O významu baterií Tesla Powerwall

Elon Musk představil další pilíř svého Tesla businessu – po Tesla Motors vyrábějící elektromobily také Tesla Energy vyrábějící baterie. Z hloubi české kotliny je těžké dohlédnout význam tohoto kroku, takže se to podívejme hlouběji. 

Baterie nejsou nic nového. Dokonce ani velké baterie nejsou nic nového. Tesla jim přidala hezký design a ani z toho by se nikdo neosypal. Podstatná je cena za kapacitu a životnost. Za 3000 USD je k mání kapacita 7 kWh, za 3500 dolarů pak kapacita 10 kWh. To je v přepočtu 75 000 Kč nebo 87 500 Kč. S českým DPH a tuzemskými dalšími náklady by byla cena nižší kapacity odhadem 95 000 Kč, vyšší spíše kolem 110 000 Kč.

Proč je to tak zajímavé? Tak především proto, že cena je podstatně nižší, než u dosavadních dodávaných baterií a s ohledem na desetiletou záruku se čeká i podstatně vyšší kvalita a životnost baterie.

Baterie uskladní levnou elektřinu? U nás zatím ne… 

Něco málo nutné matematiky, proč se baterka nevyplatí v Česku na přetahování elektřiny mezi vysokým a nízkým tarifem. Rodinný domek zkonzumuje něco mezi 5 až 30 kWh elektřiny denně, podle toho, jak je velký a hlavně podle toho, jak topí a ohřívá vodu. Například můj dům spotřebuje 15 kWh denně v dlouhodobém průměru, z toho ale přes šedesát procent dělá ohřev teplé vody, topí se plynem. Teď dosadíme ceny. Za kWh ve vysokém tarifu (VT) platím 4,8 Kč s DPH, v nízkém tarifu 1,8 Kč, rozdíl jsou hezké 3 Kč na kWh. Cenu 100 000 Kč bych měl zpět v případě, pokud by se mi podařilo nakoupit elektřinu v levném tarifu a použít ji místo elektřiny z vysokého tarifu a to v objemu 34 000 kWh. A protože denně používám již necelých 10 kWh v nízkém tarifu, zbývá mi 6 kWh, které bych pomocí baterie mohl přetáhnout z vysokého do nízkého tarifu. Denně bych tak ušetřil 18 Kč a sto tisíc, které mě stojí baterie, bych měl zpět za 5600 dní, tedy za patnáct let. Baterie má záruku deset let, takže je otázka, zda mi těch patnáct vydrží, nebo již bude tak vyčerpaná, že k přetahování vysoké sazby po té době nebude použitelná.

Jinak bude situace vycházet v případě, že bych se připravil na energetickou soběstačnost, ať už z libovolného důvodu, o němž bude za chvíli řeč. V takovém případě bych tedy převedl ohřev teplé vody na solární trubice, kterými bych přihříval i topení a dotápěl asi peletkami či dřevem. V takovém případě by mi i menší z baterií postačila k záloze provozu domu na celý den. Mimochodem, spotřeba topení v našem domě je za první tři měsíce letošního roku průměrně 88 kWh za den, topíme plynem a je nasnadně, že o topení elektřinou si nechci ani nechat zdát.

Leda byste měli fotovoltaiku a přemýšleli dopředu…

A teď, proč takovou baterii mít? Bod první – pokud má člověk vlastní výrobu elektřiny, typicky z fotovoltaiky, může si tak z rozumně dimenzovaných panelů přetahovat elektřinu na dobu, kdy nevyrábí, typicky na noc. Což je super v zemích, kde není NetNet systém výkupu (třeba v ČR jej nemáme), tedy stav, kdy můžete elektřinu do sítě poslat a pak si ji z ní zase odebrat za stejných podmínek. U nás ji prodáte za pevnou cenu, která už není nijak zajímavá a je pro vás mnohem lepší si elektřinu sami spotřebovat.

