O jednotvárnosti a izolovanosti českého internetu

Přečetl jsem si dnes na Lupě rozhovor Markéty Kaclové s Denisou Kerou a už samotný rozhovor nese titulek “Český Internet je izolovaný”. V rozhovoru je Denisa Kerá citována přímo: “Je mi totiž líto, že je české internetové prostředí dost jednotvárné. Když se podíváte na to, co se děje mimo českou sféru, je Internet mnohem různorodější.”

Mám na to velmi podobný názor a už delší dobu přemýšlím, co je toho příčinou a jak z toho ven. Opravdu – český internet je izolovaný a jednotvárný. Odhlédněme nyní od související otázky, zda se to náhodou netýká i zbytku české společnosti, médií zvláště.

Pokud vlezu na nějaký český technický zpravodajský server, můžu se beze zbytku spolehnout na to, že jeho konkurent píše o tomtéž. Jedinou výjimkou bývaly recenze, ale i tam už se to unifikovalo natolik, že kdybych do toho trochu neviděl, nevěděl bych, co si myslet. Jenže to je těžké – já i Marek Lutonský dostaneme v pátek nového komunikátora a tak jediný rozdíl je v tom, že MobilMania na rozdíl od Mobilu vychází v neděli a recenzi má již v neděli.

Výjimky jsou čestné a zřídkavé – článek Jiřího Hlavenky shltnu, i kdyby psal o využítí kardiotermálních multivaskulátorů v podmínkách ranného postindustrialismu. Pokud odmyslím články Jana Matury, které v poslední době také dost prořídly (nedivme se, je zima, k tomu skákání na lyžích, má toho dost), skončil jsem tím s českými technickými servery. Od zbytku mi stačí si přečíst titulky a pak přejít k weblogům, které totéž okomentují a přidají souvislosti, jichž si redaktoři nebyli vědomi nebo na to prostě kašlali.

Jenže i tak mi tu chybí médium, které by jenom neopisovalo zahraniční servery, ale samo vyhledávalo zajímavé a méně běžné novinky. Chybí mi různorodost. Chybí mi propojení s tím, co se děje venku. Ani české weblogy tuhle propast nezaplňují, většinou se věnují jen komentářům toho, co se psalo na zpravodajských serverech, ale málokdy se odchylují od “roviny tématu”, které právě běží českým internetem. Jestli něco chybí, je to nějaký český Slashdot, kam byste mohli přijít a nepsalo se tam znovu a znovu o tomtéž, co jste četli na dvou třech dalších serverech před tím. Jenže zatím smůla – kdo by ho psal (a zadarmo), že?.

Na rozdíl od amerického internetu na tom českém témata prakticky nevznikají, jen se přebírají. Výjimky ctí pravidlo – osvěžením bývala Geeklandia (jak by ne, psaná přes Oceán), Vúčako (jak by ne, psané někým, kdo se nespoléhá na čerpání znalostí v ČR). Je to jednotvárné a je to izolované, protože výměna neproudí ani zpětným směrem. A je to špatně, protože pak koukáme jako husa do flašky na záležitosti, které jinde jsou známé i normálním lidem.

Když jsem v prosinci odjížděl na dovolenou, proudila českými blogy debata o úrovni českých IT časopisů. Sepsal jsem na toto téma obsáhlou poému pátrající po příčinách. Sepsal – bohužel jen v hlavě, výstup do digitální formy zatím neproběhl. A jak tak pozoruji, obě tato témata jsou nutně spojitá, takže až zase někdy jindy.

PS: Klikl jsem si na Lupě na profil Markéty Kaclové a její články. A hned při pohledu na nadpis nejčtenějšího článku mi je smutno – Jakub Dosoudil: Odešel bych jedině do Jižní Ameriky. Ach jo… 🙁

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

18 komentářů

 • Pár weblogů ale píše nová témata, třeba ten tvůj, či ten můj. Zbytek jsou ale linkovací šaškové, kdy jeden něco odcituje (=opíše) ze zahraničního serveru, a dalších 15 šašků se k tomu "odborně" vyjádří. Velice směšné a velice neužitečné… BTW, ten Trackback je na článek 6 měsíců starý, ale říká to samé..

