O2TV má zajímavé funkce, ale cena slabá – žádná konkurence pro UPC

Pročítal jsem si materiály věnované IP televizi od O2 (zvané O2TV). Zaujaly mne dvě funkce: týdenní archív pořadů a videopůjčovna.

O2TV

Ačkoliv internetovou videopůjčovnu zatím velmi obstojně řeším z vlastních (a dosud neveřejných) zdrojů a řekl bych že s podstatně lepší nabídkou, archiv pořadů mne zaujal. O co jde. O2 slibuje, že si můžete vybrat pořady, které byly vysílány v televizi až sedm dní zpětně. To je prima, když si něco zapomenete nahrát. Mám pevnodiskový rekordér, ukládám si na něj spoustu toho, co mne zajímá a co si třeba nakonec ani nepustím, však se na něj vejde stovka hodin, jenže někdy něco zapomenu naprogramovat a jako na potvoru je to něco, co bych třeba chtěl vidět, nebo si to alespoň myslím. A takový archiv by se mi pak hodil.

Velkou neznámou je, co a jak O2TV v archivu opravdu archivuje. Zda jsou to vybrané pořady, nebo všechny pořady nějak slušně utříděné. Z presentace to patrné příliš není. Máte s tím někdo nějakou zkušenost?

Tahle služba by mne přesvědčila, proč přejít z UPC na O2. Pokud by cena byla rozumná. Můj příplatek za takovou službu je maximálně stokoruna.

Udělal jsem si kalkulaci.

U UPC mám balíček televizních programů Mini (běžné české programy a odpad zahraničních + Markýza) a HBO spolu s připojením do internetu Light (2,5 Mb/s download) za cenu 999 Kč s DPH.

U O2 bych si balíček sestavil jako O2TV Kino za 449 Kč (čtyři české, HBO a Cinemax) plus ADSL internet 2 Mb/s (713 Kč) a bohužel mi bude vnucena telefonní linka, kterou jinak nepoužívám a to za minimálně cca. 355 Kč celkem 1517 Kč.

Pokud bych O2 počítal bez telefonní linky, tak bychom byli na 1162 Kč, všechny ceny s DPH.

O2 vychází podstatně dráže

Shrnuto a podtrženo, nabídka O2 je o polovinu dražší, než podobná nabídka UPC. To vynechávám ze srovnání „drobné“ odlišnosti jako je podstatně vyšší kvalita internetu u UPC (nižší agregace, vyšší objemové limity a vyšší rychlost) a obtížné porovnání balíčků televizních programů. V balíčku Kino u O2 jsou navíc dětské televizní programy Cinemax, které jsou fajn, zase mi bude chybět Markýza, kterou často pozerám. Naopak výhodou pro O2 je duální adaptér, díky němuž mohu přijímat i digitální vysílání DVB-T, zmíněný archiv pořadů a také videopůjčovna s placenými filmy. Bohužel nic, co by bylo hodno více jak pětistokorunového příplatku.

Tohle má být nějaká výzva pro kabelovou televizi? Kdepak přátelé, to by musel někdo zapracovat na ceníku. Například z něj vypustit poplatek za telefonní linku, protože jinak má tato nabídka smysl jen pro nešťastníky, kteří z nějakého důvodu (špatný signál, babička) ještě nezrušili pevnou linku.

Ke změně na O2 tedy u nás doma minimálně pár dalších měsíců nedojde. Nabídka: nezaujala.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

27 komentářů

 • Volny take dostal licenci na IPTV, mozna prijdou s necim zajimavejsim…

 • Má to jeden háček, ve většině případů je linka UPC nedosažitelná.

 • [2] jenže ve většině případů je zatím stejně nedosazitelny O2 s uvedenými službami – funguje jen na ADSL2 a to je v podstate v podobnych lokalitach jako UPC. Suma sumárum – s tou cenou by O2 opravdu měl něco dělat.

 • [2] Částečný souhlas. Po spojení s Karneval bude mít UPC v dosahu celkem 1,2 mil. domácností, to je 25% všech domácností. Už proto bych nečekal, že O2TV bude levnější než UPC. Je lehce dražší s tím, že se zaměří na těch 75% a když přetáhne někoho od UPC tak to bude bonus.

