres e-shop:-)

  Nez jsem to stacil poslat, koukam, ze to pise i [71]:-)

 • [63] kromě detailů naprostý souhlas 🙂

 • Nejlepší ale zároveň také nejutopičtější řešení by bylo zvýšení populace v Marigoldově, a tím i potencionálních zákazníků (nejen) obchodu.
  S tím jistě souhlasí i bezejmený starosta Marigoldova. 🙂

 • [68]
  Cituji: "…musím mít opravdu dobrý nápad…" Tak sem s ním, ale aby se týkal prodejny!

  [69]
  Dobrý nápad! A skoro nic tomu bránit nebude [70]. Jen to ten pošťák nebude dělat za sebe, ale za Českou poštu. Stálo by to asi korunu za vybraný lísteček – asi tolik se platí, když člověk nechá roznést letáček v nějakém malém obvodu (jako je třeba vesnice). Takže místo rozdávání by sbíral. Akorát že by to bylo bez záruky. Se zárukou, čili evidencí, kdo kdy odevzdal papírek, by to stálo nejméně jako doporučený dopis.

  [71][72]
  Pojízdné prodejny přece existovaly. A kde je jim konec? Stačí si přečíst starší noviny, nebo si prostě jen pamatovat. Mají obrovské časové ztráty v poměru k otvírací době, problémy s hygienickými předpisy, jako např. skladování i vakuovaných salámů a sýrů v chladu, skladování mimo prodejní dobu atd. nebo již zmiňovaný záchod – kompletní sociální zázemí v každém místě prodeje. A když problémy začneme řešit, tak dojdeme k tomu, že na základně by ten autobus musel mít chladírnu srovnatelnou s řetězcovou sámoškou (jinak by musel každé ráno naskladňovat u dodavatele ve Městě a ne na základně -> časové ztráty), u sociálního zázemí musíme vyřešit pravidelný úklid, kvalitu pitné vody na mytí rukou (kde není pravidelný odběr, voda hygienicky nevyhovuje), energii na teplou vodu na každém z těch "záchodů" (povinná), vytápění každého "záchodu", aby v zimě nezamrzl a nepopraskal atd.

 • [74]
  Ne, to není nejlepší řešení. To je jediné řešení! Jenže na začátku potřebuje velké zadlužení a tím pádem obrovské riziko -> zasíťovat obecní pozemky a rozdat je připravené zájemcům "zadarmo". Nebo zadarmo. Samozřejmě s podmínkou výstavby do stanoveného termínu atd.
  Jenže to taky funguje jen někde. V místech, kam v zimě nedojede ani sněžná fréza to fungovat určitě nebude. Ale i v takových místech může fungovat obecní internet. Přesto, že obchod se tam ani s podporou obce neuživí.

 • [75] Já nevím, ale u nás na vesnici takový prodejce pečiva z auta (malá dodávka) funguje něco přes rok. Patří patrně k malé pekárničce, která peče vynikající chleba. Jeho sortiment je chleba (několik druhů), rohlíky (včetně celozrných) a nějaké sladné pečivo. Pečivo má poněkud dražší, ale výborné. Před časem si přibral k pečivu uzeniny – také dosti omezený sortiment, ale velmi dobrou kvalitu za ceny nižší než ty sójové sra*ky z hypermarketu (sorry za to slovo, ale jinak se tomu říct nedá). Asi nějaké hygienické předpisy na to jsou, protože tvrdí, že nesmí prodávat uzeniny krájené, jen v celku. Jak to dělá se sociálním zařízením, netuším, ale v místě je i pár stánků (trafika, zelenina, apod.) – a ty musejí tentýž problém řešit také (dokonce to mají horší, protože nemohou odjet).

 • Nejsem s to přečíst celou dlouhou předchozí diskusi, takže možná zopakuji již řečené – nezdá se mi analogie obecní internet / obecní prodejna. Důvod je jednoduchý – nákup můžu udělat ve městě cestou z práce, ale konektivitu potřebuji mít v obci, nemohu si ji "dovézt".
  Toto je dle mého soudu argument, proč podpořit obecní internet, ale ne obecní prodejnu. Podporou nemyslím internet zdarma, ale např. spoluúčast/dotaci při výstavbě infrastruktury.
  Navíc si myslím, že pokud občané obce zvolí svou většinou starostu, který má ve volebním programu "internet za obecní peníze pro občany zdarma, ale v zimě nebudeme protahovat silnice", je možno tuto myšlenku realizovat – je to prostě jedna z alternativ obecního rozvoje a využití obecní kasy, která se zdá většině smysluplnější nežli alternatva jiná.