  PS: jdu si založit slashdot.cz :-))

 • Docela by mne zajímalo, co je to ten originální obsah a jak může vzniknout.
  Přeci jen počet událostí, které se v ČR za určité období uděje, musí být menší než třeba ve Velké Británii nebo USA.

 • [2] ale nejde přeci o události, ale originální a promyšlené názory.

 • Jako snad v kazdem oboru lidske cinnosti plati i pro blogy nekolik pravidel

  1) Blogger je sice vetsinou egocentrik, ale rychle zjisti, ze vyhodnejsi je byt soucasti vseobecneho up to date tematickeho niveau a papouskovat nazory ostatnich znamejsich bloggeru, uz jen proto, ze ho mozna iny znamy blogger zase kvuli stimulaci sveho ega uvede v seznamu linku, protoze neni prece nic dojemnejsiho, nez kdyz nam da nekdo za pravdu.
  Moje definice blogosfery – spolecenska struktura, jejimz smyslem je poskytnout jedinci prekrasnou iluzi zive diskuze a socialniho montaktu, v niz jsou ale vsechny pravdy i role bloggeru predem rozehrany.

  2) Kdyz zacnete psat kontroverznejsi veci na temata, ktera si sam vyberete a zpracujete, a zacnete nektere veci kritizovat, musite byt smiren s tim, ze ihned jste cernou nenavidenopu ovci, ktere prichazeji anonymni(!!!v Cechach vzdy anonymni) prispevky/maily, ve kterych se vam ruzne spila. Ne kazdy tu lavinu, jez je amalgamem neskutecne prostoduchosti, agresivni sprostoty a rozvinute imbecility chce snaset.
  Nejake veci o blogovani jsem psal i v prvnim prispevku do sveho blogu
  http://blog.vyvojar.cz/rene/archive/2004/04/25/752.aspx

 • Pěkný povzdech, nicméně nejde k podstatě věci. Problémů vidím několik:

  1) Časová náročnost. Pro velké servery je rozhodující návštěvnost – čtenost článků. Dobrou návštěvnost dokáže zajistit článek, který připravujete dva dny, ale stejně tak aktualita, které věnujete třicet minut.

  2) Lidské zdroje. Většina českých technických serverů, ač se to navenek nezdá, jede ve dvou až třech lidech, vše ostatní jsou externisté, kteří zpravidla pouze píší články. Při takovém vytížení nezbývá mnoho času na vlastní tvorbu.

  3) Cena / čtenář. Výborně čtená aktualita, která se v originále objevila kdesi a mezitím ji přebralo X serverů, stojí xkrát méně prostředků, než kolik by bylo potřeba věnovat na vlastní, původní článek, který by měl alespoň teoretickou šanci dosáhnout stejné návštěvnosti.

  Když to shrnu, tak se jedná o záležitost ekonomiky – více vynaložených prostředků nepřinese kýžený efekt – zvýšení návštěvnosti (a tím, nepřímo, i příjmů z prodeje reklam).

 • Možná má Hlavenka články s názorem, ale máločemu rozumí. Blábolí, blábolí, blábolí. S chybama. S překroucenými informacemi. Ale hlavně že s názorem, že ano.

  Jednotvárné technické servery? Patricku! Spadl jsi z jahody na znak?

  Mobil dnes: Motorola C650, tarify Eurotelu, slevy telefonů. MobilMania dnes: tarify Eurotelu, grafická témata pro Nokie, weby pro Motoroly. Vidíš tam něco společného? Kromě tarifů Eurotelu, of course. Ale to snad i ty chápeš.

