Německý Mobilcom vrací UMTS licenci…

… a chce zpět své peníze. Na tuhle švandu jsem se tuze těšil. Nemluví se o tom, ale ví se o tom – operátoři, kteří si na aukcích zejména v Británii a v Německu nakoupili mastné 3G licence koumají, jak z problému vybruslit. V některých zemích (kde šlo o menší balíky) už to dopadlo tak, že pár operátorů licenci nezaplatilo, vrátilo a dohodlo se o tom, že budou prodávat síť svého dosavadního konkurenta přebarvenou do svých barev. V Německu a Británii operátoři jednali s místním regulátorem a vládou o odpuštění části plateb, čemuž se oba logicky bránili.


Německému Mobilcomu povolily nervy jako první a oficiálně ohlásil, že UMTS licenci vrací a chce zpět své peníze. Tu v roce 2000 vydražil za 8,5 mld euro, nyní si nárokuje 7,14 mld Euro s poukazem, že jde o alikvotní část za nevyužitou dvacetiletou licenci. Licence totiž bude Mobilcomu formálně odebrána pro nesplnění podmínek pokrytí, Mobilcom svoji rozestavěnou síť prodal už před časem konkurenčnímu E-plus a na další stavbu se vykašlal. Nyní Mobilcom vyžaduje odebrání licence, ta totiž s nějakým vracením nepočítala. Německá licence požadovala původně start v roce 2002 a pokrytí 25 procent populace koncem roku 2003.


Německému regulátorovi se to ale moc nelíbí, podobný postup už před časem zaujal i Quam (patřící španělské Telefonica Movile) – ten se na výstavbu prakticky úplně vykašlal a o licenci přišel rovněž. Britský Daily Telegraph již informoval, že o uvolněné frekvence by měli zájem stávající němečtí 3G operátoři Vodafone a T-Mobile, jenže se očekává, že celá nová aukce vynese za oba frekvenční pásy cca 100 milionů euro, tedy o hezkých pár miliard méně, než kolik za ně platil Quam/Mobilcom. Zdroj: Mobilcom.de.


Mobilcom má důvod frekvence vracet: S UMTS je to stále nalevačku (Vodafone v Německu UMTS startuje jen s datovými přenosy) a navíc Mobilcomu aktuálně v pokladně sedm miliard euro chybí a jeho finančním potížím by vrácení licenčního poplatku značně prospělo.


Mimochodem, německý regulátor RegTP v prosinci zahájil tendr na licenci frekvenčního spektra bývalé analogové sítě C-Netz (předchůdce GSM) v pásmu 450 – 455,74 MHz a 460 – 465,74 MHz). Bude zajímavé sledovat, kdo se o toto pásmo přihlásí a jakou službu v něm zájemci budou chtít nabízet. Zdroj: RegTP.