Notebook na kliku – pokračování

ook píše: Před nedávnem proběhla Internetem (například na Lupě)
zpráva o tom, že se podařilo vytvořit (tedy navrhnout) notebook (na
kliku) pro rozvojový svět – za USD 100 (při objemu bambiliónu kusů).

Svérázným způsobem rozvinul téma server root. Co může být logickým pokračováním notebooku na kliku? Bohužel cenová kalkulace chybí – i když se proslýchá, ža na vyvinutém zařízení poběží nějaký klon BSD.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

12 komentářů

 • není to bambilionu ale 5 milionů. Mimochodem na Lupě by si 77% z 333 čtenářů tento notebook koupilo i za dvojnásobek (včetně mě) a pro tyto lidi mám potěšující zprávu přímo od vývojářů, opravdu za 200$ bude pro běžné komerční využití nabízen.
  Obrázek má jeden nesmysl, ze serveru vedou dráty do chatrčí – ovšem notebooky mají wifi rozhraní, takže ani drátů netřeba.

 • mimochodem tak mě teď napadlo, že ačkoliv je to myšleno jako joke, tak to vůbec není blbý nápad. Tedy ne že by to byl server, ale pouhá krabice se satelitem a wifi. Ta by dělala wifi video stream multicast a zároveň sloužila jako internet router. Výrobní náklady při tisícových odběrech jsou okolo 100-200$, otázka je, kolik by stála služba satelitního internetu, ale věřím, že by se to podařilo také za hubičku.
  Takže najednou jen o 100-200$ více na jednu vesnici a v okruhu několika set metrů okolo téhle krabice (vypadající pravděpodobně jako tlustší parabola), by uživatelé těch notebooků měli nejenom počítač na hraní, psaní a vzájemnou komunikaci, ale zároveň televizní přijímač (kde by se dalo levně vyučovat online a vůbec přibližovat všechny západním civilizacím, informovat je o všem možném atd.) a internet (a tedy interaktivní komunikaci s celým světem, možnost prodávat on-line své výrobky atd.).
  WOW asi jdu psát projekt do MIT
  P.S.: problémem je samozřejmě ona elektřina pro tento box, kráva je samozřejmě řešením, ale protože bude parabola otočená celý den ke slunci, tak na to stačí udělat parabolu jako solární článek.

 • Dit jo solární článek – kráva
  prez den se bude kráva opalovat a v noci tocit aby mohli stahovat filmy : p

  az na to ze ten "satelitní internet za hubičku" je z rise predvolebnich slibu… a ty v MIT snad uz neberou

 • No nejprve by chtelo vyresit situaci s jidlem a vodou a pak az by lide prestali umirat na podvyzivu, resit levnej nootebook.

 • [4] Mate nejake navrhy?

  Zkusenosti ukazuji, ze vetsina pomoci je rozkradena ruznymi prekupniky v dane zemi. Vojensky zasah proti tamnim rezimum neni popularni (a je otazkou, zda-li by neco resil).

  Muzeme otevrit zemedelske trhy vyrobkum z tretiho sveta (a zlikvidovat zemedelske dotace). Jen si, ehm, nejsem uplne jisty, zda-li k takovemu rozhodnuti politiky (protoze ani tohle neni popularni).

 • [5] tady bych řekl, že problém je, že lidé by tam neumírali hlady, kdyby měli přebytky zemědělských výrobků. Je řada států afriky, které se snaží zemědělsky živit – třeba Keňa je dvojka až trojka celosvětově v produkci čaje a kávy. jenže to jaksi nestačí.

 • [6] On ten problem (hlad) NENI v celem state, ale v jeho casti. Chybi infrastruktura.

  Jeji postaveni stoji $$$. Ty $$$ si muze stat vydelat vyvozem zemedelskych vyrobku. Jenze je jaksi nema kam vyvazet.

 • No ja myslim ze notebook je fakt bejkarna. Treba takova stredni afrika to je stara generace, pak stredni ktera vymira na aids, a hafo sirotku, kteri nemaji sanci. A tohle je podle mne vesti problem nez nejaky notebooky.

 • BSD může být, hlavně aby zdroj nepodlehl BSE.

 • jako parabola pokryta fotovoltaickejma bunkama ? to jsem jeste nikde nevidel, mozna by to i fungovalo :o)

 • Moc tomu nevěřím, že bude volně v prodeji. Notebook je dotován vládou a ta dotuje nejenom výrobu kusů, ale i vývoj. Pak to budou jiní výrobci dražších notebooku žalovat, že jde o nekalou soutěž, a zamrzne to někde na několik let u soudů.

 • je zajímavé, jak při nedostupnosti nových článků se komentují i ty staré.
  jinak [11] je blbost. Notebook vládou dotován není, to že si nějaká vláda objedná milion kusů nějakého notebooku neznamená, že jej dotuje. Takových objednávek (možná ne na miliony, ale na desetitisíce a statisíce) tu už bylo mraky. IMHO jestli se notebook bude dělat, pak naopak volný prodej za o něco vyšší cenu je velmi dobrý nápad, zejména jestli by byl v jiné barvě (pak by šlo poznat snadno vykšeftované od koupených), a když by uměl o malinko více (pak by byla lépe ospravedlnitelná vyšší cena a dávalo by to lepší hodnotu uživateli). Takový prodej by totiž zajistil udržitelnost a to že by byla konkurence nasraná – no vždyť o tom je konkurence. Mohou s ním přijít také.