Bod druhý: prodej elektřiny se bude zesložiťovat a zdražovat spolu s tím, jak se odbourávají dříve hodně skryté dotace (třeba na těžbu uhlí) nebo zvyšují ceny vstupních surovin (třeba těžby uhlí). V Česku sice z jiného důvodu, ale ve výsledku ještě dříve, než jinde: už od příštího roku, kdy se radikálně zdvihne platba za rezervovaný výkon a další paušální platby. Obecně je potřeba počítat s tím, že ostře nahoru půjde regulovaná část ceny elektřiny, tedy její distribuce, protože to je odvětví, kde není konkurence a kde si distributor z části může dělat v podstatě to, co chce, z druhé části je povinen zajistit relativně vysoké kvalitativní parametry a rozpětí služeb. Stále více klientů zjistí, že v desetiletém výhledu je pro ně výhodnější přecházet na sebezásobování energiemi, což ale jenom vyvede z distribuce solventní klienty a nechá tam ty problémovější, důsledkem čehož bude další růst ceny za distribuci. Podle mého odhadu byste snížením rezervovaného příkonu na jističi z 25A na 15A ušetřili za paušál dalších cca 2000 Kč ročně, tedy za oněch deset let životnosti baterie minimálně 20 000 Kč. Vyšší požadavky na příkon by řešila baterie a komfort by se vám nesnížil. A to jsme jen u cen roku 2016 – lze předpokládat, že tohle cenové rozpětí se v následujících dvaceti letech ostře rozevře.

Tady přichází další kouzlo. Už se nebavíme o centralizované síti, ale heterogenní distribuční síti, kde je velmi diverzifikovaná výroba elektřiny i její spotřeba. Vznikají zde odběratelé, kteří “grid”, tedy rozvodnou síť, mají jen jako zálohu, pokud vůbec. Naopak jsou schopni do gridu své služby poskytovat – ať již přebytkovou výrobu, pokud je výkupní cena zajímavá, ale také kapacitu uskladnění. Pravda, 7-10 kWh v baterce je pěkně málo, z toho se nikomu čelo neorosí. Ale dejte do sítě tisíce takových a už to bude cloumák hodný Goga.

PowerWall vyjde levněji, než další Dlouhé stráně

Chvílku si to představme. Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně, asi největší Český “akumulátor” sítě, má výrobu 650MW po dobu až šesti hodin, přičemž byste mohli Dlouhé stráně “nahradit” čtyřmi sty tisíci baterií Tesla Powerwall. Mimochodem, pokud si přepočtete pořizovací cenu, tak zjistíte, že by tahle sestava výkonějších Powerwallů vyšla pravděpodobně levněji, než Dlouhé stráně, samozřejmě za předpokladu, že by se nestavělo systémem Blanka a baterie by se nepodařilo koupit dráže, než kolik je jejich oficiální koncová cena při kusovém odběru. Je to ale výpočet přes palec, třeba si uvědomit, že přepočítáváme pořizovací cenu z doby socialismu, nezapočítáváme náklady na údržbu, které mají Dlouhé stráně vysoké, zatímco Tesla PowerWall nulové a také jsem jen akceptoval desetiletou životnost baterie a nepočítal s místem pro umístění těch baterií.

Heterogenní distribuční síť bude muset být hodně smart, aby byla i grid

A tím se dostáváme k finální úvaze a k povaze moderní energetiky. Už je těžko představitelné, že vám v civilizovaném světě dovolí vydlabat kopec a udělat z něj přečerpávací elektrárnu. Ostatně, i Dlouhé stráně s tím měly za hlubokého totáče velký problém, který málem nerozchodily. Jenže energetická síť zoufale potřebuje nějaký vyvažovací element, skladiště energie. Připočtěme k tomu, že by dnešní Dlouhé stráně stály spíše mnohem více, než inflací přepočtených 45 mld Kč a vyjde z toho, že pro distribuční společnost je jednodušší “darovat” zákazníkovi Powerwall a mít možnost si ho dálkově řídit, než se pouštět do stavby přečerpávací elektrárny. Samozřejmě, pokud nad tím přemýšlí.