 • [78] nikoliv nutně, i "internet" si můžete dovézt. Tedy když se odprostíte od internetu jako napojení osobního počítače do celosvětové sítě, ale budete akceptovat internet jako přístup k celosvětové síti. Řešením dostupnosti internetu v obci (které mimochodem myslím také nepadlo, jako ještě mraky jiných řešení), může pak být i třeba internetový kiosek, nebo internet v knihovně atp. A za tím klidně může člověk z vedlejší vesnice cestovat. Samozřejmě ale některé postupy a řešení jsou u internetu a obchodu různě důležité a vhodné, jinak to ale imho sedí.

 • [79] To není úplně dobrá analogie. Ve městě si může člověk jednorázově nakoupit co potřebuje, třeba i do zásoby, kdežto internet potřebuje většinou průběžně. Jezdit do města nebo vedlejší vesnice na nějaký veřejný internet tedy není pro člověka, který by chtěl být online, žádné řešení.

 • [67] ale faktom je, že autobusová knižnica tu reálne existuje (Saarland / Nemecko) a nikto v tom nevidí nič zvláštne, tak prečo by to nešlo spojiť. Kľudne nech predáva aj melóny 🙂

 • Co se týče prodejny, tak v případě tak malého počtu nakupujících bych určitě dělal vše proto abych si přitáhl zakazníka. Nejspíš kvalitou výrobků a osobním přístupem. Co tady ještě nepadlo je ale aktuální informace o zboží v krámku. Tak jak to dělají supermarkety ve velkých městech, tak bych to dělal v menší míře na vesnici. Například. Majitel krámku v Marigoldově si každou neděli (popř. další dny) vytiskne na své domácí tiskárně od HP 😉 nabídku pro aktuální týden. Zaplatí nějakého školáka, který mu to každou neděli roznese do schránek a informuje tím o sortimentu prodejny.

 • Přečetl jsem si jen pár věcí… a vyšlo mi z toho všeho něco málo věcí. Podíval se z Vás někdo na mapu. Existuje vůbec vesnice Marigold a kde vůbec je?! No, nevím proč se zabýváte věcmi, které nejsou? Proč rozpočítáváte marži, proč počítáte, plánujete, zaměstnáváte pošťáka a bůh ví koho, proč dáváte do hospody internet… proč přemýšlíte nad tím vším, když ti lidé nejsou, vesnice není, nic není, žádný problém není… Trápí Vás, že kvůli hypermarketu, který zaměstná pár lidí přijde o místo 10x víc lidí, že se tím zatíží všechno jiné (doprava,ekologie,… konče i lidskými nervy…) asi moc ne?! Tak nevím proč Vás, tady všechny trápí jestli mají prodejnu nebo jí nemají? Jsou i horší problémy, nad kterými se ani v šedním životě nezastavíme a přehlídneme je jako samozřejmost… Takže nechme tomu volný průběh… Přeji Vám všem pěkný den. Zdraví Vás TopTom

 • Protože nás to baví. 🙂

 • Nebudu vypočítávat, zda-li se prodejna uživí či nikoli. To se pozná samo. Je jen třeba stanovit zásady, které povedou k tomu, aby prodejna přežila při co nejmenším počtu obyvatel.
  1) Musí mít minimální náklady na provoz, to znamená:
  a) co možná nejnižší počet zaměstnanců
  b) co možná nejmenší nájem
  c) co možná nejmenší náklady na dovoz potravin

  2) Musí maximalizovat svoje příjmy což umožní
  a) široký sortiment zboží
  b) přijatelné ceny

  3) Musí případně dostat dotace ze strany obce, pokud je zájem obce na udržování takové prodejny.

  Takže by provozovatelem prodejny měla být osoba schopná si ledacos zařídit, vidět dopředu, která by měla umět hospodařit s pěnězi a mít svůj vlastní prostor pro provozování prodejny nejlépe blízko středu obce u hlavní silnice. Tato osoba by měla znát místní poměry, aby byla schopná dobře odhadnou o jaké zboží bude největší zájem a také dobře odhadnout jeho ceny. Měla by znát místní lidi, aby jí byli naklonění a případně jí i poradili co nabízet. Měla by si také být schopná vyřídit dovoz zboží od co možná největššího počtu dodavatelů.
  Jako příklad musím říct, že znám malé prodejny s pultovým prodejem, které se ještě udrží i v městě s 300 000 obyvateli, takže to jde. Nakonec každá prodejna musí o svoje zákazníky v jistém směru bojovat. Nejezdí přece lidi pro chleba nebo vajíčka přes půl města.