NTT DoCoMo pokryje svou sítí Foma olympijské Athény

Zajímavým způsobem se rozhodl řešit japonský operátor NTT DoCoMo problémy s 3G roamingem na olympijských hrách v Athénách. Jeho síť Foma totiž není kompatibilní se sítěmi evropskými a navíc ani nemá s řeckým operátorem podepsanou roamingovou dohodu, takže ani zapůjčení evropských 3G mobilů by nepomohlo. A nutit zmlsaným japonským uživatelům evropské GSM, to už byla na pyšné NTT docela silná káva. A tak se řešení našlo – NTT DoCoMo od 1. srpna pokryje třemi základnovými stanicemi část Athén a tyto základnové stanice propojí pronajatým okruhem se svou ústřednou v Japonsku.

Výsledkem toho bude, že uživatelé sítě Foma budou moci telefonovat z Athén za japonské sazby, protože budou přihlášeni do japonské sítě Foma. Po řecku tedy budou volat za peníze Japonsko -> Řecko, volání na Japonská čísla je přijde na lokální tarif. A budou moci samozřejmě používat všechny služby jako je videotelefonie, posílání obrázků a mailů, což by v roamingu v současné situaci šlo dosti ztuha (=vůbec).

Foma bude fungovat od 30. července do 30. září a pokryje v Athénách některé turisticky zajímavé lokality a slušnou část města, nikoliv však olympijský areál, na tom se provozovatelé nedohodli.

PS: Nějak se nemůžu dobrat k tomu, zda je správně česky Athény nebo Atény (google říká, že se to používá tak i tak). Řecky je to samozřejmě Afina 🙂

PPS: Podobnou technologii kdysi použil i Eurotel tuším v Bosně, kdy pro českou jednotku spustil svoji BTS připojenou snad přes satelit. Že bych to ale považoval za dlouhodobé řešení roamingových problémů, se říci nedá…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

5 komentářů

 • Jsem z toho jelen, coze to vlastne pokryji?
  "…NTT DoCoMo od 1. srpna pokryje třemi základnovými stanicemi olympijský areál …"
  a o neco nize:
  "…pokryje v Athénách některé turisticky zajímavé lokality a slušnou část města, nikoliv však olympijský areál …"
  Mimochodem, jake jsou vyhody FOMA oproti CDMA2000/WCDMA? Existuji nejake FOMA/CDMA2000 terminaly?

 • [2] omlouvám se. první větu jsem neopravil, když jsem ověřil, že nepokryjí areál, protože jim to nedovolili – nestihlo by se to … takže areál ne, ve článku je to už opraveno.

 • Athény imho težko, max. Atheny. Tuším, že v řečtině (nebo latine?) prodlužuje samohlásku to H.
  To jen takovy detail..

 • Server http://www.pravidla.cz pripousti oboje…