Nokia 9310 zase tutově a jistě

Patrick Zandl · 8. leden 2004

S blížící se dvojicí nejvýznamnějších evropských událostí pro telekomunikace, tedy odborného 3GSM kongresu v Cannes a spotřebního veletrhu CeBIT se zase rojí spekulace o tom, kdy Nokia vyjde s nástupcem svého 9210 komunikátoru. Model 7700 i Nokia sama považuje za novou modelovou řadu a nikomu se nechce příliš věřit, že své komunikátory by Nokia utnula, firma svoji komunikátorovou řadu považuje za úspěšnou a končit s ní nehodlá. A protože Nokia nikdy veřejně neprohlásila, jak to bude a nikdy ani neřekla, že 7700 je nástupce komunikátorů, je tu živná půda pro spekulace. A z mnoha konferencí se jich na mne valí řada, udělám v nich takový souhrn.

Nejpravděpodobněji vypadá teorie, že pokud Nokia 9310 (či jak se bude jmenovat) má existovat, objeví se na letošním 3GSM kongresu. Je to přeci jen business zařízení a nejvíce by se hodilo právě do Cannes, dalších pět mobilů si Nokia klidně může nechat až na Cebit.

Objevují se spekulace, co všechno v telefonu bude. Mnoho lidí ho vidí jako nadupaný terminál vybavený bluetooth, EDGE a WiFi, fotákem a někteří dokonce i UMTS, to všechno postavené na Series 90 nadstavbě Symbianu. Já nejsem ten optimista, především pochybuji, že by Nokia zvláda zaintegrovat do tak složitého zařízení WiFi a to je můj první kandidát na to, co v telefonu nebude. Také pochybuji o UMTS a myslím si, že pokud Nokia nedá do telefonu UMTS, nedá tam ani kameru, maximálně ji nabídne na externí konektor.

Pokud bych já měl hádat konfiguraci, pak bych mluvil o Symbian Series 90 zařízení s MMC slotem (v lepším případě SD, ale nepředpokládám ho), 32 MB RAM, GPRS/EDGE, barevný dotykový displej maličko větší než ten současný s tenčím rámečkem. Pokud se Nokia hodně rozšoupne, dá tam i bluetooth. Cokoliv nad to bude podle mne bomba, už mnou navrhovanou sestavou by totiž Nokia docela vkusně srážela konkurenci (Samsung promine).

No a pokud se Nokia 9310 objeví v Cannes, budete to mít z první ruky, jsem pevně odhodlán ji tam ukořistit a maximálně zdokumentovat.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook