Nebojte, žádný webzine z toho nebude…

Konečně jsem se prokousal připomínkami a emaily k Marigoldu ne více jak dva týdny starými a dorazil jsem k připomínkám, že tu publikují i jiní lidé, než já. Vskutku. A je třeba to asi osvětlit. Tak za prvé Noname, jehož jsem poprosil, aby sem dal nějakou tu zprávičku, zatímco se budu dovolenkovat. Myslel jsem to pro případ, kdyby tu přistáli ufoni z Melmeku a instalovali celorepublikovou WiFi síť nebo tak něco. Vzal to seriosně a celý týden poctivě smolil články jeden za druhým. Dalším případem je Oook, jehož Story o sousedských sítích přesáhla jedenáct dílů. Dlužno dodat, že oba znám osobně a oba rozumějí sítím, takže je čemu se od nich přiučit. Oba znám i z té druhé strany a vím, že je psací výron zase rychle pustí. Noname odpadl po týdnu, kdy se přiznal, že si na psaní zpráviček na Marigolda musel prakticky vzít dovolenou. Oook dobuduje WiFi pokrytí u svého skorotchána a v dalších svých skorolokalitách a rovněž padne nosem do trávy a bude si užívat toho, že nemusí… (především psáti). A popadne ho to zase za půl roku. O to nemám strach 🙂

Nechci, aby se Marigold z weblogu změnil na webzine nebo nějakou formu zpravodajského serveru. Vyhovuje mi, že mohu přestat psát kdykoliv, kdy se mi zachce a mohu opomenout libovolné téma z libovolného důvodu. Vyhovuje mi, že mohu napsat, že jsme konečně přes PR SMS připojili pro Googgi Songster, skvělý server na posílání informací o tom, co na kterém rádiu právě hrají za písničku a nemusím to prokládat vsuvkou, že jde o reklamu, neboť jde o prostou radost ze zajímavé služby.

Navíc mám podezření, že takové kolaborativní weblogy se stávají spíše stokou, než dobrý médiem, leda snad, že by editor (a to už je fraška, mít editora weblogu) byl tvrdý a nekompromisní. Co tím myslím? Pooh.cz – nečtu. Směsice témat a názorů lidí, ve kterých se nestíham zorientovat a když nestíhám, tak už ani nechci. Pokud čtu, tak přímo Dana Dočekala. Podobně nedávno konvertoval Markoff – přibral lidi, kteří mu na jeho weblog také píší. Jenže zatímco u Markoffa jsem si rád přečetl prakticky všechny jeho články, ty články ostatních lidí mi nesedly do noty a navíc mi odsunují Markoffovy články. Přestal jsem tam chodit a navíc vážně uvažuju o vyřazení z Přehled.net, protože technočlánků už je tam minimum a ty ostatní zbytečně devastují article index (teď se to lepší, autoři mají chvíli nějakou pauzu či odpadávají). A do třetice, váš favorit (i Markoffův) Radek Hulán se svým weblogem. Bylo dobré tam zajít, protože k technice má slušné postřehy a když jsem na článek spustil své PR_NewsSpeak.makro, tak z toho vypadnul poučný text. Nově tam píší nějací dva lidé, které vůbec neznám a o věcech, které mne nezajímají a pro mne zbytečně odsouvají jiné články. Škola PhotoShopu na weblogu? Děkuji, nechci.

Otázka zní, zda to není jen moje rozmazlenost a neschopnost zachytit vývoj a posun žánru. I to je samozřejmě možné, jenže posun žánru u weblogu je spíše přechod do jiného žánru a to webzine. Webzine je v podstatě amatérsky (což neznamená, že špatně) dělané zpravodajství na nějaké téma. Webzine už většinou někdo tvrdou rukou řídí a je tu pár přispěvovatelů, kteří se drží svého kopyta. To je ten posun proti weblogu – horizontální integrace témat. Weblog nemá přesně stanovenou integraci témat, na Marigoldovi se jedním dechem dočtete o nové WiFi kartě, jako o mých vestavěných skříních a jediným integrátorem jest osoba autora a jeho momentální zájmy. Přerodem na webzine podle mne umírá jedno médium a rodí se médium nové, které musí znovu bojovat o svoje čtenáře.

