Nešťastná země…

Včera jsme jeli se Sofií na výlet. Na Zbraslav, místo posledního odpočinku přemyslovských králů. Poklonit se těm, kteří tenhle stát založili a udrželi, ať byla doba jakkoliv turbulentní.

Slíbil jsem si, že když vyhrají svobodné strany (rozuměj vlastně cokoliv mimo KSČM a ČSSD, nově též pro stručnost označované jako KSSD), půjdu v neděli na Václavské náměstí položit kytici rudých růží k soše svatého Václava. Tak nějak jsem si říkal, že jsme se tu v Čechách nenaučili dávat najevo vděčnost za samozřejmé maličkosti, které nás potkávají. A také to, že je to symbolické. Že by ta rudá pakáž odírající zemi měla skončit opravdu pod kopyty koně.

Samozřejmá maličkost nás nepotkala. Asi nám ještě nebylo souzeno dopít kalich hořkosti, vlastní lenosti a pohodlnosti až do dna. Volby skončily vítězstvím na procenta, plichtou na počty mandátů. Co se zrodí za situace, kdy svobodné strany mají sto mandátů a totalitní strany druhou stovku, to netuším. Zřejmě nejsem sám. Úřednická vláda a nové volby? Co vyřeší nové volby za půl roku, když zase bude půlka země volit KSSD? A co já s těmi růžemi, když vlastně nevyhráli?

Do toho všeho projev premiéra Paroubka, že neuznává volby, protože porušily vyhlášku o teplé vodě. Žluč, síra a smrad. V několika chvílích jsem musel na televizi kontrolovat, zda jsme nepřepnuli na thriler Mumie běžící na Nově, protože ti chlápkové a ty kecy si tam byly tak podobné. Jenže Mumie na Nově měla dobrý konec.

Pamatuju si, jak jsem ještě za komunismu šel v Pardubicích kolem nástěnky Svazu protifašistických bojovníků. Byl jsem malý klučina, možná deset mi mohlo být. Svaz se chlubil svými zásluhami a měl tam kolem fotografií zasloužilých bojovníků z ruské fronty napsáno „Nešťastná země, která nemá hrdinů“. Zastavil jsem se, spočinul v rozjímání desetiletého chlapce. A tak jsem připsal dodatek: „Ne. Nešťastná země, která hrdinů potřebuje.“ Nevím, jaké jsem si z toho tehdy odnesl ponaučení, ale vím, že bylo hluboké.

Jsem zvědavý, jaké ponaučení si odnesu ponaučení nyní. A také se bojím, že se to nikdy přesně nedozvím.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

95 komentářů

 • Myslím, že takto zle se cítí dokonce i voliči ČSSD po prohlášení jejího předsedy. Já osobně jim sice nedal svůj hlas, ale cítím z těmi chudáky co naletěli panu Paroubkovi. K jeho večernímu projevu a vzkazu na Hrad o levici se 101 hlasy /to ještě chudáček malý nevěděl, že jich má jen 100/ se nedá udělat nic jiného než sem umístit jeden link na ne zcela starou tiskovou zprávu z mimořádného zasedání ČSSD : http://www.volbycr.cz/novinky/a1138.html… . Jsem zvědav jestli stáhnou tyto výroky, nebo hodí toho svého diktátora přes palubu.

 • [1] Hm, kdyby ODS nevytáhla Kubiceho drby 3 dny před volbami, neměl by teď Paroubek co vyhlašovat. Nepletl bych příčiny s důsledky…

 • [1] Pozor, to se ale nevylučuje. V prohlášení, na které odkazujete, se píše o vládní spolupráci a koalici. Pokud by byla vláda menšinová za tiché parlamentní podpory KSČM, prohlášení by bylo platné.

  Tím samozřejmě nechci ani naznačit, že mě to nějak těší.

 • [2] Já si myslím, že konfrontační styl byl vlastní oběma velkým stranám (i když na velkého manipulátora V.Železného neměli ani náhodou) a na to taky nakonec dojeli. Na ODS "se našly" odposlechy, na ČSSD "se našla" zpráva z vyšetřování… v tomto ohledu si zkrátka nemají co vyčítat.
  A znovu opakuji, že k této žumpizaci předvolební kampaně přispěly obě strany a toto je jenom důsledek… Je to smutné, ale je to tak.

 • [4] Castecne. Nicmene ODS byla o hodne slusnejsi. Na Paroubka, Ratha (a Jandaka) nikdo z ODS nema. Stejne tak jako FUD kampan (ODS minus) vedla CSSD.

  Jedine pozitivum voleb vidim v jednotretinovem poklesu hlasu pro KSC.

 • ODS si ted asi horce vycita, ze pod vlivem opozicni smlouvy pristoupila na soucasny D'Hondtuv zpusob vypoctu mandatu. Kdyby se to pocitalo ciste pomerne na procenta s petiprocentni hranici, tak by "pravice" mela pohodlnych 104 kresel. Chybicka se vloudila v tom, ze tehdy nikdo s KSC jako koalicnim partnerem nepocital. D'Hondtovou metodou bude ODS trvale znevyhodnena, protoze se musi spolehat na nekolik mensich koalicnich partneru, kdyzto CSSD na jednoho vetsiho :-/

 • Jaké usnesení ČSSD? Zopakujme si ho:

  "Česká strana sociálně demokratická považuje vládní spolupráci s Komunistickou stranou Čech a Morava vzhledem k její současné politické orientaci za nepřijatelnou a zavazuje se, že po letošních volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky s ní nevytvoří vládní koalici, bude-li ČSSD pověřena sestavením vlády."

  Důležité je to "bude-li ČSSD pověřena sestavením vlády". Pověřena ale bude ODS a proto se na ČSSD toto usnesení nevztahuje…

 • [2] Nepozorval jsem že by Kubiceho vytáhla ODS máte snad pane jiné informace než z médií ? Jediné co tuším na tom bylo, tak snad sklerotická hlava p. Langera který "zapoměl" svou kopii zprávy v místnosti plné novinářů. Tam bych na tom viděl podlost, ale zase na druhou stranu soudný člověk si na obsah té zprávy udělá názor sám jakož i na p. Kubiceho jako osobu. Řekl bych, že Kubice je výsledkem "veřejných tajných odposlechů" a mohli bychom polemizovat dále. Když budeme hledat pořád jen příčiny můžeme revidovat úplně vše. Horší je se ovšem vypořádat z důsledky poptejte se na to u premiéra 🙂

 • [2] Kdyby Sobotka nezadrzoval Evropskym demokratum penize, meli by vice prostredku na kampan => mohli by delat jeste vetsi kampan => sebrali by ODS, zelenym a lidovcum jeste vice hlasu. Ne druhou stranu by se asi pres 5% nedostali.

