Několik slov k výsledkům Nokia telefonů v roce 2012

Nokia publikovala dokument nazvaný „snížení výhledu prodaných telefonů a služeb za první čtvrtletí roku 2012“, v němž připouští to, co se šušká a oficiálně popírá již delší dobu. Strategie obnovy prodeje chytrých telefonů Nokia zatím stále nefunguje. Takže pár komentářů k tomu.

Nokia tvrdí, že prodala za první čtvrletí letošního roku cca 12 milionů chytrých telefonů, z toho dva miliony jsou nové Lumia s Windows Phone 7. Průměrná prodejní cena (pro Nokii, ne v obchodě!) chytrého telefonu Nokia je 141  euro, pokud započteme i Lumie, pokud počítáme jen Lumie, tak 220 euro.

Kontext: Apple pravděpodobně prodal přes dvacet milionů, velmi pravděpodobně tedy dvojnásobek chytrých telefonů, co Nokia a dvacetinásobek Lumií.

Suma sumárum se Lumia prodávala mizerně, ačkoliv Elop bájí, jak „gained market“. Leda kulový.

Proč to? Sama Nokia to přiznává: situace zejména v Asii nebyla příznivá. Značka tam vyklidal pole před rokem, když Elop změnil strategii a asijské trhy měly čekat na nějaký zajímavý Nokia model místo těch výběhových. Distributoři, světe div se, ale chtěli prodávat, tak prodávali něco jiného a zůstali i toho podnes. Indie, Čína, Blízký Východ, tam všude Elop opustil prodejní pole a nedaří se je obsazovat zpět. V Evropě nějaká setrvačnost funguje, v USA stejně Nokii nikdo moc neznal, ale Asie už odpískala. Podle toho prodeje vypadají.

Krom toho WP7 není dospělý systém v porovnání s Andoridem a iOS – a to ani náhodou. Za cenu iPhone či nadupaného Androidu zákazníci dostávali funkčně nepřiměřené telefony a teprve v poslední době se objevují levnější WP7 telefony (i značky Nokia). Jenže když už nemáte na nabušený telefon, radši si koupíte laciný Android, což dokazují prodejní výsledky lwocost rodin LG nebo Samsungu, která každá zvláště prodala tolik, co Nokia Lumií (výsledky předběžné, leč věrohodné).

Co s tím? Elop chce vytrvat a pumpovat chcípajícímu koni adrenalin do žil. Kdyby myslel hlavou a kdyby ho akcionáři nenechali Nokii zprasit, nemusel kůň chcípat a nemuselo se lakovat na růžovo.

Ano, vím. Optimisté řeknou: teď teprve přicházejí levnější telefony, počkejte příští kvartál, to se všechno zlomí. Ehm. A proč by mělo…? Na trhu je levných chytrých telefonů dostatek a na Nokii už se příliš nečeká.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

9 komentářů

 • Zajimave shrnuti. Diky, ale zadne prekvapeni.
  Neprijemne mnoho preklepu. Whisky?

 • Protože Windows Mobile byl (a stále ještě je) totální průser, Elop dostal od M$ jasný úkol sehnat výrobce HW pro Windows Mobile 6.5/7. Sehnal ho a dělá všechno proto, aby M$ nakonec Nokii spolkl za mnohem nižší cenu než měla před vyhlášením partnerství nebo dnes. IMHO na trhnu už není místo, protože (z hlediska SW a přijmu výrobce) HighEnd=iOS, LowEnd/Middle=Android. Své o tom ví nejenom Elop a M$ ale i třeba RIM (Blackberry).
  Ačkoliv se IMHO Elopovi blýská na lepší časy 🙁 protože co nezvládá platforma Android je bohužel zabezpečení a aktualizace OS.
  Podpora OS Android výrobci HW je opravdu tristní – a nejenom proto, že se přechod z 2.3.x na 4.0 se vleče. Výrobci jako LG/HTC/Sony zkrátka jsou jen výrobci HW nemají dobré SW oddělení, které by rychle dodávalo verze Androidu 4.0.1/2/3/4 na své mobily. I dnes máte spoustu LowEndových mobilů, kde je starý Android 2.3.3 ačkoliv poslední je 2.3.6. Protože Android je otevřený systém, budou muset výrobci Android HW pořádně hlídat své operační systémy, protože jen tak si udrží své zákazníky, kteří požadují aby v jejich jejich mobilech byly všechny bezpečnostní díry opraveny.
  A v tomhle má M$ velké zkušenosti, vždyť dnešní mobily už jsou co do složitosti HW i SW srovnatelné se stolními počítači před 3-5 lety.
  Suma Sumárum, kdo bude chtít mít dobře zabezpečená svá data v mobilu bude třeba v budoucnu muset volit mezi WinMobile7 a iOS.

