Nové služby na českém internetu

Občas bych zase rád zmínil zajímavé nové služby na českém internetu. Tedy to, co mne zaujalo, abych byl přesnější. Tak pojďme na to.

Tak především systémy pro domácí správu financí doplnila služba eUcty.cz. Zajímavostí je nejenom podpora přístupu přes mobilní telefon, ale také import dat z CSOB. Jestli tím pádem i z Poštovní spořitelny, to nevím, nezkoušel jsem to, ale formát je to stejný (bo celé to bankovnictví je stejné).

Mapa cen piva v Praze je další věc, o které si dlouho slibuju blognout. Má ji na svědomí Jack DeNeut a je to takové pilotní prověření jeho technologie pro vyhledávací službu Nelso.cz. Vypadá to jako fajnový mashup, ale jak se Jack svěřil, vytvořit tu mapu dalo víc práce, než si původně myslel. Především v tom bylo badatelské úsilí, obejít hospody a zapsat ceny piva. Jenže samotná ta mapa se počítala dalších deset hodin. A Jacků závěr? Vyhněte se centru a dostanete dobré i levné pivo. Ale mapa, ta je parádní na každý pád 🙂

Za zmínku také stojí blog věnovaný hypotékám a nazvaný Hypotékař.cz – když jsem ten název viděl poprvé, tak jsem myslel, že se nějaký lékárník překlepl v momentě doménového zoufalství, ale pak mi to došlo.

Jeden ze čtenářů vytvořil gadget pro iGoogle pro Stream.cz, takže pokud chcete používat přehled o nejnovějších vybraných videích ze Streamu i přímo na Google včetně přehrávání videí, stačí si přidat klikem tento gadget na svou iGoogle stránku. Při té příležitosti jsem chtěl poznamenat něco o poradě věnované RSS kanálu, ale necháme to tak 🙂

Tahle novinka není výslovně česká, ale řekl bych nadnárodní. Pokud nakupujete zboží v USA, vznikla nová služba na přeposílání zboží do Evropy a Česka. Jmenuje se Shipito a doplňuje tak Zásilovou službu. Zkušenosti s ní nemám, používám Zásilkovou službu, ale dělá to člověk, který píše blog o Podnikání v USA, takže snad to bude OK. Jen tak na okraj, mezi tipy na nákup jsem našel článek věnovaný možnosti nákup a přeposlání iPhone a zajímavé je, že po všech taxách, přirážkách za kartu atd vyjde iPhone 16 GB místo na 499USD na 571 USD (pak plus cca 45 USD poštovné). Nu, je dobré si to spočítat, naštěstí kurz dolaru je právě vhod a tak nakupovat můžete vesele. Pokud totiž do Apple Store dorazíte přímo v USA s myšlenkou, že vás pohodově obslouží a ušetříte, tak houbičky: vyrazí vás, protože máte českou platební kartu a kešovku neberou.

Marigold dostal nový server. Už neběží na hostingu, ale na vlastním železe. Pikantní je, že server jsme s Petrem koupili před rokem, ale až letos jsme se dostali k tomu, abychom našli někoho, kdo ho instaluje, zprovozní a hodí na net. Sami bychom se k tomu nedohrabali. Naštěstí jde o slušnou mašinu, takže jí ta chvíle čekání neublížila a mezi tím si ji půjčili potřebnější přátelé 🙂 Zato s tím designem budu muset něco udělat. Ne snad, že bych nutně potřeboval nový, ale spíš takový, co se nerozpadá.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

24 komentářů

 • Hlasuji pro co nejrychlejsi prepracovani vzhledu, cist Vase prispevky cele namackane v levem sloupecku je celkem opruz.

 • Pripájam sa k predchádzajúcemu komentáru, pri rozlíšení monitora 1440 bodov na šírku mi príde úchylné čítať články v stĺpci širokom približne 210 bodov 🙂

 • Kamarád má kartu z české Citi a iPhone si za ní normálně koupil. Není to spíš jen o tom, aby se tou kartou dalo platit v zahraničí?

 • Pripájam sa k predchádzajúcemu komentáru, pri rozlíšení monitora 1440 bodov na šírku mi príde úchylné čítať články v stĺpci širokom približne 210 bodov

  jojo mam to uplne presne a kdyz se marigold rozepise tak je to trest cist to v takovem uzkem sloupecku a kopirovat si to treba do textaku,,na to jsem moc liny:)

 • >ato s tím designem budu muset něco udělat. Ne snad, že bych nutně potřeboval >nový, ale spíš takový, co se nerozpadá.

  Rozpada se to opravdu mohutne a to tak ze uplne – v posledni Opere je Marigold monetalne NECITELNY…

  Coz takhle si to po rohrabani CSS checknout alespon v tech trech hlavnich prohlizecich?