Je to potlačení názorové plurality? Nemyslím si to. Spíše jde o usnadnění orientace čtenáře. Čtenář nemá mnoho času a zatímco mainstreamová média mu život zjednodušují infografikou, infoteinmentem a dalšími podobnými obezličkami, weblog boduje názorovou koherencí, protože čtenář ví, co na něm může čekat – je takříkajíc “ve spojení” s jeho autorem. Přidáním dalších autorů je čtenář zmaten, protože přichází právě o tu koherenci, musí přemýšlet nad dalším člověkem, o jehož weblog a názory by dost možná ani nestál. To je asi jako by na titulní stránce Blesku vyšel článek “Letošní HDP je o dvě desetiny bodu vyšší” a dvoustránková detailní analýza makroekonomických veličin republiky. Panička v metru čekající další tklivý románek Jágra by byla zmatena, ekonom by si článek nedohledal a šéfredaktor Blesku by právě opouštěl pod dohledem ostrahy (a pravděpodobně i lékaře) budovu vydavatele.

Názorová pluralita v případě weblogů vzniká na straně čtenáře tím, které weblogy si vybírá. K tomu mu navíc pomáhají záložky i RSS čtečky a agregátory, takže by s tím neměl mít mnoho problémů a ze svých několika weblogů si udělá hezké každodenní počtení po své libovůli.

Vším výše uvedeným jsem chtěl naznačit, že na přerod weblogů do webzine moc nevěřím. Ale tak nějak jsem si říkal, že tato jedna věta by nemusela stačit 😉

Na druhou stranu myšlenka vzkřísit nějaký český Slashdot (zazněla zde na Pooh.cz není tak od věci. Takový server tu citelně chybí. Jenže na tom by se muselo dnes domluvit více lidí, jeden autor to dnes už sám neutáhne…

!++4++!

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

12 komentářů

 • dvaja autori velmi dobre funguju na PNB… ale ak mam pravdu povedat, ostatne si vsimam uz iba periferne – PNB je vynimka.

 • Přesně nad tímto tématem jsem dnes v noci přemýšlel… A rozhodl jsem se, další případné články jiných autorů dávat na zcela jiný blog, a s jiným RSS feedem. Bude to přehlednější…

 • Patricku, noname sice neznám, ooka ale jo, a příjemně mě na Marigoldu překvapili. Taky si myslím, že je to blogování buď omrzí, nebo se chytnou a pořídí si blogy vlastní.

  Myslím, že k té pluralitě patří taky to, že si na blog můžeš přibrat, koho chceš, a čtenář se s tím buď srovná, nebo ne. Přeci to nepíšeš kvůli vysoký čtenosti.

 • Asi budu vypadat jako lama lamovská, ale co je to PR_NewsSpeak.makro ?

 • [4] nebudete, jen nejste novinář. To je (bylo) moje Word makro, které z textu odstranuje výrazy jako vedoucí, nejlepší, potvrzuje pozici atd 🙂

