Marigold.cz » Notebook na kliku – pokračování
    Kancelářská krysa běhá         LED svítilny         FotonMag.cz         Chronomag.cz         Energomonitor.cz    

Chcete dostávat emailem kompletní text nového článku z Marigolda, hned jak vyjde? Přihlašte se zde (žádný spam!):

Jméno
Email *

ook píše: Před nedávnem proběhla Internetem (například na Lupě)
zpráva o tom, že se podařilo vytvořit (tedy navrhnout) notebook (na
kliku) pro rozvojový svět – za USD 100 (při objemu bambiliónu kusů).

Svérázným způsobem rozvinul téma server root. Co může být logickým pokračováním notebooku na kliku? Bohužel cenová kalkulace chybí – i když se proslýchá, ža na vyvinutém zařízení poběží nějaký klon BSD.

Chcete přispěv na provoz Marigolda?
Můžete přes systém PayPal (tlačítko Donate níže).

Michal Krsek @ 22:15 - Líbil se článek?

komentářů 12

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (hlasováno , průměr: 1,00)
Loading...


12 komentářů »

 1. není to bambilionu ale 5 milionů. Mimochodem na Lupě by si 77% z 333 čtenářů tento notebook koupilo i za dvojnásobek (včetně mě) a pro tyto lidi mám potěšující zprávu přímo od vývojářů, opravdu za 200$ bude pro běžné komerční využití nabízen.
  Obrázek má jeden nesmysl, ze serveru vedou dráty do chatrčí – ovšem notebooky mají wifi rozhraní, takže ani drátů netřeba.

  Comment by noname — 6.12.2005 @ 22:42

 2. mimochodem tak mě teď napadlo, že ačkoliv je to myšleno jako joke, tak to vůbec není blbý nápad. Tedy ne že by to byl server, ale pouhá krabice se satelitem a wifi. Ta by dělala wifi video stream multicast a zároveň sloužila jako internet router. Výrobní náklady při tisícových odběrech jsou okolo 100-200$, otázka je, kolik by stála služba satelitního internetu, ale věřím, že by se to podařilo také za hubičku.
  Takže najednou jen o 100-200$ více na jednu vesnici a v okruhu několika set metrů okolo téhle krabice (vypadající pravděpodobně jako tlustší parabola), by uživatelé těch notebooků měli nejenom počítač na hraní, psaní a vzájemnou komunikaci, ale zároveň televizní přijímač (kde by se dalo levně vyučovat online a vůbec přibližovat všechny západním civilizacím, informovat je o všem možném atd.) a internet (a tedy interaktivní komunikaci s celým světem, možnost prodávat on-line své výrobky atd.).
  WOW asi jdu psát projekt do MIT
  P.S.: problémem je samozřejmě ona elektřina pro tento box, kráva je samozřejmě řešením, ale protože bude parabola otočená celý den ke slunci, tak na to stačí udělat parabolu jako solární článek.

  Comment by noname — 6.12.2005 @ 23:05

 3. Dit jo solární článek – kráva
  prez den se bude kráva opalovat a v noci tocit aby mohli stahovat filmy : p

  az na to ze ten "satelitní internet za hubičku" je z rise predvolebnich slibu… a ty v MIT snad uz neberou

  Comment by MARINAKX — 7.12.2005 @ 0:37

 4. No nejprve by chtelo vyresit situaci s jidlem a vodou a pak az by lide prestali umirat na podvyzivu, resit levnej nootebook.

  Comment by gorog — 7.12.2005 @ 9:54

 5. [4] Mate nejake navrhy?

  Zkusenosti ukazuji, ze vetsina pomoci je rozkradena ruznymi prekupniky v dane zemi. Vojensky zasah proti tamnim rezimum neni popularni (a je otazkou, zda-li by neco resil).

  Muzeme otevrit zemedelske trhy vyrobkum z tretiho sveta (a zlikvidovat zemedelske dotace). Jen si, ehm, nejsem uplne jisty, zda-li k takovemu rozhodnuti politiky (protoze ani tohle neni popularni).

  Comment by oook — 7.12.2005 @ 10:28

 6. [5] tady bych řekl, že problém je, že lidé by tam neumírali hlady, kdyby měli přebytky zemědělských výrobků. Je řada států afriky, které se snaží zemědělsky živit – třeba Keňa je dvojka až trojka celosvětově v produkci čaje a kávy. jenže to jaksi nestačí.

  Comment by tangero — 7.12.2005 @ 10:35

 7. [6] On ten problem (hlad) NENI v celem state, ale v jeho casti. Chybi infrastruktura.

  Jeji postaveni stoji $$$. Ty $$$ si muze stat vydelat vyvozem zemedelskych vyrobku. Jenze je jaksi nema kam vyvazet.

  Comment by oooook — 7.12.2005 @ 11:32

 8. No ja myslim ze notebook je fakt bejkarna. Treba takova stredni afrika to je stara generace, pak stredni ktera vymira na aids, a hafo sirotku, kteri nemaji sanci. A tohle je podle mne vesti problem nez nejaky notebooky.

  Comment by Francesco — 7.12.2005 @ 14:53

 9. BSD může být, hlavně aby zdroj nepodlehl BSE.

  Comment by pablo — 7.12.2005 @ 22:11

 10. jako parabola pokryta fotovoltaickejma bunkama ? to jsem jeste nikde nevidel, mozna by to i fungovalo :o)

  Comment by mukd — 6.3.2006 @ 0:00

 11. Moc tomu nevěřím, že bude volně v prodeji. Notebook je dotován vládou a ta dotuje nejenom výrobu kusů, ale i vývoj. Pak to budou jiní výrobci dražších notebooku žalovat, že jde o nekalou soutěž, a zamrzne to někde na několik let u soudů.

  Comment by abc — 6.3.2006 @ 12:48

 12. je zajímavé, jak při nedostupnosti nových článků se komentují i ty staré.
  jinak [11] je blbost. Notebook vládou dotován není, to že si nějaká vláda objedná milion kusů nějakého notebooku neznamená, že jej dotuje. Takových objednávek (možná ne na miliony, ale na desetitisíce a statisíce) tu už bylo mraky. IMHO jestli se notebook bude dělat, pak naopak volný prodej za o něco vyšší cenu je velmi dobrý nápad, zejména jestli by byl v jiné barvě (pak by šlo poznat snadno vykšeftované od koupených), a když by uměl o malinko více (pak by byla lépe ospravedlnitelná vyšší cena a dávalo by to lepší hodnotu uživateli). Takový prodej by totiž zajistil udržitelnost a to že by byla konkurence nasraná – no vždyť o tom je konkurence. Mohou s ním přijít také.

  Comment by noname — 6.3.2006 @ 23:12

Přidejte komentář