Obecní internet – vaše návrhy

Noname píše:
Vaše diskuse
pod včerejším článkem
se rozjela, děkuji za všechny názory, samozřejmě není uzavřena, pište klidně nové nápady.

Zatím zkusím sesumírovat co v diskusi padlo (omlouvám se za zjednodušení), přidám k tomu některé otázky, takže ti co zde najdou řešení, se kterým souhlasí, mohou zkusit odpovědět, ti ostatní mohou navrhnout jiné.

 1. Výběrové řízení na nízkorychlostní veřejný internet na určité pokrytí. Vyšší rychlosti může ISP nabízet za peníze. Obec se bude podílet na nákladech. (pablo)
  • Jaká rychlost maximálně?
  • Dát nějaký datový limit a jestli ano, jaký?
 2. Obec v současné době bez internetu (tj. malé obce) jej zcela zafinancuje a bude provozovat případně si na to někoho najme (Luax, Slavista). Případně obec takto pokryje nepokryté části obce (Kráťa).
  • Má jej pak nabízet za peníze?
  • Jaké parametry připojení má nabízet?
  • Jestli má vybírat poplatky, aby se to vrátilo (Slavista), jakou návratnost má počítat a co všechno jsou náklady obce?
  • co to je „bez internetu“ (dial/up, GPRS, CDMA …)?
  • Nebude tak obec bránit vstupu konkurence na místo, kde sama internet poskytuje?
 3. Obec zafinancuje výstavbu infrastruktury a nabídne jí transparentním způsobem ISP pro poskytování konektivity (ooook, marek)
  • Má stavět jen páteřní síť nebo řešení až do bytů?
  • Bude se o to starat přímo obec?
  • Co na to vlastníci lokální infrastruktury?
  • Má stanovovat minimální rychlosti a maximální ceny? (marek)
 4. Volná konkurence obecního internetu těm komerčním místních ISP (vrabcak).
  • je regulérní hospodářská soutěž, když obec nehospodaří se ziskem ale s daněmi, nemůže zkrachovat a tedy může nabízet libovolné ceny?
 5. Pouze pro pokrytí náměstí atp. (Slavista)
  • Jaká maximální rychlost?
  • Nějaké datové limity?
  • Co obyvatelé a firmy sídlící v okolí náměstí?
 6. Žádný obecný internet nebudovat, snížit daně a kdo jej chce, ať si jej koupí. Je to jen zajištění úředníků na stáří. (josef)
  • Když se sníží daně, bude pak internet dostupný všude?
  • Bude všude dostupný ve stejné kvalitě?
  • Jak zabránit digital divide u vesnic kde nebude, nebo bude výrazně horší?
 7. Obec koupí konektivitu, ISP vybudují pokrytí (che)
  • Kdo se o to bude starat?
  • Má to prodávat nebo dávat zdarma?
  • Mohou být na takové konektivitě provozovány komerční služby?
  • Na jak dlouho má počítat návratnost?
  • Co když ISP nepřijdou / zkrachují?
 8. ISP vybuduje konstrukce / věže pro umístění antény, či pronajme prostory (Kráťa)
  • S jakou návratností má počítat pronájem vybudované věže?
  • Bude to stačit, aby ISP přišli?
  • Bude to znamenat dostupný internet?

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

34 komentářů

 • To jsem se asi vyjádřil blbě, co jsem navrhoval bylo postavit obecní infrastrukturu, s tím, že na ní pak ISP budou moci poskytovat konektivitu. Základní konektivita od obce by byla spíš jen takový fallback, eventuálně na stanovení minimální rychlosti.

  Pár osobních návrhů k otázkám u třetí odrážky:
  – Páteřní síť / nebo až do bytů podle mně záleží na podmínkách a penězích. Pokud je obec kompaktní a bohatá může se všude udělat optika a do každého bytu stomegabitová zásuvka. Pokud je chudší a rozlezlá, může se postavit páteř a dát obyvatelům možnost se na ni za nějakých slušných podmínek napojit.
  – Myslím že o tohle by se měla starat přímo obec, případně nějaká jí podřízená/vlastněná nebo jinak veřejná organizace. Prostě taková paralela silnic.
  – Vlastníkům lokální infrastruktury aktivita obce konkurovat nebude, protože nebude nic prodávat. Pokud tam už nějací ISP budou, můžou se na obecní síť hned napojit jako poskytovatelé konektivity. Konektivita zdarma by byla opravdu omezená (negarantovaných 32 kbit na ICQ a nouzovku když někomu vypadne provider), takže by jim neměla vadit.

