Nokia launčovala 3650 a hned jedna legrácka s bluetooth


REKLAMA:

Podcast Povídání o Apple, Tesla, Muskovi a cestách mezi BTC a EU na Mars

To je Patrickův týdenní podcast. Poslechněte si, jak se věci opravdu mají ve světě techniky. Ty důležité a podstatné, které vybral někdo, kdo tomu rozumí, ne generátor zpráv.
Rozcestník k podcastu i web verzi najdete zde.


 


Nokia včera v klubu FX Radost uváděla na trh telefon Nokia 3650, to je ten s tím kulatým číselníkem. Moderně se říká launčovala, to je výraz ze vznešeného jazyka používaného marketingovými polobohy – podle marketingového náboženství je Launč otec Sukcesu. A tak, aby byl Sukces, musí být Launč. A na launči hodně papání a bumbání, vše bylo, protože Nokia je v tomto uznalá a nenechá novináře ani dealery na suchu. Dorazil jsem tam a ještě než bylo toho bumbání hodně, jsem stihl zachytit zajímavou technologii, o které nevím, co si mám myslet. A protože ty lidé stihli o ní říct jenom mně (pak už se tam všichni namazali a na technologii neměli náladu), bylo by nespravedlivé, abych to nenapsal. Navíc by mne zajímal váš názor.


Technologie se jmenuje JellySpot (nebo tak nějak, mojito s mátou nepřeje pamatování názvů) – a v podstatě je to klientský program, který se nahraje do Nokia telefonu se Series 60 (7650, 3650). Pak máte server, počítač ke kterému je připojený bluetooth. A tento server, jakmile najde v dosahu telefon s klientem JellySpot, do telefonu pošle nějaká data, například katalog zboží obchodu, do kterého jste právě vlezli, nebo vám nabídne trailery v kině, v němž právě stojíte. Možností to má hodně a ty, které to nemá, si můžete podle otevřené specifikace doprogramovat.


Přišlo mi to zajímavé, ale abych se přiznal, v komerční využití jsem příliš nevěřil. Majitelů telefonů, na kterých to funguje (obecně jde o jakékoliv zařízení s bluetooth, tedy i PDA!) je málo a ačkoliv klient se sám umí distribuovat po bluetooth a nemusíte ho nahrávat po webu, přijde mi to pořád divné. Já mám reklamy plné zuby a ještě abych si ji nechal dobrovolně nahrávat na mobil. Vývojář tvrdí, že já nejsem cílová skupina (to mi říká každý, už se bojím o svoje právo na existenci 🙂 – takže otázka na vás: vidíte takovou technologii jako komerčně uplatnitelnou? Tedy že si to někdo koupí a někdo to bude používat? Jinak výrobcem je firma Midletsoft, kteréžto děkuji za laskavou presentaci.

Odebírejte Patrickův Newsletter

Technologie v souvislostech. Týdenní komentář, který jde za pěnu dní.

Invalid email address
Slibuji, žádný spam. Co sám nerad, nečiním jiným.