Tohle tvrzení se nám rozpadá na dva momenty. Za prvé, mít tu baterii, což zjevně pořeší Tesla Power, jeji gigafactory a mimochodem teslácký open přístup k patentů, kdy jiným společnostem umožňuje je využívat, takže s podobnými výrobky přijdou brzy i další. Nu a za druhé to chce systém sběru dat a řízení v reálném čase. Kdo pořeší tohle? Zájemců bude hodně, ale ne každý běží dost dlouho, dost chytře, dost vytrvale a s dost velkým startovacím vkladem. Tady bych rád podotkl, že někde tady najdete důvod, proč se tak intenzivně právě realtime zpracování energetických dat věnujeme v Energomonitoru, sypeme do toho peníze hlava nehlava bez ohledu na prodejní výsledky, natož výsledky v Česku.

Heterogenní distribuční síť si bude muset zvykat na ledasco. I na to, že se v ní najednou začnou objevovat výrobní či spotřební jednotky, které se budou chovat organizovaně – ať již kooperativně, nebo třeba i značně oportunisticky. Ono překlopit do energetiky systém Google AdWords … s tím se užije ještě mnoho legrace, to mi věřte.

Suma sumárum, pokud jste dočetli až teď: Tesla Powerwall je další důležitý kamínek do skládačky moderní energetiky, ačkoliv to není zázrak spadlý z nebe. Ceny šly dolů dlouhodobě a dříve nebo později na tuhle úroveň ceny a efektivity musel trh přijít. Na co si energetika ještě bude muset zvykat a kde to bude hodně dřít, je interoperabilita. Už dnes vznikají značně disharmonické jevy, jako je centralizovaná versus decentralizovaná výroba elektřiny, ty jsou ale interoperabilní alespoň technologicky, když už systémově jdou hodně proti sobě. Integrace, překlenování těchto problémů, ale postupně se objevující samostatné technologie, které se nebudou chtít podřizovat distribučnímu schématu a energetické regulaci, ba i nové normy, s tím si ještě užijeme. Jen pro příklad: třeba rozvody nízkonapěťového stejnosměrného proudu v domácnostech, kde lépe poslouží modernímu osvětlení LEDkami (nepotřebují pak trafa) nebo spotřebičů napájených přes USB (totéž).

V každém případě, letos vás ještě Tesla Powerwall v Česku zajímat nemusí. Příští rok by se vám s novým energetickým zákonem mohla už docela pěkně hodit a do dvaceti let se stane takový systém ukládání energií povinnou součástí elektroinstalace novostaveb…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

37 komentářů

 • Ano, taky jsem si říkal, že Musk zase udělal něco, co hodně změní energetiku. Výborný text.

 • Nechci být rýpal, ale hned v první větě je chyba, je to Tesla Energy (viz http://www.teslamotors.com/presskit/teslaenergy). Jinak super článek, konečně jsem viděl nějaká čísla pro Český trh. 🙂

 • Spíš se divím, že nikdo neřeší ekologii výroby těchto baterií. Že je decentralizovaná výroba eletřiny budoucnost a že to bude vyžadovat nějaké „uchovávače“ energie, o tom se nemá cenu přít, ale PowerWall není nic jiného než velký Li-ion akumulátor, jehož výroba má dost velký dopad na životní prostředí. Stačí se podívat na ty ekologické katastrofy v Číně.
  Dokud se nevymyslí nějaká jiná revoluční technologie na ukládání energie, tak solárními panely na střechách a ukládáním energie pro vlastní postřebu přírodě moc nepomůžeme. My si tady budeme žít v ekologicky a v Číně budou mít jedovatá jezera a řeky, jen aby to vyrobili dostatečně levně, aby nám se vyplatila „ekologická“ řešení.

 • Chybí mi tam jeden podstatný detail: je tady velmi reálný předpoklad, že cena baterie typu PowerWall do pěti let spadne na polovinu. To znamená, že za 5 let to doma opravdu budou chtít všichni – ne až za 20 let.

 • Přemýšlím, jestli by nějak nešlo využít už samotného faktu, že vám celou noc v garáži stojí auto, které má 40, 60, 70 nebo 85 kWH kapacitu – a která se taky nabíjí, ale zároveň tahle kapacita může sloužit jako nějaké dočasné úložiště
  A předpokládám, že když se bavíme někde v horizontu let 2025-30, tak v té době už budou elektromobily myslím levnější a po všech stránkách lepší (a municipalitami mnohem více podporované) než „klasická“ auta a zároveň budou i dostatečné výrobní kapacity, takže je začnou postupně přečíslovat. Nezmění to nějak kalkulace? Nebude náhodou do budoucna v noci díky tomu podobná spotřeba jako přes den a neskončí tak třeba potřeba úschovy noční energie? Resp. nebude pak naopak chybět energie (ještě víc)?

 • Hezký článek, ale proč srovnáváš baterie do Tesly, které jsou určené pro automobily se záložními bateriemi do domů? Tam můžeš použít trakční olověné baterie, kde je cena okolo 1 – 2 tisíce Kč / kWh, takže svých 10 kWh si pořídíš tak za 15 tisíc a ještě máš „kus železa“.. Horší je to s měniči, které jsi do své kalkulace jaksi zaponěl připočíst 🙂 Ale moc hezkej příklad s těmi dlouhými stráněmi..

 • Nejprve jedna faktická poznámka – vyloženě mě rozesmála ta představa, že Dlouhé stráně mají vysoké náklady na údržbu zatímco baterky nulové. Tím autor ukazuje, že o práci s akumulátory moc netuší, v reálu je právě udržení korektního stavu jakékoli vícečlánkové baterie značný problém, vyžadující spousty řídící elektroniky a představa synchronizace „čtyřset tisíc“ článků už se blíží k lehké fantasmagorii či spíše noční můře. Ono by to asi šlo, ale údržba by fakt nebyla nulová, právě naopak – tohle si dovolím brát za naprostou jistotu.

  S tím souvisí bezpečnost – ona už ta relativně malá baterka pro ostrovní provoz je ve své podstatě velmi slušná bomba, která při selhání udělá slušnou paseku. Opět lze rizika omezit, ale za cenu růstu nákladů a velmi bych se divil, kdyby se neobjevily i výrazné snahy to řešit legislativně.

  Hlavní malér je ale ještě o kus jinde. Padla tu správná připomínka o ekologii výroby, to vůbec není zanedbatelné. Jenže s tím souvisí druhý problém, totiž otázka zdrojů surovin. Produkce Lithia a dalších nutných surovin není ani zdaleka neomezená a dá se říct, že tak nějak pokrývá současný stav (a ceny surovin tohoto typu rostou). Pro nějaký řádový nárůst ale prostě zdroje nejsou, což jednak vede k růstu cen (pokles cen při masové výrobě bude patrně znehodnocen růstem cen surovin), ale kdoví, zda se nedojde do bodu, kdy prostě nebude kde brát. A opět z toho plynou i další problémy v oblasti ekologie…

 • Jen faktická poznámka k „V takovém případě bych tedy převedl ohřev teplé vody na solární trubice, kterými bych přihříval i topení a dotápěl asi peletkami či dřevem.“
  Přesně takto to mám řešené a bez fotovoltaiky jde o řešení, které několik měsíců v roce je řešením nesoběstačným. V TÚV člověk potřebuje vodu okolo 50 °C a v zimním období, pokud svítí ideálně (což v posledních letech bylo několik dní), udělá solární ohřev 30 – 40 °C, což do TÚV nejde pustit.
  Řešením je mít fotovoltaikou nahřívaný malý bojler a do TÚV pouštět horkou vodu z něj (pro mě snad někdy budoucnost).

 • Ad ekologičnost výroby: lithium se těží v Číně prasácky, to je pravda. Ale není to povinnost – dá se těžit i lidsky. A nevím, jestli to z článku není zřejmé – nepotřebujeme zavírat Dlouhé stráně. Možná by se hodilo i postavit další, ale rozhodně by se hodilo mít diverzitu, nespoléhat jen na jednu technologii. Což je i případ baterií. Jsou alternativa, která má mnohé klady a také zápory – i ty, které si dnes neuvědomujeme. Proto je diverzita důležitá.