 • Líbí se mi jak je to zajištěný na PHA5, maximální rychlost (64kb) v etéru zdarma. Kdo se chce připojit, tak na vlastní náklady. Rychlejší a stabilnější rychlosti nabízejí jednotlivý poskytovatelé dále jako placenou službu.

 • klíčová slova: internet, úřad, daně, srovnání se silnicemi
  Myslím, že internet za obecní peníze je myšlenka komunistická (v pravém slova smyslu). Uznávám, že je třeba se podílet např. na zdravotním pojištění, na bezpečnosti státu, silniční síti, ale proč se máme všichni nedobrovolně podílet na datových spojích?? Které apriori třeba někdo nikdy nepoužije? Ano, všechno se vším souvisí, pokud budou úřady kvalitně připojeny bude to príma (a místo 100 úředníků 1 nonstop pracující server ;-)).
  Jedno hodněodvěci přirovnání: budeme moct chtít v budoucnosti po majitelích časoprostorových přemísťovadel, aby se finančně podíleli na asfaltování silnic a ještě jásali při výběrových řízeních?

 • Podle mě není třeba žádný obecní internet, již nyní je možno připojit se z jakékoli obce na internet. Nevěřím, že by existovala obec, kde nejsou dráty telecomu, případně signál GPRS nebo CDMA.

  Pokud má někdo o připojení zájem, tak se připojit může. Je ale špatné dotovat připojení, jen aby bylo levné. Kdo zadotuje mě náklady na provoz bytu, protože mi netěsní okna a musím topit více?

  Zamyslete se nad tím, než začnete něco vymýšlet.

 • # Má stavět jen páteřní síť nebo řešení až do bytů?
  Jeli možné do bytů
  # Bude se o to starat přímo obec?
  Minimálně řídit
  # Co na to vlastníci lokální infrastruktury?
  Nabídnout odkup nebo roaming. Když nic tak nic
  # Má stanovovat minimální rychlosti a maximální ceny?
  U přístupu do obecního intranetu vždy u internetu nikdy

 • No, mně zatím není jasná jedna podstatná věc: "Obecní Internet" nebo "mít připojení k Internetu" přeci není cílem, ale měl by to být _prostředek_. Ale k čemu??? Je to elektronický přístup na obecní úřad (e-vývěsky, e-podatelna)? Je to podpora vzdělávání (školáci najdou na Internetu spoustu užitečných informací)? Nebo zábava (p*rn*, on-line hry – je to asi furt lepší než drogy)?

  Nemělo by se spíš diskutovat o tom, které aplikace chce obec občanům poskytnout a za jakou cenu nebo které aplikace internetu jsou tak základní, že již patří skoro do "občanských práv"?

  Souhlasím s Jirkou[4], že základní možnost přístupu k Internetu _je_ všude, kde je pevná telefonní linka nebo alespoň průměrný signál alespoň jednoho mobilního operátora. Pro koho pak vlastně ten "obecní Internet" má být určen? Nedělám si iluze, že si důchodce koupí notebook s WiFi kartou, aby se mohl producírovat po návsi a podívat se při tom na novou vyhlášku obecního úřadu.

  Prostě mi chybí "zadání úlohy" a zadání typu "postavit obecní Internet" neberu.

 • [6] HURÁ, tohle je reakce na kterou jsem čekal!!! Máš pět bodů. Co děláš? Lidí s out-off-the-box myšlením je jako šafránu.

 • [7] LOL. Co dělám? Když mi někdo řekne "Chceme postavit obecní bezdrátový Internet", tak je mým úkolem zeptat se: "A proč jako?". Jeden můj kamarád trefně říká, že kopu lidem do báboviček, nadneseně by se tomu dalo říkat "zpracování požadavků".

