NGMP – Next Generation Mail Protocol

Od Petra Krištofa jsem dostal následující komentář k NGMP a protože si myslím, že by to mohlo zajímat více lidí, tak to, co mi poslal, končí na Marigoldovi:


NGMP na první pohled vypadá jako kříženec klasické pošty (SMTP) a instant messagingu (jaber). Podle autorů je NGMP implementaci designu „Internet Mail 2000“ navrženého legendárním a kontroverzním D. J. Bernsteinem.


Jako každý DJB-ware, i IM2000 obsahuje brilantní myšlenky, které jsou ale příliš odvážné, než aby je praxe dokázala skousnout = ukládání odchozi pošty u ISP odesílatele, notifikace příjemce pomoci IM, kterou ISP adresáta drží v paměti, úspora diskové a přenosové kapacity, spolehlivost,.. http://cr.yp.to/im2000.html


NGMP využívá daemonu stávajících služeb – apache, MTA, jabberd, které spojuje nějakými skripty. Instalační howto jsem četl jenom zběžně, takže detaily nevím. A v tom je podle mě kámen úrazu. Po světě jsou tisíce open-relay SMTP serverů, které lidé nedokáží pořádně zabezpečit. A teď po nich někdo chce, aby si nainstalovali a nakonfigurovali 3 (slovy tři) služby a ještě nějaký doplňky. To není reálné, to nikdo dělat nebude.


Co se týká budoucnosti pošty, dávám spíše více šanci AMTP – Authenticated mail transfer protokolu. Klasický smtp+větší bezpečnost. Jeden daemon, jeden konfigurak, žádný složitosti nebo revoluční myšlenky.