  THR: ad dobíjení – to tesla tvrdí, že nějak vyřešené má, vcelku bych jí to věřil. Tohle je hodně replikovatelná záležitost, kterou vyřeší elektronika v té věci a software. Asfaltování Dlouhých strání vyřešíte jen hrubou silou, kdy tam někdo musí naklusnout a asfaltovat…

 • Díky za info o užitečné technologii. Jen PROBOHA ne povinně u všech novostaveb. Konkurenceschopná a užitečná technologie se vždy prosadí i bez donucení – je přece v zájmu stavitelů/majitelů.

 • To Misak: řešením je předřazený bojler, který se v zimě solárem natopí na 30-40oC a normální bojler tu vodu jen „dohřeje“ na těch 50oC…

 • Ad „teslácký open přístup k patentů, kdy jiným společnostem umožňuje je využívat“ – To je marketingový povrch toho příběhu. Celý příběh je takový, že E.Musk zjistil že existující patenty mu nijak nepomáhají proti kopírování jejich know-how a rozhodl se že o toto políčko nemá zájem. A místo „mi ty právní bitvy s číňanama vzdáváme, to nemá cenu“ řekl „všechny naše patenty dáváme zdarma k dispozici“, což zní mnohem atraktivněji, zatímco faktická povaha zůstává stejná. To že další know-how už si nebudou patentovat a budou si ho držet vlastní silou pod pokličkou už řekl mnohem tišeji a tak nějak se to nedostalo do titulků.
  Navíc podat patent stojí tak měsíc člověko-času (vlastní zkušenost) a finanční stránka taky není zanedbatelná. Pokud chcete dělat bleeding edge vývoj, tak je mnohem levnější a lehčí dokumentovat prior-act a vykašlat se na patenty.

 • Lithium je velice reaktivní kov. I při veškeré snaze sem tam někomu baterie vybouchne či vzplane. Toto riziko se sice omezuje, ale stále existuje. Stačí vyšší teplota, selhání hlídací elektroniky uvnitř baterek, či blbě namleté zrno uvnitř baterie, nebo náhodný zkrat – a hoříme a vybuchujeme. Čím větší „grid“ a počet kusů těchto baterek, tím více výbuchů a požárů těmito bateriemi bude způsobeno. A zde je to trochu jiné měřítko a velikost, než hořící ajpod., ty baterie mají trochu obrovitánštější rozměry.

  Časem tedy pojišťovny buď přestanou pojišťovat domy s těmito bateriemi, nebo podstatně zvýší pojistné. Úspora za elektřinu se vyrovná zvýšeným pojistným.

  Vize v článku se těžko uskuteční už kvůli zásobám lithia na zemi. Ono je ho sice hodně, ale spočítal jsem si, že kdyby se veškeré lithium, které na zemi může být vytěženo, použilo pouze pro výrobu Muskových baterek, po cca řádově 10 miliónech kusů by pozemské lithium došlo, a šmytec. Při představě, že Musk první bude chtít prodávat alespoň v USA a Evropě, pak představa 400 tisíc kusů v českém gridu energetické sítě je ekonomický nesmysl, protože možná jich tolik ani na Česko nedostane vzhledem k limitu zásobám lithia a počtu kusů i v dalších státech při stejném plánu, a druhak ukrutně zdraží lithium samotné, jakmile se ho začne nedostávat.

  Uskladňování elektřiny jako elektřiny je nesmysl. Lidé na to přijdou časem sami. Příroda sama takovou kravinu nedělá, protože je moudřejší než člověk. Ví, že ukládání elektřiny jako takové je předem ztracený plán už z fyzikálních zákonů a poměrů. Při jakémkoli pousu celosvětově nebo ve velkém udělat se rychle narazí. V malém to může fungovat, ve velkém se ukáže, že „vyfukováním dýmu do vody zlato nevzniká“.

