Nejvýhodnější reklama? Google Adwords

Noname píše: Nevím jak vy, ale osobně neznám jediného IT / Telco člověka, který by používal jiný vyhledavač než Google. Na webech zaměřených na počítačové odborníky tak mají 70 i více procent návštěv z vyhledavačů právě z Google. Jak asi víte, Google provozuje vlastní reklamní službu cílenou na klíčová slova – Google AdWords.

Sám občas dělám pro známé reklamní kampaně na tomto systému a vím, že nasazení AdWords zejména na technologických serverech dokáže zvýšit návštěvnost na desetinásobky, během pár dní a za minimum peněz. Přitom se jedná o lidi, kteří opravdu hledají něco souvisejícího s vaší činností. I na netechnologických serverech to má ale velký význam – např. nyní dělám měsíc takovou propagaci pro jeden byt pronajímaný cizincům. Půl roku předtím měl návštěvnost přibližně 8 lidí za den, nyní dosahuje běžně přes 70 lidí a stále roste. Měsíčně jej to vyjde na cca. 3 tisíce Kč, jen za první měsíc se mu ale zvýšily tržby o 16 tisíc Kč.

Proč o tom ale píšu – včera udělal Google jednu změnu. U Adwords se dá nastavit pro každé slovo maximální cena za proklik. Minimální přitom byla 5 centů. Nově nyní pro reklamy s větší úspěšností je možné nastavit minimum až na 1 americký cent, tj. přibližně 23 halířů. Za tyto peníze v ČR u běžné bannerové reklamy stojí zobrazení jedné takové reklamy, která má ale úspěšnost někde okolo 2 až 5 promile, tj. cena za proklik je 200-500× vyšší! Jsem tedy zvědav, jestli české bannerové systémy zlevní, nebo jestli je stále dostatek firem, které utrácí za reklamu bez rozmyslu.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

13 komentářů

 • … bannerové systémy slevní, nebo jestli …

  mělo by být zlevní 🙂 Chybička se vloudila 🙂
  Přeji hezký den.

 • [1] Není to od slova "sleva"? 😉

 • [2] sleva – slevit. zlevnit – zlevnění/zlevňování

 • [1][2] – Pavel prostřední ma pravdu, "zlevní" je spravne :))
  Z jako zmena stavu.

 • jen české systémy mají porád cenu za klik někde kolem 5Kč…

 • děkuji za opravu – jediná nevýhoda Opery kterou znám je v tom, že nepodporuje advanced text area, tj. možnost např. wysiwyg editorů, ergo píšu příspěvky v html a nemohu je kontrolovat spellcheckem.
  Mimochodem, spěchal jsem a tak jsem článek nestihl dopsat o to nejdůležitější – všichni kdo provozujete adwords se na to podívejte. Z důvodu změny mi včera poklesl u mých reklam počet prokliků na polovinu! Pro krátkou dobu inzerovaná slova a slova s nízkým proklikem totiž adwords zvýšil min. cenu až na .3$ a ty, které jsem měl pod touto hranicí stopnul!

 • Jedno upozornění mimo téma – v http://www.marigold.cz/feed/atom.xml… máte chybku, u článku o mobilmánii chybí tag pro začátek druhého odstavce, což XML parser ve čtečce nerozdejchá.

 • B je správně. Byl jsem osobně přítomen několika jednání s nejmenovaným bezvýznamným českým portálem a viděl jsem, že když to hezky zabalíte, zákazník zaplatí za cokoliv.

 • [6] Mohu poprosit nekoho o kratky uvod do teto problematiky?
  clanek o Google Adwords mi prisel zajimavej, jen tuto technologii skutecne neznam, a rad bych se dozvedel na jakem principu to funguje… Diky…

 • [9] http://www.jakpsatweb.cz/clanky/adwords-1-system-naklady.html… + odkazy z té stránky. Další možnost je hledat adwords třeba na Googlu.

 • Proč tady bylsmazán dotaz na to, v jakých kruzích je známý p. Hodboď? Opravdu by mne to taky zajímalo 🙂

 • [11] ten komentářje opřispěv níž ::D

 • tak pro informaci, když vynechám výpadek v prvním dni, tak už nyní, za pět dní po uvedení nových pravidel mám na svých reklamách o 30-50% vyšší úspěšnost při asi o 30-50% nižší ceně za proklik 😉