  Z hlediska KSCSSD bylo tedy zadrzovani penez kontraproduktivni.

 • [1] Jsem volicem CSSD a mam rad pana premiera Paroubka, jsem mlady, jsem student, jsem z Cech a jsem zivnostnik.

  A rozhodne se za pana premiera paroubka nestydim, ba naopak souhlasim s tim, ze volby byly ze strany obcanskych demokratu spinave a podpasove a souhlasim s pravnimy kroky. Stale ma nekdo namitky? 😉 A stale si nekdo mysli, ze i kdyz jsem mlady, student a zivnostnik, ze je pro me lepsi volba ODS? Jste smesni a podivejte se na ty populisticke kecy (smlouva s volici, bla bla, slib o 15% dani, bla bla a tricet dalsich). Ti, kdo naleteli obcanskych demokratum jsou hovada a dobre vam. Tesim se na druhe volby.

 • [10] Ach jo. Tohle je strasny.

 • Respektuji, že jde o blog Patricka Zandla. Ale posledních pár dní mě články fakt nenadchly.
  Spíš jsem čekal zamyšlení (podobné jako o bublině), proč je situace tak patová a když si přehraji pár volebních období zpět, tak patová je už hodně dlouho. Čím to je, že je rovnováho sil? Pokud jde o komunální volby, je situace jiná. V čem jsou jiné parlamentní volby?
  Jinak hádání, jestli levici či pravici je, jako se hádat, jestli Bůh nebo Alláh.

 • [10] Děkuji za Váš reprezentativní vzorek voliče.

 • [12] V komunalnich volbach nikdo neslibuje, ze budou socialni davky cim dal vyssi …

 • [10] Jsem Alois Brko a jsem alkoholik. Dekujeme za priznani.
  Ne, vazne, pral bych ti takovy malinaty statecek kde budes jen ty a Paroubek, s uzavrenymi hranicemi na alespon 30 let.

 • [8] Zapomněl zprávu – ok synonymum pro předal zprávu novinářům. Aby bylo jasno, volil jsem ODS, protože jsem chtěl změnu. Z postupu spičkových politiků ODS, včetně prezidenta, nemám dobrý pocit. (Kubiceho zpráva, rychlé pověření Topolánka sestavením vlády – aniž by byla jasná většina, Klausovo komentování paroubkova projevu, apod.) Opravdu se snaží naštvat všechny voliče?

 • [10] Hochu snad Te muze jen troch omlouvat, ze jses mlady.
  Po nekolika vystoupenich Vaseho PREDSEDY mam nasledujici mozna vysvetleni:

  1. Jses masochista
  2. Pracujes proto, abys pak podstatnou cast vydelku odevzdal statu (tzn. jses masochista)
  3. Jses rad bit (taky masochista)
  4. Blizky pribuzny je nejak sprazen se soucasnou vladnouci garniturou
  5. Ani jedna moznost z predchozich, pak jses DEBIL.

 • [16] jsem na tom podobně jako kolega [10](věkem, pravděpodobně i vzděláním), jediný rozdíl mezi námi je v tom, že já se o p. Paroubka stydím, stejně tak se ale stydím i za p. Klause(porušuje podle mě svojí "nestranost", která byla v našem povědomí již od dob TGM), stejně jako se stydím za celkovou politicku "kulturu" v naší zemi v srdci evropy.

  Teď ale nastavá otázka jak z toho ven. V dešních otázkách V. Moravce Mirek Topolánek naznačoval, že ten volební systém v USA vlastně není tak špatný. Nakonec proč ne? President Klaus, ruku na srdce není stoprocentní nestraník, mezi lidmi se těší ODS větší podpoře než ČSSD, tak proč nakonec nezměnit volební systém? No a kdyby se Soc. Dem. rozholdy, že za 4-8 let v opozici to stojí, tak by ČSSD a ODS mohli společnými silami dát demokracii snad ještě větší ránu, než kdyby se ujali vlády ČSSD ve spolupráci s KSČM.

 • [17] to je to co mi na některých voličích ODS vadí, každý, kdo nemá názor schodný s jejich je debil. Tváří se hrozně demokraticky, přitom pravidelně lze slyšet názory, jako volební právo podle IQ, podle platu, podle majetku. Plně respektuji, že někdo se solidním výdělkem nechce dávat státu tolik peněz, kolik dává nyní a prostě si věří, že se o sebe postará v životě sám. Ale proč nerespektují někteří pravičáci volbu ostatních? Je tohle demokratické? Rozhodně je to hloupé a sprosté. Pak se divíte, že voliči ČSSD nechtějí přiznat koho volili, když je pak označíte za debily, vyžírky a ostudu národa.

  A serou mě věčné kecy o tom jak jsou Češi strašný národ. Každý kdo to něco takového říká si nevidí do huby, nebo se snad nepovažuje za Čecha? Teším se jak tyhle flagelanti budou za týden hopsat a křičet: "Kdo neskáče není Čech." Každým poskokem se jim vytřásá rozum z hlavy.

 • [16] Take jsem volil ODS. A take nemam zadne iluze ohledne Langerovych malych svinaren, Tlusteho propojenim s buhvikym a kdo vi co nam jeste v ramci povolebnich konfrontaci budoucnost jeste prinese. Slo ale volit jinak?

 • [19] proste jsi stravil v posledni dobre prilis mnoho casu na blogu toho-jehoz-jmeno-se-nevyslovuje 😉 ano, to co predvadel je demagogie, ale od nej se neda nic jineho cekat, nehazej ostatni volice s nim do jednoho pytle

 • [21] Toto je podle mě majoritní názor voličů ODS. Rozhodně si nemyslím, že se jedná pouze o názory toho-jehoz-jmeno-se-nevyslovuje.

 • Mám ten dojem, nebo se jemu podobní na jeho blogu prostě koncentrují. Jistě, že existují slušní, solidní a čestní voliči ODS a dokonce si myslím, že je jich většina, dokonce si troufám tvrdit, že většina členů ODS je taková.

  A jsem rád, že i voliči ODS viz mekele si uvědomují, že i stranické špičky ODS mají špinavé šosy. Stejně tak já si uvědomuji, že ČSSD má ruce od bahna. Nadruhou stranu naše zemička je tak malá, že přes 4 lidi se jistě zná každý s každým. A ještě menší je ta sféra "podnikatelů" a ti jsou zcela bez předsudků co se politické orientace týká.

 • [1] Bolševníci přece měli heslo:
  "ZÁVĚRY SJEZDU NEJENOM SPLNÍME ALE I PŘEKROČÍME!"