  Miloslav Ponkrác

 • „Meanwhile, companies like Fuji Pigment are working on aluminium-air batteries, for example, that could be cheaper and far more efficient than lithium-ion batteries.“
  http://www.wired.com/2015/05/tesla-powerwall-will-make-batteries-commodities/

  Jinak číst některé komentáře zde je nemálo zábavné. Model: nevím o tom zhola nic, ale mám na to naprosto jasný a nezpochybnitelný názor. A dokonce jsem si to už i spočítal. Vlastně klasika.

 • HS: Nemám žádný věcný protinázor, ale zkritizovat musím. Vlastně klasika. A ani se nepopíši, protože jsem zbabělec. Klasika na druhou. Data ani výpočty je nezajímají, jejich názory jsou pouze emotivní, opřené o sympatie/antipatie a délku a luxus kravaty. Proč mě to nepřekvapuje.

  Musk vyrábí lithium-iontové baterie a o nich jsme psal příspěvek. Pokud někdo pracuje na levnějších bateriích, tak kontruji, že já doma pracuje na přechodu do hyperprostoru, který bude levnější, než současný raketový pohon. Zanedlouho se podíváme k Betelgeuse. A také pracuji na vyřešení termonukleární fúze, a hromadné výrobě grafenu v ceně 10 haléřů za tunu. Slíbit dokáži cokoli, stejně jako Fuji.

 • HS: Mě zas berou borci, kteří si přečtou nějakej PR slint o technologii, která se neprosadila od dob Edisona, a považují se za špičkové odborníky 🙂

 • „lithium se těží v Číně prasácky, to je pravda. Ale není to povinnost – dá se těžit i lidsky“

  No, ono je otázka, kolik by potom ty baterie stály. Není tajemstvím, že za zlevňováním podobných technologií často stojí snižování nákladů na úkor ekologie v zemích jako Čína.

 • Je super, že se do pořádných akumulátorů pustil člověk typu Musk. Fandím tomu, ale ještě bych tolik nejásal. Mne třeba cena trochu zklamala, doufal jsem o zhruba čtvrtinu nižší. Navíc to má být cena pro instalační firmy, takže pro koncové spotřebitele plus marže a kdovíjak se projeví dopravní náklady ze zámoří. Proti LiFeYPo4, které se dají běžně řadu let koupit, to má „jen“ lepší chlazení, design, možnost uspořádání do větších celků a delší záruku. Jestli se ale podaří s dalším rozšířením výroby za pár let snížit cenu na polovinu, tak to bude bomba. Ještě by to chtělo ale nějakou podobnou konkurenci 🙂

  Jinak ad Dlouhé stráně – pominu-li, že je to obrovský zásah do krajiny (asi je nereálné u nás postavit obdobně velkou přečerpávací elektrárnu), tak z hlediska provozu a návratnosti jsou ještě pořád hodně napřed. Jen třeba životnost je tuším projektována na nějakých 50 let, což u Lion aku opravdu nehrozí. Ani s náklady na údržbu to není vzhledem k obrovskému výkonu tak špatné. Naopak je poměrně dost obtížné vybalancovat větší výkon v Lion aku.
  Tady bych doporučoval si podrobněji nastudovat dostupná data.
  Poznámka ohledně možného vyššího pojistného na domy s velkými Lion aku rovněž není mimo mísu.

  V EU by ale měly být údajně podporovány i malé vodní přečerpávací elektrárny (výkon do 5-10MW). A vzhledem ke členitosti terénu v ČR bychom tu takových klidně mohli mít stovky (a nebyl by to až takový zásah do krajiny a nemuselo by vyvolat protesty). Kdysi jsem o tom sice mluvil s někým, kdo je projektoval a tvrdil mi, že engineering kolem toho je skoro stejný jak u velkých staveb a tímpádem se moc nevyplatí, ale tomu moc nevěřím, myslím. že kdyby se více typizovalo, tak by se určitě dalo.

 • „…byste snížením rezervovaného příkonu na jističi z 25A na 15A ušetřili za paušál dalších cca 2000 Kč ročně…“

  Už ERÚ publikoval nějaké údaje na jejichž základě se to dá odhadnout?

