Německy s Adolfem Hitlerem snadno a rychle (aneb válečná příloha)

Na iDNESu vyšla příloha věnovaná druhé světové válce. Není to jen pár textů a rozhovorů s pamětníky, je to celá flashová presentace, moc hezky udělaná. Najdete ji zde.

Zaujala mne hlavně jedna věc. K dispozici jsou nejenom videozáznamy, ale i Hitlerovy projevy (z každého roku tak jeden až tři zásadní), které si můžete poslouchat a ve flashi se simultánně při tom zobrazuje český text. Kdysi jsme ve škole hitlerovy projevy používali při výuce německé rétoriky, protože jestli něco Hitler uměl, tak to byla právě německá rétorika. Jenže pak se toho někdo domákl, byl z toho průser a výuka na hitlerových projevek skončila. Jestli trochu německy umíte, stačí jen trochu, abyste se mohli v projevu orientovat, zkuste si to na iDNES, je to opravdu poučné, nejenom jazykovědně, ale i tím, že přeci jen možná trochu pochopíte, čím Hitler davy strhával.

Pokud by vám nestačil Hitlerův projekt na dokreslení, doporučím v roce 1945 vyposlechnout pořad o hodnotě bramborové nati, kde se dozvíte, zda má nějakou nutriční hodnotu a jak ji nejlépe připravovat.

Velmi hezká multimediální příloha, jen co je pravda. Škoda, že se s takovými nesetkáváme výrazně častěji a i při moderních událostech, přeci jen je to osvěžení a využití toho, co internet nabízí.

Update: a můžete si přečíst moji starou recenzi Mein Kampf, ve své době byla tak populární, že jsem za ni dostal obsílku 🙂

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

5 komentářů

  • Taky Gobles nebo jak se jmenoval ten jeho sef propagandy ten taky umel mluvit a blbnout lidi…

  • Dnes volici zase skacou na jine speky, ale podstata je stale stejna. Kdyz nam nekdo hezky zapiska, tak pujdem jak lumici plavat pres ocean… Presto mame jednu ohromnou vyhodu oproti nasim dedum a praprapra… Databaze, zvukove zaznamy, videa, historicke dokumenty a ja nevim co jeste, z nichz se muzeme poucit. V takovem rozsahu a dostupnosti to lide nemeli nikdy drive k dispozici. Kdyz si treba nebudeme pamatovat, co nam ktery politik nakecal pred rokem, tak si to muzeme zjistit. Ale jak se zda radeji se o tom pohadame v hospode (nebo v internetove diskuzi) nebo nas to vubec nezajima. Myslim si, ze jsme vsichni (Nemci, my, kterykoli narod) stale stejni a nechame se zatahnout do cehokoli, staci kdyz prijde ten spravnej frajer aby nam to vysvetlil a oduvodnil. Pavel

  • [2] bohuzel to nefunguje. Na komunisty si jeste vetsina lidi pamatuje, ani nepotrebuji databaze. A presto maj dost velkou podporu.

    PS: vypada to na prvni pohled pekne, ale prezentace ve flashi moc prakticka neni.

  • Kurna kde je ta nemcina

  • Kurna kde je ta nemcina