 • Proč ten smutek? Ať se podívám na výsledky voleb z které chci strany, vídím jen samá pozitiva. Vysoká volební účast dává politikům silný mandát – nemohou výsledky jen tak smést opod stůl jako brněnské referendum. Komunisté výrazně ztratili, což je skvělé, návrat před rok 89 nehrozí. ODS nemůže sestavit většinovou vládu a tak může zapomenout na svůj modrý tunel – vyhrála kvalita života. A že se politici zlobí na lidi, že jim to rozdali 100:100, to je reakce malých kluků. Až se vykřičí kdo komu rozbil hračky, možná se konečně posadí a uvidí, že je ve sněmovně ta správná konstelce pro provedení opravdových reforem. Zákon který projde touto sněmovnou bude muset mít širokou podporu, což zabrání výrazným excesům.
  A je tu ještě jedna možnost. ODSKSČM by mohla navázat na svoji úspěšnou spolupráci ve sněmovně (vzpomeňme na volbu prezidenta nebo povodňové balíčky) a sestavit vládu s opravdu silným mandátem, což by bylo zase skvělým signálem pro ekonomiku.
  V těchto volbách prostě konečně jednou lidé vyzráli nad politiky, tak jim to přejme 🙂

 • [25] Boze co to blabolis… Tak jen na okraj, nemusime se shodnout ci program je lepsi pro ekonomiku atd lepsi, ale nechapu proc se uz davno slusna cast CSSD nezbavila bolsevik v svem cele. Po Zemanovi a Spidlovi ma problem najit lidra, a posledni exemplar je prisernej. Kdyz pominu ubohou kulturu vystupovani, tak slovnikem a manyry patri do jiny strany, a jiny doby.

 • Nelíbí se mi, jak se tady Tangero radikalizuje. Ty kydy o totalitních stranách a stranách svobodných jsou vyloženým hulvátstvím.

 • http://www.kosmas.cz/knihy/121473/teorie-a-praxe-totalitnich-a-autoritativnich-rezimu/
  http://www.kosmas.cz/knihy/108218/demokracie/
  Tangero, když už chcete ohýbat a znásilňovat slovíčka, tak si aspoň ověřte jejich pravý význam.

 • [27] Co jeste bude muset Paroubek predvest, aby lidi pochopili ze neni demokrat? Cim drive se CSSD bolsevika ve svym cele zbavi, tim driv se zlepsi jeji vnimani i mezi lidmi jejimi nepriznivci.

 • [19] Neni divu ze je Vam nadavano. Kdyz odhledneme od korupce CSSD a podivam se pouze na ekonomickou stranku veci, tak zjistime ze se CSSD podarilo rozvrtat statni rozpocet. Nyni nemam vlada dostatek penez, diky zasahum do systemu. viz http://www.agris.cz/detail.php?iSub=518&id=148605
  Za dalsi ekonomika roste, tak proc delame dalsi dluhy? At je to statni ci soukromy dluh, dluhem zustane a nekde se s nim musi pocitat. A ted mi reknete na co presne byly ty penize vydane. Na socialni davky? A to vam pripada v poradku? Nehlede na to, ze pokud by doslo k recesi tak se vlada pripravila o prostredek jak nalit penize do ekonomiky. Proc? no to je jednoduche, na statni dluh vam pujcuji banky a kdyz si hodne pujcujete tak banky na pristi pujce chteji vyssi uroky a penize mizi a kdyz k tomu pridate recesi mate ekonomicke problemy par exellance. Proto je volicum CSSD nadavano, protoze si nevidi na spicku vlastniho nosu a spolehajici ze to nejak vydrzi. Uvedomte si ze v pripade recese ci jineho problemu na tohle doplati nejvic lide s nizkym prijmem. Muzete namitnout ze recese neprijde. Budiz, ovsem reformy prijit museji. A cim pozdeji prijdou tim tvrdsi budou. Ono ted se to zda jako ze se nic nedeje, jenze ted diky rustu ekonomiky by ty reformy neboleli. A koho budou bolet potom nejvice? No ano, zase ty nejchudsi. Proto ty odkazy na nizkou inteligenci. A nakonec jeden citat "Kdo neni levicakem do dvaceti nema srdce, kdo je levicakem po dvaceti nema mozek" Churchill.

 • [29] Označuje ODS někdo za fašistickou stranu, i když se Topolánek vesele stýká s Landou, Edelmannovou a s nadšením mluví o noci dlouhých nožů?

 • [26] No, zalezi, jak se na to divate. Podle mne Paroubek jenom dela svoji praci. Pravda, trochu drsneji, nez bylo zatim zvykem, ale ja si nemyslim, ze s odpudivou kampani zacal prave on. Podivejte se na dobu, kdy se stal leaderem socialistu: Nejvulgarnejsi hodnoceni schytal od Modroptacniku (pablbek, pingl etc.). To same pred tim zazil Spidla, o kterem si napriklad myslim, ze je to i osobne slusny clovek. Spis to vypada, ze zaryti Modroptacnici se takoveho cloveka boji, ze by mohl prilakat CSSD volice, tak si to kompenzuji nadavkami.

  Ale co je komu z volicu ODS do toho, jakou postavu si vybere CSSD do cela? Proc musi priznivci ODS nadavat chudym lidem do luzy (jako jsme toho byli svedci primo zde), socek, vyzirku?

  Nejhorsi hrich ODS je ovsem, ze systematicky svoji medialni politikou smazava rozdil mezi komunisty a jinymi socialisty. Idea je to jiste zajimava: Kdyz jedina silna strana na levici budou komunisti, tak volicum nezbyde nez volit ODS. Abychom se pak nedivili. Zatim byl vysledek jenom takovy, ze KSC se pocita mezi regulerni levici (zatimco Zeleni – jak bizardni – mezi pravici). 100:100. Asi to nezabralo (diky Bohu, ze to dopadlo jenom takhle)!

  Jo, a pokud se nekdo utesuje, ze aspon komunistum sly hlasy dolu, tak by si mel uvedomit, ze to je dano a) volebni ucasti (proto sly napriklad hlasy dolu i lidovcum), b) uspechem "pravicovych" zelenych!

 • [19] "Ale proč nerespektují někteří pravičáci volbu ostatních? Je tohle demokratické?" – Protoze volbou ostatnich je ukrast pravicakum penize, a to je proste nemoralni a respektovat to nelze.