 • vsechny argumenty LiPo versus baterky do auta uz zaznely, tak mozna jedna trochu mimo tema clanku, ale k tematu IoT : wifi + 32 bit CPU + par GPIO za 3 usd, MQTT atd : https://www.youtube.com/watch?v=_dJ8YtSHMvk

 • Patriku, počítal jsem to a ta baterie není příliš výhodná a ani nebude, pokud se nezmění technologie.

  Problém je v tom, že potřebuješ zdroj energie a když sečteš náklady na FTV plus akumulátor tak se dostaneš mimo cenové relace z běžné sítě i v případě, že cena za přenos se zdvojnásobí. Dále musíš počítat s tím, že FTV zabere pro jednu rodinu dost prostoru (zvlášť u nás) plus pokud bude špatné počasí dlouhodobě, tak ten akumulátor nebude z čeho nabít a to ani pokud budou v gridu (špatné počasí může zasáhnout velké oblasti).

  Pokud dojde na inteligentní rozvody, tak to bude nejen pekelně drahé, ale v zájmu bezpečného fungování a koordinace vznikne něco jako provozovatel této sítě a jsi s poplatky tam, kde dnes, jen se bude jmenovat jinak.

  Dále jsi nevzal v úvahu, že cena Lithia bude za 10 let někde jinde, nejen z důvodu snižujícího se množství této suroviny, ale také vlivem nárůstu poptávky, která jeho cenu požene nahoru.

 • Jak už tu padlo – problém není ani tak v neekologičnosti těžby. Její zlepšení by možná ve skutečnosti ani nebylo tak drahé, číňani jsou ve stádiu, kdy v mnoha ohledech na toto naprosto kašlou a nedělají ani základní opatření, která by nejen nebyla nějak moc drahá, ale v extrému by mohla po nějaké době i efektivitu zvednout, k bodu, kde začíná ekologie být „drahá“ mají ještě daleko.

  Problém je v tom, že prostě rostou problémy se zdroji jako takovými, ať už jde o lithium, olovo, měď či třeba prvky jako neodym atd.
  Podle mě použití akumulátorů ve velkém pro buferování energie je skutečně mimo možnosti přírodních zdrojů, reálné budou spíš jiné cesty (možná palivové články a obecně práce s vodíkem). Už větší rozšíření zdrojů pro „ostrovní systémy“ nutně musí cenu surovin pěkně popohnat, ale snad se tady dá aspoň mluvit o „reálnosti“, představy vyloženě velkých projektů „ala Dlouhé stráně“ je ale už asi hodně na hranou 🙁

 • Kupovat za 100 tisíc velký akumulátor s teoretickou životností 10 let? V době, kdy každý rok přichází nové typy akumulátorů s lepšími parametry?
  No pokud bych nevěděl co s penězi a nezajímala by mě efektivita toho za co je utratím, tak proč ne… 😉 Jinak je to ale blbost a nic podobného bych si do baráku rozhodně nedal.

 • účinnost celého systému je prý 87% – chtěl bych to vidět po pár letech …

  z 10 kWh akumulátoru dostanete s 8.7 kWh střídavého proudu

  zbytek je topení v garáži

 • Velice úsměvný článek na který jsem se musel podívat po zhlédnutí reklamy na Tesla Energy s p.Veselovským.
  Vše co bylo řečeno ve videu a co se píše zde,je založeno na starých poznatcích a technologiích.
  Toto je už dávno překonané.Ano uchovávání energie v bateriích je momentálně jediná možnost jak si energii uchovat,ale jsou mnohem levnější a účinnější metody,než si kupovat baterku za 80,000.
  A získávání elektřiny ze solárních panelů,bylo prezentováno jako hudba budoucnosti.NESMYSL.I toto je dávno překonáno,jen je třeba se vzdělávat a hledat.
  Hi-tech dnes hýbou světem a ne zastaralé solární systémy.
  Jsem ochotný se o informace podělit na rsvuh@centrum.cz
  Troufnu si říct,že tuhle zmedializovanou baterku hravě strčím do kapsy.
  Pěkný den

 • Nechci tady spamovat, ale Fitcraft Energy z Valmezu dělá něco podobnýho. Stejná technologie i baterky akorát je to ještě dražší. Mají tam ale i měniče a BMS, takže všechno v jednom. Je otázka na kolik to vyjde v kompletu se vším všudy…