  Ale trochu kecám – ve včerejší diskusi jsem se taky nechal chytit do pasti…

 • [offtopic]
  [8] to je právě něco, v čemu anglofilní firmy řikají "in-the-box thinking" nebo "out-of-the-box thinking" a hodně si toho cení. Většině lidí když dáš triviální úlohu "jak udělat toto" ti vymyslí nějaké řešení zadané úlohy. "Out-of-the-box" lidé se zeptají "proč" a díky tomu si uvolní hranice zadání a jsou schopni navrhnout řešení, které ty první ani nenapadne.
  Příklad třeba v dopravě "jak mám zvýšit průjezdnost silnice?" In the box navrhne zvýšení počtu pruhů, umístění nějakých dopravních značek atd. Out of the box se zeptá "proč" a dostane třeba odpověď "silnice vede k nové továrně a já potřebuji dopravovat xy tun zboží" a potom se může kouknout, jestli náhodou nelze přistavit pár metrů kolejí, nebo vyřešit lodní cestu a nebo jestli nelze optimalizovat rozmístění skladů, překladišť, tovární dispozice…
  V Česku snad tenhle termín ani neznají, proto jsem se ptal co děláš, protože ve firmě s US nebo GB vedením budeš s takovými schopnostmi hodně ceněn. Jestli něco v IT, tak doporučuji http://www.ictrecruit.com/, vede to můj známý (angličan), odkaž se na mě a sežene ti práci snů 😉
  [/offtopic]
  Takže ještě jednou díky za ten dotaz "proč" a klidně to rozváděj dál, v pondělí to tu zas zkusím rozproudit dalším dílem tohoto workshopu

 • Já bych odpověděl na "proč?"… protože spousta lidí křičí "my chceme levný internet, nejlépe megabit a zdarma, ale nechceme za to platit, ať to zaplatí někdo jiný". No a první na ráně je obec, protože "když to hezky podáme, tak to zastupitelstvo schválí".
  Pokud by se měli dávat dotace, tak pro to, aby si mohla nechat obec udělat www stránky. Je spousta obcí, které s tím bojují, neví co tam dávat, neví, jak je používat. A je spousta firem, které dodávají řešení.. za velké peníze..
  Co vytvořit projekt, jehož výsledkem bude snadno použitelný obecní portál, SEO friendly, použitelný pro postižené apod… Mnoha obcím by to vyřešilo problém.
  Pokud by byl zájem, mohu na toto téma diskuzi rozvinout.

 • [2] v praxi to je 512 kbit/s, a pripojeni session na 12 hodin.

 • Praha 5 je zářný příklad, jak se to dělat nemá… Proč dotovat něco, co si lidi mohou koupit? Neříkejte mi, že v obvodu Prahy 5 není ani jediný komerční poskytovatel připojení? Je zde určitě ČTc, Eurotel s CDMA a GPRS.
  Takže celý slavný internet zdarma je jen zneužití peněz daňových poplatníků. Divím se, že ÚMČ ještě nikdo nežaloval.
  Tyto peníze by se daly použít jinak..

 • [9] Proc Internet? Protoze to vsechno – pristup k eObci, zabava, vzdelavani …

  Jinak otazkou "proc" umi reagovat skoro kazde petilete dite. Nemusis to vydavat za "out of the box thinking" 🙂

 • [13] to je právě ten paradox. Jde o to, že právě děti žádné hranice nemají, proto uvažují mimo krabici a ptají se neustále proč. To krabicoidní uvažování člověk získává tak jak je neustále omezován a ponecháván s nezodpovězenými otázkami, respektive s odpověďmi "prostě to tak je", "protože je to zákon", "protože je to vzoreček" …
  Dokonce je to v projektech výborný trénink – jeden člověk něco popíše a druhý se neustále ptá na proč, proč, proč – jako dítě. Tím se člověk postupně dostane až k jádru problému a nedělá svou práci povrchně.

  Bohužel se často dočtete o tom "jak", ale téměř nikdy "proč". Za celou dobu co se diskutuje o tom jak je obecní internet špatný / potřebný, jsem nějak nezaznamenal hlubší diskusi na to "proč". Přitom by to měla být základní podstata problému a IMHO z ní vyplyne i to "jak". Když si třeba vezmeme názor "je to kvůli zajištění volného přístupu k informacím všech občanů", pak je namístě otázka, proč kvůli tomu budovat internet a ne jen intranet atp. a když by to měl být jen intranet – proč by si to ale zas lidi kupovali? Zkusím proto obdobným způsobem nahodit v pondělí téma "proč obecní internet", imho to bude více než na jednu větu.

 • [13]
  Jasně, at si každý používá internet pro zábavu, vzdělání, ale ať si za tu zábavu zaplatí… Nechci totiž dotovat něčí zábavu svými penězi. To bych je dal raději na charitu.

 • [14]
  Otázka je položena špatně. Ne "proč obecní internet", ale "proč připojení k internetu dotované z obecní pokladny"… A rázem se na to člověk dívá jinak.
  Jde přeci o zpřístupnění informací občanům, ne? Obec by tedy měla umět dostat informace o dění na své webové stránky. To, jak se k nim dostane obyvatel, je už jeho věc.