 • Souhlas s Lemikem, jak v kamenném, tak v online US Apple Store se non-US kreditkami dá platit naprosto bezproblémů. Testováno s anglickou, holandskou a českou. Jen nesmí člověk vyměknout, když při zadávání státu v online objednávce zjistí, že není možno změnit předvolenou zemi na něco jiného, než USA.

 • 1. Je málo webů, kam přistupuji přes IE, neboť neumí Operu (dva). Marigold čtu rád, ale nebudu jej číst jako třetí web v IE.
  2. http://www.eucty.cz/ – na celém webu jsem nenašel, kdo jej provozuje. Odkaz provozní podmínky, nutný odsouhlasit při registraci – stránka neexistuje. Takže nejen, že odsouhlasím, co nečtu, ale i co nejde číst. Síla.
  U člověka, který v minulosti nechtěl svěřit data českým serverům a preferuje google.doc, mě odkaz na eucty.cz velmi překvapil.
  1+2=svět se mění a marigold taky, díky za skvělé čtení v minulosti, pro budoucnost jde rank down…
  PS:
  Už chápu, proč tlačíte celý článek do RSS, čtečka RSS to zobrazí korektně. WWW prohližeč 22. století – RSS čtečka!

 • Já to tu čtu už delší dobu s vypnutým CSS, sice si pěkně zakolečkuju myšidlem k článku, přes masivní obsah levého sloupce, ale většinou to stojí za tu námahu 😀

 • Tak jsem to kontroloval ve všech třech nejpoužívanějších prohlížečích a přiznám se, že chybky vidím, ale žádný uzoučký sloupeček se článkem nevidím. Jak v MSIE, tak FF i Safari to zobrazí vcelku čitelně a v pohodě…

 • Což takhle zkusit k nákupu použít kreditku? Určitě pak amíci zkoumat nebudou, zda je či není z Česka

 • Opravdu se mi nezdá že Safari je třetím nejpoužívanějším prohlížečem, ale nechci se hádat. Na mých stránkách je Safari s 0,3 procenty na chvostu žebříčku, ale možná existují světy kde je nejpoužívanější 🙂
  Zkuste, prosím, podívat se na tento web ve skoro nepoužívaném prohlížeči Opera ve verzi 9.23 a budete se asi divit…

 • Mapa piva moc hezká, akorát by mě zajímalo, co se na tom deset hodin počítalo.

  Pěkné řešení by bylo třeba přes RBF (radial basis function), pro tisíc hospod by z toho vyšlo tisíc rovnic (řádově), což se dá vyřešit za desítky sekund. A výsledná mapa by byla hezký zaoblená 🙂

 • EUcty – Mam neco podobneho udelano uz dele a na internetu se podobnych veci da najit spoustu.

  Adresu psat nebudu at to nevypada jako reklama.

 • Pridavam se ke komentarum… pouzivam operu… takze ackoli ctu velice rad Tvuj blok, Patriku – tak jedine pres RSS – jinak se ani cist pro nas operaky neda….
  druhak – jsem zde proto, abych upozornil na nefunkcni adresu eucty.cz – ale vidim, ze nekteri byly rychlejsi…

 • Patricku – jestli budes chtit jeste poslat screenshot z Opery – tak klidne poslu… to fakt neni drobna chybka :o)

 • Za rozhození stránky v Opeře je zdá se zodpovědný ten Lijit vyhledávací boxík. Dočasné řešení by bylo nezobrazovat ho v Opeře vůbec např. detekcí if(!window.opera)

 • pivní mapa mě zaujala… než jsem si ji otevřel… pro mě jako vyznavače poctivě vařených regionálních značek naprosto nepoužitelná… (leda jako seznam provozoven, jimž je dobré se vyhnout – tedy krom Budvaru, který než ho prodají, splňuje moje požadavky na qalitu a poctivost piva)

 • No a teď vám to v Opeře pořád blbne? Protože ted píšu z Mac Opery 9.26 a zobrazuje se mi všechno normálně… tak já nevím 🙂

 • Teď už je to tu zobrazeno korektně, ale ještě před pár hodinama to ta tak opravdu nebylo.

 • Již je to v pohodě, moc děkuji za vyslyšení a vyladění 🙂 Ten vyhledavaci boxik mi totiž nějak nefungoval, tvařil se že vyhledával a pořád sem čekal, ale dřív (možná měsíc nazpět) fungoval normálně

 • V podlední době jsem zahlédl zajímavý nový web http://www.mrtester.cz
  Nic takového jsem zatím u nás nenašel.

 • Přidávám z vlastní zkušenosti, že ČSOB vydaná kreditka nebyla pro Apple žádný problém :-))

 • jsem spokojen u mBanky – vysoke uroky, pripisovani uroku mesicne a nulove poplatky. A vse jde pres internet takmer okamzite!

 • Taky jsem před časem natrefil na dobrou službu na internetu – pro ty, co by rádi měli vlastní email ve tvaru jméno@příjmení.cz nebo případně na jiné doméně: http://www.emailregister.cz.