 • [26] Ale vžyť ten buran (a pedofil, na to nezapomínejme) ani nevyhrál, ani nesestavuje vládu s komunisty. A to bylo přece cílem, tak proč se vztekáte? 🙂

  [33] Kdepak, nemorální je ukrást peníze dělnické třídě, to respektovat už vůbec nelze 🙂

 • [33] Vazeny, kdyby vsichni ostatni vzali vidle a sli pravicakum (mate zrejme na mysli bohate?) ukrast penize, tak by jich jiste byla dost silna prevaha! To je zase jedno z tech prohlaseni, ktere jenom prileva olej do ohne. Kdyby radsi nekdo vymyslel, jak primet chude lidi, aby podporovali ODS! Jsou to taky volici.

 • [33] Ale co když to oni vidí naopak? Kdopak je tomu arbitrem?

 • [36] Co?? co je jako moralniho na to ze vyzivujete nekoho kdo ma zdrave ruce ale je linej jak ves a nechce se mu makat. Dane se plati od toho, aby zde byla armada a policie a funkcni soudy, nikoliv od toho aby si par lidi valelo sunky. Ja opravdu levicaky nechapu. "Ja Premier" rekne ze ibalgin bude zadarmo, tak jasate. Akorat ze az vas prejede srazi auto a budete cekat na slozitou operaci tak se ji nedockate, protoze mate ibalgin zadarmo. "Ja Premier" prohlasi ze deregulovat se nebude…inu pravda je treba soucitit s tema par tisicema vyvolenych kteri maji regulovane najemne na ktere ostatni nedosahnou protoze takovy byt se dedi z generace na generaci. Ale kdyz vy budete chtit byt tak budete platit normalni najemne. Opravu nechapu. A pak se nesmite divit ze jste za hlupaky. At mi tady nekdo z levicove smyslejcich lidi vysvetli proc bojuje za regulovane najemne a zadarmo ibalgin.

 • [37] A je to tu zase. Proč vy pořád vycházíte z předpokladu, že co levičák, to neschopa co chce vše zadarmo. K levici se inklinuje i díky něčemu jinému: například můj bratr tvrdě pracuje v soukromé firmě, už tři měsíce neviděl výplatu s tím, že šéf říká, že firma nemá peníze. Před dvěma měsící si ta samá osoba pořídila novou A8 a když se ozvali tři zaměstnanci, tak okamžitě dostali paragraf 53. I proto člověk volí levici, i když maká a rád si za Ibalgin zaplatí a splácí poctivě zakoupený byt.

 • To že jsem levicově orientovaný neznamená, že chci ibalgin zadarmo, a regulované nájemné. Naopak šel bych ještě dál a zpoplatnil jídlo v nemocnicích. Ale zase jsem názoru, že základní síť nemocnic musí být státní (nezisková, říkejte tomu jak chcete) protože zdraví prostě není zboží. A to mi nikdo nevymluví. Stát ty nemocnice v minulosti postavil, tak nevidím důvod je někomu prodat.
  Nelíbí se mi myšlenka zprivatizování důchodového systému, protože na světě už zkrachovalo mnohem více důchodových fondů než států. A v okamžiku, kdy ty fondy zkrachují (což se může stát) tak kdo bude muset postarat se o důchodce co přijdou o úspory? Stát. A peníze ze zkrachovalých fondů zmizí v nenávratnu.
  To jsou důvody, proč jsem prostě nemohl volit ODS.

  Bojovat proti nezaměstnanosti se musí stále, bojovat proti tomu, že lidé nepracují také. Jenom si myslím, že by byla chyba s vaničkou vylít i dítě.

 • V posledni dobe se mi Tangero opravdu zhnusil. Opravdovy machr, ve vsem ma jasno, plny predsudku.

 • V posledni dobe se mi autor blogu opravdu zhnusil. Vse vi nejlepe, nekompromisni, netoleranti, plny predsudku.

 • Pokud někdo nedostane 3 měsíce výplatu a neřeší to v souladu s právem, je mi líto, ale je to především jeho chyba.

  Už jsem to jednou zažil – jistě, nejedná se o nic příjemného, ale buďte si jist, že že pro majitele firmy to bylo podstatně horší (ona sociálka dokáže být nepříjemnější než finančák)

 • Jen k výsledku KSČM – komunisté nepřišli o místa v parlamentu jen díky vyšší volební účasti, ale hlavně je volilo o zhruba 200 000 občanů méně. A je jedna z velmi dobrých zpráv letošních voleb (alespoň pro mne).

 • [38] Hezký večer Ondráši.:) Rozhodně si nemyslím, že takovou hloupost, že každý levicový volič je flákač a hlupák. Nicméně problém vidím v tom, že levicově orientovaní lidé mají daleko vyšší nároky na to, aby se o ně někdo postaral, chtějí záruky a jistoty zvenčí. Pravicoví jsou schopni obecně přijmout větší díl odpovědnosti za své životy. To, co jsi popsal, je výborný příklad. Vysvětlil jsi, že podobné věci vedou lidi k volbě levice. Ona to vyřeší, všem dá jistoty a budeme mít práci a mzdu jistou? Logicky vzato nereálná a nesmyslná utopie. Alfa a omega jsme přece my sami. Proč ty lidi nenapadlo prát se za sebe? Proč si to tvůj bráška nechá líbit? Proč se například ti tři zaměstnanci, místo hledání záchranného pásu v levicové politice, nesnažili získat informace a spoléhat na sebe? Zaměstnavatele mohli okamžitě zažalovat na neplatnost okamžitého zrušení a garantuji ti, že 99,99% takových případů končí soudním zrušením okamžitého zrušení a po celou dobu běží dotyčným nárok na plnou mzdu. Lze nařídit i exekuci a gauner by byl velmi rychle bez Audi. Stačí si přečíst zákoník práce, který v tomto případě mluví ZCELA JASNĚ, případně na internetu najít pár judikátů či krátce konzultovat s právníkem (výmluvy o finanční nedostupnosti tu nejsou na místě, neboť kdo chce získat informace, snadno zjistí, že advokátní komora poskytuje ve vyhrazených dnech porady pro sociálně slabé zcela zdarma). Jenže to je bohužel příliš namáhavé na přemýšlení, lepší je chytat se záchranného lana, které mi někdo někde slíbí. Je mi velmi líto lidí, kteří se ocitnou v tak tíživé situaci, ale vážně si myslím, že tohle žádná vláda nevyřeší. Je třeba začínat sám u sebe a dokud nebudeme schopni sami řídit své životy, říkám i já, ateista, Bůh s námi v jakémkoliv zřízení.

 • Stat proboha nikomu nemocnice neprodava. Kraje si nemocnice nechavaji u sebe akorat jim meni pravni formu. To je ta cela slavna privatizace. Kdyz porovnam sveho zubare a zubare na pohotovosti, tak pardon ale na pohotovst uz nejdu. A vzhledem k tomu ze pohotovost byla ta "zadarmo" tak si rikam jak by mohli vypadat soukrome nemocnice.