 • Naprostý souhlas. Jestliže by na blogu mělo psát více lidí, tak by museli mít velmi podobný styl i zájmy a tedy i témata, což třeba tady u teba a u OOKa platí (a já jsem se taky snažil) – u těch ostatních citovatných ne a proto mi to tolik vadí.
  Já už na tvůj server nepíšu ne proto, že bych na to neměl čas, mám jej teď docela dost (na vejšku už jsem se dostal, tak se učit nemusím), ale přesně z toho důvodu o kterém je tento článek – už jseš tady prostě ty a je to tvůj blog a tak si na něj piš sám. Jestli najdu něco co si myslím, že by se mělo objevit u tebe, tak ti to posílám (viz třeba zpráva o 5,8 GHz) a ty to jestli uznáš za vhodné zpracuješ. Proto jsem se také omlouval, když jsem posílal jeden článek v době, když už jsi tady byl.
  Díky RSS teď není problém aby každý autor psal na svém webu. Když také nějaký článek je k tématu blogu, tak není problém jej (po domluvě s autorem) dát i na vlastní blog.
  Jestliže ale chce blog mít více autorů, což je pak IMHO spíše agregátor blogů, tak by měl v každém případě
  a) v RSS uvádět i autora
  b) kategorizovat každý článek
  c) mít na webu (a optimálně i RSS) možnost prohlížet články jen některých autorů či jen některé kategorie.
  Tak mě napadá fičura, kterou asi napíšu rADovi, jestli by jí nechtěl zpracovat – nějaké personalizované RSS dle odkazu, takže když bych chtěl třeba u tebe jen články na téma Telekomunikace a Wi-fi plus všechny články od tebe, tak bych si to někde naklikal a vyplivlo by mi to odkaz třeba atom.php?+tema=telekomunikace&+tema=wifi&+autor=tangero
  Když bych chtěl u rADa jen jeho články mimo ty nesmyslné články o "kůzlátkách", tak bych napsal atom.php?+autor=rADo&-tema=girlpower
  A stejně tak by se daly tvořit i pohledy na webu (a optimálně mít možnost si nějaký takový preferovaný zadat pomocí cookie jako základní když na web vstoupím ber parametrů).

 • [5] Děkuji za vysvětlení. Už jsem se bál, že mi uteklo něco důležitého 🙂

 • [6] Klidně můžeš psát, ale raději o bezdrátech a wifi, než o skříních, jako já 🙂

  Ten script – nemyslím si, že by to nějak moc lidí používalo… většina raději překousne, že jedno z X témat je jim na nic…

  Spíš bych chtěl autora uvádět viditelněji vedle článku… (jen co bude čas nastudovat, jak na to).

 • [8] to sice jo, ovšem když ta témata budou příliš rozdílná, nebo bude autorů příliš moc, tak jsme u tebou popsaného problému a tohle jej řeší.
  Ad viditelnější odkaz autora: celkem easy – Šablony / default a tam v Patička článku máš a href=“<%authorlink%“ "><%authorid%> /a, což je odkaz na autora a jeho nick. Můžeš to přesunout jinam, můžeš to nastylovat atd.
  analogicky to máš pak v šabloně pro článek samotný (šablony / detailed), kde je to v tělu článku v sekci iteminfo
  P.S.: mimochodem osobně se mi líbí a dělám na tom ve stylu svých stránek, když je autor po rozkliknutí vidět nahoře, ne až přečtu celý článek dole. Chtěl bych to tak, že by byl vpravo vedle názvu obdelník, kde by bylo jméno autora, optimálně jeho fotka, něco o něm, kontakt. Mívají to takhle některé papírové časopisy či známé technické světové weby.

 • tak dik za tu stoku 🙂

  "Jenže zatímco u Markoffa jsem si rád přečetl prakticky všechny jeho články, ty články ostatních lidí mi nesedly do noty a navíc mi odsunují Markoffovy články. Přestal jsem tam chodit"

  to som teda absolutne nepochopil, co ti brani v tom citat len clanky odo mna? obsah mojich clankov sa predsa nijak prichodom novych autorov nezmenil, ak sa nejak zmenil tak by sa urcite zmenil aj bz ich prichodu (navyse aby sme boli v obraze, bavime sa o jednej autorke a inak tam pise uz len velmi zriedkavo dalsi znamy, takze v podstate sme len dvaja…)

 • jo zabudol som, z toho prehled.net ma kludne vyrad, ak je to IT vyber tak to tam ozaj nema co hladat, kedze IT ma uz dlhsi cas berie minimalne a tomu zodpoveda aj moj pocet clankov o IT

 • a este ad prehled.net, pozeral som sa teraz do svojho RSS a je tam normalne uvedena kategoria (IT), takze by to stacilo filtrovat:
  <dc:subject>IT</dc:subject>