 • [16] diskuse je zcela volná. Tj. klidně může být odpověď na následné "jak" i návrh na to nedotovat z obecní poklady, stejně tak může být i názor, že i zadarmo by to obec dělat neměla. A jestli jde (jen) o zpřístupnění informací občanům nebo o co vlastně jde, to je právě ta otázka, kterou právě to tvé "proč" otvírá. Těch možností je totiž více, stejně tak i jejich řešení. Vtip je právě v tom, že stejně jak neexistuje univerzální zadání, tak neexistuje univerzální řešení. Takže ty návrhy jak mohou být klidně všechny správně, ale každý při nějakém jiném zodpovězení otázky "proč".

 • [13] Internet je sice všechno včetně eObce, zábavy, vzdělání apod. ale to příliš nesouvisí s otázkou proč by připojení k Internetu mělo být obecní. Pořád je mnoho alternativních možností – dát třeba ty peníze na prodloužení úředních hodin obecního úřadu 2x týdně do 20:00 (no řekněte, kdo má kvalifikovaný certifikát, aby mohl dát podání přes ePodatelnu místo osobní návštěvy), škola nebo školka by nějaké peníze také uvítaly a co dát nějakou cílenou dotaci místnímu kinu, aby uvedlo pár "lepších" filmů? Proč je místo toho lepší Internet?

 • Ad proc: Pokud se nepletu, tak motivaci pro obecni internet je zmensit digital divide – treba tam, kde (zatim) neni dostatecna hustota potencialnich uzivatelu, aby se vyplatilo vybudovat komercni infrastrukturu. Proste lidi nebudou davat penize za internet kdyz nevi co jim muze prinest. A nedozvi se to dokud ho nebudou mit => zacarovany kruh, ktery muze "obecni" internet rozetnout.

  I kdyz zas na druhou stranu – ja bydlim na vesnici a poskytovatel je tu komercni… Takze to jde i bez obecniho internetu 😉

  Ad telefon/GPRS: Dialup nejde povazovat za plnohodnotne pripojeni, zvlast pokud se plati za straveny cas. Svymi vlastnostmi spise od internetu odrazuje 🙂 GPRS/EDGE taktez, to je spis nouzova nahrazka nez nejake rozumne pripojeni.

 • Na to je jednoduché řešení: Já na obecní web používám Wrodpress. 😉

 • Tak jsem si to +/- zběžně přečetl a a první dojmy jsou toto:

  diskutuje se tu pojem "levný internet" a pak se tu diskutuje pojem "dostupný internet"

  Začnu oklikou: Nevím o jakých obcích se tady diskutuje (ve smyslu velikosti) ale jeden modelový příklad: Obec o velikosti cca 830 obyvatel, okolní obce do vzdálenosti cca 5km o velikosti 100 – 400 obyvatel. Ústředna telekomu v největší obci, zprovoznění ADSL je ve hvězdách.

  Připojení na internet je možný tedy 3 způsoby: GPRS, CDMA (ne všude) a dial-up (analog i ISDN)

  Tedy zpět k pojmům: Dostupný internet? Rozhodně ano minimálně v jedné z uvedených variant. Je zároveň levný? Tady musím odpovědět ROZHODNĚ NE. Dial-up z principu časové tarifikace leze do téměř nekonečna, paušál u GPRS a CDMA není zrovna láce (u GPRS navíc vzhledem k rychlosti….)

  Takže dostupný a levný internet: paušální připojení a rozumnou cenu – a co je to rozumná cena? cca 300 – 400 Kc za základní připojení (64 – 100kbps – zhýčkané městské uživatele ADSL prosím nekomentovat rychlosti)

  A tohle je moje představa obecního internetu provozovaného obcí – žádné zdarma apod..

  Důvod mé představy? již téměř 6 let fungující projek který zajišťuje připojení v lokalitě kam se LUXUS místy zatracovaného a kvuli rychlosti pomlouvaného ADSL ještě asi dlouho nedostane 😉

 • Jen dodatek – pokud dotace na něco kolem internetu v takových mnou popisovaných obcích – tak na vybavení páteře a rozvodu internetu (na 99% bezdrátové technologie) a vybrané poplatky by pak měly pokrýt paušál za konektivitu a údržbu dané sítě. Co se konkurence komerčním subjektům týče – není žádná. Čím menší obec tím menší než minimální zájem komerčních ISP o připojení takové lokality.