  To same duchody. Ano duchodovy fond muze zkrachovat, ale pravdepodobne se to nestane. Je tu dohled od CNB a vetsinou je napojeny na nejaky financni ustav, ktery se o nej stara. Take zalezi kam sve penize davate. Proste to chce premyslet a ne se radsi apriori bat co kdyby.

  [39] [38] Nezamestnanost a je problem a nemyslim ze CSSD s ni nejak bojuje. Nicmene, dela vsechno proto aby byla. V trencine je nezamestnanost 3% a kazdy podnikatel ma obrovske problemy sehnat nejake lidi do zamestnani.V tu chvili si kazdy zacne vazit kazdeho zamestnance a nepotrebuje na to zakon. A je mi lito, ze vas bratr pracuje zadarmo, a kdyz vam reknu at to da k soudu, reknete ze soudy jsou pomale a drahe. A na to se da opacit, ano socialisti za 8 let s tim nedokazali nic udelat. A proto jsem chtel zmenu, chci abych kdyz mam s nekym takovyhle problem to mohl vyresit rychle. Abych na to nepotreboval tunu zakonu a chytre uredniky. Chci si zvolit uroven pece v nemocnici podle sveho a stejne tak vyssi pojistneho. Chci si zvolit kolik si budu sporit na vlastni duchod. Proste chci hrat podle svych pravidel a nechci nekoho kdo mi moudre rozhodne jak mam zit.

 • [32] I kdyz jsem volic ODS, tak rozhodne jako obcanovi me zalezi na tom, koho ma v cele strana, ktera ma kazdy 4 roky zhruba 50% sanci ze bude vladnout, protoze ten clovek pak bude i "muj" premier.

 • [31] [34] [34] Omlouvam se, nepoznam jestli provokujete nebo argumentujete, takze dobrou noc.

 • [44] Ano, je to tak, bohužel ne každý se umí o svá práva poprat i když jde do velkého rizika.

  Otázkou ovšem je, jak to tedy pojmout? Má se změnit systém, který produkuje takovéto události, nebo se má člověk bránit samostatně a nedbat na ostatní, kteří se v takovéto situaci mohou ocitnout jindy a jinde? Může společnost ty ostatní jen tak odstřihnout, ať si poradí sami?

  Nedokonalá analogie je třeba korupce. Snažíte se postihnout jednoho korupčníka, nebo se snažíte zamezit korupci jako celku?

 • [32] Jeste jsem chtel dodat, kdyz jsem mluvil o exemplari "Paroubek", nemel jsem na mysli vypady proti ODS a jejim predstavitelum, ani neomlouval co nekdy delala ODS , ale mel jsem spis na mysli bolsevicke manyry typu "budeme (=vlada) hlasovat o tom, zda byl porusen zakon". A pokud jde o jeho slovnik, zacinam ho podezrivat, ze terminologii z doby totality pouziva zamerne, aby prilakal nostalgiky, kteri si sice maji objektivne mnohem lepe nez by se jim drive mohlo zdat, ale protoze vidi, ze jsou mezi nama i bohati lide, jsou nachylni uverit tomu, ze je to na jejich ukor.

 • [41] svata pravda

 • [12] Souhlas, tenhle blog ma opravdu kolisavou kvalitu. Pokazde, kdyz se pise o telco apod tak to ma pro me jistou hodnotu, pokud se prejde k politice apod – blaboly.

 • [50] to bude nejlepsi ho necist…

 • Jo hoši Morava a Slezsko to pakazili…..

 • [19] víš, voliči KSČSSD se rekrutují z řad lidí se základní školou či učňákem. Něco to o této lůze bez mozku říká… Nedokáží si ani dát dohromady ten fakt, že zde vládne už 8 let ČSSD, a pokud už jsou 8 let bez práce, opravdu za to nemůže ODS. Za ODS byla nezaměstnanost 2.9%, dnes je skoro 10%. Za ODS byl vyrovnaný rozpočet, dnes se rozházelo přes 1 bilión Kč, levicoví čuráci to rozkradli, a lidi třou bídu s nouzí…

  Jediná záchrana je pravice. Proč? Protože nebude vydírat a terorizovat lidi, nechá je podnikat, zaměstnávat lidi… To je jediná cesta ven ze současného kolapsu.

 • [27] hulvátství = levice, a politika je priorita číslo jedna, nechápou to jen zaostalí idioti. To, zda jsou například daně 40% nebo 15% je kritické pro fungování ekonomiky. Osobně chci bohatou společnost, neboť jako podnikatel se budu mít lépe, když budu této bohaté společnosti prodávat. Socialistická 10% nezaměstnanost, likvidace podnikatelů, a komunizace života bohužel vede ke zbídačování společnosti, a tím i k mým osobním nižším příjmům.

  Inteligentní lidé, všech příjmových kategorií, volí ODS. Debilové volí KSČSSD… Levice je prostě demagogie, a neexistuje jediný objektivní pozitivní argument pro volbu levicových čuráků. Levice= objektivně špatně.

  Lidé se stydí za to, že podporují levici, a přesto ji volí. Pěkná schizofrenie 🙂

 • [54] Jestliže je pravice jako tenhle "ehm, kuck, kuck" člověk, pak se nelze divit, že ji lidi nechtějí volit.

 • [46] No to je opravdu prima reseni – venovat usili kritizovani predsedy strany, kterou nevolim, protoze by nahodou mohli vyhrat, kdyz tim zaroven odpudim volice strane, kterou volim. Myslite, ze hledat porad chybu u tech druhych je pravicova myslenka?

 • [55] Neb ten jest synonymem pro hulváta.

 • [56] pokud jsi se díval na ČT24, byla tam jasná statistika. KSSD volí lidé se ZŠ či učňákem, popřípadě umírající důchodci, ODS volí lidé vzdělaní a převážně mladší (míněno pod 45 let).

  Levice nabízí jen teror, vysoké zdanění, nesvobodu, korupci. Pravice nabízí nízké daně, ekonomickou prosperitu, svobodu pro život a podnikání. Volit levicové čuráky může tudíž opravdu jen hlupák…

 • [58] jak je vidět, některým levicovým čůrákům nestačí, že KSSD zde za 40 let zničila celou zemi, a celosvětově komunisté povraždili přes 100 miliónů lidí. Někteří lidé jsou pořád tak hloupí, že jejich demagogii věří, a volí teror a nesvobodu 🙁

 • PS: Stydím se za svého komunistu -¨podle výsledku voleb na každýho slušnýho člověka včetně kojenců připadá skoro celej komunista. Proto veřejně prohlašuju, že se stydím za komunistu, kterej mi byl přidělen a kterýho bych měl živit. 🙂

 • [61] Já se například stydím za lidi, kteří se chlubí nezískanými akademickými tituly. Za lidi, kteří propagují legální software, ale sami užívají licenci na kancelářský software pro edukativní účely a přitom neučí a nestudují. Stydím se za lidi, kteří nemají úctu k ženám a degradují je na pouhý objekt animálních tužeb. Je toho více, za co bych se styděl, a stačí k tomu i jedna jediná osoba.

