NTT DoCoMo pokryje svou sítí Foma olympijské Athény

Zajímavým způsobem se rozhodl řešit japonský operátor NTT DoCoMo problémy s 3G roamingem na olympijských hrách v Athénách. Jeho síť Foma totiž není kompatibilní se sítěmi evropskými a navíc ani nemá s řeckým operátorem podepsanou roamingovou dohodu, takže ani zapůjčení evropských 3G mobilů by nepomohlo. A nutit zmlsaným japonským uživatelům evropské GSM, to už byla na pyšné NTT docela silná káva. A tak se řešení našlo – NTT DoCoMo od 1. srpna pokryje třemi základnovými stanicemi část Athén a tyto základnové stanice propojí pronajatým okruhem se svou ústřednou v Japonsku.

Výsledkem toho bude, že uživatelé sítě Foma budou moci telefonovat z Athén za japonské sazby, protože budou přihlášeni do japonské sítě Foma. Po řecku tedy budou volat za peníze Japonsko -> Řecko, volání na Japonská čísla je přijde na lokální tarif. A budou moci samozřejmě používat všechny služby jako je videotelefonie, posílání obrázků a mailů, což by v roamingu v současné situaci šlo dosti ztuha (=vůbec).

Foma bude fungovat od 30. července do 30. září a pokryje v Athénách některé turisticky zajímavé lokality a slušnou část města, nikoliv však olympijský areál, na tom se provozovatelé nedohodli.

PS: Nějak se nemůžu dobrat k tomu, zda je správně česky Athény nebo Atény (google říká, že se to používá tak i tak). Řecky je to samozřejmě Afina 🙂

PPS: Podobnou technologii kdysi použil i Eurotel tuším v Bosně, kdy pro českou jednotku spustil svoji BTS připojenou snad přes satelit. Že bych to ale považoval za dlouhodobé řešení roamingových problémů, se říci nedá…

Chcete nové články emailem?

Přihlašte se zde a nově vydané články vám hned dorazí na email:
Jak se vám líbil článek?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (zatím nehodnoceno)
Loading...

5 komentářů

 • Jsem z toho jelen, coze to vlastne pokryji?
  "…NTT DoCoMo od 1. srpna pokryje třemi základnovými stanicemi olympijský areál …"
  a o neco nize:
  "…pokryje v Athénách některé turisticky zajímavé lokality a slušnou část města, nikoliv však olympijský areál …"
  Mimochodem, jake jsou vyhody FOMA oproti CDMA2000/WCDMA? Existuji nejake FOMA/CDMA2000 terminaly?

 • [2] omlouvám se. první větu jsem neopravil, když jsem ověřil, že nepokryjí areál, protože jim to nedovolili – nestihlo by se to … takže areál ne, ve článku je to už opraveno.

 • Athény imho težko, max. Atheny. Tuším, že v řečtině (nebo latine?) prodlužuje samohlásku to H.
  To jen takovy detail..

 • Server http://www.pravidla.cz pripousti oboje…