  Technet dnes: virus Bagle, převod AVI na DVD. Živě dnes: MP3 přehrávač, PDF Creator, ultrazoomy od Konicy Minolty, ochrana přihlašovacích údajů, PHP. Ježišmarjabudhoaláhu. Je tam něco stejného???

 • O to se v poslední době snažím, vytvořil jsem Veřejný Weblog, kde jsem odboural regostraci a podobné věci,aby se kdokoliv mohl vyjádřit, neexistuje žádná redakce, prostě nic, volné vyjádření. Pouze cenzuruji spam a sproté články(deleted). Nic za to nedostatnete, ale můžete se volně vyjádřit. Začal sjem to na svém blogu,kde jsem se snažil psát o věcech "se scénou, ale mimo ni", ale ale zjistil jsem časem, že to chce vlastní page. proto jsem napsal Veřejný Weblog a vylepšuji ho dle potřeb (via: klik na jméno výše)

 • [6] Myslím, že tangero měl na mysli spíš to, že zítra bude na Technetu MP3 přehrávač a na Živě virus Bagle a nepůjde to od sebe poznat. Že můžeš přejít z jednoho technického serveru na druhý a nebýt odlišné grafiky, ani by sis toho nemusel všimnout.

 • 🙂 Počkáme do půlnoci a uvidíme…

 • Co mi vadí u technických zpravodajských serverů není shoda témat, resp. událostí, ale absence názoru. Nějak mi chybí komentář, např. u zmíněných ET tarifů. Chce to nejen informovat, ale i okomentovat.

 • jako jediny z velkych serveru mi pripada originalni pouze http://www.cdr.cz
  s jeho databazi medii, vypalovacek, postupu a vubec. Pokud TO neni originalni tak nevim.

  Pak je dlouho nic a pak snad lupa.
  Z weblogu marigold, vucako a nekdy pixy

 • [10] Třeba MobilMania má dnes komentář k tarifům…

 • [6] čekal jsem, že se s tím někdo ozve 🙂

  Jak vidíte z toho výčtu, nejde většinou o žádná aktuální ani žhavá témata – z hlediska redakce jsou to únikovky, které napíše externista při dloubání se v nose… čili nikdo nevyhledával aktuální či jiné žhavé téma (nebo nenašel)

 • To by mně teda zajímalo, co by na takovém českém technickém serveru (obecném) mělo být originálního.
  Události z IT – jsou opsané ze zahraničních webů
  Komentáře, názory – jsou hloupé
  Tématické článku – jsou mimo
  Tak to teda fakt nevím…

 • Skvělé osvěžení přináší články Marina Jaroše (t.č. copywritera Oskara) v časopisu Professional Computing (ano, to je ten, co posílají zadarmo a co je s každým číslem lepší a čtivější).
  Martin se věnuje věcem o kterých se buď nikdy nepsalo, nebo vidí vyčpělá témata v hodně jiných souvislostech, vřele doporučuji. Holt dar kreativního psani nepadne na každého…

 • Jeden z mála "originálů" na českém internetu je Ahasweb na http://www.ahasweb.cz.

 • Prosím, ale nesrovávejte blogy a zpravodajské servery. Pokud se někdo rozhodne psát osobní deníček, kde sděluje své momentální pocity a zážitky (Můj milý deníčku, dnes jsem dostala poprvé krámy), je to jeho věc a nikdo to číst nemusí, někoho to naopak třeba zajímá (kamarádky, Kulínská apod.)

  Fajn, dřív měli holčičky památníčky a chlapci psali klubovou kroniku, dnes existují blogy. To, že mě to nezajímá, ještě neznamená, že to odsoudím [1]. Pokud má někdo potřebu odkazovat a přikyvovat, nechť tak číní.

  Když se nad tím zamyslíte, je ironií osudu, že v těch "hloupoučkých" osobních deníčcích se skrývá více invence a rozmanitosti než na velkých zpravodajských serverech.

 • Preco si ten web nezalozil? Ja som ho zalozil minuly tyzden 🙂 Drzte palce