 • [62] Nedelejte se s tim zbytecne starosti. Proc byste se mel stydet za veci, ktere nemuzete ovlivnit. R. H. at se stydi za sveho komunistu dal, protoze ma na jeho orientaci vyrazny podil. Misto, aby ho privedl na lepsi cestu, tak mu vynadal a jeste ho v jeho presvedceni utvrdil.

 • [48] Hezké dopoledne.:) Najít míru je jistě velmi složité. Ovšem je třeba si uvědomit, že levicová politika už samotnou svou podstatou je založena na antagonistickém postavení sociálních vrstev. To mi velmi vadí, protože graduje nenávist mezi sociálně silnými a slabými a takřka se nevytváří životně důležitá střední vrstva. Přitom je úplně jasné, že potřebujeme jak vysokoškolsky vzdělané odborníky tak i šikovné řemeslníky, dělníky či mámy v domácnosti, které dobře vychovávají své děti. Ne každý se na trhu práce dokáže uplatnit stejně, ale to je pochopitelné a správné. Ve škole se nikdo nediví, že ten, kdo víc umí, víc zná, je lépe ohodnocen, tak proč to v běžném dospělém světě pak odsuzovat jako cosi prohnilého? Když chceš být lépe ohodnocen, musíš zabrat.

  Ptal jsi se, co s tím. Najít tu správnou hranici je jistě velmi složité a nepochybně to tu my dva nemáme šanci vyřešit. Ale i tak zkusme názorný příklad. Představ si, že ti nastěhuji do tvého bytu, na který splácíš pracně hypotéku, pět zdravých dospělých nezaměstnaných. Ty jsi schopný a průbojný, oni ne. Tudíž jsi povinen za ně mít odpovědnost. Dři od rána do noci, abys je mohl nakrmit, napojit, obléct, zaplatit očkování jejich osmi dětem. A nediv se tomu, že se rozčílí, že tě budou pomlouvat, když budeš mít k večeři o krajíc chleba víc než oni, abys měl sílu vstát druhý den do práce. Budete všichni chudí, ty unavený a zhnusený, že na tobě někdo parazituje. Část nezaměstnaných si bude lebedit v tom, že bydlí a jí bez práce. Pár jich bude mít sice zajištěné jídlo a bydlení, ale seberealizace a sebeúcta zmizí, protože mnohem radši by dostali šanci pracovat. Kdyby ti tak velkou část příjmů neodčerpávalo dotování takových lidí, mohl by ses rozvíjet, investovat do růstu svojí firmy. Třeba bys dokázal aspoň jednomu z těch pěti dát práci a bylo by dobře jemu i tobě.

  Víš ty pořád mluvíš o slabších, méně schopných, o nezbytnosti soucítit s nimi a dokázat jim podat pomocnou ruku, umožnit jim žít důstojné životy. V tom spolu naprosto souhlasíme, jen tobě v tom někam mizí, že stejná práva na důstojné životy MUSÍ mít i ti silní, kteří jsou levicovou politikou mnohdy doslova vykořisťováni. Neznám možnost, jak by slabí mohli přežít bez silných. Kdyby se systém povedlo nastavit lépe, nepochybně by z něj profitovali i lidé, kteří jsou na tom skutečně špatně, např. pro zdravotní postižení.

  P.S.
  Rozhodně si ale nemyslím, že by levicový volič musel být nutně mdlého rozumu a pravicový výkvětem inteligence.;)

 • [53] Prestavam pit a kupovat moravska vina.
  AT si je prodaj socanum a komousum, kdyz je volej.

 • [27] Já se neradikalizuji. Jsem pořád stejný. Vím, co znamená totalitní. Paroubkova prohlášení rok zpět splňují všechny příznaky totalitarismu i autoritarismu se stále vzrůstajícím vektorem projevu. Kromě toho bych rád připoměl, že vám sice patří více jak polovina toho, co vydělám na daních, ale tenhle server mně patří ze sto procent, takže se tu mohu "radikalizovat" po libosti.

  Možná byste si měl přečíst nějakou moderní literaturu. Přijde mi, že jste se zavřel do univerzitní knihovny, kde se dvacet let neupdatovala literatura. Propagujete tady levicové teorie, které jsou překonané desetiletí i v samotné levici. O liberálních směrech máte názory odchytané z levicové literatury s její otřesnou argumentací, která je zase řadu let překonaná.

  Nedivte se, že na ty vaše výpady proti sobě nereaguju – nejdříve si updatujte znalosti, pak o tom můžeme promluvit, ale mně se nechce vám vysvětlovat podstatu liberální a moderní pravicové ekonomie. Na to je řada knih, kde se to dočtete.

  Jsem na to líný, jsem smířený s tím, že ne každý to pochopí a nechci to vysvětlovat každému zvlášť. Není to moje práce. Je mi fuk, že netušíte, že státní sociální politika je klíčovým prvkem, který rozbil tradiční rodinu, protože v té vaší literatuře to autor nevěděl, nebo pokud věděl, tak nezmínil. Na tohle si prostě musíte přijít sám. To není o žádném radikalismu, ale o historii a politologii.

  A to ani nepoužívám demagogii, jak mi někdy podsouváte. Jinak bych se s chutí zeptal, proč s tak levicovými názory jste si zvolil jako přezdívku jméno, jakým oslovovali kamarádi dr. Mengeleho 🙂

 • [66] To je podle Vangelise. Každopádně si nemyslím, že by třebas Giddens nebo Rawls byl nějací rigidní dogmatici.

 • Důležité:
  V úterý 6.6.2006 se bude znovu konat demonstrace za odvolání Paroubka.
  Sraz je u Koně v 17:00.
  Přijďte podpořit demokracii!
  Více na mém blogu

 • [62] víš, hlupáčku, Microsoft Office 2003 pro Studenty a učitele mohou dle licence používat i rodiče studentů a kdokoliv další žijící ve společné domácnosti, a to až na 3 počítačích. Jsi hloupý levicový čurák (s vrahy se slušně nebavím, sorry), a tvoje názory by se dobře vyjímali u Paroubka. Kdokoliv podporující 70% zdanění, represe úspěšných, teror, diktaturu, kontrolu policie a soudů, atd., to prostě nemá v hlavě v pořádku. Inteligentní lidé volí svobodu, nikoliv KSČSSD.

  http://www.microsoft.com/cze/office/student/default.mspx

 • [69] Nejste náhodou rozvedený? Nestará se o vaši dceru její matka? Je to pak společná domácnost? Nemyslím.