 • Patricku, opravdu myslíte „Krom toho WP7 není dospělý systém v porovnání s Andoridem a iOS – a to ani náhodou. Za cenu iPhone či nadupaného Androidu zákazníci dostávali funkčně nepřiměřené telefony“ vážně?

  Například Nokia Lumia 710 stojí pod 4500 Kč – http://mobilni-telefony.heureka.cz/nokia-lumia-710-8gb/ – to vám přijde jako cena iPhone či nadupadného Androidu? Nadupaného v čem? Má to nevyužitelné 4 jádro?

  A mohl byste prosím okomentovat, co myslíte tím, že jsou telefony s WP7.5 funkčně nepřiměřenými? Jedná se o něco, co by telefony s WP nezvládali a iOS či Android to umožňoval nebo co tím bylo myšleno?

 • Scotty: jiste, ze to myslim vazne. Lumia 710 cenove odpovida rade levnych Android telefonu a je cca 2000 kc pod nejlevnejsim iphone, funkcne ale vyznamne zaostava. Neni pro ni rada sw, ktera je na ios a android bezne dostupna. O jadru to neni, ale o funkcich, ty dela software a ten proste chybi. Do toho sam system ma vyznamna omezeni, mnoholete zpozdeni. Zkuste si najit treba task manager, gtd aplikaci pro WP7. Ne, opravdu jsem funkcemi nemyslel sedme jadro procesoru 🙂

 • Trochu dlouhé, ale velmi čtivé shrnutí situace zde:

  http://communities-dominate.blogs.com/brands/2012/04/these-steps-or-nokia-is-no-more-the-way-back-to-profits-and-growth.html

  Mimo jiné obsahuje i velmi trefnou charakteristiku Elop efektu:
  „This is a world-record destruction of market share for any Fortune 500 sized company in the economic history of mankind“

  A tady pokračování:
  http://communities-dominate.blogs.com/brands/2012/04/nokia-profit-warning-again-here-is-what-you-need-to-know-why-it-is-actually-far-worse.html

 • @vrabcak: dlouhe a myslim ze dost mimo misu alespon v oblastech do kterych vidim: Symbian byl z pohledu psani mobilnich aplikaci jeden z nejstrasnejsich systemu – neustale zmeny frameworku, nestabilita…. nekolikrat jsem pro Nokii neco delal (treba pro jejich chystane revolucni mapove aplikace v letech 2008/9 o kterych jste nikdy neslyseli a neuslysite) a nedivim se jak dopadli – nekoncepcnost kam se clovek podival. Trpeli vsemi neduhy velke organizace: vnitrni politikareni, kmenova (nekdy doslova) struktura… a mizivy tah na branku.

  Implodovali by tak jako tak.

 • @Pavel: Članky Tomi Ahonena jsou dlouhé, ale některé věci popisuje velmi přesně. Např: Jeho termín Elop-Effect – nejde o Symbian nebo jaký systém budou mít jejich telefony, ale o to, jak zabít aktuální, nové, velmi kvalitní produkty své firmy (N9) vyhlášením, obrazně řečeno: Nekupujte to, ten systém pošleme do kytek a počkejte se třičtvrtě roku na něco úplně jiného, co ani my nevíme jak bude vypadat.
  Ja ten přběh vidím jako námět na další knížku, po story o Stephenovi 1 (Jobs) napsat něco o Stephenovi 2 (Elop), pracovní název: From big Nokia to very small Nokia (=MicroNokia).

 • @Petr: je to presne tak a je s podivem, ze tu samou chybu udelali chlapci v RIMu a potopili jediny system, ktery momentalne na BB telefonech maji v prodeji, tedy OS7. Vyhlasili, ze OS7 nepujde upgradnout na BB10 a tedy je posledni v rade. Pritom BB10 je v nedohlednu. Tohle mi opravdu hlava nebere. Elop udelal stejnou hovadinu a uprimne me prekvapuje, ze je stale CEO Nokia.

 • Nokii potopila její firemní kultura která ji nechala dojít do stavu který Elop správně popsal ve svém neslavném „burning platform“ memo. A jeho rozhodnutí pro externí OS dodaný na klíč při stavu ve kterém byly interní konkurující si operační systémy a frameworky (a tudíž i příslušné vývojářské týmy) docela chápu. Jestli tím Nokii zachrání a nebo dal ránu z milosti se pořád ještě uvidí, i když to vypadá spíš na to druhý.