 • Pánové, Musk nás rozhodně nezatížil příliš podrobnými informacemi, nicméně podle informací, které mám používají Li-NCM akumulátory. Jsou sice lithiové ale jejich životnost je oproti třeba LiFePO4 cca tretinová. Asi proto se v jejich materiálech objevují nějaké podivné věty o týdenních cyklech… rozhodně nelze očekávat, že tyto akumulátory přežijí při denním hlubokém cyklování 10 let. Možná spoléhají na prudký pokles ceny a jejich následnou výměnu. A mimochodem – máte chuť si do obýváku pověsit něco, co obsahuje kobalt?

 • to Radek.
  Něco podobného jsem měl na mysli.Jenže s tím rozdílem,že se nejedná o fotovoltaiku a vyrábíme proud každý boží den.A cena? méně než 50,000,-kč ,takže je to dostupné opravdu pro každého a bez problému utáhneme většinu domácností.

 • Pro příspěvek od BJ – kdyby Vaše zařízení bylo tak dobré, tak byste jej dávno normálně prezentoval, psalo by se o Vás a měl byste hodně zájemců. Ale tajnosti typu informace jen přes mail bez uvedení jasného kontaktu vždy zavání neseriózností a podvodem.

 • BJ, to je asi Jan Bureš že?
  Je to stejný šmejd jako prodavači předražených hrnců na tajných akcích.
  Prý „polymerizovaná fotofolie“. LOL. Tak převratná technologie, že se o ní dozvíme jenom přes mail!
  https://plus.google.com/u/0/101622601574905997731/posts/aRqcmQPgQn7

  A ještě koukám, že dokonce vybírají peníze:
  http://www.nakopni.me/projekty/podnikani/uez-zarizeni#1

 • Dovolil bych si malinko polemizovat s teirií o velmi výhodném spojení trakových baterií s fotovoltaikou ve smyslu vytvoření malehé smart grid řešení; problém je ten, že fotovoltaika má mimo denní výkyvy (výroba den a noc) také sezónní výkyv; výrobva z  FVE je v průběhu léta každý den několikanásobně vyšší, než v zimě, tudíž zálohovat spotřebu pro zimu by bylo několikanásobně dražší, než zálohovat spotřebu v letním období.

 • Ono to ale není pouze a jen o úspoře a počítání každé koruny – je to i o energetické soběstačnosti v případě nepřevídatelných událostí, stejně jako o „pocitu“ ekologicky přijatelného chování – viz. úspěch aut Prius v US…

 • Pane Karle.Věřte,že zájemců máme opravdu dost a docela nestíháme s výrobou.Způsob prodeje a prezentace této technologie je založen na přímém prodeji a to z jednoho prostého důvodu.Díky reklamě by tento výrobek byl mnohem dražší a to nechceme.Naší prioritou je ,aby byl dostupný pokud možno každému.
  Pokud chcete jasný kontakt
  Bureš Jan 702846400 Uherské Hradiště.
  Myslete si o podvodu co chcete…je to úsměvné.
  Chcete informace?Velice rád Vám je předám a naprosto zdarma.Stačí si o ně říct.

  Pěkný den

 • Jak se se výrobek zdraží prezentací na webu? Dejte odkaz na katalogové listy ať si nemusíme myslet že jste obcodník z teplou vodou…

 • 🙂 nemyslel jsem reklamu na webu,ale např.celoplošnou.
  Texi-klidně mi napište-pokud nemáte zájem o informace,tak to neřešte 🙂

 • To Tex:

  http://jentak.nejen.cz/polymerizovana-fotofolie/
  http://www.rsv-projekt.cz/energie/

  Vyhledáno na google pomocí zveřejněného mailu.

  „Klubové“ letadlo.

 • Energeticky sobestacny muzes byt i bez baterky a elektriky, ajk nasi pradedove. Staci vlastnit les, topit drevem, chodit spat se slepicema, varit na peci a do prace chodit pesky nebo jezdit na kole.