 • Proc obecni Internet? Inu proto, ze si to obec (ci jeji obcane) dala jako ukol. Ptas se proc obec resi plynofikaci? Kanalizaci? Verejnou dopravu? Skolstvi? (elektrifikaci uz az na vyjimky neresi)

  Obec, to jsou obcane.

 • [18] Proc by skolka uvitala penize? Proc by mela obec davat do skoly? Proc by mela obec platit dalsi zamestnance? Proc by se mely davat dotace obecnimu kinu, kdyz do nej nikdo nechodi?

  Tot jen dusledkem toho, ze otazkami proc se NIKDY nedoberete vysledku. Nakonec stejne musite prijit na to, jak (je pouze otazkou, kolik casu ztratite kladenim proc).

  Neni jednodussi predpokladat, ze obec ridi lide, keri maji hlavu na svem miste? Me je uplne jedno, jaky motiv ma konkretni obec k zavedeni Internetu – pokud je ten motiv legitimni a legalni. Mimochodem, predpokladam, ze jsi ty BBF projekty cetl, takze vis, proc nektere obce becni Internet stavi 🙂

 • [23] Já si právě myslím, že u toho Internetu nestačí uvést důvod, že si to obec dala za úkol. IMHO, u libovolného takového projektu je nutné zvážit úkoly obce, které musí zajistit, přínos pro různé cílové skupiny občanů a také náklady.

  I těch ostatních zmiňovaných důvodů je nutné zvážit proč se to má udělat. Plynofikace obce bezesporu může zlepšit kvalitu ovzduší a tím i zdraví občanů. Ale jen tehdy, pokud dostatečný počet občanů přejde od vytápění tuhými palivy k vytápění plynem. Bylo by ale rozumné dělat plynofikaci celé obce, kdyby (velká?) většina občanů chtěla dál topit tuhými palivy nebo dokonce bude dál házet do kotlů PET lahve naplněné vyjetým olejem protože nemají ani na uhlí natož na plyn při jeho dnešních cenách?

 • [24] Tady bych si dovolil zásadně nesouhlasit s tím, že při otázkách PROČ se NIKDY nedobereme výsledku. Mám zkušenosti z malé obce poblíž Prahy, kde jsou problémy s Internetem, školkou, školou, kanalizací i veřejnou dopravou.

  Vedení obce před pár měsícem zařídilo (a zaplatilo) posílení veřejné dopravy ve špičkách? Proč? Protože stále více lidí jezdí z obce pracovat/studovat do Prahy a autobusy byly ve špičkách přeplněné. A navíc je ekologičtější, když lidí jezdí veřejnou dopravou než vlastními (často starými) auty.

  Vedení obce začalo stavět novou školku? Proč? Protože stará kapacitně nestačila a matky na mateřské se chtějí vrátit do práce, nemluvě o tom, že dobré předškolní vzdělání má pro děti cenu zlata.

  V té obci jsem se čtyři roky nemohl rozumně připojit na širokopásmový Internet a používal jsem Eurotel Data Nonstop přes GPRS za asi 850 Kč měsíčně (teď je tam asi 3 týdny možnost připojit se za rozumných podmínek na WiFi). Ale to bych pěkně s zastupitelstem vyběhl, kdyby místo oprav školy, školky, instalování retardérů na silnice, opravu čističky, opravu silnic a posílení vodovodního řadu začalo stavět širokopásmový Internet. Aby bylo jasno, já v zásadě nejsem proti ničemu – pokud se najde rozumný důvod. Dokonce u "obecního Internetu" bych si dovedl představit nějaké modely. Ale v současné době, kdy průměrná malá obec težko shání peníze na školu, školku, opravu čističky a vypíná veřejné osvětlení v deset večer mi to připadá jako luxus.

  A ani argument "hlava na svém místě" neberu. To téměř postoj typu: občane, nezajímej se o politiku, protože starosta (vláda, Evropský Parlament) je dost chytrý, aby ses o nic nemusel starat.

  Jó a BBF dokumenty jsem nečetl, jen diskutuju k aktuálnímu příspěvku na Marigoldu.

 • Na otázku Why? je jediná odpověď. Aby se koza nažrala a vlk zůstal celý $;-) Co takhle 0800 číslo dostupné z GSM s konektivitou CSD 9k6? Výhody: rychle vytvořitelné, centrálně administrovatelné, všude dostupné, neomezené, nekonkurující komerčním ISP, levné a snadno dostupné terminály, mobilní, jednotné pro celé území… Nevýhody: ???