 • Taky jsem myslel, že archiv bude pro O2 velká výhoda, ale nakonec to tak super nebude – v dokumentech ke stažení je v PDFku ceník (http://www.cz.o2.com/public_cont/cc/13/287575_60740_Cenik_sluzby_O2_TV.pdf…), že přístup do archivu stojí 97 Kč za měsíc (včetně DPH) a jsou to jen vybrané pořady ČT1 a ČT2 (a asi nejspíš 24).

  Takže bych navrhoval zustat u HDD rekordéru a ČT1.cz (http://www.ct1.cz ).

 • Jak někdo správně připodotkl na diskusi na Živě, na set-top-boxu lze samozřejmě navolit jen jeden kanál. (Na tom od Telefoniky určitě). Takže mít víc televizí po bytě (leda by se koukali na to samé), nelze se na jedno dívat a druhé nahrávat atd. Což mě přijde docela jako killer-feature.

 • [5] Taky jsem si vsimnul ze zmrdspeakem upozornovali na to ze v archivu budou jen vybrane porady, rekl bych ze ty same nezajimave jako ma CT na svych strankach volne ke streamovanemu zhlednuti.

  A to omezeni na jeden program je opravdu killer feature – killer pro 02

 • A tak úplně nezajímavé nejsou, ale řekl bych, že chtít poplatek další stovku za shlédnutí pořadů, a) na které se už zaplatil koncesionářský poplatek, b) jsou na internetu zdarma c) O2 nepřinesou moc náklady na víc (buď k vám jde po drátech normální vysílání nebo on-demand) není úplně ok – skoro to vypadá, že telecom telecomem zůstane, i kdybyste ho stokrát přemalovali.

 • Az na to ze Markíza je s mekym i a Cinemax nevysila porady pro deti (ten kanal se jmenuje Minimax) dobry 🙂

 • [4] Na zbylých 75 %? To těžko, vždyť to funguje maximálně do 3 km od ústředny… A ještě to pak omezuje net. Kdepak. Tímhle úbytek pevných linek rozhodně nezastaví.

  Jinak levnější televizi lze pořídit třeba přes Digi TV a internet se také dá sehnat. Ideálně od Českých radiokomunikací (samozřejmě nejlépe od kabelových operátorů, ale ti skutečně nejsou všude). Přece jen linka za 649 Kč s 1 Mbps bez FUP a včetně telefonu je něco, co je celkem reálné a rád zaplatím. Na rozdíl od nabídky španělského "telekomika odva(r)".

 • Jestli občas zapomeneš něco nahrát, tak nahrávej všechny hlavní stanice 🙂 Něčím jako je tohle: http://blogs.snapstream.com/2006/01/18/godzilla-pvr/… 🙂

 • [10] Jenže nabídka od ČRa za 649 Kč je bez DPH a pouze ve vybraných lokalitách, kde je unbundling, takže opět relativně malé pokrytí srovnatelné s kabelovkama. Pro zbylých > 75 % obyvatelstva tedy opět nepoužitelné.

 • No každopádně jsou od O2 nebo jak se ten telekom ted jmenuje docela drzý. Ty agenty v terénu co chodí od bytu k bytu a otravují bych překous, ale že začnou tvrdit, že zdejší kabelová televize je zavirovaná a pomalejší a dražší to už je hodně mimo stupnici. Dám 99kč za základní nabídku a 444 kč za 2000/1000 kb/s a bez FUP ,, Prostě ví, že nemužou konkurovat a vymýšlejí si pohádky. Co vím od známých jsou s kabelovým netem spokojeni. Já čekám na výpověd smlouvy od jiného poskytovatele a pak jdu na kabel taky. Wi-fi holt mi už nestačí. Prostě jim teče do bot a vymýšlí si čím dál tím větší kraviny a čím dál tím dražší.

 • Myslím, že to je pravda – mohou za to licenční podmínky distributorů filmů (většinou se jedná o jednu povolenou reprízu, kterou může televize odvysílat během několika mála hodin). ČT má na webu pouze archiv vlastních pořadů.