 • [69] proboha, vy mate deti?

 • [69] Doufám, ze jako čestný pravicový volič a muž pevného charakteru a zásad splníte svůj slib daný na Vašem blogu a vydáte se na Vámi avizovanou cestu. Výsledek je 100:100. Pravicová vláda není. Neničte a nezadupávejte svůj intelekt a talent v této Bohem zapomenuté zemi řítící se do jistojisté záhuby pod vedením levicových soudruhů a jejich posluhovačů. Přeji prázdné silnice a hezké počasí

 • [70] ano, to je přesně ono, zasrané levicové zrůdy se dívají, co kde mohou ukrást a bonznout. Nic neprodukují, žijí jen z našich daní, ale přesto nás terorizují. To je přesně levice. 50% obyvatel maká, odevzdává 70% toho, co vydělá "lordům nahoře", což jsou jimi placení biřici, kteří jim nasadí 30% penále, když něco zaplatí o den později. Neproduktuvní zrůdy.

  Levice je jen o tom, jak co nejlépe vykořistit větišnu lidí a tento majetek si nechat pro sebe. Levicoví čuráci baží po moci.

  Pravice je o tom, že se omezí moc státu, bude méně čuráků, a lidem se nechá svoboda a více peněz. Zaměstnají více lidí, expandují, celá země se bude mít lépe (kromě levicových čůráků). Levice je zbídačování většiny země ve prospěch pár "vyvolených". Zrůdná to myšlenka…

  PS: jsem šťastně rozvedený, ale tam se hovoří o "členu rodiny", nikoliv o "nerozvedeném členu rodiny". Máš smůlu, zrůdná socko. Můžeš si krást dál svůj software…

 • [73] Časté dotazy

  Kdo může produkt Microsoft Office pro studenty a učitele používat?
  Každý žák nebo student školy libovolného stupně akreditované v ČR a všichni členové rodiny s ním žijící ve společné domácnosti.

  a já budu opakovat: členové rodiny s ním žijící ve společné domácnosti
  citát z  http://www.microsoft.com/cze/office/student/default.mspx

 • Domnívám se, že nic neřešících osobních útoků jsme si za poslední dobu užili všichni více než dost a proto navrhuji vrátit se k věcné diskusi. Ondráši chtěla jsem tě poprosit, zda bys mohl reagovat na můj komentář č. 64. Upřímně a bez jakékoliv ironie jsem zvědavá, jaký postoj zaujímáš k mnou prezentovanému příkladu s ubytováním nezaměstnaných v tvém bytě. Chtěla bych vědět, zda ti to připadá takto v pořádku a dáváš takovému systému svůj hlas. Díky 🙂

 • [64] Ten příklad je velmi barvitý a já na něj nemám stejně barvitou odpověď. Rozhodně si nemyslím, že v životě jsou majitelé bytů zatíženi pěti nepříjemnými podnájemníky. Spíše si myslím, že žijí ve velkém domě, kde jsou sociální a nepřizpůsobivé případy, stejně jako řemeslnící a inženýři. Ti asociálobé jsou přirozeně více slyšet, ale přeci kvůli tomu, aby jste je vyštípali z domu nebudete chtít vystěhovat a vyštípat všechny nájemníky? Jak to uděláte? Je lepší zvednout nájem všem partijím a tím pádem zvýšit možnost soudního vystěhování neplatičů (a taky si pomůžete k nové fasádě), nebo se snažíte s potížisty o dialog a ostatní nájemníky necháte žít svůj život?

 • Nešťastná země, která má sudý počet mandátů v parlamentu a poměrný volební systém.

 • [76] Samozřejmě s tebou souhlasím, že není možné házet všechny do jednoho pytle, ale to jsme značně odběhli od otázky. :)Prosím ponechme teď stranou barvitost. Souhlasíš s tím, aby ti byli povinně přiděleni na byt a stravu, šacení a živení nějací zdraví nezaměstnaní dospělí lidé, kteří nejsou tak schopní jako ty? Nemyslím, že je tak složité odpovědět. Stačí mi ano nebo ne, pochopitelně je zcela na tvém uvážení a cítění jaká odpověď bude. Skutečně mě to moc zajímá.:)

 • Hohó, to je velmi rafinovaná otázka! Pokud je nikdo nebude chtít zaměstnat například kvůli pohlaví/věku/počtu dětí/politické orientaci, tak je mou povinností jim pomoci a DOČASNĚ je třeba i živit a šatit, aby se mohli postavit na nohy. Cuká to ve mě, ale nezbývá než ANO.

 • [79] Jsi vážně skvělý!!!! Mohu ti tedy pár takových poslat? Moje kamarádka dělá právničku v příspěvkové organizaci a má mnoho tebou nastíněných případů. Ocením kontakt na tebe.

 • [75] Omlouvam se, ze se do toho vkladam, ale ten priklad s najemniky opravdu neni moc verohodny. Prece jenom obcany jednoho statu cosi spojuje. Nejsou to uplne neznami cizi lide. Stat je predevsim obranne spolecenstvi proti pripadnym nepratelum (a nebo proste jenom proti chaosu a anarchii). Takze tady mame pripad bytu, kde bydli par pilnych lidi a par lidi, kteri se jenom tak vezou, ale prozili spolu vsichni kus zivota a ted nejde nektere jenom tak vykopnout (nebo jenom za cenu straslivych sporu, ktere jsou neprijemne pro vsechny). A co ted?

 • Panebože chlapi , neřešte hovadinky a buďte slušný …

 • [80] Až budu mít vlastní byt, uzavřu své vzdělání a budu ve vyšších příjmových daňových pásmech, tak se o tom pobavíme 😉

 • [81] Není důvod se omlouvat, moc ráda si přečtu odlišné názory.:) Příklad s nájemníky je velmi zjednodušený pochopitelně, ale také docela přehledně demonstruje základ levicové politiky. Jistě, že lidskost je i v tom, že jsme schopni empatie a pomoci druhým. Opravdu mi můžete věřit, že co mi síly stačí, snažím se pomáhat a sociální cítění mám vyvinuté občas až nezdravě.;) Konečně do maléru se může dostat každý z nás a i my budeme třeba potřebovat, aby nás někdo podržel. Lhostejnost je jednou z nejhorších lidských vlastností. Otázkou zůstává kam až jde empatie a spolupráce a kde začíná vykořisťování snaživých neschopnými. Nejsme tedy vůbec ve sporu ohledně sociální soudržnosti bohatých s chudšími, považuji za správné, aby byly sociálně slabší skupiny podporovány.