 • [26] Vite, hezky jste mi nahral. Otazkami PROC jste se dostali k reseni. K reseni se totiz dostanete zasadne otazkami JAK 🙂

  Verim, ze nezklamete moji duveru tim, ze to budete chtit podat zcela polopaticky.

 • [28] ano, k řešení se dostaneme zásadně odpovědí na otázku "jak". Ale bez zodpovězení "proč" mohou být všechna řešení špatná, případně může být vybráno nevhodné řešení, které je třeba obecně dobré, ale to dotyčné "proč" vůbec neřeší či řeší špatně / draho atd. Viz ten můj příklad v http://www.marigold.cz/item/obecni-internet-vase-navrhy#comment11360
  Dal jsem teď pár návrhů na "Proč" do nového článku a vsadím se, že až seznam doplníte o další vaše nápady, tak že z něho bude zřejmé, že některé vaše návrhy v tomto článku jsou špatné, mnohé zcela chybí a ani jeden návrh neřeší všechny potřeby, každá potřeba má trochu jiné řešení. A to byl účel celé této diskuse.

 • [28] Přiznám se, že jsem jen jednoduchý člověk a nechápu, jak jsem Vám nahrál k řešení. Nějak mi uniká souvislost. Chtěl jsem jen ukázat, že když obec řekne: "postavíme novou školku", tak bychom se měli zeptat: "a proč?" Obec totiž měla říct: "V obci se teď rodí mnoho dětí a nestačí kapacita současné školky. Jedno z možných řešení je, že postavíme novou školku s větší kapacitou." A lze přirozeně diskutovat o tom, zda třeba není lepší se domluvit s vedlejší obcí, kde se už pár let rodí dětí málo a mají problém naplnit kapacitu školky. Aplikujte prosím výše uvedené na to, když obec řekne "postavíme veřejně dostupné připojení k širokopásmovému Internetu".

 • Kdesi se toto řešilo a bylo to o pečení rohlíku v státní pekárně.
  Jinak v dnešní době když se stejně obec nestane členem spolku poskytovatelů a nebude mít vlastní zázemí techniků a správců musí někoho najmout. to že, partička lidí na Praze 5 si to domluvila skoro na schodech baráku stačí se jen podívat kde kdo bydlí a bydlel. Je pak více méně jasný že, je to pouze další odbitiště nikoliv "internetu zdarma" ale, providera pro kterýho jde opět a jen o kšeft. To že dodá levně je jen o tom že, cena v Praze je skoro stejná a tedy dodává pak možná odpad a taky dost záleží na smlouvě. je vysoce pravděpodobné že, ve špičce Inet nemusí (dle smlouvy) chodit uplně jak má . Proto je také levný. Neříkám že, musí jít špatně ale, smí se to stát.
  takže závěr je státem dotovaný soukromník je dle mého názoru nezdravá konkurence. chtělo by se mne také dostat nejakou státem dotovaný podnik. Takže státe nabídni mne něco nejlépe třeba Telecom nepohrdnu ani T-Systemem kde má magistrát náké akcie. milý poslanci a radní MHMP předem děkuji za nabídky.

 • [22] Tak to bych netvrdil. znám pár obcí kde ISP do toho nešli ani z omylu. A tak se připojil třeba jeden jediný člověk řekl to sousedovy a ten se za měsíc připojil pak další a další. Ted je připojeno 20 lidí cca za rok a jsou v pohodě. nyní tam běhá pár ISPček co si všimlo antén po střechách a snaží se přetahovat lidi bez výsledku.

 • [21] můžete mne prozradit kde bydlíte? Do takové obce Inet rád a promptně zavedu.

 • Zadání je jednoduché a jasné – umožnit pokud možno co největšímu počtu lidí přístup na internet, nemusí být nejlepší, ale ani ne nejhorší, pokud možno za co nejnižších nákladů. Vzhledem k tomu by bylo vhodné, kdyby každý uživatel obci (případně státu) odváděl poplatek – třeba daň, v určité výši, která by zajistila údržbu a evnetuální další rozvoj sítě. Z toho důvodu by to mělo být pravděpodobně spojeno s bydlištěm. Ideální by bylo kdyby to celé zorganizoval stát, podobně jako rozhlas nebo televizi a stejně tak i poplatek a tím umožnil svým občanům přístup na net.Ale to je v kapitalismu nedostižné přání, protože to by někteří nepřenesli přes srdce…a hlavně přes peněženku a přišli o své zisky….