 • jak už tu někdo psal, nedomnívám se, že telecom chce v tuto chvíli konkurovat kabelovkám, ostatně nedělá to ani u internetu. Ovšem je zde milion zákazníků, kteří nabídku kabelovky využít nemohou, zato mohou využít nabídku telecomu. Hlavní problém jsou ty dvě a více televizí, ovšem zas na druhou stranu si lidé teď budou muset kupovat dvb-t přehrávače a to také pro každý televizor zvlášť.
  IMHO nyní telecom dělá jen veřejné testování za prachy, ostatně ani žádnou reklamu nemá. Až to bude opravdu veřejně spouštět, tak dost možná slevní. Ovšem otázka je o kolik, když dotuje ten set-top box a adsl modem. Tipuji tak na celkové nabídce o 2 stovky. S kabelovkami (respektive tou jednou, která zbývá), konkurovat nebude chtít, spíš se dohodne – její náklady na sakumrásk max službu jsou okolo 300-500 Kč měsíčně a 2000 na instalaci + modem při několikanásobné šířce pásma (tj. zvládnou současně 35 kanálů a 20 Mb+ internet). Telecom má náklad tak 600-800 + 3500 na samoinstalaci (4,5 při plné) a zvládne přenášet jeden či max. dva kanály současně a jen jednotky Mb/s.

 • Jako jednu ze zásadních nevýhod O2 bych viděl také to, že mu IPTV ještě nefunguje :-))) . Telecom podle mého opět zmařil šanci vylepšit si jméno, firma je to pořád stejná, lidi stejní a potencionální zákazníci to vědí. Koho nenaštve čekat na objednané služby více než měsíc??

 • Mám takový dojem, že ta televize se jmenuje MarkÍza 😉

 • [1] Volny bude urcite lepsi, taky se na to moc tesim.

 • no zrovna od Volného bych si lepší služby nesliboval…

 • Až to někdo uvidí "naživo", docela by mě zajímalo, jak je to s tou avizovanou digitální kvalitou v praxi.

 • vydělávání nech na nás starších ok.

 • Televize se opravdu jmenuje Markíza. Pokud má autor základní znalosti slovenštiny, tak by to měl vědět.

  Jinak IPTV od O2 je k ničemu. Máme v baráku tři televize a těžko přinutím celou rodinu, aby se koukala na to, na co se koukám já.

  Archiv za stovku smysl má, byť tam bude jen ČT. Všimli jste si, že Telefonica O2 má poměrně přísně nastavené limity? Pokud ano, pochopíte, že uživatel radši oželí stovku než aby přišel o velkou část ze svého měsíčního limitu přenosu dat.

  Věřím že jednou bude připojení všude bezlimitní. Do té doby musím u UPC platit čtyřtisícový tarif za to, že můžu plnohodnotně využívat internet a platit další peníze za legální filmové streamy.

 • O2 je bullshit. Revoluce v komunikacích se nekoná. Taky mě donutili přečíst celou jejich nabídku, abych zjistil, že se změnily jen názvy firmy a služeb. Je to shit. Galis

 • no ono to prave neni jedno. Normalni vysilani jde multicastem, video on demand je unicast. Ve skutecnosti prave VOD je ten nejvetsi zrout penez v IPTV sluzbach.

 • [24] nevím jak u dioxigenu, ale velmi často je u IPTV systémů používán nepravý VoD, kdy se de-facto jedná o tzv. hotelové vysílání – prémiové filmy jsou vysílány zašifrované ve smyčce za sebou multicastem, když chcete prémiový film, tak si jej objednáte a set-box jej pak při nejbližším najetí smyčky začne ukládat a od té chvíle jej můžete sledovat. Je to velmi výhodné při menším počtu filmů a při velkém počtu uživatelů.
  Dalším prostředkem je pak disková paměť přímo na přípojném bodě (DSLAMU) – nahráváte na ně multicastem několik set filmů, které jednou za čas mírně obměňujete, k uživateli jde pak opět jen unicast – to je ještě výhodnější řešení než to první, je výrazně levnější set-box (který je při počtu uživatelů tou největší investicí) i nižší náklady na infrastrukturu, dražší je jen pořízení diskového pole na každý DSLAM, při dnešních cenách disků to je ale celkem zanedbatelná částka.

 • [19] Nevím proč bych si od VOLNÝho nesliboval lepší služby. Jedu přez něj ADSL+TelefoNet ve firmě i doma a jsem 100% spokojen. Těším se na jeho TV.

 • chtěl jsem si zřidit váší reklamovou televizi,ale bohužel tady u nás to nejde,škoda,musím platit drahý upc,doufám,že brzy to pujde i u nás tady na horách Jeseníky,Malá Morávka okr. Bruntál