 • [83] Nechápu v čem je problém, napsal jsi tohle: "…tak je mou povinností jim pomoci a DOČASNĚ je třeba i živit a šatit, aby se mohli postavit na nohy. Cuká to ve mě, ale nezbývá než ANO….". Mám to chápat tak, že není problém rozdávat z peněz ostatních lidí, ale až ty je jednou budeš mít, tak se pobavíme? 🙁

 • [85] Milá Letinko, dobře víš, že jsi to vystavěla tak, aby to muselo dopadnout takovým závěrem. Já jsem student, krom občasné brigády, žiji jen z toho, co mi dají mí rodiče. I z toho co mám, tak se snažím ušetřit, ano, občas si zajdu napchat pupek do Mekáče a bylo období, kdy jsem výplatu prohýřil za různé ošacení, ale ještě více z toho, co ušetřím, posílám pravidelně různým NGO, na ulici mě výběrčí různých sbírek pokaždé ukecají, kupuju pravidelně NP, pravidelně tzv. házím peníze do psa (ny výcvik slepeckých psů) a dokonce jsem kdysi přispěl i té brunetě, které pravidelně po nádražích celé ČR ujíždějí známí vlakem i s jejími penězy. Na gymplu jsem prodával při dni boje proti rakovině žluté květinky, pomáhal jsem při Dni zdraví, hrával jsem divadlo pro postižené v ústavu v Hrabyni. Nemám peníze na to, abych mohl někoho přímo živit, ale snažím se pomoct jak můžu. Je mi jasné, že se po tomhle najde dost lidí, kteří se mi budou jako vždy vysmívat, hledat v tom nějaké povrchní úmysly a ospravedlnění, či tak něco, ale já se prostě snažím dělat to, co je v mých možnostech i teď.

 • [83] Nojo, typicky levicak (bez urazky) – rozdava co nema 😉

  [66] "…státní sociální politika je klíčovým prvkem, který rozbil tradiční rodinu…"

  Bingo!

 • [83] Jojo presne. V Dubaji to myslim maji se socialni politikou pekne vyresene, nebo v Emiratech. Ale bohuzel CR neni Dubaj a nemuze cekat, az jeji príjmove sazby budou nekde jinde (ropu nemame). Takze musi nastoupit pravicova politika, ktera donuti, aby se kazdy snazil a o zbytek se jaks taks postara.

 • [86] Díky za upřímnou odpověď, moc si jí vážím. A rozhodně mi nepřipadá směšné či nedůležité tebou popsané chování. Naopak je fantastické, že ti nejsou druzí lhostejní a dokážeš si ukrojit z vlastního malého koláče.Nepochybně jsi moc prima kluk. 🙂 Jenže, aniž by sis to sám uvědomil, trefil jsi se přímo do černého!! Všechny ty hřejivé "drobnosti", které jsi popsal, děláš dobrovolně. Může tě to tak těšit a uspokojovat. Jenže levicový systém je jiný. Nikdo se neptá, prostě ti seberou až 3/4 toho, co vyděláš a rozdělí to podle svého uvážení. Navíc si z toho krajíce pořádně ukrojí za přerozdělovatelské služby. Ty vůbec nemáš možnost jakkoli ovlivnit, zda se tobě sebrané peníze dostanou ke skutečně potřebným (a věř, že z praxe vím, že právě tam zabloudí jen promile vybraných prostředků). Nikdo se tě neptá, jestli bys radši nepomohl postiženým dětem či maminkám samoživitelkám než silným zdravým chlapům, kteří jsou líní pracovat. Za tenhle systém se biješ, zřejmě proto, že jsi mladý a máš spoustu ideálů a iluzí jak zlepšit svět. Až jednou zbohatneš a budeš stát na vlastních nohou, určitě bys rád pomáhal lidem i více, jenže možná ti zbyde zase jen na Nový prostor, všechno ostatní za tebe přerozdělí levicový politik. Třeba pak pochopíš i druhou stranu mince a možná dostaneš chuť něco přehodnotit. A nebo ne. Každopádně díky za zajímavé povídání a přeji ti hodně štěstí ve škole i rodině.:)

 • [89] Díky za přání, hezký den a hodně štěstí i tobě, Letinko.

 • [6] Ne, ze ODS kyvla na tuto metodu vypoctu mandatu, byla to prave ona, ktera chtela takovy system, ktery zmensi (nejlepe na nulu) zisk mensich stran jako KDU-CSL a US. Ted se jim to vratilo. Historicka spravedlnost je neuprosna. Mimochodem puvodne mel byt efekt jeste mnohem vyraznejsi, je diky silnemu odporu mensich stran to neproslo (tusim v senatu).

 • [91] ne, je to trochu jinak. ODS chce většinový systém, který by patům zabránil Když takto podobně patově dopadla situace v roce 1998, tak se ČSSD s ODS dohodla, že jí ODS nechá vládnout, když spolu udělají změnu systému na většinový. Udělali návrh a prosadili. Jenže se jim nepodařilo sehnat ústavní většinu, takže nemohli změnit ústavu a protože návrh do značné míry odporoval ústavě, tak jej ústavní soud v podstatě zrušil, resp. zrušil všechny většinové prvky. Ve skutečnosti se tedy rozhoduje podle v podstatě stejných pravidel jako v roce 1998.

 • [45] Akciová společnost vydává akcie a s těmi se může obchodovat.Koupit si je může kdokoliv.Taková je privatizace nemocnic.

 • [92] Kdyby se to tehdy povedlo tak nam tady uplynule roky vetsinove vladla CSSD. A protoze ani tak by nedoslo k naplneni jejich slibu tak nespokojeni levicovi volici by ted (a nebo nekdy pozdeji)mozna volili KSC a ta by taky vladla vetsinove…To je cilem ODS? Vetsinovy system i soucasny system s prvky vetsinoveho (D'Hondtuv zpusob vypoctu mandatu) je pro nasi republiku spatny. Naopak vetsi mnozstvi malych stran v parlamentu umozni vznik koalic a soucasne zbrzdi pripadle extremni vystrelky vitezne strany.
  Tehdy jsem byl clenem Unie svobody a jak si vzpominam tak pravym cilem vetsinoveho systemu melo byt prave vymazani mensich stran (hlavne US). Pokud mame tak diametralne odlisne strany s tak vyrovnanou podporou u volicu tak opravdu vetsinovy system je cestou do pekel.

 • [52] chudackove on si dovoluje zastavat jiny politicky nazor.. o jaka hruza.